Naše projekty o okolním světě 2. Vzdělávací projekt o okolním světě

PROJEKT"Slunce"

Věk účastníků : 2. třída / 8-9 let

Cíle :

1. Rozšiřte znalosti žáků o Slunci a rotaci Země

Slunce a jeho osa, o výhodách a jeho škodlivých účincích na člověka.

2. Dokažte, že bez Slunce by člověk nemohl dosáhnout ani toho nejmenšího

zlomek toho, co teď dokáže.

3. Podporovat získávání komunikačních dovedností.

Metodické úkoly:

    Představte pojem „problém“, naučte se identifikovat problém, navrhnout jeho řešení a prozkoumat.

    Naučte se vybrat materiál potřebný k tématu.

    Naučte se vyjádřit svůj názor, analyzovat, vidět to hlavní, zobecňovat.

    Rozvíjet pozornost studentů.

    Poskytnout co největšímu počtu studentů možnost rozvíjet své tvůrčí schopnosti.

Název kreativy : « Hvězda jménem Slunce"

zásadní otázka: Proč je sluneční paprsek zdrojem života na Zemi?

Problematické otázky vzdělávacího tématu :

    Proč je ve dne světlo a v noci tma?

    V kterou denní dobu je na Zemi nejtepleji?

    Jak sluneční světlo ovlivňuje povahu Země?

Témata studentského výzkumu (speciální otázky):

    co je to slunce?

    Jak sluneční aktivita ovlivňuje člověka?

    Vliv sluneční aktivity na neživou přírodu.

Trávení času: 4 akademické hodiny.

Plán činnosti projektu.

etapa – přípravná:

Studentům je položena řada problematických otázek:

1. Zjistěte, proč existuje den a noc.

2. Zjistěte, proč v noci není Slunce na obloze.

3. Zjistěte, co je Slunce.

Při práci na otázkách děti předkládají hypotézu:

Ve dne je světlo a v noci je tma, protože Slunce zapadá za druhou stranou Země.

II etapa - hlavní:

Průběh studia:

Třída je rozdělena do tří skupin:

První skupina zjišťuje, co o změně dne a noci vědí vrstevníci, rodiče a známí.

Druhá skupina se obrací do encyklopedií pro informace o Slunci,

referenčních knih a internetu.

Třetí skupina provádí experiment s gumovým míčkem a lampou.

III etapa – finále:

První skupinová zpráva.

Na otázku, proč dochází ke změně dne a noci, odpověděly 3 dívky, 4 chlapci a 5 dospělých. Dozvěděli jsme se, že Slunce nezapadá na druhé straně Země a Země se otáčí kolem své osy. V důsledku této rotace dochází ke změně dne a noci.

Zpráva druhé skupiny.

Po prostudování článků z různých zdrojů a internetu jsme se dozvěděli, že Slunce je horké kulovité nebeské těleso – hvězda. Toto je nejbližší hvězda k Zemi. Teplota Slunce na povrchu je asi +6000 stupňů C. Země se pohybuje kolem Slunce. Slunce vždy osvětluje Zemi. Když Slunce osvětluje jednu polovinu Země, druhá je ve svém vlastním stínu. Je tam noc.

Zpráva třetí skupiny.

Po provedení pokusu s koulí a lampou jsme se přesvědčili, že neprůhlednou kouli nelze osvětlit ze všech stran světelným zdrojem. Naše Země je koule, je osvětlena Sluncem. Země se otáčí kolem své osy jako koule. Viděli jsme, že jedna polovina je osvětlená a druhá zastíněná. Jak se koule otáčí, pruh světla se postupně pohybuje a s ním i ten zastíněný. Tak dochází ke změně dne a noci.

Závěr:

Země se otáčí kolem své osy.

Na polovině Země obrácené ke Slunci je den. Druhá polovina je v jejím vlastním stínu. Je tam noc.

Výstup projektu:

1. Diskuse u kulatého stolu o výsledcích provedené práce.

2. Zpracování a návrh projektu.

3. Prezentace projektu „Proč je ve dne světlo a v noci tma?“

4. Vytvoření brožury „Jak sluneční světlo ovlivňuje život na Zemi?“

Prameny:

Prozkoumávám svět. Dětská encyklopedie. M., 1995.

Vše o všem - encyklopedie. M., 1998-2000.

Skvělá encyklopedie. Cyrila a Metoděje. (Disk)

Analýza výsledku.

