Ілюстрації до розповіді Біанкі купання ведмежат. Розповіді про тварин для дітей

НСД в старшій групі ГО Мовний розвиток Переказ розповіді В.В. Біанкі «Купання ведмежат».

мета: Навчання зв'язного послідовного переказу тексту з наочною опорою у вигляді графічних схем, що відображають послідовність подій.

завдання:

1. Вчити цілісно і емоційно сприймати твір з природознавчих змістом.

2. Вчити складати прості речення самостійно, спираючись на схеми.

3. Розвивати уміння відповідати на питання повними відповідями.

4. Виховувати у дітей інтерес до художнього слова.

5. Формувати зв'язне мовлення, зорову пам'ять, мислення.

Інтеграція областей: читання художньої літератури, пізнання, комунікація.

Попередня робота: розгляд картинок і зображенням ведмедів, бесіда про ведмедів, читання казок, віршів про ведмедів.

Активізація словника: ведмедиця, ведмежа, ляпас, комір, занурювати, наздогнала, надавала, занурювати, злякався.

устаткування: текст розповіді В.В. Біанкі «купання ведмежат», графічні схеми.

Хід заняття:

1.Організаціонний момент

Вихователь: - Хлопці, послухайте і вгадайте, про яке звірі я буду говорити

Живуть ці звірі в лісі. Вони великі і сильні. Взимку вони люблять поспати. Сластьона їх звуть, тому що вони люблять їсти мед.

Вихователь: - Здогадалися, що це за звірі?

Діти: - Ведмеді.

Вихователь: - Правильно, це ведмеді.

Вихователь: - Хлопці, як ми назвемо тата ведмедя?

Діти: - Ведмідь.

Вихователь: - Маму?

Діти: - Ведмедиця.

Вихователь: - Дитинчат?

Діти: - Ведмежата.

Вихователь: - Це чия сім'я?

Діти: - Це ведмежа родина.

2.Основні частина:

Вихователь: - Хлопці, я пропоную вам відправиться в ліс, де сталася дивна історія, яку описав В.В. Біанкі.

Вихователь: - Але, перш ніж відправитися скажіть, як називається людина, яка прийшла в ліс полювати?

Діти: -Мисливець.

Вихователь: - Зараз я вам прочитаю уривок з оповідання, який написав Віталій Валентинович Біанкі, а називається розповідь «Купання ведмежат».

Наш знайомий мисливець йшов берегом лісової річки і раптом почув гучний тріск гілок. Він злякався і вліз на дерево.

З гущавини вийшли на берег велика бура ведмедиця, з нею два веселих ведмедика.

Ведмедиця схопила одного ведмедика зубами за комір і давай занурювати його в річку.

Ведмедик верещав і борсався, але мати не випускала його, поки добре не виполоскала в воді.

Інший ведмежа злякався холодної ванни і пустився тікати в ліс.

Ведмедиця наздогнала його, надавав ляпасів, а потім - в воду, як першого.

Опинившись знову на землі, обидва ведмедика залишилися дуже задоволені купанням: день був спекотний і їм було дуже жарко в густих, кошлатих шубках. Вода добре освіжила їх.

Після купання ведмеді знову зникли в лісі, а мисливець зліз з дерева і пішов додому.

Обговорення розповіді:

Вихователь: - Чому злякався мисливець?

Діти: - Тому що голосно тріщали сучки.

Вихователь: - Куди він виліз з переляку?

Діти: - На дерево.

Вихователь: - Хто з'явився на березі річки?

Діти: - На березі річки з'явилася велика бура ведмедиця і два ведмежати.

Вихователь: - Як називають сім'ю ведмедів?

Діти: - Ведмежа сім'я.

Вихователь: - Що стала робити ведмедиця?

Діти: - Ведмедиця схопила одного ведмедика за комір і почала занурювати його в воду.

Вихователь: - Чому один з ведмежат втік в ліс?

Діти: - Тому що він злякався холодної води.

Вихователь: - Чому ведмежата залишилися задоволені купанням?

Діти: - Тому що вода освіжила їх.

Вихователь: - Хлопці, як ви думаєте, мисливцеві було цікаво спостерігати за ведмежою родиною?

Діти: -Так.

Вихователь: - Як ви думаєте, чи розповість мисливець своїм друзям про те, що бачив?

Діти: - Розповість.

Вихователь: - А ви розповіли б?

4.Фізкультмінутка «Ведмежата в частіше жили ».

Ведмежата в частіше жили
Головою своєї крутили
Ось так, ось так - головою своєї крутили (Повертаємо голову вправо і вліво)
Ведмежата мед шукали
Дружно дерево качали
Ось так, ось так - дружно дерево качали (нахили тулубом вправо і вліво)
І в развалочку ходили
І з річки воду пили
Ось так, ось так і з річки воду пили (Нахили вперед)
А ще вони танцювали! Дружно лапи піднімали!
Ось так, ось так догори лапи піднімали! (Піднімаємо поперемінно ручки)
Ось болотце на шляху! Як його нам перейти?
Стриб та скок! Стриб та скок! Веселіше скачи дружок! (Стрибки вгору)

5.

6. :

Вихователь: - Хлопці, постарайтеся в своїх оповіданнях використати ті слова і вирази, які ми використовували при читанні тексту.

Вихователь: - Хлопці, переказувати такий великий розповідь одному складно. А якщо розбити текст на частини, його можна переказати втрьох, навіть вчотирьох. Спочатку треба розповісти про те, як ведмеді прийшли на річку, потім як ведмедиця полоскала першого малюка.

