Чи є в російській мові звук щ. Характеристика звуків ш, ж, ч, щ і їх артикуляція

Пояснювальна записка

Освітній заклад: МОУ «ЗОШ № 33» м Енгельса Саратовської області.

предмет: навчання грамоті, УМК «Школа Росії»

клас: 1 клас.

Назва матеріалу: урок по темі «Звук [ш], букви Щ, щ. Рядкова буква щ. »

призначення: закріплення вивченого матеріалу.

устаткування: (Автор В. Г. Горецький), наочність, роздатковий матеріал для читання, слоговая таблиця, схеми слів, ребуси.

методичне забезпечення : Горецький В. Г. Навчання грамоті. 1 кл.

Лисова Лариса Іванівна, вчитель початкових класів МОУ «ЗОШ № 33» г.Енгельса, Саратовської області

Тема: , Звук [ш]. Букви Щ, щ. Рядкова буква щ.

мета: 1. познайомити з згодним звуком [ш], буквами Щ щ;

2. розвивати фонематичний слух і культуру звуковимови, відпрацьовувати

навик звукового аналізу слів;

3. розвивати мова, увагу;

4. виховувати інтерес до читання.

устаткування: Пропис №4 (автор В. Г. Горецький, Н.А. Федосова) видавництво, Просвещение ", М., 2002 до, Російської Абетці (Автор В. Г. Горецький), наочність, роздатковий матеріал для читання.

Хід уроку

I Орг. момент.

II Поч. уроку.

Хлопці, сьогодні у нас не зовсім звичайний урок. До нас приїхав Ємеля на печі. Він познайомить вас з новим звуком, ви дізнаєтеся, якою буквою він позначається, і навчитеся писати цю букву, але спочатку пограємо.

    Повторення.

а) Гра, перевертнів "

грудку козак

кит на море романтик

б) Розгадай ребуси:

к о р м а → комар

до л оу н → кулон

    Пояснення нового матеріалу.

Хлопці, а з якої казки приїхав до нас Ємеля? (По щучому велінню)

Назвіть героїв цієї казки? (Ємеля, цар, щука, Марія - царівна)

В яку пору року відбувалися події в цій казці? (Взимку, лежало багато снігу)

Століттями створював народ свої казки. Саме слово, казки "походить від дієслова, сказати". У глуху старовину по всій неосяжній Росії в занесених снігом хатах, при тьмяному світлі скіпки ( На дошці : скіпа -тонка, довга тріска) наші далекі предки складали свої казки. Казка про Емеле - одна з них.

Наш герой взяв відра і відправився за водою. Зачерпнув він воду і побачив у відрі .... щуку.

Вона пропонує вам відпочити.

3.Фізмінутка. (Діти повторюють рухи за вчителем)

Щуку я тягну, тягну.

Щуку я не втрачу.

Ось яка вона,

Славна, велика!

Щука плаває колами.

Щука клацає зубами.

Ну і зуби - як пила!

Де такі ти взяла?

Заблагала щука і попросила Емелю відпустити її, пообіцявши йому, виконувати всі його бажання. Погодився на це Ємеля і відпустив її. А щука в подяку дала Емеле ціле відро лящів. Подивіться в підручнику, як виглядає лящ.

4.Работа з підручником. (Стор. 187)

Лящ - це річкова риба з плоским тілом.

Дамо характеристику кожного звуку.

Що ми можемо сказати про останній звуці в слові по його схемі? ( приголосний, глухий, м'який)

Поспостерігаємо за його артикуляцією в люстерко.

Отже, звук [ш] - приголосний, тому що при його проголошенні повітря в роті зустрічає перешкоду (зуби) зімкнуті,

На що схожий цей звук? (Шіпеніе- наприклад, кулька здувається)

Який ще звук схожий на шипіння?

Чим вони відрізняються? (Щ-м'який, Ш-твердий)

А чому, як ви думаєте, значок у нас на сторінці один? (Звук непарний - немає пари по дзвінкості-глухість, по твердості-м'якості).

Ми вже знайомі зі звуком, який має таку ж характеристику? Вірно, це звук [ч].

5.Фонетіческая зарядка + Физминутку

А зараз потренуємо своє вміння чути в слові потрібний звук. Встаньте.

Будемо чергувати присідання з ударами долонь (присіли-грюкнули-присіли)

Але виконати рух можна, лише, якщо в слові, яке я скажу, є наш новий звук:

Клац, ЩЕЛКУНЧИК, ЧЕСНИЙ, ЖИТТЯ, щипців, ЯЩИК, ПОХІД, Щека, хмара, ЩУКА, Піч, ПРОЩАННЯ, ГАЙ, ШЕПІТ.

Молодці! Сідайте.

А зараз познайомимося з буквою, яка цей звук позначає.