Projekt byl realizován při studiu tématu 2. stupně „Vesmír“ a pokryl 2 týdny (4 hodiny) vyučovací hodiny. Práce na projektu umožnily vytvořit podmínky pro rozvoj speciálních (přírodopisných) a obecně vzdělávacích dovedností jeho účastníků. Studenti vybírali požadovanou informaci z velkého proudu informací. Laboratorní experiment jsme naplánovali a provedli, vyřešili jsme případné potíže, které se během práce vyskytly. Výsledky experimentu byly pochopeny a analyzovány.

Praktický význam projektu spočívá v tom, že děti pochopí význam slunečního světla pro život na Zemi.

Tento projekt umožňuje studentům rozvíjet kreativní myšlení, schopnost získávat znalosti z různých zdrojů, analyzovat fakta, zobecňovat a vyjadřovat vlastní úsudky. Po dokončení projektu se studenti stávají odborníky v této oblasti a mohou radit o významu slunečního světla pro život na Zemi.

1. Kde se město nachází?

3. Městský znak.
4. Průmysl.

Ukázky projektů na téma „Ruská města“ v předmětu svět kolem nás, 2. ročník, program „Ruská škola“, dokončené žáky 2. stupně.

Plán, který lze aplikovat na příběh o jakémkoli ruském městě, které si vyberete, vám pomůže vytvořit prezentaci projektu sami. Plán lze samozřejmě změnit dle uvážení, některé body lze přeskočit nebo nahradit, ale s jakýmkoli plánem bude snazší vyhledat informace, které vás zajímají. Vzorový plán prezentace:

1. Kde se město nachází?
2. Kdy a kým byla založena.
3. Městský znak.
4. Průmysl.
5. Památky města.

Prezentace pptx "Města Ruska"

Projekt "Města Ruska". Belgorod

Belgorod se nachází 695 km jižně od hlavního města Ruska a nachází se v evropské části Ruska, v jižní části Středoruské pahorkatiny na pravém břehu řeky Seversky Donets.

Založení města se datuje do roku 1593, podle faktů zde bylo první osídlení na místě dnešního Belgorodu již v 10. století. Statut významného železničního a průmyslového centra město získalo až v minulém století. Dnes má město asi 350 tisíc lidí.

Městským erbem je zlatý lev a nad ním černá orlice. Lev zosobňuje sílu, odvahu; orel - síla, vhled; zelená louka - naděje a hojnost; modrá obloha - krása, velikost.

Symbolem města a jedním z nejstarších kostelů je Smolenská katedrála, která byla postavena na místě, kde se lidem v roce 1703 zjevila zázračná ikona smolenské Matky Boží. Z dalších církevních staveb je třeba zmínit kostel na přímluvu z roku 1711, polsko-litevský kostel z počátku 19. století a katedrálu Proměnění Páně - hlavní chrám belgorodsko-starooskolské diecéze.

V Belgorodu bylo postaveno mnoho kulturních a historických památek, z nichž nejznámější jsou pamětní komplex „Věčný plamen“ a historické a umělecké muzeum-dioráma na památku bitvy u Kurska „Bitva u Kurska. směr Belgorod“. V Belgorodu je několik dalších muzeí - Belgorodské státní muzeum historie a místní tradice, Literární muzeum, Muzeum umění a Belgorodské státní muzeum lidové kultury.

Novým sportovním zařízením města je zimní stadion Silver Donets. Belgorod je krásné a čisté město.

Projekt "Města Ruska". Volgograd

Volgograd je město na jihovýchodě evropské části Ruské federace. Volgograd se nachází mezi řekami Volhou a Donem, které byly od pradávna křižovatkou vodních a pozemních obchodních cest. Město bylo založeno 12. července 1589. Od roku 1589 do roku 1925 se jmenoval Tsaritsyn, od roku 1925 do roku 1961 - Stalingrad. Hero City, místo bitvy u Stalingradu.

Symboly města Volgograd

V letech 1729 až 1854 používal Caricyn, který neměl svůj vlastní erb, znak carského dragounského pluku umístěného ve městě - dva zkřížené stříbrné jesetery na červeném poli. V roce 1854 dostalo město oficiální znak: francouzský štít se zubatou věžičkou rozdělený na dvě části (znak krajského města), v horní části znak zemského Saratova (tři jesetery na modrém pole), v dolní části na červeném poli dva zkřížené stříbrné jesetry. Po roce 1917 se královský erb nepoužíval. V roce 1965, poté, co Volgograd získal status města hrdinů, byl přijat nový erb, který je v platnosti dodnes, odrážející ocenění města a jeho specializaci na sovětskou ekonomiku: francouzský štít rozdělený na dvě části, v r. horní červené pole Hvězda hrdiny a cimbuří hradby, symbolizující pevnost Stalingrad, v dolním modrém poli ozubené kolo a snop pšenice, jako symboly rozvinutého strojírenství a zemědělství.