А потім?

А потім? .

І чим завершити переказ?

Хлопці, будь ласка, хто бажає розповісти за схемами? А як ви назвете свою розповідь? (Викликає 2-3 дітей до мольберта).

7. Підсумок заняття.

Вихователь: - З яким розповіддю ви сьогодні познайомилися?

Діти: - «Купання ведмежат»

Вихователь: - А на який твір схожий наша розповідь?

Діти: -

Вихователь: - Що вам найбільше запам'яталося з оповідання?

Вихователь: - Які нові слова і вирази ви сьогодні дізналися?

діти: -

Вихователь: - Хлопці, а чий розповідь вам найбільше сподобався?

Відповіді дітей: ...

Вихователь: - Хлопці, ви все сьогодні дуже добре працювали на занятті. Молодці!

Завантажити:


Попередній перегляд:

Переказ розповіді В.В. Біанкі «Купання ведмежат» старша група.

мета: Навчання зв'язного послідовного переказу тексту з наочною опорою у вигляді графічних схем, що відображають послідовність подій.

завдання:

1. Вчити цілісно і емоційно сприймати твір з природознавчих змістом.

2. Вчити складати прості речення самостійно, спираючись на схеми.

3. Розвивати уміння відповідати на питання повними відповідями.

4. Виховувати у дітей інтерес до художнього слова.

5. Формувати зв'язне мовлення, зорову пам'ять, мислення.

Інтеграція областей: читання художньої літератури, пізнання, комунікація.

Попередня робота: розгляд картинок і зображенням ведмедів, бесіда про ведмедів, читання казок, віршів про ведмедів.

Активізація словника: ведмедиця, ведмежа, ляпас, комір, занурювати, наздогнала, надавала, занурювати, злякався.

устаткування: текст розповіді В.В. Біанкі «купання ведмежат», графічні схеми.

Хід заняття:

1.Організаціонний момент

Вихователь: - Хлопці, послухайте і вгадайте, про яке звірі я буду говорити

Живуть ці звірі в лісі. Вони великі і сильні. Взимку вони люблять поспати. Сластьона їх звуть, тому що вони люблять їсти мед.

Вихователь: - Здогадалися, що це за звірі?

Діти: - Ведмеді.

Вихователь: - Правильно, це ведмеді.

Вихователь: - Хлопці, як ми назвемо тата ведмедя?

Діти: - Ведмідь.

Вихователь: - Маму?

Діти: - Ведмедиця.

Вихователь: - Дитинчат?

Діти: - Ведмежата.

Вихователь: - Це чия сім'я?

Діти: - Це ведмежа родина.

2.Основні частина:

Вихователь: - Хлопці, я пропоную вам відправиться в ліс, де сталася дивна історія, яку описав В.В. Біанкі.

Вихователь: - Але, перш ніж відправитися скажіть, як називається людина, яка прийшла в ліс полювати?

Діти: - Мисливець.

Вихователь: - Зараз я вам прочитаю уривок з оповідання, який написав Віталій Валентинович Біанкі, а називається розповідь «Купання ведмежат».

3. Читання уривка оповідання з подальшим обговоренням.

Наш знайомий мисливець йшов берегом лісової річки і раптом почув гучний тріск гілок. Він злякався і вліз на дерево.

З гущавини вийшли на берег велика бура ведмедиця, з нею два веселих ведмедика.

Ведмедиця схопила одного ведмедика зубами за комір і давай занурювати його в річку.

Ведмедик верещав і борсався, але мати не випускала його, поки добре не виполоскала в воді.

Інший ведмежа злякався холодної ванни і пустився тікати в ліс.

Ведмедиця наздогнала його, надавав ляпасів, а потім - в воду, як першого.

Опинившись знову на землі, обидва ведмедика залишилися дуже задоволені купанням: день був спекотний і їм було дуже жарко в густих, кошлатих шубках. Вода добре освіжила їх.

Після купання ведмеді знову зникли в лісі, а мисливець зліз з дерева і пішов додому.

Обговорення розповіді:

Вихователь: - Чому злякався мисливець?

Діти: - Тому що голосно тріщали сучки.

Вихователь: - Куди він виліз з переляку?

Діти: - На дерево.

Вихователь: - Хто з'явився на березі річки?

Діти: - На березі річки з'явилася велика бура ведмедиця і два ведмежати.

Вихователь: - Як називають сім'ю ведмедів?

Діти: - Ведмежа сім'я.

Вихователь: - Що стала робити ведмедиця?

Діти: - Ведмедиця схопила одного ведмедика за комір і почала занурювати його в воду.

Вихователь: - Чому один з ведмежат втік в ліс?

Діти: - Тому що він злякався холодної води.

Вихователь: - Чому ведмежата залишилися задоволені купанням?

Діти: - Тому що вода освіжила їх.

Вихователь: - Хлопці, як ви думаєте, мисливцеві було цікаво спостерігати за ведмежою родиною?

Діти: - Так.

Вихователь: - Як ви думаєте, чи розповість мисливець своїм друзям про те, що бачив?

Діти: - Розповість.

Вихователь: - А ви розповіли б?

4.Фізкультмінутка «Ведмежата в частіше жили ».