Подивіться в центр сторінки в «Абетці». Хто знає, як правильно називається ця буква? Так, це літери «ЩА» - велика і маленька.

Сьогодні на уроки ми навчимося писати маленьку (малу) букву щ.

6. Робота в прописи стор. 27.

За вікном зима, снігом завалило всі дороги, вікна будинків розмальовані красивими візерунками. Ось і ми з вами зараз візьмемо ручки і спробуємо обвести сніговий візерунок в наших прописах.

Давайте подивимося з яких елементів складається наша нова буква щ?

Спробуємо викласти її зі своїх розрізних елементів.

Лист в прописи цілої рядки елементів цієї букви.

А тепер спробуємо з'єднати разом ці елементи. Подивіться, як пишеться ця буква.

Дістаньте листочки із зразками написання букв. Знайдіть нашу досліджувану букву і ручкою по целофану спробуйте пообводіть її. (Потім діти прописують цю букву в прописи.)

7.Робота з підручником. (Стр.187)

Раніше в селі воду носили з ополонки. Брали коромисло, два дерев'яних відра і йшли за водою.

На дошці : ополонку- отвір, прорубані в льоду річки, озера.

коромисло- товста, вигнута, дерев'яна планка з гачками для носіння

відер на плечі.

А чоловіки з цього ополонці ловили рибу. Ось і ми з вами зараз вирушимо на риболовлю.

Починаємо, вудити ". Якщо ви прочитаєте слово і в ньому буде звук [ш], то витягаєте вудку і продовжує читати наступний учень, а якщо немає цього звук, то, Удіму далі. "

Діти читають по ланцюжка слова з підручника.

8. Физминутку для очей. (Діти тільки очима стежать за рибами, які то з'являються введенні, то зникають.)

Наш Ємеля зовсім засидівся на печі і вирішив він поговорити з чарівної щукою. Дуже вже він захотів «5» за урок отримати. А ви хочете? Тоді давайте виконаємо завдання, яке приготувала для вас щука. (Діти за підручником читають скоромовки)

Згадайте, хлопці, а щука це якась риба? (Щука - хижа риба)

А яких ще щіщних риб ви знаєте?

Складіть пропозиції з цими словами?

Одне з ваших пропозицій ми зараз запишемо в прописи. Воно там вже є. (Йорж і щука - хижі риби.) Робота в прописах стор.27

10. підсумок уроку

Ось і добігає кінця наш урок. Чому ми сьогодні вчилися?

11. рефлексія

Чи все у вас вийшло сьогодні на уроці? Подумайте, як працював кожен з вас, чи досяг ви мети. Якщо ви вважаєте, що потрудилися добре, все зрозуміли, потрапили прямо в ціль, то і стрілу своїх знань можете увіткнути прямо в центр мішені. А якщо вважаєте, що можна було б попрацювати краще, ви не зовсім досягли мети, то і стрілу застроміть до другого кола.

короткостроковий план

урок 135

навчання грамоті

школа:

Бескольская середня школа-гімназія

розділ

Традиції і фольклор

Тема урока:

Звук [ш,]. Буква ЩЩ. Написання рядкової «щ»

Дата:

ПІБ вчителя: Кутирева О.В.

КЛАС: 1

Кількість присутніх:

Кількість відсутніх:

Мета навчання, які необхідно досягти на даному уроці

1.2.2.1 визначати, про кого / про що йдеться в тексті, і розуміти, що хотів сказати автор тексту

1.1.9.1 виділяти звуки в словах і розрізняти їх ознаки (голосні ударні / ненаголошені; приголосні тверді / м'які, глухі / дзвінкі)

1.1.9.2 розуміти, що слова складаються з складів, визначати кількість і порядок складів у слові

1.2.1.2 використовувати основні види читання (плавне складовий читання з переходом на читання цілими словами, усвідомлене читання)

1.2.9.1 розпізнавати образ букви і зіставляти його зі звуком

1.3.8.1 писати елементи букв, прописні (заголовні) і малі літери і їх сполуки; писати розбірливо відповідно до норм каліграфії; позначати звуки сильних позицій буквами на письмі

1.3.9.1спісивать / писати слова, написання яких розходиться з вимовою (вода, сніг, пенал і т.д.), дотримуватися правил переносу (за допомогою вчителя)

Розвиток навичок:

1.8 Складання розповіді на задану тему.

1.9 Орієнтування в звуковій формі слова.

2.9 Орієнтування в графічній формі слів.

3.8 Дотримання каліграфічних і графічних норм.

Мета навчання

Всі учні зможуть:

Формувати навик плавного складового читання з поступовим переходом на читання цілими словами.

Виконувати слого-звуковий аналіз слів зі звуком [ш].

Писати склади і слова з малої буквою щ.

