Логопедическое заняття по темі з ш. Конспект індивідуального логопедичного заняття з диференціації звуків -

мета : Розвинути вміння диференціювати звуки С і Ш.

завдання :

1. Пробудження інтересу до пізнання звуків С; Ш.

3. Уточнення артикуляційно-акустичних ознак звуків С; Ш.

4.Совершенствованіе вміння складати схему слова і робити порівняльний аналіз.

5. Розвиток вміння уважно слухати логопеда.

6. Розвиток мислення, посидючості, слухового уваги і зорової пам'яті.

7. Удосконалювати навички правильної вимови звуків С; Ш в словах і словосполученнях, реченнях, довести вимова звуків С; Ш до автоматизму.

8 Активізація накопиченого словника.

9. Встановлення лексико-граматичних відносин між членами пропозиції.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Державна бюджетна освітня установа для дітей, які потребують психолого-педагогічної медико-соціальної допомоги

Центр психолого-медико-соціального супроводу Фрунзенського району Санкт-Петербурга

План-конспект індивідуального заняття

Диференціація звуків З-Ш в словах, словосполученнях, реченнях.

Укладач: вчитель-логопед ГБОУ ЦПМСС

Степанова Олена Іванівна

Санкт-Петербург, 2013

мета : Розвинути вміння диференціювати звуки С і Ш.

завдання:

1. Пробудження інтересу до пізнання звуків С; Ш.

3. Уточнення артикуляційно-акустичних ознак звуків С; Ш.

4.Совершенствованіе вміння складати схему слова і робити порівняльний аналіз.

5. Розвиток вміння уважно слухати логопеда.

6. Розвиток мислення, посидючості, слухового уваги і зорової пам'яті.

7. Удосконалювати навички правильної вимови звуків С; Ш в словах і словосполученнях, реченнях, довести вимова звуків С; Ш до автоматизму.

8 Активізація накопиченого словника.

9. Встановлення лексико-граматичних відносин між членами пропозиції.

устаткування : М'яч, настільна гра логопедическое лото-мозаїка «Мишка в барлозі», символи звуків, складів.

Хід заняття.

Логопед: Уяви собі, що ми зараз в лісі. Покажи, які там великі дерева.

Подув теплий вітерець, зашелестіли листя: ШШШ-поворухнути пальчиками.

Подув холодний вітерець: ССС-захитався і махати руками.

Вітер затих, не ворушаться ні листочки, ні веткі- розслабитися.

Згадаймо, як шуміли листочки? ШШШ

Як подув холодний вітер? ССС

Сьогодні ми будемо повторювати звуки С і Ш. (уточнення артикуляції звуків, знаходження схожості та відмінності)

Давай пограємо. Я буду називати предмети, а ти будеш вимовляти відповідний звук.

Свисток __________ ССС

Сердитий гусак ____ ШШШ

Насос ____________ ССС

Шум лісу _________ ШШШ

Свист вітру _______ ССС

Змія шипить _______ ШШШ

А тепер додай склад СА або ША, щоб вийшло слово. Назви його. (Гра з м'ячем)

Афі ... Чи .... ка ... про ...

Додай склад си або ШИ ками ... бу .... ми ... фоку ....

Чітко повтори: Мова догори - ша-ша-ша- Маша миє малюка
Мова донизу - са-са-са-укуксіла в ніс оса

Мова догори - ши-ши-ши Миша з Машею малюки

Мова донизу - си-си-си у оси вуса, вуса

Мова догори - шу-шу-шу шубу нову ношу

Мова донизу - су-су-су бачив я в лісі лисицю

Физминутку

Гра: Прогулянка на велосипеді.

Логопед : Ми поїдемо кататися на велосипеді.

Перевіримо чи добре надуті шини. Слабо. Давай накачаємо шини насосом.

дитина : Сссссссссссссс- імітація роботи насосом.

Логопед : Поїхали (імітація їзди на велосипеді) Наїхали на шишку. Лопнула шина.

Дитина: шшшшшшшшшш

Логопед : Заклеїти шину і ще раз накачаємо шини.

Повторення гри.

Розвиток фонематических уявлень, вимова звуків С, Ш в словах, словосполученнях, реченнях.

гра . Логопедическое лото-мозаїка. «Мишко в барлозі.»

Ігрове поле, картки 6 штук: шапка, мишка, олівець, собака, лисиця, автобус.

