Історія. історичні джерела

Конспект уроку з історії.
Клас: 5
Тема уроку: Джерела знань про минуле.
Тип уроку: комбінований.
Мета уроку: сформувати уявлення про порядок в історичній науці на прикладі поділу історичних джерел на групи.
Завдання уроку:
- на основі роботи з підручником, ілюстративного ряду вміти класифікувати інформацію, давати опис історичних джерел;
- на основі аналізу отриманої з різних джерел інформації навчитися формулювати і вирішувати пізнавальні завдання;
- розвивати комунікативні здібності при роботі в групах, формувати навички оцінювання власної діяльності і діяльності колективу.
Обладнання: - підручник: А.Н.Майков. Історія. Введення в історію. 5 клас. М. «Вентана-Граф» 2010 року;
- картки (Додаток 1).
Хід уроку:
Етапи уроку Діяльність вчителя Активізація пізнавальної діяльності учнів
організаційний момент
Перевіряє, наскільки комфортно почувають себе учні, готовність робочого місця, створює ситуацію успіху. Перевіряє присутніх. Готують робоче місце.
Опитування домашнього завдання
Усний з місця (за бажанням) Передбачувані відповіді:
Історія-наука про минуле.
Археологія, хронологія, етнографія, нумізматика, геральдика, генеалогія і т.д. питання:
Що таке історія?
Які науки - помічниці історії ви знаєте?
Перехід до вивчення нового матеріалу
Бесіда Організовує бесіду з учнями:
Вступна промова.
Будь-яка людина хоча б раз у житті був в музеї, а ви там були? Що ви бачили? А кА ви вважаєте чи можуть експонати дізнатися про минулі події?
Повідомляє тему уроку: Ви вже зрозуміли, що тема уроку «Джерела знань про минуле».
Прочитайте тему уроку і спробуйте сформулювати свої завдання на урок.
Значущі завдання уроку для кожного по темі:
Вивчити поняття: історичне джерело, пам'ятник, архів музей, бібліотека, документ.
Вміти класифікувати джерела.
Визначати призначення музеїв, архівів, бібліотек. Відповідають на питання, записують тему уроку в зошит, формулюють завдання, записують завдання в зошит.
Вивчення нового матеріалу
бесіда
Розповідь - вступ
Робота з картками Здавна люди ретельно зберігали відомості про минуле: передавали з покоління в покоління оповіді про героїв, записували інформацію про війнах і лихах, встановлювали пам'ятники, фотографували своїх близьких, знімали на кіноплівку.
Передбачувані відповіді:
Фотографії, листи, речі, особливо ті, які належали старшим поколінням.
Передбачуваний відповідь:
Скоріше за все ні. Речі можуть зіпсуватися, їх можна знищити з необережності.
Подивіться картинки і визначте причини загибелі предметів (Додаток №1).
Як бачите, сил, які здатні знищити минуле, багато! Ми повинні дбайливо зберегти свідчення минулого. Все, що коли - то було створено людьми, називають історичними джерелами. Вони дозволяють вченим вивчати історію людства.
У будь-якій науці вчені прагнуть привести в порядок отримані відомості. Історична наука не виняток. Розгляньте зображення на с.11 і визначте групи джерел (письмові, речові).
питання:
А як у ваших родинах зберігають історію?
Чи можна зберегти всі предмети про минуле?
Визначають і називають предмети, що розповідають про історію сім'ї.
питання:
А як ви думаєте чи є що - небудь що може знищити їх?
Називають природні явища, які можуть стати причинами загибелі історичних свідчень.
питання:
А чи може сама людина стати причиною знищення свідоцтв минулих років? Як це відбувається? (Додаток №1).
Вказують на руйнують результати діяльності людини.
Записують визначення в зошити:
Історичний джерело-це весь комплекс документів і предметів культури, що відбили історичний процес, на підставі яких відтворюється уявлення про ту чи іншу історичну епоху, висуваються гіпотези про причини або наслідки, які спричинили за собою ті чи інші історичні події.
Працюють з ілюстраціями на с. 11., роблять висновки, запис в зошит.
Можна розділити всі предмети на дві групи: письмові, речові.
А як ви думаєте до якої групи відносяться такі джерела, як оповіді, прислів'я, пісні, оповіді? (Усні, тобто джерела, які можна зберегти в усній формі, передаючи їх від старших поколінь молодшим.)
Физкультминутка Включає музичний супровід Виконують вправи, які показує вчитель.
Вивчення нового матеріалу
бесіда
Робота з підручником Історичні джерела також називають пам'ятниками.
Передбачувані відповіді:
Церкви, Ермітаж, Петергоф, Петропавлівська фортеця і т.д.
Записують визначення терміна в зошит:
Пам'ятник - це нагадування про минуле, його частка.
питання:
Наведіть приклади історичних пам'яток на території нашого міста?
Висловлюють свої припущення. Називають пам'ятники.
питання:
А чи замислювалися ви коли-небудь, де зберігаються і виставляються для загального огляду предмети мистецтва, пам'ятники історії?
Висловлюють свої припущення: музеї, бібліотеки, музей.
Працюють з підручником с.16-18.
Записують визначення термінів у зошит.
підсумкове закріплення
фронтальне опитування
«Конкурс знавців» Організовує діяльність по застосуванню нових знань: «Конкурс знавців». (Додаток №2) Виконують роботу.
Домашнє завдання Завдання на вибір:
- скласти кросворд з пройденої теми;
- скласти тест з пройденої теми (не більше 10). Записують завдання в щоденник.
рефлексія
«Картки» Пропонує провести рефлексію Зелена - урок дуже сподобався.
Червона - не сподобався.
Додаток 2
Як природні явища або діяльність людей призводять до загибелі пам'яток історії? Чи відомі вам випадки руйнування пам'ятників старовини в нашому краї? (Загибель пам'ятників в результаті землетрусів, зсувів, ураганів, повеней. Діяльність людей завдає шкоди пам'яткам історії: створення водосховищ, будівництво підземних комунікацій, відмова від проведення реставраційних робіт, недбалість. У нашому селищі остаточно було зруйновано будівлю школи, побудоване після війни, під час проведення ремонтних робіт фасадів старих житлових будівель використовуються сучасні матеріали при цьому втрачається неповторна архітектура післявоєнного часу).
Як люди зберігають відомості про минуле? (Люди створюють пам'ятники, які увічнюють історичні події, героїв).
Назвіть групи історичних джерел. (Письмові, речові, усні).
З якою метою створюються архіви, музеї, бібліотеки? (Вони створюються для зберігання, вивчення і використання історичних джерел).
Які музеї, розташовані в Г. Волгограді, ти знаєш? (Музей оборони Царицина, Музей-панорама Сталінградська битва, краєзнавчий музей).