Ведмежата в частіше жили
Головою своєї крутили
Ось так, ось так - головою своєї крутили (Повертаємо голову вправо і вліво)
Ведмежата мед шукали
Дружно дерево качали
Ось так, ось так - дружно дерево качали (нахили тулубом вправо і вліво)
І в развалочку ходили
І з річки воду пили
Ось так, ось так і з річки воду пили (Нахили вперед)
А ще вони танцювали! Дружно лапи піднімали!
Ось так, ось так догори лапи піднімали! (Піднімаємо поперемінно ручки)
Ось болотце на шляху! Як його нам перейти?
Стриб та скок! Стриб та скок! Веселіше скачи дружок! (Стрибки вгору)

5. Повторне читання оповідання з установкою на переказ.

6. Переказ розповіді з графічним схемам: (Індивідуально або по ланцюжку усіма дітьми)

Вихователь: - Хлопці, постарайтеся в своїх оповіданнях використати ті слова і вирази, які ми використовували при читанні тексту.

Вихователь: - Хлопці, переказувати такий великий розповідь одному складно. А якщо розбити текст на частини, його можна переказати втрьох, навіть вчотирьох. Спочатку треба розповісти про те, як ведмеді прийшли на річку, потім як ведмедиця полоскала першого малюка.

А потім? (Як втік ведмежа в ліс).

А потім? (Як купали другого ведмедика).

І чим завершити переказ?(Викуповувати ведмежата залишилися задоволені.)

Хлопці, будь ласка, хто бажає розповісти за схемами? А як ви назвете свою розповідь? (Викликає 2-3 дітей до мольберта).

7. Підсумок заняття.

Вихователь: - З яким розповіддю ви сьогодні познайомилися?

Діти: - «Купання ведмежат»

Вихователь: - А на який твір схожий наша розповідь?

Діти: - На розповідь В. В. Бианки «Купання ведмежат».

Вихователь: - Що вам найбільше запам'яталося з оповідання?

Вихователь: - Які нові слова і вирази ви сьогодні дізналися?

Діти: - Бура, за комір, занурювала, спекотний і т.д.

Вихователь: - Хлопці, а чий розповідь вам найбільше сподобався?

Відповіді дітей: ...

Вихователь: - Хлопці, ви все сьогодні дуже добре працювали на занятті. Молодці!


Конспект відкритого заняття в старшій групі по темі

« Переказ розповіді «Купання ведмежат»

Тема: Переказ розповіді В. Біанкі «Купання ведмежат»

Провідна освітня область : «Мовний розвиток»

Інтеграція освітніх областей : «Пізнавальний розвиток», «Мовленнєвий розвиток», «Соціально-комунікативний розвиток», «Фізичний розвиток».

мета: Удосконалювати діалогічну і монологічну мова. Вчити пов'язувати в єдине ціле окремі частини розповіді.

завдання:

  • Вчити дітей послідовно і логічно переказувати літературний текст, намагаючись правильно будувати речення.
  • Розвивати у дітей уміння пов'язувати в єдине ціле окремі частини розповіді, передаючи текст точно, послідовно; давати завдання на підбір синонімів, антонімів до прикметників і дієслів;
  • уточнити і закріпити правильну вимову звуків ш і Ж, вчити диференціювати їх в словах, вимовляти скоромовку з цими звуками в різному темпі: швидко, помірно, повільно.
  • Виховувати посидючість.
  1. Поцікавитися, що діти знають про життя ведмедів.
  2. Читання оповідання В. Біанкі «Купання ведмежат»
  3. Що означають слова: пестун, спекотний.
  4. Физминутку «Ведмежата».
  5. Переказ по частинах.
  6. Диференціація звуків.
  7. Скоромовка.
  8. Намалюй ведмедика.
  9. Підсумок.

хід заняття

1. Організаційний момент.
Один на одного подивилися,
Міцно за руки взялися.
Вліво вправо повернулись,
І один одному посміхнулися.

вихователь: Хлопці, ви любите відгадувати загадки? (Так) Я вам загадаю зараз загадку, а ви відгадайте про кого йде мова.

Клишоногий і великий, спить у барлозі він взимку.

Влітку по лісі гуляє, в рот малину збирає.

Любить рибу, мурах, відгадайте, хто такий?

вихователь: Здогадалися, що це за звірі?

відповіді дітей: ведмідь

вихователь: Правильно, це ведмідь (Показ картини із зображенням ведмедя)

вихователь: Хлопці, а ви знаєте, чому цих тварин так називають?

відповіді дітей: За що цього звіра прозвали ведмедем?

Ведмідь любить мед і відає (знає), де його знайти.

Назвіть ведмежу сім'ю (ведмідь, ведмедиця, ведмежата.)

Я вас з цією сім'єю зараз познайомлю (виставляю ведмедиця і ведмежатко.)

Хлопці, скажіть, будь ласка, ведмедиця яка? (Велика, розумна, турботлива).

А які ведмежата? А ти, Данило, як думаєш? Вероніка, ти згодна з тим, що сказав Даниїл? (Маленькі, дурні, нетямущих, кумедні).

Хлопці, подумайте і скажіть, які у ведмедів шубки? (Густі, волохаті, теплі) - індивідуальні відповіді дітей.

Хлопці, в літній сонячний день, як почувають себе ведмеді? (Їм жарко, незатишно, некомфортно).

2. Повідомлення теми.
Сьогодні ми з вами вирушимо в ліс, де сталася дивна історія, яку описав В. Біанкі (портрет). Але перш скажіть, як називається людина, яка прийшла в ліс полювати. (Відповіді дітей)
3. Читання оповідання. Читання оповідання В. Біанкі "Купання ведмежат".
Наш знайомий мисливець йшов берегом лісової річки і раптом почув гучний тріск гілок. Він злякався і вліз на дерево.
З гущавини вийшли на берег велика бура ведмедиця, з нею два веселих ведмедика і пестун - її однорічний син, ведмежа нянька.