Картки в чарівному мішечку. Дитина дістає по одній картці, називає предмет і визначає який звук (С або Ш) чує і його місце в слові, підбирає слово-ознака предмета. Дитина промовляє: «Я дістав з чарівного мішечка ШАПКУ. Чую звук Ш на початку слова. Це вовняна шапка ». Дістає все картинки і викладає їх на стіл.

Логопед загадує загадки, дитина відгадує їх, з кожним словом становить пропозицію (при скруті логопед допомагає питанням) і кладе картку на відповідне місце на ігровому полі, промовляючи: «Я кладу шапку на шапку.»

На ігровому полі збирається сюжетна картина «Мишко в барлозі».

  1. Сиджу верхи, не відаю на ком. Знайомця встречу- зіскочити, прівечу.

2. Я хитра і лукавим. Я в курник ввечері часто бігаю потайки.

3. На дворі сидить, будинок стереже. Хто до господаря йде, вона знати дає.

4. Будинок по вулиці біжить, будинок підошвами шарудить. Підбігає до зупинки, всіх бажаючих бере і знову біжить вперед.

5. Чорний Івашка, дерев'яна сорочка, де носом проведе, там замітку кладе.

  1. Хвіст довгий, сама крихта, боїться дуже кішки.

Логопед : Згадай слова-відгадки, не перегортаючи карток, і назви їх.

А тепер знайди на складеної сюжетної картині слова зі звуком С, потім зі звуком Ш.

Відповідай на мої запитання: Що Мишко буде робити взимку?

В яку пору року прокинеться Мишко?

З чого Мишко їсть кашу?

Порівняння слів: ВЕДМЕДИК, МИСКА.

Назви звуки слова ВЕДМЕДИК по порядку. Скільки звуків в слові? На якому місці звук Ш? Назви голосні. Скільки складів? Чому 2 складу? Складання схеми слова. (Так само зробити аналіз слова МИСКА)

Чим відрізняються ці слова?

Мишка хоче з тобою пограти. Гра «4 зайвий».

Знайди зайве слово: шапка, сік, куля, пустун;

Син, сом, шафа, сад;

Підсумок заняття:

Логопед : Ти мене сьогодні порадував своїми відповідями! Шкода, що заняття закінчилося! Мені було приємно працювати з тобою!

Логопед зазначає удачі дитини, чи впізнає у нього, що йому сподобалося, яке завдання було найважчим.


Попередній перегляд:

Конспект індивідуального заняття

Тема: Диференціація звуків [С] - [Ш]

мета: диференціація звуків[З] - [Ш].

завдання:

освітні:

  • Закріплювати правильну вимову звуків в складах, словах, чистоговорки і під фразової мови
  • Вчити розрізняти ці звуки на слух і у вимові,
  • Закріпити навичку перетворення прикметників від іменників,
  • Визначення місця звуку в словах.
  • Вчити давати акустико-артикуляційною характеристику звуків [Ш], [З] з опорою на різні види контролю;
  • Знати артикуляційні вправи;
  • Знати графічний образ букви Ш і С;

Розвиваючі:

  • Розвивати фонематичний слух
  • Сприяти розвитку логічного мислення
  • Удосконалювати слухове увагу, пам'ять
  • Розвивати цілісне сприйняття
  • Розвиток дрібної і загальної моторики.

виховні:

  • Виховання прагнення опанувати правильною мовою;
  • Виховання самостійності та ініціативності.

устаткування: зображення замка Голосних звуків, картинка Країна Чудес із зображенням предметів в назві яких є звуки С і Ш, предметні картинки, картинки з зозулею і Страшилой.

хід заняття

1.Організаціонний момент

Уяви, що ми зараз в лісі. Покажи які там великі дерева (піднімає руки)

Подув теплий вітер-Ш-ш-ш, зашелестіли листя (швидко ворушить пальчиками)

Подув холодний вітер-С-с-с, захиталися сосни (погойдується і махає руками)

Вітер затих-не ворушаться більше ні лісточкі.ні гілки (сідаємо)

2. Характеристика звуків

Як шуміла листя від теплого вітерця (Ш-ш-ш).

Як подув холодний вітер (С-с-с).

Сьогодні ми будемо повторювати звуки С і Ш.

Який у нас звук С?

Согл, твердий, глухий, струмінь холодна, посередині.

Який звук Ш?

З ОГЛ, тв, глухий, струмінь тепла, широка.