Розуміти, що слова складаються з складів, визначати кількість і порядок складів у слові.

Визначати місце вивченої букви на «стрічці букв».

Більшість учнів вмітимуть:

Слухати і поважати думки співрозмовників і правильно передавати свою думку.

    Списувати з друкованого шрифту.

Деякі учні зможуть:

Записувати склади, слова, речення з вивченими буквами, використовуючи прийом коментування.

Мовна мета:

тримовність: әуестену, захоплення, hobby.

Основні терміни і словосполучення:

Звук - буква. Рядкова буква, заголовна буква, приголосний звук, звук твердий і м'який,

звук дзвінкий і глухий.

Використовувана мова для діалогу / листи на уроці:

Питання для обговорення:

- Чим ви любите займатися у вільний час?

- Як ви розумієте вислів «У кожної людини є свої смаки і захоплення»?

Попереднє навчання

Слово, склади, наголос, схема пропозиції, голосні і приголосні звуки, ударні і ненаголошені голосні, приголосні тверді і м'які, приголосні дзвінкі і глухі, звукові схеми, голосні букви і голосні звуки. Букви: Аа, Уу, Ії, Оо, ии, М м, Тт, Нн, Лл, Сс. Рр, Ее, Яя, Цц, ХХ.

план

плановані терміни

плановані дії

ресурси

0-1

Психологічний настрій.

Всі ми раді зустрічі, друзі,

Думаю, зустрілися з вами не дарма.

Ми будемо з вами сьогодні знову

Букву вчити і слова з нею читати.

1-5

Актуалізація знань.

-Қазір қандай сабақ?

- Бүгің нешесі?

- Які бувають звуки?

- Які бувають приголосні?

- Які бувають голосні?

Назвіть голосні літери, які ви вже знаєте.

Які приголосні ви знаєте?

(Читання складів з відомими літерами)

Ци, цо, цу, ца,

ха, хо, ху, хи,

Ем, ес, ер, ел

Дошка

5-8

Постановка теми уроку.

Хлопці, сьогодні у нас не зовсім звичайний урок. До нас приїхав Ємеля на печі. Він познайомить вас з новим звуком, ви дізнаєтеся, якою буквою він позначається, і навчитеся писати цю букву.

Хлопці, а з якої казки приїхав до нас Ємеля? (По щучому велінню)
- Це казка народна чи авторська? (Це російська народна казка)
- Назвіть героїв цієї казки? (Ємеля, цар, щука, Марія - царівна)

- В яку пору року відбувалися події в цій казці? (Взимку, лежало багато снігу)

Століттями створював народ свої казки. Саме слово, казки "походить від дієслова, сказати". У глуху старовину по всій неосяжній Росії в занесених снігом хатах, при тьмяному світлі скіпки (На дошці: скіпа - тонка, довга тріска) наші далекі предки складали свої казки. Казка про Емеле - одна з них.
Наш герой взяв відра і відправився за водою. Зачерпнув він воду і побачив у відрі .... щуку.

На який звук починається це слово?

Звук щ.

А який це звук?

Як ви думаєте про що ми будемо говорити сьогодні на уроці?

Тема: Звук [ш,]. Буква ЩЩ. Написання рядкової «щ»

Що ми будемо знати?

Щука пропонує вам відпочити.

Физминутку. (Діти повторюють рухи за вчителем)

Щуку я тягну, тягну.
Щуку я не втрачу.

Ось яка вона,
Славна, велика!

Щука плаває колами.

Щука клацає зубами.

Ну і зуби - як пила!

Де такі ти взяла?

Заблагала щука і попросила Емелю відпустити її, пообіцявши йому, виконувати всі його бажання. Погодився на це Ємеля і відпустив її. А щука в подяку дала Емеле ціле відро лящів. Подивіться як виглядає лящ.

Складання звукового аналізу слів: лящ, щука (в зошитах)

Капелюх, красунчик, щука, щітка

Знайдіть в словах однаковий звук.

Яке слово зайве? Чому?

Ємеля на дошці

10-15

Включення в систему знань.

Робота за підручником.

К, І) Робота над чистоговорки. Виділення нового звуку Щ.

З'ясування основних характеристик літери.

(К, І) Звуко-буквений розбір слів «щука», «борщ».

(К, І) Читання відкритих і закритих складів.

(К, І) Артикуляційна гімнастика.

(І) Читання слів по рядах, варіантів, групам. Розподіл на склади, виділення ударного складу.

(П, К) Заучування правила.

Ємеля прийшов до нас на урок з відрами. Заглянемо в них.(Відро з буквами ш , щ і відро з буквами голосних звуків). Який з цих букв позначимо звук [ш]?
- Як називається ця буква?
(Ща).
- В яку частину замку поселимо нову букву? Поясніть. Аналог стрічки букв.
- На що схожа ця буква?