Ведмедиця села. Пестун схопив одного ведмедика зубами за комір і давай занурювати його в річку.

Ведмедик верещав і борсався, але пестун не випускав його, поки добре не виполоскати в воді.

Інший ведмежа злякався холодної ванни і пустився тікати в ліс.

Пестун наздогнав його, надавав ляпасів, а потім - в воду, як першого.

Полоскав, полоскав його так ненароком і впустив у воду. Ведмедик як закричить! Тут в одну мить підскочила ведмедиця, витягла синочка на берег, а пестуну таких плюх надавала, що він, бідний, завив.

Опинившись знову на землі, обидва ведмедика залишилися дуже задоволені купанням: день був спекотний і їм було дуже жарко в густих, кошлатих шубках. Вода добре освіжила їх.

Після купання ведмеді знову зникли в лісі, а мисливець зліз з дерева і пішов додому.

  1. Робота за змістом оповідання.

Бесіда за змістом оповідання і складають план по мнемотабліцам.

Хлопці, вам сподобався розповідь (підберіть графічний малюнок)

Хто йшов берегом лісової річки? - 1

Чому він вліз на дерево ? 2, 3

Чого він злякався?

Згадайте, як письменник описав появу ведмедиці? (З гущавини вийшли на берег велика бура ведмедиця і з нею два веселих ведмедика і пестун). 4

Хто такий пестун? ( пестун - ведмежа старше року , Що залишився при матері, нянька)

Що пестун зробив з першим ведмежам? (Пестун одного ведмедика зубами за комір і давай занурювати в річку). 5

Що робив ведмежа? (Ведмедик верещав і борсався ..).

А пестун що робив? (Пестун не випускав його, поки добре не виполоскала в воді.).

Хлопці, як ви розумієте вислів: «виполоскала в воді»? (Вона занурювала ведмедика в воді в різні боки). Покажіть як виполоскати.

А як надійшов другий ведмедик? (Пустився тікати в ліс). 6

Чого він злякався? (Холодної ванни).

Як він втік? (Пустився тікати, т. Е. Дуже швидко).

Як пестун покарав ведмедика? (Наздогнав і надавав ляпасів).

Як почувалися ведмежата після купання? (Обидва ведмедика залишилися дуже задоволені купанням).

Чому вони залишилися задоволені? (День був спекотний і ведмежата було дуже жарко в густих, волохатих шубках).

Чим закінчилася історія? (Після купання ведмеді зникли в лісі, а мисливець зліз з дерева і пішов додому).

  1. словникова робота:

Хлопці, ви знаєте, що означає «взяти за комір? (Значить взяти за комір)

Давайте, хтось із вас буде ведмедицею, а це її ведмежа. (Даю іграшкового ведмедика)

Покажи, як ти візьмеш ведмедика за комір? (Дитина показує)

Хлопці, що зробила Світу (Взяла ведмежа за комір)

Покажи, як ведмедиця «Надавала ляпасів» (Дитина показує)

Як ведмедиця занурювала ведмедика? (Дитина показує)

Давайте разом покажемо, як вона занурювала ведмежат.

7. Вторинне читання.

А зараз, діти, я прочитаю вам розповідь ще раз, після чого послухаю ваші перекази цього чудового оповідання В. Біанкі «Купання ведмежат». (Читання тексту)

Переказати така розповідь одному складно. А якщо розбити текст на частини, його можна переказати втрьох або навіть вчотирьох. Спочатку треба розповісти про те, як полоскали першого малюка. А потім? Як купали другого ведмедика. І чим завершити переказ? (Викуповувати ведмежата залишилися задоволені).

Ваш переказ повинен бути послідовним і виразним. У своєму переказі використовуйте такі красиві слова і вирази як: «в густих кошлатих шубках», «спекотний жаркий день», «велика бура ведмедиця», веселі ведмежата, борсався, верещав, хащі, вода освіжила.

А тепер давайте послухаємо ваші перекази. Хто бажає? Будь ласка, Борис

(Запитати 3-5 дітей. Після кожного переказу дати аналіз, з урахуванням вимог).

Вам сподобалися перекази ваших товаришів? (Відповіді дітей)

А чий переказ вам сподобався найбільше? (Відповіді дітей). А чим він вам сподобався? (Якщо діти не можуть відповісти, то допомагаю їм.)

У Карини був виразний, близький до тексту переказ. У своєму переказі вона використовувала красиві і потрібні слова і вирази .

8 . Физминутку "Ведмежата в частіше жили"

Ведмежата в частіше жили

Головою своєї крутили

Ось так, ось так - головою своєї крутили (Повертаємо голову вправо і вліво)

Ведмежата мед шукали

Дружно дерево качали

Ось так, ось так - дружно дерево качали (Нахили тулубом вправо і вліво)

І в развалочку ходили

І з річки воду пили

Ось так, ось так і з річки воду пили (Нахили вперед)

А ще вони танцювали! Дружно лапи піднімали!

Ось так, ось так догори лапи піднімали! (Піднімаємо поперемінно ручки)

Ось болотце на шляху! Як його нам перейти?

Стриб та скок! Стриб та скок! Веселіше скачи дружок! (Стрибки вгору)

  1. 9. диференціація звуків

Я буду називати слова, а ви ловите жука, якщо почуєте в слові його пісеньку (Журавель, жук, жаба) (джміль,

  1. гра «Докажи слівце »

А зараз, ми з вами пограємо в гру «Докажи слівце». Я буду називати доросла тварина, а ви - його дитинчат.