3. Відпрацювання в складах.

Вирішили звуки відправитися в подорож. І ми вирушимо разом з ними. Ось підійшли звуки до Червоного замку, які звуки в ньому живуть? (Голосні).

Давай подружимо звуки С і Ш з голосними звуками. Звук З подружився зі звуком А, що вийшло? (Склад СА) .. (З, СУ, Ша, Шо, Шу)

Познайомилися склади Са-Ша, Су-Шу, Со-Шо. Потім вирішили поговорити між собою. Спочатку здивовано-Са-Са? Ша-Ша ?.

Потім захоплено-Су-Су! Шу-Шу !.

А потім сумно-Со-Со-Со. Шо-шо-шо.

Звук Ш просить назвати нас все «його» слова. А звук З «його».

Зайшли звуки і до нас в гості, і питають ніж ми їх позначаємо (звуковічкамі)

Викладемо склади-са, замінимо голосний А на звук О. Який вийшов склад? Со.

А тепер замінимо приголосний С на звук Ш. Склад Шо.

А тепер викладемо слова Спочатку Уші..а тепер вуса.

Миска-ведмедик.

4. Динамічна пауза

Зобразіть мімікою і позами предмети і істоти, які ви побачили в Країні Чудес.

На-на-на зображуємо ми слона.

Ву-ву-ву зобразимо ми сову.

Аф-аф-аф постоїмо як стару шафу.

Років-років-років полетимо як літак.

5. Відпрацювання в словах

Зараз в нашій країні пора року - зима.

І до нас прилетіли чарівні сніжинки з картинками. Вам потрібно сніжинки зі звуком Ш покласти в машину, а сніжинки зі звуком С- в сани.

Де знаходяться звуки - на початку, середині або в кінці?

Захотілося звукам посміятися разом з нами і придумали вони небилиці, повторюйте за мною:

лон-лон-лон на лопаті їде слон,

СА-са-са на місяці сидить лисиця.

Дивіться, до нас прилетіла птах. В її назві є склад куш, як вона називається (зозуля).

Вона повідомила що звуки С і Ш потрапили до Опудала, який живе один в замку. Він переплутав в словах звуки і навіть переплутав слова. Ми зараз підемо до нього.

Послухайте що він накоїв:

Кішка ловить миску,

мама миє мишку.

На очах у дітвори щура фарбують малярі.

Пожежний носить каску,

Саша їла Каску.

А як треба правильно сказати?

Щоб Страшилка все повернув на місце давайте утворимо для нього добрі слова від слів які я назву:

Ласка-якою буде? (Опудало-Ласкавий).

Доброта-добрий.

Сміливість-сміливий.

Слава-славний.

Молодець! У тебе все вийшло!

6. Д / і «Склади слово»

Опудало пропонує нам виконати цікаві завдання. Візьміть перші звуки з слів сумка-осінь-кущ і з'єднайте слово, вийшло слово Сік. Шуба-качка-мак вийшло Шум.

Відгадайте загадки: тепла, пухнаста, гріє нас взимку (шуба)

Скільки складів. порахуй.

М'які лапки, а в лапках царапки (кішка).

Чотири братика під одним капелюшком стоять (стіл).

Молодці!

Давай вивчимо вірш про звуки.

Не плутайте поспішаючи звук С зі звуком Ш

Мохнатенькій ведмедика Не кличте мискою

А якщо кіт з'їв щура не кажіть дах.

7. Скоромовки і прислів'я

Йшла Саша по шосе і смоктала сушку.

Не той гарний, хто особою пригожий, а той хороший, хто для справи гож.

Шила в мішку не сховаєш.

8. Дрібна моторика рук.

Давай допоможемо страшилки заштрихувати ці літери. (Дитина штрихує літери С і Ш).

Молодець!

12. Підсумок заняття

Ось ми виїхали з Країни Чудес.

Тобі сподобалася подорож?

З якими звуками ми подорожували?


Конспект Вид заняття: фонетичне.

Тип заняття: фронтальне.

Тема заняття: «Диференціація звуків С- Ш».

Цілі: - диференціація і закріплення правильної вимови звуків з-ш в складах, в словах і фразах;

Завдання: розвиток фонематичного сприйняття, розвиток загальної і дрібної моторики, мовного дихання, активізація психічних процесів: сприйняття, уваги, уяви, мислення.