Siluety soch „Vlast“, „Stát k smrti“ a „Truchtící matka“ jsou často používány jako neoficiální symbol města. "Vlast" "Boj na život a na smrt" "Truchtící matka."

Volgograd během Velké vlastenecké války

Během Velké vlastenecké války (1941-1945) na přístupech k městu i ve městě samotném se od 17. července 1942 do 2. února 1943 odehrála jedna z nejvýznamnějších bitev druhé světové války - Stalingrad, která se stala jejím zlomovým bodem. Bitva o Stalingrad trvala 200 dní. Fašistický blok ztratil asi 1,5 milionu zabitých, zraněných, zajatých a nezvěstných lidí – čtvrtinu všech jeho sil operujících na sovětsko-německé frontě. Za vynikající služby vlasti byl 1. května 1945 Stalingrad oceněn čestným titulem Hrdinské město a 8. května 1965 Leninův řád a medaile Zlatá hvězda. Naše slavné město bylo během druhé světové války zcela zničeno. Ale hned po válce vstal z popela jako legendární pták Fénix. V roce 1961 bylo město hrdinů ze Stalingradu přejmenováno na Volgograd.

Průmysl města

Průmysl První průmyslovou zónou na území moderního Volgogradu byla německá kolonie Sarepta a prvním závodem byla lisovna hořčice a oleje Sarepta, která je stále v provozu. Německá kolonie "Sarepta" Lisovna hořčice a oleje "Sarepta".

Až do 60. let 19. století se potravinářský průmysl rozvíjel především v Caricyn, k čemuž přispěla blízkost solných dolů Elton, zdroje ryb Volhy a Kaspického moře a pěstování melounů. Pro celé Rusko přivezli obchodníci z Caricyn hořčici, nardek, solené a sušené ryby. Po výstavbě Volgodonských a Gryazetsaritsynských železnic se Caricyn stal hlavním železničním uzlem, který způsobil mnohonásobný nárůst výroby v potravinářském, textilním, stavebním a položil základy metalurgického, energetického a obranného průmyslu. Za carských a sovětských časů bylo ve městě postaveno mnoho průmyslových gigantů, v současnosti jsou některé z nich v úpadku.

Atrakce města

Památky města Architektura města přežila několik vln ničení. Nejstarší ve městě jsou domy německé kolonie v Sareptě, nyní Sarepta Museum. Kostel (1772) je nejstarší stavbou ve Volgogradu. Sarepta, která by mohla být „turistickou perlou“ Volgogradu, je bohužel ve velmi špatném stavu. Obnoveno bylo jen pár budov, zbytek se postupně přesouvá z havarijního stavu do ruin. Dochovaly se nejstarší dřevěné chatrče z 18. století z lesa, který se sem dostal na Volžských Beljanech. 1899 Kazaňská katedrála 1897 Caricynská požární stanice „Skrytá ulice“ od Ostrovského uvnitř bloku

1950-1960. Volgograd, znovuzrozený z ruin, je ve stylu poválečného stalinského impéria. Právě tento architektonický styl se stal „vizitkou“ města. 1954 Volgogradské nádraží Dům odborů Centrální nábřeží Volgo-Donský kanál

1970-1980. Během těchto let bylo postaveno mnoho standardních bytů - Chruščovovy a Brežněvovy budovy, ale nebyly zde téměř žádné ikonické budovy. Výjimkou jsou kruhové budovy Panorama, River Station (největší v Evropě a Rusku) a centrální vstupy do VGTZ.

Pomníky a sochy Nejstarším dochovaným pomníkem je Gogolův pomník v Komsomolské zahradě z roku 1910. Po válce byly na klíčových bojištích postaveny četné pomníky bitvě u Stalingradu, zničené budovy byly ponechány jako pomníky. Památník "Vlast volá!" na sochařství Mamayeva Kurgana „Stůjte k smrti“ Plastika „Truchtící matka“.