У їжака - хто? (Ежата)

У ужа- хто? (Стиснута)

У медведя- хто? (Ведмежата) (педагог повторює скоромовку в повільному темпі).

Повторимо разом: У їжака ежата, у вужа стиснута, у ведмедя - ведмежата.

  1. Гра з м'ячем "Скажи який?"

Вихователь: Скажіть, ведмедиця яка?

- Розумна, як .... (мама)

- Мудра, як .... (сова, бабуся)

- Сильна, як .... (тато, підйомний кран)

- Велика, як .... (слон, будинок)

- Сувора, як .... (учитель, міліціонер)

- Незграбна, як .... (тюлень)

- Товста, як .... (морж)

- Висока, як .... (жираф)

Гра з прапорцем "Схожі слова"

Вихователь називає слово, діти підбирають споріднені слова, передаючи прапорець. Ведмедиця .... ведмідь, ведмежа, ведмежата, медведушка, мед, ведмежа, ведмежатина ...

13 . Намалюй ведмедика (Якщо залишиться час)
14. Підведення підсумків .

Чому ми сьогодні вчилися на занятті?

А що сподобалося найбільше тобі, Єгор? А що нового сьогодні дізнався Борис? Вероніка? Сьогодні ви вчилися переказувати розповідь В. Біанкі «Купання ведмежат». Ви дуже добре відповідали, у багатьох вийшов цікавий розповідь, всі були уважними. Молодці.

  • Я дякую вам за вашу роботу і ваш настрій.

Гюльзар Самедова
Переказ розповіді В. Біанкі «Купання ведмежат». Конспект заняття з розвитку мовлення в старшій групі

мета: Навчання зв'язного послідовного переказу тексту з наочною опорою у вигляді графічних схем, що відображають послідовність подій.

завдання:

1. Вчити цілісно і емоційно сприймати твір з природознавчих змістом.

2. розвивати здатність до наочного моделювання.

3. Вчити складати прості речення самостійно, спираючись на схеми.

4. Формувати зв'язне мовлення, зорову пам'ять, мислення, координацію рухів,

дрібну моторику рук.

інтеграція областей: Читання художньої літератури, пізнання, комунікація, художня творчість.

методичні прийоми: Організаційний момент, Сюрпризний момент (Лист). розгляд картинок, Дидактична гра «Придумай слово», Читання твору, елементи драматизації, бесіда, дидактична гра «Заміни букву в слові Маша», переказ з опорою на графічні схеми.

устаткування: Дошка, конверт з листом, картинки із зображенням ведмедиці і ведмежат, іграшковий ведмежа, Графічні схеми.

попередня робота: розглядання картинок і зображенням ведмедів, Бесіда про ведмедів, Читання казок, віршів про ведмедів.

активізація словника: ведмедиця, ведмежа, Ляпас, комір, занурювати, наздогнала, надавала, занурювати, злякався.

Хід заняття:

1. Організаційний момент. Розвиток мовного слуху, Довільної уваги, мислення.

вихователь: Хлопці в цьому конверті для вас завдання, хочете дізнатися яка? Вас просять відгадати за словесним описом про кого або про що йде мова.

Живуть ці звірі в лісі. Вони великі і сильні. Взимку вони люблять поспати. Сластьона їх звуть, тому що вони люблять їсти мед.

вихователь: Здогадалися, що це за звірі?

відповіді дітей: ведмеді.

вихователь: Давайте, перевіримо правильно це чи ні?

вихователь: Правильно, це ведмеді.

вихователь: Хлопці, як ласкаво ви назвете ведмедя(Медведенко, Мишко).

дидактична гра: «Назви слівце» (Розширення словникового запасу дітей).

Физминутку: "Три ведмедя» .

Три ведмедя в казці жили,

перевалюючись ходили.

йдуть, перевалюючись з одного боку в інший.

До них дівчинка прибігла,

Біг на місці.

У будинок зайшла і побачила:

Руки піднімають над головою, кінчики пальців торкаються один одного.

Стіл величезний біля вікна,

Права рука стиснута в кулак, ліва долонька лежить на кулаці.

Стула три - оце так.

Ліва долоня вертикально, правий кулак притиснутий до долоні горизонтально.

Чашки три, і ложки три,

Присідають, одну руку на пояс, потім встають, руки піднімають вгору і

стосуються округлими пальцями один одного.

три ліжка: Подивися.

руки перед грудьми

Їла Маша і пила,

Зображують, як тримають ложку і підносять її до рота.

На ліжечко прилягла

руки перед грудьми, Зігнуті в ліктях і лежать один на одному.

І заснула солодким сном.

Долоньки складена, голова нахилена і лежить на долоньках.

Що сталося потім?

руки злегка розводять в сторону.

тут ведмеді вернулися,

йдуть, перевалюючись з одного боку в інший.

Побачивши Машу, розсердилися.

Руки на пояс, роблять сердите обличчя.

Маша дуже злякалася

Зображують перелякане обличчя.

І додому вона помчала

2. Читання розповіді. розвиток довільної уваги.

вихователь: Зараз я вам прочитаю уривок з розповіді, Який написав Віталій Валентинович Біанкі, А називається розповідь« купання ведмежат» .

ведмедиця і з нею два веселих ведмежати.

Ведмедик верещав

інший ведмежа ведмежати, Залишилися, дуже задоволені купанням

3. Словникова робота.