Збагачення словника, формування у дитини навичок самоконтролю за своєю мовою, формування навичок фонематичного аналізу і синтезу, стимулювання дітей до мовним висловлювань; виховання доброго ставлення один до одного.

Устаткування: дзеркала, картинки з буквами С - Ш, посібник для артикуляційної гімнастики (у вигляді гусениці), іграшка лисиці, прищіпки з картинками, презентація «чистоговорок з картинками», запис звуків вітру в лісі, письмові завдання -обвесті по точкам, м'яч, лист.

1.Мотіваціонний етап

Хлопці, нам прислали лист з лісової школи. Зараз я його прочитаю: «Дорогі хлопці, у нас відбудеться конкурс« Вчимося правильно говорити ». Це конкурс для хлопців, які відвідують дитячий садок. »

Постановка мети дітьми.

Як ви думаєте, а нас можуть запросити на цей конкурс?

Діти, що нам потрібно для того, щоб брати участь в цьому конкурсі?

А ви готові навчиться цього?

Для цього ми вирушаємо в ліс, до наших друзів. Може вони нам допоможуть.

2.Основні етап

Дихальна гімнастика. (Звуки вітру)

Уявімо, що ми в лісі. Закрили очі, представили, що ми теплом літньому лісі, співають пташки, пурхають метелики. У лісі багато дерев, підняли ручки представили, що ми дерева. Вітерець подув і листочки зашелестіли, гілки захиталися. Подув теплий вітерець ш-ш-ш, раптом подув холодний вітер з-з-з, знову подув теплий вітер ш-ш-ш. Аналіз артикуляції звуків, порівняльна характеристика

Пройдемо на лісову галявинку. Згадаймо який вітерець дув: скажіть як дув теплий вітер? Ш-ш-ш. Коли ми вимовляємо цей звук язичок знаходиться зверху, за зубками. . як працюють губи, язик при вимові звуку [ш]?

Діти. При проголошенні звуку [ш] наші губи витягуються в «трубочку», зуби зближені, мова піднятий «чашкою» до неба. Вимовте як холодний вітерець дув? З-з-з. Де знаходиться язичок, коли ми вимовляємо звук з? Між зубками. Що роблять наші губи, зуби, язик, коли ми вимовляємо звук [з]?

Діти. Коли ми вимовляємо звук [с], наші губи посміхаються, зуби змикаються, кінчик язика впирається в нижні зуби.

Що ще ми можемо сказати про ці звуки? Діти. Ці звуки приголосні, глухі. Логопед. Чому ви так вважаєте?

Діти. Їх не можна проспівати. Вони складаються з шуму. Повітря, виходячи з рота, зустрічає перешкоди.

Логопед. Доведіть, що це звуки глухі.

Діти закривають долоньками вуха, прикладають тильну сторону долоні до горла і вимовляють звуки [з], [ш]. Логопед узагальнює відповіді дітей.

Ми знаємо, що ці звуки можна позначити буквами. Я буду вимовляти звук, а ви мені покажіть букву.

Робота в зошитах. О.С. Гомзяк «Я буду писати правильно»

С- Ш письмові завдання.

Артикуляційна гімнастика. У вигляді гусениці.

Подивіться хто це на лісовій галявині. Це гусениця вона теж хоче з нами погратися. Для потрібно по черзі перевертати кожен гурток у гусениці, вона нам допоможе провести гімнастику.

Відгадайте загадку і ви дізнаєтесь хто до нас прийшов, щоб допомогти підготуватися до конкурсу.

Подивіться-но, яка:

Вся горить, як золота,

Ходить в шубці дорогою,

Хвіст пухнастий і великий.

лисиця

Який приголосний звук чується в слові лисиця? Лисиця хоче з вами пограти

Лисиця хоче розповісти як вона до нас йшла. Тільки вона буде не договорювати одне слово, вам потрібно вгадати яке.

Слуховий диктант.

Йшла я до вас по доріжці, йшла, йшла і .... (Прийшла). Далі йшла, йшла по галявині і Сироїжку ... (знайшла). Йшла, йшла і до дерева ... (підійшла). На дереві бджоли люті я далі ... (пішла). Побачила хатинку і до неї ... (підійшла). У хатинку ... (увійшла), подивитися чи немає там моїх друзів, немає і я далі ... (пішла). Йшла, йшла і до вас .... (Прийшла).