(Власні висловлювання дітей).

Давайте подякуємо щуку за новий звук і букву. В знак подяки подаруємо їй цей портрет(Три щуки разом склалися в букву щ ).

Вистачати, ковтати вміють щуки, Інший не потрібно їм науки.

Що вам нагадує цей малюнок?
- Порівняємо з друкованою буквою
Щ ?
- З яких елементів складається друкована літера
Щ ?

(Д, К) Рухова Физминутку «Раз - піднятися, потягнутися».

Раз - піднятися, потягнутися.

Два - зігнутися, розігнутися.

(Під рахунок вчителя діти виконують нахили, потягування.)

Три - в долоні три бавовни, (Ляскаємо в долоні.)

Головою три кивка, (Рухи головою.)

На чотири - руки ширше.

П'ять - руками помахати, (Руху руками.)

Шість - за парту тихо сісти, (Сісти.)

Раз, два - дружно встали, (Встати, крокуємо на місці.)

Руки прямо ми поставимо, (Руки на поясі.)

Три, чотири - розведемо, (руки в сторони.)

Займатися ми почнемо, (Нахили вперед з торканням руками носка ноги.

Ліва рука - права нога; права рука - ліва нога.)

З п'яти станемо на носок, (Піднялися на носочки, руки на поясі.)

Вправо, вліво подивилися, (Повороти голови вліво-вправо.)

На носочки ми присіли (Присідання.)

І як пташки полетіли, (Побігли по класу.)

Раз, два - вище голова, (Крокуємо на місці.)

Три, чотири - руки ширше! (руки в сторони.)

П'ять, шість - тихо сісти! (Присідання.)

Сонце червоне зійде, (Встали, руки вгору.)

Ранок червоне прийде, (Стрибки на місці.)

Підручник

18-28

Робота в прописи.

    Визначення елементів малої літери щ. Показ написання в анімованої прописи. Прописування в повітрі під рахунок.

    Прописування малої літери щ. Правила посадки і положення зошита.

    Запис складів.

    Складання з складів слів і їх запис. Кліщі, речі, гаї.

    Списування з письмового тексту. В гостях у щуки лящі.

Пальчикова гімнастика «Гості».

Стала Маша гостей скликати:

І Іван прийди, і Степан прийди,

І Матвій зроби те і він Сергій прийди,

А Никитушка - ну, будь ласка.

(Обертання кистей рук до себе. Послідовний масаж пальців на обох руках.)

Робота за підручником. (К, І)

Читання тексту казки «Жахлива історія».

Визначення основної думки.

Складання опису образу чудовиська.

Підбір прислів'я до казки.

Педагог організовує бесіду про можливі іграх в гостях, просить придумати свої правила гри, звертаючи увагу на вік, кількість гравців, місце проведення, необхідні речі.

тримовність: ереже, правило,rule.

(Д, І) Робота в прописи.

    Списування з друкованого тексту. Зварила щука борщ.

    Фонетичний розбір слів «щуки», «овочі».

Можливий варіант для вчителя.

пропис

41-45

Підсумок уроку.

(К, І) Учитель пропонує дітям визначити місце нової літери на «стрічці букв».

Рефлексивне оцінювання. Педагог пропонує учням оцінити свою роботу на уроці за допомогою карток.

«+» - Я - молодець, був активним на уроці, у мене все

вийшло, я все зрозумів.

«?» - Я можу працювати краще. У мене не все виходило

на уроці.

«-» - Мені було важко на уроці. Мені потрібна допомога.

Таким чином, вчитель аналізує прийняття інформації всім класом.

набір

карток з

варіантами

рефлексивного

оцінювання

додаткова інформація

Диференціація.

Як ви плануєте підтримувати учнів?

Як ви плануєте стимулювати здібних учнів?

Оцінювання.

Як ви плануєте побачити набуті знання учнів?

міжпредметні зв'язки

ІКТ компетентність

Підвищення рівня мотивації у дітей з високим рівнем готовності до навчання та рівнем готовності вище середнього, які вміють читати (їм пропонується читати завдання до текстів та текст скоромовки).

Учні які мають рівень готовності нижче середнього, приділити увагу і контроль

(Контроль з боку вчителя при виконанні роботи в прописи).

Дітям, які відчувають труднощі виконання завдання, виявляєтьсядозована допомога.

«+» - Я - молодець, був активним на

уроці, у мене все вийшло, я все

зрозумів.

«?» - Я можу працювати краще. У мене

не все виходило на уроці.

«-» - Мені було важко на уроці.

Мені потрібна допомога.

    пізнання

    самопізнання

    казахську мову

    англійська мова

рефлексія

Чи були цілі навчання реалістичними?

Що учні сьогодні вивчили? На що було направлено навчання?