Projekt "Města Ruska". Jekatěrinburg

Jekatěrinburg je jedním z největších měst v Rusku. Město se nachází na východním svahu Středního Uralu. Jedinečnost Jekatěrinburgu spočívá v tom, že se nachází na hranici Evropy a Asie.

Město bylo založeno 7. listopadu 1723. V počtu obyvatel je na čtvrtém místě (po Novosibirsku, Petrohradu a Moskvě). Jekatěrinburg přitom navzdory velkému počtu obyvatel není vůbec velké město – zabírá pouze 20 km v jednom směru a 15 km v druhém. 67 let, od roku 1924 do roku 1991, se město jmenovalo Sverdlovsk a region se dodnes jmenuje Sverdlovsk.

Erb města Jekatěrinburg se v průběhu let často měnil. Nyní je velmi podobný prvnímu erbu, schválenému v roce 1783 císařovnou Kateřinou II. Moderní erb města zobrazuje štít, který drží medvěd a sobol. Nad štítem je koruna v podobě pevnosti. Na štítu je tavicí pec a těžní šachta.

Předním průmyslovým odvětvím města je hutnictví a výroba kovových výrobků.

V Jekatěrinburgu se nachází unikátní chrám, který byl postaven teprve před 7 lety, ale pro naši zemi je významný. Kostel na krvi ve jménu Všech svatých v ruské zemi zářících byl postaven na místě Ipatijevova domu, který byl zbořen v roce 1977. Zde byl zabit Nicholas II a jeho rodina. Zajímavostí je, že Jekatěrinburg byl založen na příkaz prvního ruského císaře Petra I. a zemřel zde náš poslední císař Mikuláš II.

Od 40. let Od minulého století ve městě působí Filmové studio Sverdlovsk - jediné v zemi s výjimkou Moskvy a Petrohradu, které spolu s dokumenty produkuje hrané filmy.

Jekatěrinburg má jednu z největších ruských zoologických zahrad, ve které je přes 700 zvířat.

Projekt "Města Ruska". Novosibirsk

Novosibirsk je obrovské město s téměř milionem čtyř set tisíc obyvatel. Toto je hlavní město sibiřského federálního okruhu. Novosibirsk se nachází na náhorní plošině Priob, sousedící s údolím Ob.

Město vzniklo na místě malé vesnice Novonikolajevsk, která byla v roce 1926 přejmenována na město Novosibirsk. Novosibirsk je spojnicí mezi evropskou částí Ruska se Sibiří a Dálným východem.

Město Novosibirsk je velké průmyslové centrum, kde působí asi 194 velkých a středních průmyslových podniků. Novosibirsk je známý po celém světě díky Academgorodoku založenému v roce 1957, který zde působí. Ve městě je více než 40 univerzit.

Slavnou dominantou města je Novosibirské státní akademické divadlo opery a baletu, které je největší divadelní budovou u nás. K jejímu otevření došlo 12. května 1945.

První budova města postavená z kamene se dochovala dodnes - jedná se o katedrálu Alexandra Něvského.

Novosibirsk má jednu z největších a nejkrásnějších zoologických zahrad v zemi s celkovým počtem zvířat asi 11 tisíc jedinců (přes 600 druhů).

Centrální sibiřská botanická zahrada, která se rozkládá na ploše více než tisíc hektarů, je oblíbená mezi obyvateli města a turisty.

Projekt "Města Ruska". Rostov na Donu

Rostov na Donu se nachází v jihovýchodní části Východoevropské nížiny, 1076 km od Moskvy na březích Donu. Od roku 2000 město sloužilo jako správní centrum jižního federálního okruhu. Počet obyvatel Rostova na Donu dosahuje jednoho milionu tři sta tisíc lidí.

Město bylo založeno v roce 1749 výnosem císařovny Alžběty Petrovny. Rostov na Donu je významným vzdělávacím centrem s asi 50 univerzitami, které zde působí. Město slouží také jako významný dopravní uzel na jihu Ruské federace – prochází jím federální dálnice Don, dále důležité železniční tratě a letecké koridory.

Rostov na Donu má bohaté kulturní dědictví. Na území města se nachází více než padesát tisíc architektonických památek a přes padesát archeologických památek. Velmi krásná je Rostovská katedrála Narození Panny Marie, která ve zmenšené podobě kopíruje moskevskou katedrálu Krista Spasitele. Jeho stavba se datuje do poloviny 19. století.

Zajímavou architektonickou památkou je kostel arménského kláštera Surb-Khach, který pochází z konce 18. století.