Діти, скажіть який звук ми часто чули в оповіданні Лисиці? (Ш)

Визначення звуку на слух (в колі)

Гра «Ляскни, якщо почуєш звук ш, тупни ніжкою, якщо почуєш звук с.»

(Миша, будинок, кішка, стіл, петрушка, сад, стіл, ялинка, шуба, стілець, шапка, автобус, шишки.

Чоботи, сіль, санки.)

Гра «Закінчи слово звуком з або ш.» (З м'ячем)

Я вам буду кидати м'яч з незакінченою словом, а ви мені будете повертати м'яч промовляючи готове слово зі доданим звуком З або Ш

Малі (ш), Абрико (с), ми (ш), Анана (с), ками (ш).

Вимова звуків з-ш в складах.

Гра «Запам'ятай і повтори». (Презентація)

са, са, са - ось летить оса

ша, ша, ша - у мене локшина

су, су, су - ми бачили лисицю

шу, шу, шу - я прапорцем махаю

зі, зі, зі - у Соні колесо

шо, шо, шо - влітку добре

си, си, си - у сома вуса

ши, ши, ши - шумлять малюки

Физминутку

Сонце спить і небо спить, (долоні до лівої щоки, до правої щоки)

Навіть вітер не шумить. (Качаємо піднятими вгору руками)

Рано вранці сонце встало, (підняли руки вгору, потягнулися)

Всі промені свої послало. (Качаємо піднятими вгору руками)

Раптом подув вітерець, (помахали руками вгору-вниз)

Небо хмарою заволік. (Закрили руками обличчя)

І дерева розгойдав. (Хитання тулуба вліво - вправо)

Дощ по дахах застукав, (стрибки на місці)

Барабанить дощ по дах (хлопки в долоні)

Сонце хилиться все нижче. (Нахили вперед)

Ось і сховалося за хмари, (присідаємо)

Жоден з них не видно промінчик. (Встали, сховали руки за спину)

Гра «Виправ помилки»

Лисиця принесла нам ще завдання, щоб ми могли підготуватися до конкурсу.

Кішка ловить миску. Мама миє мишку. На очах у дітвори щура фарбують малярі. Пожежний носить кашку. Саша їла каску.

Гра «Розподіливши картинки» (сигнальні картки)

На прищіпках наклеєні картинки потрібно знайти їм місце. Як ви думаєте який звук буде жити в цьому будиночку? (С) А в цьому будиночку? (Ш). А щоб правильно розподілити потрібно вимовити слово і почути який звук чується в цьому слові (з або ш) і прикріпити до потрібного будиночка. (Чоботи, стіл, шуба, санки, шишка, автобус, собака, миша, ананас, санки, кішка, шапка, машина)

3.Ітог заняття

Який у вас настрій? Як ви думаєте ми підготувалися до конкурсу? Хто нам допомагав підготуватися до конкурсу? Що ми для цього зробили? Де нам це знадобиться? Лисичка каже вам до побачення.

Конспект індивідуального логопедичного заняття здиференціаціяHYPERLINK "https: // www .google .ru / search? Newwindow \u003d 1 & biw \u003d 1366 & bih \u003d 691 & q \u003d% D 0% B 4% D 0% B 8% D 1% 84% D 1% 84% D 0% B 5 % D 1% 80% D 0% B 5% D 0% BD% D 1% 86% D 0% B 8% D 0% B 0% D 1% 86% D 0% B 8% D 1% 8F + % D 1% 81-% D 1% 88 & spell \u003d 1 & sa \u003d X & ei \u003d 3Es -VO 3lE -XPygPox 4HAAw & ved \u003d 0CBgQvwUoAA " і звуків [з] - [ш]

Тема: звуків [з] - [ш]

завдання:

Корекційно-освітні:

    Закріпити навички відмінності і правильного артикуляторного вимови звуків [C] - [Ш] у мові.

Корекційно-розвиваючі:

    Розвиток досвіду комунікативної поведінки при відповідях на питання.

    Розвиток досвіду координованих рухів пальців рук, при виконанні серії вправ.

    Розвиток рухливості артикуляційного апарату при виконанні артикуляційної гімнастики.

    Розвиток досвіду складання простого пропозиції по сюжетній картинці.

    Розвиток досвіду розрізнення звуків [з] - [ш].

Корекційно-виховні:

    Виховувати самоконтроль за станом мови в момент мовлення.

    Виховувати культуру поведінки на занятті.