вихователь: Хлопці, ви знаєте, що означає «Взяти за комір»?

(Це означає взяти за комір.)

вихователь: Давайте, хто не будь, з вас буде ведмедицею, А це її маленький ведмежа(іграшка ведмедя) .

вихователь: Покажи нам, як ти візьмеш ведмежати за комір?

Дитина демонструє.

вихователь: Хлопці, що зробила Станіслава?

(взяла ведмежати за комір) .

вихователь: А хто зможе показати слово «Тікати»?

Одна дитина демонструє слово швидким бігом.

вихователь: Покажіть на собі «Мама надавала ляпасів».

Дитина, демонструють вираз, надавала ляпасів.

вихователь: Покажи, як мама занурювала ведмежат?

Дитина демонструє дію занурювати.

4. Бесіда за змістом: Розвиток діалогічного мовлення, Діти відповідають повним пропозицією.

вихователь: Показує картинку із зображенням ведмедя з ведмежатами.

вихователь: Хто вийшов з лісу? (З лісу вийшла бура ведмедиця з ведмежатами)

вихователь: Куди вийшла ведмедиця з ведмежатами? (Ведмедиця з ведмежатами вийшли до річки) .

вихователь: Що робить ведмедиця? (Ведмедиця купає ведмедика) .

вихователь: Вона купає ведмедика, Значить вона яка? (ведмедиця турботлива) .

вихователь: Які слова близькі за значенням можна підібрати до слова турботлива? (ведмедиця любляча, Уважна).

вихователь: Зверніть увагу на зовнішній вигляд ведмедиці. Що можна сказати про її розмірах? (ведмедиця велика) .

вихователь: Як сказати по - іншому? (ведмедиця величезна, Здоровенна, величезна).

вихователь: Як ведмедиця схопила ведмедика? (Ведмедиця схопила ведмедика за комір.)

вихователь: Ведмедиця занурювала ведмедика або просто тримала? (Ведмедиця занурювала ведмедика.)

вихователь: Як ви думаєте, страшно маленькому ведмежаті купатися в річці? (ведмежаті страшно купатися в річці)

вихователь: Що зробив другий ведмежа? (Другий ведмежа злякався і втік) .

вихователь: Чого надавала мама ведмежаті? (Ведмедиця надавала ведмежаті ляпасів)

вихователь: Чому ведмедиця все - таки змушує ведмежат купатися? Згадайте, яку пору року зобразив художник? Так чому ж мама привела ведмежат купатися? (Влітку дуже жарко, шерсть у ведмежат забруднилася, Їм було дуже жарко).

вихователь: Чи залишилися ведмежата, задоволені купанням? (Ведмежата залишилися задоволені купанням.)

5. Повторне читання розповіді. розвиток довготривалої слухомовний пам'яті.

вихователь: Під час читання виставляє графічні схеми.

З лісу вийшли на берег річки велика бура ведмедиця і з нею два веселих ведмежати. Ведмедиця схопила одного ведмедика зубами за комір і давай занурювати в річку.

Ведмедик верещав, Борсався, але мати не випускала його, поки добре не виполоскала в воді.

інший ведмежа злякався холодної ванни і пустився тікати в ліс. Мати наздогнала його, надавала ляпасів, а потім - в воду, як першого. Опинившись знову на землі, обидва ведмежати, Залишилися, дуже задоволені купанням: Їм було дуже жарко в волохатих шубах. Вода добре освіжила їх.

вихователь: Хлопці постарайтеся в своїх розповідях вжити ті слова і вирази, які ми використовували при читанні тексту.

6. переказ розповіді по графічним схемами: (Індивідуально або по ланцюжку усіма дітьми).

відповіді дітей:…

вихователь «Ж»?

відповіді дітей: (Журавель, жук, жаба).

вихователь: У назвах, яких тварин, птахів, комах є звук «З»?

відповіді дітей: (Заєць, змія, зебра, козел, зяблик).

7. Дидактична гра: «Заміни букву в слові Паша».

8. Підсумок заняття:

вихователь: З яким розповіддю ви сьогодні познайомилися?

відповіді дітей: ….

відповіді дітей:

вихователь: Які нові слова і вирази ви сьогодні дізналися?

відповіді дітей:…

вихователь: Що вам найбільше запам'яталося з розповіді?

відповіді дітей:…

"Купання ведмежат" В.В. Біанкі

Розповідь для дітей
читає А.Грібов

Наш знайомий мисливець йшов берегом лісової річки і раптом почув гучний тріск гілок. Він злякався і вліз на дерево. З гущавини вийшли на берег велика бура ведмедиця, з нею два веселих ведмедика і пестун - її однорічний син, ведмежа нянька.

Ведмедиця села. Пестун схопив одного ведмедика зубами за комір і давай занурювати його в річку. Ведмедик верещав і борсався, але пестун не випускав його, поки добре не виполоскати в воді.

Інший ведмежа злякався холодної ванни і пустився тікати в ліс. Пестун наздогнав його, надавав ляпасів, а потім - в воду, як першого. Полоскав, полоскав його - так ненароком і впустив у воду. Ведмедик як закричить! Тут в одну мить підскочила ведмедиця, витягла синочка на берег, а пестуну таких плюх надавала, що він, бідний, завив.