Na památku obránců a osvoboditelů města za druhé světové války zde byly postaveny čtyři památníky.

Ulice Rostova na Donu jsou plné nejrůznějších pomníků literárních a politických osobností.

Symbolem města je sochařská kompozice „Tachanka-Rostovchanka“ instalovaná u vchodu do města.

Projekt "Města Ruska". Čeljabinsk

Čeljabinsk se nachází na východním svahu pohoří Ural, na řece Miass. Město je z různých stran omýváno nádrží Shershnevsky a třemi jezery: Smolin, Pervy a Sineglazov.

Město bylo založeno v roce 1736, kdy se zde na příkaz plukovníka A.I.Tevkeleva začala stavět Čeljabinská pevnost. V současné době žije ve městě asi jeden milion 100 tisíc lidí.

Stříbrný štít erbu města Čeljabinsk symbolizuje čistotu myšlenek, ochranu a obezřetnost. Štít znázorňuje část zdi ruské pevnosti Čeljaba. Poblíž zdi pevnosti se nachází zlatý naložený velbloud. Zlato je symbolem síly, velikosti, bohatství, inteligence, štědrosti. Na erbu Čeljabinsku je umístěn velbloud na znamení, že město je bohaté na zboží a jeho rozvoj závisí na úspěchu v obchodu, čemuž napovídá i zelené pole, symbol naděje a hojnosti.

Hlavní atrakcí města je ulice Kirovka, jakýsi místní Arbat. Jedná se o největší pěší ulici ve městě, která získala své zajímavé jméno až v roce 2004.

V Čeljabinsku se můžete podívat do Čeljabinského regionálního muzea místní tradice a do Muzea dekorativního a užitého umění Uralu. Nachází se zde také Čeljabinská oblastní umělecká galerie a Čeljabinské oblastní geologické muzeum. Na ulicích a náměstích města je několik soch, například „K padlým v Afghánistánu“, „Zákon“, „Lefty“ a další. Mezi památkami můžeme zaznamenat Památník tankových hrdinů a Památník „Příběh Uralu“, který je charakteristickým znakem města.

Odbor školství městské části Zavolzhsky

MKOU Zavolzhsky Lyceum

Vědecká a praktická konference „Hledání a kreativita“

Projekt „Voda je naše bohatství“

Fedoticheva Anastasia

žáci 2. stupně

obecní pokladna

vzdělávací instituce

Zavolžské lyceum

(název vzdělávací instituce)

DozorceSmirnova Naděžda Alexandrovna

Předmětná oblastSvět

Zavolzhsk, oblast Ivanovo

2017

Obsah

1. Úvod Str. 3

2. Cíle a záměry projektu Str. 3-4

3. Fáze práce na projektu Str. 5

4.Realizace projektu Str. 6-12

5. Závěry Str. 13

5. Zdroje str.14

Úvod.

Ještě v první třídě jsme se při hodinách o okolním světě seznamovali s koloběhem vody v přírodě, obrovským významem vody pro člověka a veškerý život na zemi. Na druhém stupni jsme během výuky pozorovali přeměnu vody z jednoho skupenství do druhého. Chtěli jsme se ale o vodě dozvědět ještě více a rozhodli jsme se prozkoumat vlastnosti vody. Za tímto účelem jsme provedli několik experimentů a navštívili podniky v našem městě, kde čistí a dodávají čistou vodu do domovů obyvatel.

Problém: o vodě a jejích vlastnostech víme stále málo

Cíl projektu: dozvědět se více o vodě a jejích vlastnostech.

úkoly:

1. Co víme o vodě?

2. Jaké vlastnosti má voda?

3. Jak lze čistit vodu?

4. Získat výzkumné dovednosti;

5. Naučte se pracovat ve skupině, plánujte si práci;

Metody výzkumu:

teoretický výzkum;

experimenty;

pozorování;

výlet

Předmět studia: voda.

Účastníci: Žáci 2. stupně pod vedením paní učitelky Naděždy Aleksandrovna Smirnové.

Věk: 8 let.

Trvání: od prosince 2016 do 31. ledna 2017

Produkt projektu:

Pokusy ke studiu vlastností vody,

Zkušenosti s čištěním vody

Hodiny na téma: „Voda je naše bohatství“;

Prezentace projektu „Voda je naše bohatství“;

Exkurze do podniku MUP ZGP

"Zavolzhsky Utility Worker" , KemetSorb LLC

Zařízení: Internetové zdroje, knihy, encyklopedie, vybavení pro experimenty.