    Формування початкових навчальних навичок.

устаткування:

    Сюжетна картинка; зображення зі звуками [З] - [ш]; зображення головних героїв; масажний куля.

хід заняття

п / п

етап заняття

зміст

Орг. момент

Здрастуй! Я рада тебе бачити. Давай почнемо наше заняття.

артикуляційна гімнастика

лопатка

(Нехай мову наш відпочиває,Нехай трошки подрімати)

гойдалки

(На гойдалкахЯ качаюсьВверх вниз,Вверх вниз,І все вище піднімаюся,А потім лечу явниз)

смачне варення

(Ох і смачне варення!

Шкода, залишилося на губі.

Язичок я підніму

І залишки оближіть. )

чашечка

(Мова широкий поклади,

А краю підніми.

Вийшла чашка,

кругленька чашка )

Маляр

(Ми працюємо з ранку,

Фарбувати стелю пора,

Щелепа нижче опусти,

Мову до неба підніми.

Веди вперед-назад -

Наш маляр роботі рад.)

Почистимо за верхніми зубками

(Чищу зуби, чищу зуби

І зовні, і всередині.

Чи не хворіли, Чи не темніли,

Чи не жовтіли щоб вони. )

пальчикова гімнастика

Ось тримай, масажний кульку. Зараз ми з ним пограємо.

Цей кулька не простий

Весь колючий ось такий

Між долоньками кладемо

Їм долоньки розітріть

Вгору і вниз його катаємо

Свої ручки розвиваємо

Можна куля катати по колу

Перекидати один одному

Раз два три чотири п'ять-

Нам пора і відпочивати!

Самомасаж біологічно активних зон

Ти ж знаєш, що навесні все часто хворіють? А щоб нам не хворіти, нам потрібно зробити масаж! Ти любиш, коли тобі роблять масаж?

« Щоб горло не боліло, ми його погладив сміливо,
(погладжувати долонями шию м'якими рухами зверху вниз )

Щоб не кашляти, що не чхати, треба носик розтирати

(вказівними пальцями розтирати крила носа )

Лоб ми теж розітріть, долоньку тримаємо«Козирком»

(прикласти до лоба долоні « козирком » і розтирати його рухами в сторони-разом )

«Вилку» пальчиками зроби, масажуй вушка ти вміло!

(Розсунути вказівний і середній пальці і розтирати вушну зону )

Знаємо, знаємо, да-да-да, нам застуда не страшна! (Потирати долоні один об одного) »

Оголошення теми заняття

Сьогодні, до нас в гості прийдуть два хлопчика, а звуть їх Свистун і Шептун.

Ти знаєш цих хлопчиків? Давай з ними познайомимося, добре?

Порівняння звуків [з] - [ш] за артикуляцією

Дивись, хто до нас іде. Це ж Свистун. У Свистуна для нас є подарунок. Що він приніс? Це чайник! Який звук видає наш чайник, коли він кипить? (С-с-с-с)
Губи в усмішці. Кінчик мови впирається в нижні зуби. Посередині мови йде сильна холодний струмінь повітря (якщо струмінь не здається холодною, для порівняння вимовляємо звук Х)

Тук-тук-тук, хто стукає в двері? Заглянув до нас, хлопчик Шептун.
Ах, дивись, хто ж у нього на руках? Це змія! Який звук видає змійка? (Ш-ш-ш-ш)

Губи витягнуті бубликом (рупором). Кінчик язика піднятий за верхні зуби. Посередині мови йде тепла, широка, плавна струмінь повітря.


Ми повинні з тобою нагодувати друзів, адже вони прийшли до нас в гості!
Але ось завдання, Свистун їсть тільки ту їжу, в якій є звук
«С», а Шептун, любить їжу, в якій звук«Ш»

Давай, спочатку нагодуємо Свистуна! Мова вниз: СА-СА-СА
Цукор, масло, ковбаса. Який звук часто повторюється?
Тепер, будемо годувати Шептуна! Мова вгору: ША-ША-ША

Шашлик, каша і локшина. Який звук часто повторюється?

Нагодували, наших гостей! Хлопчики задоволені і ситі!

Розвиток фонематичного слуху

Наші друзі Свистун і Шептун, захотіли грати в хованки. І сховалися в словах. Ти повинен їх знайти. Як тільки почуєш звук«С» ти повинен грюкнути в долоні. А коли почуєш звук«Ш», ти повинен тупнути ногою.