Біанкі Віталій Валентинович (1894- 1959), письменник.
Біанкі - прізвище італійська, і предки письменника дійсно були вихідцями з Італії. Сам Віталій Валентинович народився 11 лютого 1894 в Петербурзі. Його батько був відомим вченим-орнітологом, співробітником Зоологічного музею Академії наук. Не дивно, що Віталій поступив на природне відділення фізико-математичного факультету Петербурзького університету. У 1923 р журнал «Горобець» надрукував перше оповідання Біанкі «Подорож червоноголового горобця». Незабаром його розповіді і казки про тварин стали друкуватися у всіх дитячих журналах країни Щорічно видавалися і книги письменника. У 1924-1925 рр. майже в кожному номері журналу «Воробей» друкувалася «Лісова газета» - сезонний календар природи. Він складався з маленьких оповідань самого Біанкі і повідомлень «лескоров» - хлопців і дорослих (вчених, мисливців, лісників). Окремою книжкою «Лісова газета» вперше вийшла в 1928 р і за життя автора видавалася понад десять разів.

Грибов Олексій Миколайович
(18) 31 січня 1902, Сокільники, Москва - 26 листопада 1977, Москва.

Народився в Сокольниках, в робітничій сім'ї. У дитинстві допомагав батькові, водію автомобіля. У 1916 році, коли того призвали на фронт, Олексій як старший, змушений був піти працювати конторщиком в управління шелкоткацкой фабрики, потім, вже після революції, на комбінаті «Червона Роза». Займався в школі робітничої молоді, захопився театром.

У 1924 році закінчив школу при 3-й студії Московському художньому академічному театрі. Вступив в трупу театру, на сцені якого грав більше 40 років. У мистецтві Грибова гранична простота з'єднувалася з яскравою сценічною виразністю, видатним майстерністю. Олексій Миколайович створив глибоко народні образи, що втілюють кращі риси російської людини - мудрість, душевність, чесність, гумор. Член ВКП (б) з 1944 року.

Однією з головних театральних удач Олексія Грибова, з 1930-х років, був незабутній Фома Опискин в спектаклі по сатирі Ф.М. Достоєвського "Село Степанчиково і його мешканці". У 1973 році вийшов однойменний мхатівську телеспектакль. Грибов перевершив себе, достовірність воскресивши геніальний образ не просто хитрого пристосуванця, але енергетичного вампіра і закулісного махінатора, соціального маніпулятора і психологічного чародія.

МХАТ був самим виїзним театром - Японія, Англія, Франція. Грибов їздив в усі гастролі і скрізь мав приголомшливий успіх. Начебто не найголовніша роль в «Вишневому саду» - Фірс, а в якому захваті були французи! Його називали «російським Жаном Габен». У Лондоні зіграли «Мертві душі». Відлюдний, похмурий Собакевич справив на англійців сильне враження.

З 1970 року викладав акторську майстерність в школі-студії МХАТ.
Після інсульту, перенесеного під час однієї з вистав на гастролях в Ленінграді, його розбив параліч. Майже три рік актор був прикутий до ліжка. Згодом відновилася мова, він почав ходити, хоча і не дуже впевнено. У твердій пам'яті, в твердому свідомості він навіть приступив до занять зі студентами МХАТу. Але на сцену більше не вийшов.

Заслужений артист РРФСР (1938).
Народний артист РРФСР (1943).
Народний артист СРСР (1948).

Похований актор на Новодівичому кладовищі в Москві.

мета: Формувати навички зв'язного послідовного переказу тексту з опорою на мнемотабліци

завдання:

Тренувати в умінні голосно і чітко вимовляти слова, відповідати на питання повними реченнями

Активізація словника по темі «Дикі тварини»

Розвивати пам'ять, увагу, мислення

Виховувати навички активності, ініціативності, самостійності.

устаткування: мнемотабліци, конверт з загадкою і картинками, саморобна книжка з розповіддю

Хід заняття:

Привіт, діти!

Сьогодні на занятті ми будемо багато розмовляти і розмовляти, скажіть, а як ми говоримо на заняттях, щоб нас все розуміли і уважно слухали?

Правильно, голосно, чітко, красиво, промовляючи всі звуки в словах.

Хлопці, а ви знаєте, які звірі живу в лісі? (В лісі живуть вовки, білки, лисиці, ведмеді.)

А як називаються ці звірі? (Ці звірі називаються дикі.)

Діти, скажіть, а чому цих тварин називають дикими? (Тому що за ними ніхто не доглядає, вони самі собі шукають їжу, і самі знаходять собі місце для проживання)

Молодці. Хлопці, коли ми йшли до вас, по дорозі ми знайшли якийсь конверт!

У цьому конверті для вас завдання, хочете дізнатися яка? Вас просять за словесним описом відгадати про кого або про що йде мова.

Живуть ці звірі в лісі. Вони великі і сильні. Взимку вони люблять поспати в своїх барлогах. Сластьона їх звуть, тому що вони люблять їсти мед.

Здогадалися що це за звірі? (Ведмеді)

Правильно, це ведмеді.

Сьогодні ми познайомимося з розповіддю, який написав Віталій Валентинович Біанкі, а називається він «Купання ведмежат».

Сіли всі красиво, спинки випрямили, ноги поставили прямо і слухаємо мене все уважно.

"Купання ведмежат" В.В. Біанкі

Розповідь для дітей

Наш знайомий мисливець йшов берегом лісової річки і раптом почув гучний тріск гілок. Він злякався і вліз на дерево. З гущавини вийшли на берег велика бура ведмедиця, з нею два веселих ведмедика і пестун - її однорічний син, ведмежа нянька.