Чи добре спрацювала запланована диференціація?

Витримувалося час навчання?

Які зміни з даного плану я реалізував і чому?

Використовуйте простір нижче, щоб підвести підсумки уроку. Дайте відповідь на найактуальніші питання про урок з блоку зліва

підсумкова оцінка

Які два аспекти в навчанні пройшли дуже добре (з урахуванням викладання і навчання)?

Які дві обставини могли б поліпшити урок (з урахуванням викладання і навчання)?

Що дізнався про учнів в цілому або окремих осіб:

Тема: Звук [ш,]. Буква ЩЩ. Написання рядкової щ

Знати: що звук щ завжди м'який приголосний.

Вміти: писати малу літеру щ.


Посада: вчитель початкових класів
Навчальний заклад: МКОУ "Большедворская ЗОШ"
Населений пункт: д. Великий Двір
Найменування матеріалу: конспект уроку письма в 1 класі
Тема: "М'який приголосний звук [ш '], букви Щ, щ. Правопис поєднань ща, щу"
Дата публікації: 12.02.2017
розділ: початкову освіту

Урок з читання в 1 класі

учитель:Березкіна Людмила Володимирівна

Тема:М'який приголосний звук

Букви Щ, щ. Правопис поєднань ща, щу.

цілі: познайомити зі звуком

і буквою, яка його позначає; навчити відрізняти звук

букву щ від інших звуків і букв, диференціювати звук і читати склади і слова з новою буквою;

розвивати словесно-логічне мислення, увагу, пам'ять, мовні здібності учнів.

Плановані результати (предметні)

виділяють

характеризують

приголосний,

позначають звук [ш '] літерами Щ, щ; встановлюють на основі спостережень і повідомлення вчителя,

що в складі ща пишеться завжди а, а в складі щу завжди пишеться у, оскільки звук [ш '] завжди м'який,

його м'якість не треба показувати особливими буквами; усвідомлено і виразно читають невеликі

тексти і вірші

особистісні результати

Замислюються над питанням: яке значення і який сенс має для них вчення?

Універсальні навчальні дії (метапредметние)

регулятивні: навчаються формулювати навчальну задачу.

Пізнавальні: загальнонавчальних - орієнтуються на різноманітність способів вирішення навчальних

задач; логічні - характеризують звук [ш '], виконують слого-звуковий аналіз слів.

комунікативні:

адекватно

використовують

засоби

різних

комунікативних завдань

Хід уроку

організаційний момент

Продзвенів дзвоник,

Починається урок.

актуалізація знань

Почнемо урок з повторення вивчених букв.

Правильно назвіть букви, розташовані в першому ряду. Яка буква «зайва»? (Далі- по

аналогії)

(Букви називають «слабкі» учні)

На дошці :

Про А У Н И Е ( «Н» - згодна)

Ю Е Я І Е ( «І» обозн. 1 звук)

Л М Р Ж У С ( «С» обозн. Глухий. Звук)

Б П Р К Х Д Т ( «Х» - немає пари по глухий-дзвінки.)

Повідомлення теми уроку

Відгадайте загадку.

Уплітаючи калачі,

Їде хлопець на печі.

Їде прямо до палацу.

Хто ж цей молодець? (Ємеля)

Підручник стор. 62

Давайте розглянемо картинку.

- Чи знайомий вам цей казковий герой?

- З якої він казки?

- Згадайте, кого виловив Ємеля в ополонці?

Чому Ємеля відпустив щуку назад в воду?

- Попросимо і ми щуку виконати наше бажання. Нехай познайомить вона нас з новим звуком і

буквою. Ви вже здогадалися, з яким? Якщо немає, то скажіть слово щука, Виділяючи кожен звук.

[Щ] - [У] - [К] - [А].

- З яким звуком ми ще не знайомі? (Зі звуком

- Тема уроку «Згідний звук

Буква Щ, щ ».

новий матеріал

Виділення нового звуку. Знайомство з новою буквою.

На дошці картинка щуки.

Давайте в зошитах з читання зробимо звуко- буквений розбір слова щука.

- Вимовте слово щука,виділяючи в ньому перший звук .

- Назвіть виділений звук і дайте йому характеристику:

А) приголосний;

Б) глухий;

Г) який звук чуєте після

в слові щука? Але як вимовляємо

? (М'який)

У річці крім щуки водяться і інші риби. Назва однієї з них підкаже нам сам

Ємеля. (Слово Ємеля помістити під картинкою).

- Прочитайте його ім'я на дошці. Скільки в слові складів?

- Вимовте слово по складах. (Е-МЕ-ЛЯ).

- Будьте уважні. Правильно називайте зазначені звуки, і тоді зрозумієте назва риби.

1. Згідний звук 3 складу,

2. Голосний звук 2 складу,

3. Додамо новий звук.