(вуха - вуса, жарти - добу, кашка - каска,Машка - маска, Мишка - миска, скеля - шкала, стик - багнет,стиль - штиль, Марс- марш, вас -ваш, мис - миша)

Молодець, ти знайшов Свистуна та Шептуна!

Физминутку

Мили милом ручки.
Мили милом ніжки.
Ось які ладушки,
Ладушки долоньки!

наварили кашки
На заваді стали ложкою.
Ось які ладушки,
Ладушки долоньки!

будували долоньки
Будиночок для матрьошки.
Ось які ладушки,
Ладушки долоньки!

курочку пеструхи
Накришили крихт.
Ось які ладушки,
Ладушки долоньки!

плескали долоньки
Танцювали ніжки.
Ось які ладушки,
Ладушки долоньки!

прилягли долоньки
Відпочити трішки.
Ось які ладушки,
Ладушки долоньки!

Робота на рівні стилю

Свистун дуже сподобалося, як ти плескав у долоні, що він навіть заспівав свою пісеньку, давай будемо співати разом з ним: Са-са-са, со-со-со, су-су-су, си-си-си. Цвірінькають, теж сподобалася наша пісня, і він почав підспівувати: Ша-ша-ша, шо-шо-шо, шу-шу-шу, ши-ши-ши.

А тепер, хлопчики захотіли заспівати одночасно, ось що у них вийшло:

Са-ша; са-са-ша; са-ша-са; ша-са; ша-ша-са; шу-су-шу; со-со-шо; си-ши-ши.

Які різні у нас вийшли пісеньки!

Робота на рівні слова

Поглянь навколо!

Шептун і Свистун, розкидали свої речі, і вони переплуталися. Давай допоможемо розділити їх. Речі Свистуна починаються на звук«С», а Шептуна, на звук«Ш»

Робота на рівні словосполучення

Наші друзі великі вигадники.
Вони намалювали кілька картин. Знаєш, що на них зображено?
Великий собака, який ще буває собака? (Маленька, зла, добра)

Смілива мишка, який ще буває мишка? (Боягузлива, сіра)

Смішний ведмедик, яким буває ведмедик? (Великим, добрим)

Синя кришка, який буває кришка? (Червона, жовта, маленька)

Робота на рівні пропозиції

Подивися на картинки. Їх назви дуже схожі, будь уважний. Покажи кришку, щурики, вуха, вуса, ведмедика, миску, каску, кашку.

Давай подивимося, картинку, яку намалювали дівчинки!
Назви, кого ти бачиш на картинці.
Хлопчика звуть Саша, а собаку-Шарик.
Що побачила собака і куди побігла? (Побачила квітку і побігла до нього)

Хто вилетів з квітки? (Оса)
Що зробила оса? (Вкусила в ніс)

СА-СА-СА-вкусила в ніс оса!

Який ти молодець!
Ось і прийшов час, говорити"до побачення " нашим друзям Свистуну і цвірінькають. Їм пора додому.

підсумок заняття

оцінювання

Тобі сподобалося грати з Свистуном і цвірінькають?

Їм теж з тобою сподобалося!
Ти сьогодні молодець!

Домашнє завдання

Необхідно розфарбувати тільки ті картинки, в назвах яких є звук [ш]. Слова, в яких є звук [с], необхідно обвести простим олівцем.

Муніципальне дошкільний навчальний заклад Дитячий садок компенсуючого виду №26

Конспект індивідуального заняття «Диференціація звуків [з] -[ ш] »

підготувала вчитель-логопед Вікторова Олена Сергіївна

Вологда, 2016

завдання:

  • Формувати вміння утворювати відносні прикметники від іменників.
  • Закріплювати освіту зменшувально-ласкательной форми слова іменників.
  • Закріплювати узгодження прикметника з іменником вмуж., Дружин. Р., од. ч., Ім.п.
  • Закріплювати узгодження числівника з іменником в жен.р., однини, І.П.
  • Диференціювати звуки [з] - [ш] у словах і фразах.
  • Формувати правильне мовне дихання.
  • Розвивати слухове і зорове увагу, пам'ять, мислення, фонематичні сприйняття
  • Розвивати дрібну моторику.

устаткування: предметні картинки, лічильні палички.

хід заняття

Організаційний момент.

Логопед: Подивися, у нас сьогодні гості, поздоровайся.