Ведмедиця села. Пестун схопив одного ведмедика зубами за комір і давай занурювати його в річку. Ведмедик верещав і борсався, але пестун не випускав його, поки добре не виполоскати в воді.

Інший ведмежа злякався холодної ванни і пустився тікати в ліс. Пестун наздогнав його, надавав ляпасів, а потім - в воду, як першого. Полоскав, полоскав його - так ненароком і впустив у воду. Ведмедик як закричить! Тут в одну мить підскочила ведмедиця, витягла синочка на берег, а пестуну таких плюх надавала, що він, бідний, завив.

Опинившись знову на землі, обидва ведмедика залишилися дуже задоволені купанням: день був спекотний і їм було дуже жарко в густих, кошлатих шубках. Вода добре освіжила їх.

Після купання ведмеді знову зникли в лісі, а мисливець зліз з дерева і пішов додому.

Хто вийшов з гущавини, коли мисливець йшов берегом річки? (З гущавини вийшли ведмедиця з ведмежатами)

Куди вийшла ведмедиця з ведмежатами? (Ведмедиця з ведмежатами вийшла до річки)

Хлопці, а ви здогадалися кого в цьому оповіданні автор назвав пестуну? (Однорічного ведмедика-няньку для молодших ведмежат)

Як пестун схопив першого ведмедика? (Пестун схопив першого ведмедика за комір)

Діти, взяти за шіворот- це означає взяти за комір.

Що робив Пестун з ведмежатами? (Пестун полоскав ведмежат в річці)

Одного ведмедика Пестун виполоскати, а що ж зробив другий ведмедик? (Другий ведмежа втік)

Що надавав Пестун ведмежаті, який втік? (Пестун надавав ведмежаті ляпасів)

Що трапилося, коли Пестун купав другого ведмедика? (Пестун впустив ведмедика в воду)

Хто врятував ведмежа? (Ведмедика врятувала ведмедиця)

Що ведмедиця надавала пестуну? (Ведмедиця надавала пестуну плюх)

Плюха- це удар, зроблений кимось комусь, в покарання за що-небудь.

Якими залишилися ведмежата після купання? (Ведмежата залишилися задоволені купанням)

Яким був день в оповіданні? (День був спекотним)

Спекотний день-це значить дуже жаркий.

Ну а тепер давайте ми трохи відпочинемо.

Физминутку «Ведмежата в частіше жили»

Ведмежата в частіше жили
Головою своєї крутили
Ось так, ось так - головою своєї крутили (Повертаємо голову вправо і вліво)
Ведмежата мед шукали
Дружно дерево качали
Ось так, ось так - дружно дерево качали (нахили тулубом вправо і вліво)
І в развалочку ходили
І з річки воду пили
Ось так, ось так і з річки воду пили (Нахили вперед)
А ще вони танцювали! Дружно лапи піднімали!
Ось так, ось так догори лапи піднімали! (Піднімаємо поперемінно ручки)
Ось болотце на шляху! Як його нам перейти?
Стриб та скок! Стриб та скок! Веселіше скачи дружок! (Стрибки вгору)

Трохи відпочили, продовжимо нашу роботу.

Сідайте на місця, я вам зараз ще раз розповім розповідь, а допоможуть мені в цьому схеми, а ви уважно слухайте і запам'ятовуйте.

А зараз хто-небудь спробує переказати прочитане, в цьому вам допоможуть ці схеми.

Хлопці, постарайтеся в своїх оповіданнях використати ті слова і вирази, які ми використовували при читанні тексту.

(Переказ дітьми розповіді по графічним схемам)

Молодці у вас добре вийшло переказати розповідь. А тепер давайте пограємо.

Д.І. «Назви дитинчат»

Мета: Закріплювати назви дитинчат диких тварин і їх мам і тат.

Зараз ми зіграємо в гру, в якій я вам буду називати тварин, а ви мені будете називати їх дитинчат.

Вовк-вовченята

Ведмідь-ведмежата

Лис-лисенята

Їжак-ежата

Молодці, ви добре знаєте дитинчат тварин, а тепер давайте пограємо по іншому, зараз я вам буду називати дитинчат, а ви мені будете називати їх маму і тата.

Волчата- вовчиця, вовк

Медвежата- ведмедиця, ведмідь

Лісята- лисиця, лисиць

Ежата- їжачиха, їжак

Молодці.

Давайте зіграємо в ще одну гру.

Д.І. «Назви ласкаво»

Мета: вчити утворювати слова за допомогою зменшувально-пестливих суфіксів

Я зараз вам буду називати тваринного і казати який він, ваше завдання змінити мою пропозицію, сказавши його ласкаво.

Наприклад: Ведмідь пушістий- а ведмежа пушистенький

Лиса хітрая- а лисеня ... ..хітренькій

Заєць бистрий- а зайченя ... .. швиденько

Вовк серий- а вовченя ...... сіренький

Їжак колючій- а ежонок колюченькій.

Молодці. Діти, ми сьогодні говоримо про диких тварин, а чи знаєте ви які-небудь скоромовки або віршики про диких тварин?

III частина. рефлексія:

Ну ось наше заняття і підійшло до кінця.

З яким розповіддю ми сьогодні познайомилися? (З розповіддю «Купання ведмежат»)

А чи пам'ятаєте ви хто його написав? (Розповідь написав Віталій Валентинович Біанкі)

Про кого була розповідь, який ми прочитали? (Розповідь був про ведмедиці і її ведмежат)

Ви сьогодні всі молодці, добре попрацювали.

Заняття закінчено!