- Яке слово вийшло? (Вивісити картинку ляща)

- Виконаємо звуко- буквений розбір слова лящ.

- Як вимовляється звук

на початку і в кінці слів? (М'яко).

- Дайте характеристику звуку

- згоден, глухий, завжди м'який).

Позначення звуку буквою

Звук [ш] позначається буквою Щ.

На що схожа буква Щ?

Физкультминутка

2. Робота з електронним додатком

Читання складів з буквою Щ. (по диску)

Подивіться кліп і постарайтеся запам'ятати слова зі звуком [ш]

Які слова зі звуком

ви почули?

У яких словах є склади ща, щу?

висновок: ча - ща пиши з буквою а.

чу - щу пиши з буквою у.

3.Чтеніе скоромовок на с.62

Підкресліть склади чу - щу, ча-ща.

- Прочитайте правило правопису ча, зара, ба, щу. на с. 63.

- У складі ща пишеться завжди а, а в складі щу завжди пишеться у, оскільки звук [ш '] завжди м'який,

його м'якість не треба показувати особливими буквами.

ЧА - ЩА пиши з буквою А.

ЧУ - ЩУ пиши з буквою У.

Сочетанья чу і щу

Пишемо тільки з буквою у!

Чушка, щучка, укачу,

І лечу, кричу, свищу.

ЧА і ЩА, ЧА та ЩА-

Роща, хащі і свічка.

Їжа, хмара, саранча-

З буквою А і ЧА, і ща.

Яку нову інформацію вам треба запам'ятати і застосовувати при написанні слів?

Прочитайте вірш на с. 63.

У яких словах є буква Щ?

Продовження роботи по темі уроку.

Читання загадок про овочі на стор. 64

Які ще овочі ви знаєте?

Визначення місцезнаходження звуку [ш '] в словах

- Лясніть в долоні, якщо почуєте звук [ш '] в словах і топайте ногами, якщо такого звуку немає:

шовк, шепотіти, лоскотати, щелкунчик, чапля, чесний, шоколад, щипати, тріска, шапка, щипці

підсумок уроку

- З яким звуком познайомилися на уроці? Дайте характеристику цього звуку.

- Назвіть відомі вам шиплячі звуки.

- Як пишемо чу-щу? Ча-ща?

Заняття № 29 Буква і звук Щ.

Організаційний момент.

Гра "путанку":

Пограємо в гру, яка називається "путанку". Я говорю пропозицію і роблю помилку, а ви виправляєте її.

На столі чобітки, під столом коржі.

А як треба сказати?

Овечки в річці, карасі біля печі.

А як правильно?

Під столом портрет, над столом табурет.

Щеня визирає під шафи.

М'яч викочує з столу.

Хлопчик дістає тапочки з стільця.

Дівчинка вимітає сміття з дивана.

Повторення про твердих, м'яких приголосних

(Розглянути віконця в будиночку приголосних - синій і зелений.)

Подивіться на дошку. У цих вікнах живуть звуки.

чомувіконця різного кольору?

Так, в синьому віконці живуть тверді приголосні, а в зеленому окошке- м'які приголосні.

Які букви позначають тільки тверді приголосні звуки?

Вони живуть в синіх віконцях.літери Ш, Ж, Ц

Які букви позначають завжди тільки м'які приголосні звуки? Й, Ч

Знайомство зі звуком [Щ ']

Сьогодні ми дізнаємося, чи є ще жителі в цих будиночках

    Знаходження нового звуку в вірші

Послухайте вірш. Читати вірш, виділяючи[Щ ']

Щука щигля щами пригощала.

Щиголь щебетав:

Щей щось мало! -

Де щиглик? Де щі?

Іди в полі!

Сита щука,

А Щеглов наука?

Хто пригощав щигля щами?

Який новий звук почули?

2. Характеристика звуку [Щ '] На дошці 5 картинок - ящик, щука, кліщі, ящірка, щітка.

Діти, дізнайтеся звук[Щ ']голосний або приголосний?Діти співають звук [Щ '] , Визначають, що звук [Щ '] приголосний. (Заважають зуби)

з'ясуйте звук[Щ ']твердий або м'який?Діти вимовляють слова, визначають, що звук [Щ '] м'який.

Тепер давайте визначимо в якій частині будиночка ми поселимо звук[Щ '] , З дзвіночком або без дзвіночка. ?, Тобто нам треба зрозуміти звук[Щ ']дзвінкий або глухий?

Діти роблять висновок: звук [Щ '] приголосний, у всіх цих словах він м'який, у всіх словах - глухий.

Так, звук[Щ ']приголосний, глухий, завжди м'який.

3. Хто більше запам'ятає слів, розповідь Л. Яхніна ( читає вчитель)

У цуценя болить щока. Щеня виє.