Fáze práce na projektu

Organizační fáze . Diskuse o problému, stanovení úkolů, tvorba návrhů. Rozdělení rolí.

Přípravná fáze. Shromažďování informací (navštěvování užitečných stránek k nalezení informací o vodě, vyhledávání obrázků a fotografií o vodě atd.)

Praktická etapa.

Provádění experimentů s vodou;

Příprava a vedení hodiny „Voda je naše bohatství“

Exkurze do podniků MUP ZGP

"Zavolzhsky Utility Worker"KemetSorb LLC;

Prezentace projektu „Voda je naše bohatství“

Analytická fáze. Odraz. Analýza aktivity. Diskuse o předběžných výsledcích a provádění změn.

Poslední fáze. Přihlaste projekt na vědeckou a praktickou konferenci „Search and Creativity“

Realizace projektu

Přípravná fáze projektu :

1. Exkurze do podniků.

2.Vytvoření experimentální laboratoře ve třídě i doma;

3. Zohlednění plakátů souvisejících s předmětem neživé přírody - vodou.

Zajímavá fakta o vodě.

Voda je jedinou látkou na Zemi, která se v přírodě vyskytuje ve všech třech stavech agregace: kapalné, pevné a plynné (voda, led a vodní pára).

Člověk může žít bez vody ne déle než 2-3 dny.

Naše tělo je z 65-70% tvořeno vodou.

Mírná dehydratace organismu (asi 2 % hmotnosti - přibližně 1,5 kilogramu) vede ke ztrátě síly a únavě.

Pokud lidské tělo ztratí více než 10 % vody, může to vést ke smrti.

Složení zemského pláště obsahuje 10-12krát více vody než Světový oceán.

Pokud by roztály všechny ledovce, pak by byla hladina vody na naší planetě

by se zvedla na 64 m (velikost asi 20patrové budovy) a asi 1/8 povrchu země by byla zaplavena vodou.

Voda je jedinou látkou v přírodě, jejíž hustota v pevném skupenství je menší než v kapalném skupenství. To je důvod, proč led neklesá ve vodě a nádrže zpravidla nezamrzají až na samé dno.

Mořská voda zamrzá při -1,91°C.

Člověk jen při výživě spotřebuje za jeden rok asi 60 tun vody.

Asi 80 % povrchu Země je pokryto vodou a pouze 1 % této vody je vhodné k pití.

Ledovce obsahují většinu sladké vody.

V Ázerbájdžánu je voda v jezeře, které může hořet kvůli velkému

množství metanu ve složení.

V Jižní Africe je voda tekoucí z kohoutků jedlá bez čištění - třetí nejčistší na světě a první místo v čistotě zaujímá voda Finska.

Jezero v Antarktidě je jedenáctkrát slanější než moře a zamrzá pouze při -50 o C

Největší dešťová kapka měřila 9,4 centimetru! Takové kapky dopadly na Spojené státy.

Nejdelší nepřetržitý déšť v Indii spadl téměř dva roky!

Největší kroupa vážila jeden kilogram a dva gramy!

Tloušťka mraku na obloze může být větší než tloušťka Mount Everestu, který může dosáhnout šestnácti kilometrů!

Roztání ledovce může trvat až deset let.

V Alžírsku je jezero plné „inkoustu“. S touto vodou můžete psát.

Výzkumná fáze projektu :

experimentální část

Zkušenosti 1. Úžasná průzračnost vody

Pro určení barvy vody jsem nalil vodu do jedné průhledné sklenice a mléko do druhé sklenice. Do obou sklenic jsem vložil minci. Můžete to snadno vidět ve sklenici vody. To je možné, protože voda je čistá a nemá barvu.

Pokus 2. „Chutná vlhkost“, vůně vody, voda nemá chuť.

Abych to potvrdil, nalil jsem do 4 sklenic:

mléko, čaj, džus, voda. Všechny tekutiny jsem ochutnal a přičichl. Všechny tekutiny mají chuť, kromě vody.

Závěr: voda nemá chuť. Voda je navíc bez zápachu, ostatní kapaliny zapáchají

Pokus 3. Voda je rozpouštědlo.

Voda je kapalina, což znamená, že je rozpouštědlem.

Pro tento experiment jsem nalil vodu do sklenic a rozpustil ji

obsahuje různé položky: sůl, cukr, med, džem, kávu, rýži,

písek, mořské kameny. Zjistil jsem, že se voda rozpouští:

sůl, cukr, med, džem. Rýže, písek, mořské kameny se ve vodě nerozpustily.