Логопед: Кожен день, завжди, всюди,

На заняттях, у грі

Голосно, чітко, говоримо

І ніколи ми не поспішаємо!

Логопед: Скажи, яке зараз час року?

Дитина: Зараз час року осінь.

Логопед: Вірно. Давай разом зі мною, виконаємо пальчиковую гімнастику.

Пальчикова гімнастика «ОСІНЬ»

Вітер по лісі літав, (Плавні хвилеподібні рухи долонями.)

Вітер листочки вважав: (загинає по одному пальчику на обох руках)

Ось дубовий,

Ось кленовий,

Ось Горобиновий різьблений,

Ось з берізки - золотий,

Ось останній лист з осинки (Спокійно укладають долоні на стіл.)

Вітер кинув на стежку.

Дихальна гімнастика.

Логопед: Листя з дерев опало. На вулиці стає холодно і йде сніг. Давай покажемо, як дме вітер. Вдихаємо через ніс, не піднімаючи плечей, видихаємо ротом, що не надуваючи щік. (Дихальна гімнастика, дуємо на ватку)

Логопед: Молодець. А зараз ми пограємо в гру, яка називається«Почуй звук» (Розвиток слухового уваги).

Я буду вимовляти різні звуки, коли почуєш звук [С] - ляскай в долоні, а коли почуєш звук [Ш] - піднімай руки вгору.

Логопед вимовляє звуки: а, у, ш, і, з, о, ш, з, сь, з, д, х, ш. Склади: ма, са, ко, ву, ша, ми, зо, шу, б, се. Слова: ніс, рука, шапка, собака, сир, вата, шуба (із закритою артикуляцією).

Диференціація звуків [з] - [ш] у словах і фразі.

Упр. «Живе - неживе»

Логопед: Подивися і знайди картинки із зображеннями живих предметів і поклади їх справа (сова, собака, сом, лисиця), а картинки із зображеннями неживих предметів поклади зліва (машина, шуба, шишка, шафа). Назви їх.

Дитина: Справа я поклав картинки із зображенням сови, собаки, сома і лисиці. Зліва я поклав картинки із зображенням машини, шуби, шишки, шафи.

Гра «Який? Яка? Яке? » (Освіта відносних прикметників від іменників,узгодження прикметника з іменником)

Логопед: Подумай і скажи, стакан зі скла, це якийсь стакан?

Дитина: Скляний стакан.

Логопед: Піднос з пластмаси, це якийсь піднос?

Дитина: Пластмасовий піднос.

Логопед: Каструля з заліза, це якась каструля?

Дитина: Залізна каструля.

Логопед: Чашка з порцеляни, це якась чашка?

Дитина: Фарфорова чашка.

Логопед: Молодець!

Упр. «Четвертий зайвий» (Закріплювати узагальнюючі поняття)

Логопед: Подивися уважно на картинки і скажи хто зайвий? (Кішка, стакан, піднос, каструля)

Дитина: Зайва кішка, це домашня тварина, а стакан, піднос і каструля це посуд.

Гра «Веселий рахунок» (Узгодження числівника з іменником)

Логопед: Молодець. Давай порахуємо, скільки кішок? (Кішки розташовані на аркуші в довільному порядку, дитина вважає)

Дитина: Одна кішка, дві кішки, три кішки, чотири кішки, п'ять кішок.

Упр. Чого не стало? (Розвиток зорової уваги, пам'яті)

Логопед: А тепер подивися на картинки (ананас, глечик, компас, очерет, самокат, капелюх). Назви їх. Подивися ще раз і запам'ятай. Закрий очі. Відкривай, скажи, чого не стало? (Гра проводиться декілька разів)

Дитина: Не стало ананаса.

Не стало капелюхи.

Не стало самоката.

Не стало глечика.

Гра «Назви ласкаво» (Освіта зменшувально-ласкательной форми слова)

Логопед: Послухай уважно, я тобі назву великий предмет, а ти мені назви маленький. Літак.

Дитина: Літачок.

Логопед: Кінь.

Дитина: Конячка.

Логопед: Сумка.

Дитина: Сумочка.

Логопед: Миша.

Дитина: Мишка.

Розвиток дрібної моторики.

Логопед: Молодець. Виклади будиночок мишки (викладає шнурком нірку мишки по контуру).

Підсумок заняття.

Логопед: на цьому наше заняття закінчується. Ти молодець, впорався з усіма завданнями!