Щиголь щебече: «Покладіть цуценя на щебінь і лоскочучи, поки не пройде».

Мишеня Миша радить:

Змішайте щетину і дрібку солі.

А порося стверджує:

Піймати щуку, відкрийте цуценяті рот, і щука схопить за хворий зуб, як щипцями і висмикне.

Їжачок не витримав:

Зубною щіткою треба зуби чистити.

(Учні називають слова, які запам'ятали.)

римування

Щу, щу, щу, щу - рибку я не втрачу.

Ща, ща, ща, ща - тримаю на вудці ляща.

скоромовка

Два цуценя, щока до щоки,

Щипають щітку в куточку.

- Промовимо скоромовку з рухами. Під неї ми будемо марширувати.

Промовимо її повільно.

Швидко.

Хто скаже її ще один раз самостійно?

Який звук зустрічається частіше за інших?

Який він?Згідний або голосний? Чому?

Вимовляємо його з голосом або без голосу? Значить він дзвінкий або глухий?

Твердий або м'який?

Правильно, звук "щ"завждим'який!

М'який приголосний на схемі яким кольором позначаємо?

Физминутку:

Пограємо в гру "Їде поїзд"

Їде поїзд! (З чим?)

З Топотушки;

З хлопавками;

З поворотами;

З пріседушкамі;

З Моргалки;

З пріседушкамі;

З наклонялкамі;

З реготухами;

З тишею.

Ігри з буквою «Щ»

«Буква заблукала»

Миша дров НЕ напиляємо,

грубкудо епкамі топив.

Заміни першу букву, щоб вийшло нове слово:

пінки - ... (щенки) борошно - ... (щука)

ріпка - ... (тріска) мілину - ... (щілину)

річка - ... (щока) тітка - ... (щітка)

кит - ... (щит)

Знайомство з буквою Щ. Показати картинку з буквою Щ.

Хлопці, давайте розглянемо букву Щ.

Виросли три ялинки в ряд.

Буквою «Ш» вони стоять.

Якщо хвостик до них пріставім-

Букву Ш на Щ виправимо

Щ грає щеня.

Догори лапками він ліг!

Буква Щ допоможе нам

Чистити зуби вранці.

Вистачати, ковтати вміють щуки -

Інший не потрібно їм науки!

На гребінець Щ схожа,

Три зубця всього? І що ж?

Відтворення складових рядів:

Ща - что - щу - щі

Ащ - ощ - ущ - ищ

Закріплення. «Слова розсипалися» На дошці картинки, бод картинками букви з магнітної абетки.

На нашу чарівному лісі пронісся сильний ураган. Він переплутав усі слова, які я для вас приготувала. Давайте їх відновимо. Допоможуть нам картинки.

УЩКА (щука) КОЩЕН (щеня) YOТКАЩ (щітка)

Можна додати інші слова під різні картинки.

Молодці! У вас здорово вийшло!

Пограємо в гру. Підніміть і покажіть сигнальну картку, якщо почуєте звук "щ":

Їжа, ДРУК, ГУЩА, КУПА, тріщати, ЗУСТРІЧАТИ, заколисати, пригощали.

звук Щ, Також як і звук Ч, відноситься до групи шиплячих звуків. У нього все ті ж характеристики - він згоден, непарний, м'який, глухий звук.
звук Щ вимовляється майже так само як і звук Ш, але вгору піднято НЕ кінчик язика, а спинка і бічні краї. Вони «приклеєні» до неба. Часто цей звук може з'явитися в мові дитини автоматично, після того, як він навчитися вимовляти правильно інші шиплячі звуки. Але, незважаючи на це, дорослим варто закріпити звук Щ в складах, словах, чистоговорки і фразах, щоб уникнути змішування звуку Щ з іншими (Ч, Ш, сь, ТЬ) в мовному потоці.

Допомоги по автоматизації звуку Щ


Логопедическое посібник «Звук Щ в складах» (прямі склади)
направлено на автоматизацію звуку Щ ізольовано і в складах. Сприяє формуванню первинних навичок складового читання, розвитку уваги, пам'яті. Матеріал складається з 12 аркушів. На них 8 карток з картинками, титульні листи, анотація і алгоритм роботи з посібником. Вартість посібника «Звук Щ в складах» (прямі склади) - 15 рублів.

Інформація по оплаті

Логопедическое посібник «Звук Щ в складах» (зворотні склади) Вартість посібника «Звук Щ в складах» (зворотні склади) - 15 рублів.