Pokus 4. „Papírové víko“

Co se stane, když otočíte sklenici vody? Samozřejmě, že se vyleje!

Co když přitlačíte papír ke sklu a otočíte ho? Padne papír a voda se bude stále rozlévat na podlahu? Rozhodl jsem se to zkontrolovat.

Do sklenice jsem nalila vodu, vystřihla papír, položila na sklenici a opatrně sklenici otočila. Papír se na sklo přilepil jako zmagnetizovaný a voda se nevylila.

I když to není tak samozřejmé, ve skutečnosti jsme ve skutečném oceánu, jen v tomto oceánu není voda, ale vzduch, který tlačí na všechny předměty, včetně vás a mě, jsme prostě tak zvyklí na tlak, že jsme to udělali. vůbec si toho nevšímej. Když sklenici s vodou přikryjeme papírkem a obrátíme, na plech z jedné strany tlačí voda, z druhé strany vzduch (zespodu)! Tlak vzduchu se ukázal být větší než tlak vody ve sklenici, takže list nepadá.

Pokus 5. „Potápěčský zvon“

Také jsem udělal pokus, kdy jsem papír položil na dno sklenice, aniž bych ho namočil. Text jsem napsal na kus papíru. Papír složíme a vložíme do sklenice tak, aby se opřel o její stěny a neklouzal dolů. List ponoříme do obrácené sklenice na dno nádrže. Papír zůstane suchý - voda se k němu nedostane! Po vytažení listu jsem se ujistil, že je opravdu suchý. Když vezmete sklenici s kusem papíru uvnitř a pozorně se na ni podíváte, zdá se, že tam není nic jiného než papír, ale není tomu tak, je v ní vzduch. Když sklenici otočíme dnem vzhůru a spustíme ji do vody, vzduch brání vodě dostat se k papíru, a proto zůstává suchý.


V poslední době lidé často začali potřebovat čistou pitnou vodu.

Akutní problém vyvstal při výstavbě čistíren odpadních vod v každém městě.


V současné době lidé začali používat filtry ke zlepšení kvality pitné vody.

Jednou z prvních fází provozu jakéhokoli filtru je mechanické čištění vody.

Pokus 6. Čištění vody.

Udělejme experiment, který nám jasně ukáže, jak čistit vodu v první fázi.

K pokusu budeme potřebovat: dvě kónické baňky, říční písek, barevnou vodu, aktivní uhlí, vodu, filtrační papír, skleněnou nálevku.

4. Markin V. A. Dětská encyklopedie „Zkoumám svět.“ - Moskva:

AST, 2001.-557 s.

5. Šablony: http://shablony-powerpoint.ru

Projekt o okolním světě s prezentací pro žáky základních škol „Rostliny v zimě“, 2. st

Matveeva Kristina, 8 let, studentka 2. třídy B Městské autonomní vzdělávací instituce Multidisciplinární lyceum č. 20 v Uljanovsku.
Dozorce: Matveeva Svetlana Nikolaevna, učitelka základní školy, učitelka nejvyšší kategorie.
Popis práce: Upozorňujeme na projekt o životním prostředí. Tento materiál bude užitečný pro studenty, učitele a samozřejmě rodiče. Materiál lze využít jak při výchovné a výchovné práci s dětmi, včetně venkovských a školních táborů, tak i při vyučování a mimoškolních aktivitách.
Cílová: organizovat a provádět pozorování rostlin v zimním období.
úkoly:
- představit tři druhy rostlin;
- nadále rozvíjet znalosti o listnatých a jehličnatých stromech, keřích, bylinách;
- rozvíjet obzory, představivost, myšlení, erudici.

Průběh projektu


Přišla zima!!! Jdeme do nedalekého parku.


Existují tři druhy rostlin: stromy, keře a byliny.




Stromy se dělí na jehličnaté a listnaté.


Jehličnany– to je smrk, borovice, modřín atd.
Všechny, kromě modřínu, jsou stálezelené. Modřín ale v zimě shazuje jehličí. V zimě dozrávají semena jehličnatých rostlin - hrboly.
Listnaté stromy– bříza, topol, dub atd.
V zimě chrání před mrazem kůra rostliny.


Keře– jedná se o šeřík, skalník atd. V zimě jsou keře holé.
Byliny- to je pelyněk, klasy atd. Některé trávy v zimě odumírají. A další dál rostou pod sněhem. Jsou to jahody, brusinky atd. Sníh je jako přikrývka přikryje a zabrání jejich zmrznutí.


Vědci dokázali, že teplota vzduchu pod sněhem je o 15 stupňů vyšší!!!

Závěr a závěry:

Jaké krásné rostliny v našem parku v zimě! Pod nimi leží hluboké a čisté závěje. Zdálo se, že stromy, keře a tráva usnuly v pohádkovém snu...

Básně o rostlinách v zimě

Stříbro, světla a jiskry, -
Celý svět ze stříbra!
Břízy hoří v perlach,
Včera černý a nahý.
Tohle je říše něčích snů,
To jsou duchové a sny!
Všechny položky staré prózy
Osvětlené magií.
Posádky, chodci,
Na azuru je bílý kouř.
Život lidí a život přírody
Plný nových a svatých věcí.
Plnění snů
Život je hra snů,
Tento svět kouzel
Tento svět je ze stříbra!
V. Ya Bryusov




Děkuji za pozornost!

Prezentace na téma: Rostliny v zimě

Julia Čapová
Prezentace „Projekt o okolním světě na 2. stupni „Města Ruska“

Projekt"Města Ruska“ – Kazaň

Svět kolem nás 2. stupeň UMK"Škola Rusko" (příklad zadání projektu)

Dokončeno: primární učitel třídy Chapova Yu. E.

Snímky doprovází vyprávění o památkách město Kazaň.

Zeměpisná poloha, řeka, historické informace o město, legendy o samotném jménu (čaroděj radil Bulharům postavit město je tam, kde se kotel vody zarytý do země uvaří bez ohně. Toto místo bylo nalezeno na břehu jezera Kaban. Ve staré bulharštině (jako v moderní tatarštině) "kotel" byl zavolán "kotel". Odtud pochází název město Kazaň., místní lidé, jejich tradice. Vzhledem k tomu, že Tataři jsou muslimové, jejich hlavním kostelem je mešita Kul-Sharif. Věž byla postavena na příkaz cara Ivana Hrozného za 7 dní. Syuyumbike je jméno tatarské královny, kterou si chtěl vzít. Zvláštností věže je její sklon. Kazaňský Kreml a vyhlídková plošina.

Publikace k tématu:

Případová lekce o okolním světě ve 4. třídě „Moře, jezera a řeky Ruska“ Lekce o světě kolem nás. Známka: 4 Program: Škola Ruska.

Shrnutí lekce o okolním světě ve 2. třídě „Města Ruska“ Předmět: Svět kolem nás Téma 2. třídy: Města Ruska Cíl lekce: Vzdělávací: Vytvořit v dětech představy o milionářských a starobylých městech.

Shrnutí lekce o světě kolem nás ve 3. třídě „Mnoho tváří Ruska“ Shrnutí lekce „Svět kolem nás“ Třída: 3 TÉMA: „Mnoho tváří Ruska“. Průběh lekce: 1. Organizační moment Připravenost na lekci.

"Jak cestuje dopis." Shrnutí lekce o okolním světě v první třídě podle programu „Ruská škola“. 1. Sebeurčení pro činnost. Org. moment Organizuje situaci sebevědomí žáků, připravenost na nadcházející aktivity - Podívej.

"Ahoj, škola!" Úvodní lekce o okolním světě v 1. třídě podle vzdělávacího komplexu „Ruská škola“ První lekce v 1. třídě o okolním světě vzdělávacího komplexu „Ruská škola“ „Ahoj, škola!“ Cíl: Vytvořit pozitivní.

Shrnutí lekce o okolním světě ve 3. třídě „V království hub“ Svět kolem nás, 3. ročník Téma: V království hub Druh: učení se nové látky Učitel: Yulia Vasilievna Maslova GBOU střední škola č. 606 Účel: představit.

Výukový projekt o okolním světě ve 2. třídě „Cestování na kontinenty“ Vysvětlivka Tato práce je prezentována v oboru Základní škola. Předmět, třída: svět kolem nás, 2. stupeň UMK: Vzdělávací.

Lekce o světě kolem nás ve 2. třídě pomocí virtuální exkurze „Hlavní města Ruska“ Výuka pomocí virtuální exkurze. Předmět: Svět kolem nás, vzdělávací komplex "Harmonie" (autor O. T. Poglazová, 2. stupeň, 2. díl str. 80-85 Téma:.