Інформація по оплаті

Логопедическое посібник «Звук Щ в складах» (прямі і зворотні склади) направлено на автоматизацію звуку Щ ізольовано і в складах. Сприяє формуванню первинних навичок складового читання, розвитку уваги, пам'яті. Посібник призначений для дітей старшого дошкільного або молодшого шкільного віку. Матеріал складається з 12 аркушів. На них 8 карток з картинками, титульні листи, анотація і алгоритм роботи з посібником. Рекомендується роздруковувати на фотопапері. Файл в форматі PDF. Вартість посібника «Звук Щ в складах» (прямі і зворотні склади) - 20 рублів.

Інформація по оплаті

Логопедическое посібник «Назви картинки». Звук Щ. (Лускунчик) направлено на автоматизацію звуку Щ в словах (звук Щ на початку слова). Сприяє автоматизації навичок читання, розвитку уваги, пам'яті. Збагачує і активізує словниковий запас дитини.
Посібник призначений для дітей старшого дошкільного або молодшого шкільного віку.

Рекомендується роздруковувати на фотопапері. Файл в форматі PDF.
Вартість посібника «Назви картинки». Звук Щ. (Лускунчик) - 20 рублів.

Інформація по оплаті


Логопедическое посібник «Назви картинки». Звук Щ. (Чудовисько)
направлено на автоматизацію звуку Щ
Посібник призначений для дітей старшого дошкільного або молодшого шкільного віку.
Матеріал складається з 31 аркуша. На них 27 карток з картинками, титульні листи, анотація і алгоритм роботи з посібником.
Рекомендується роздруковувати на фотопапері. Файл в форматі PDF.
Вартість посібника «Назви картинки». Звук Щ. (Чудовисько) - 20 рублів.

Інформація по оплаті


Логопедическое посібник «Назви картинки». Звук Щ. (Кощій)
направлено на автоматизацію звуку Щ в словах (звук Щ в середині слова). Сприяє автоматизації навичок читання, розвитку уваги, пам'яті. Збагачує і активізує словниковий запас дитини.
Посібник призначений для дітей старшого дошкільного або молодшого шкільного віку.
Матеріал складається з 29 аркушів. На них 25 карток з картинками, титульні листи, анотація і алгоритм роботи з посібником.
Рекомендується роздруковувати на фотопапері. Файл в форматі PDF.
Вартість посібника «Назви картинки». Звук Щ. (Кощій) - 20 рублів.

Інформація по оплаті

Логопедическое посібник «Назви картинки». Звук Щ. (Чорний плащ) направлено на автоматизацію звуку Щ в словах (звук Щ в кінці слова). Сприяє автоматизації навичок читання, розвитку уваги, пам'яті. Збагачує і активізує словниковий запас дитини.
Посібник призначений для дітей старшого дошкільного або молодшого шкільного віку.
Матеріал складається з 14 аркушів. На них 12 карток з картинками, титульні листи, анотація і алгоритм роботи з посібником.
Рекомендується роздруковувати на фотопапері. Файл в форматі PDF.
Вартість посібника «Назви картинки». Звук Щ. (Чорний плащ) - 10 рублів.

Інформація по оплаті

Логопедическое посібник «Чистоговорки зі звуком Щ» направлено на закріплення правильної вимови звуку Щ в чистоговорки. Сприяє автоматизації навичок читання, розвитку уваги, пам'яті. Збагачує і активізує словниковий запас дитини. Посібник призначений для дітей старшого дошкільного або молодшого шкільного віку. Матеріал складається з 9 аркушів. На них 5 карток з картинками, титульні листи, анотація і алгоритм роботи з посібником. Рекомендується роздруковувати на фотопапері. Файл в форматі PDF. Вартість посібника «Чистоговорки зі звуком Щ». - 30 рублів.

Інформація по оплаті


Логопедическое посібник Гра «Назви ряд слів зі звуком Щ»
направлено на закріплення правильної вимови звуку Щ в ряду слів, що утворюють риму. Сприяє розвитку уваги, пам'яті. Збагачує і активізує словниковий запас дитини. Посібник призначений для дітей старшого дошкільного або молодшого шкільного віку. Матеріал складається з 11 аркушів. На них 7 карток з картинками, титульні листи, анотація і алгоритм роботи з посібником. Рекомендується роздруковувати на фотопапері. Файл в форматі PDF. Вартість допомоги Гра «Назви ряд слів зі звуком Щ». - 30 рублів.

Інформація по оплаті

Логопедическое посібник «Лічилочка зі звуком Щ» направлено на закріплення правильної вимови звуку Щ в ряді фраз, що утворюють риму. Сприяє розвитку уваги, пам'яті. Збагачує і активізує словниковий запас дитини. Посібник призначений для дітей старшого дошкільного або молодшого шкільного віку. Матеріал складається з 14 аркушів. На них 10 карток з картинками, титульні листи, анотація і алгоритм роботи з посібником. Рекомендується роздруковувати на фотопапері. Файл в форматі PDF. Вартість посібника «Лічилочка зі звуком Ч» - 30 рублів.