Розробка заняття №5.2

ПІБ викладача: Ігнатенко Катерина Миколаївна.

предмет: історія.

клас: 5.

Тип заняття: вивчення нового матеріалу.

Тема заняття: Джерела знань про минуле. (1 година).

Мета заняття: сформувати уявлення про порядок в історичній науці на прикладі поділу історичних джерел на групи.

Завдання заняття:

освітні: розкрити для учнів нові для них поняття, такі як історичне джерело, речові, усні, письмові історичні джерела, пам'ятник, документ.

розвиваючі: розвинути вміння класифікувати інформацію, давати опис історичних джерел.

виховні: виховувати повагу до традицій народу.

Структура заняття:

етапи заняття

Основні інформаційні одиниці

діяльність учителя

діяльність учнів

організаційний

1. Створення робочої атмосфери.

2. Перевірка відвідуваності.

Перевірка д \\ з

Точкові питання:

1. Що вивчає історія?

2. На які питання відповідає історія?

3. Наведіть приклад історичного факту?

4. Хто такий Геродот?

Учні відповідають на питання.

Мотивація, актуалізація знань

історична пам'ять

1 слайд

Звернення до цитати Дмитра Сергійовича Лихачова, робота з нею:

2. Чому охорона пам'яті - це наш з вами моральний борг?

3. Де може зберігатися пам'ять?

Учні відповідають на питання:

1. пам'ять - це дух минулого, укладений в предметах і явищах.

2. Історична пам'ять допомагає людині усвідомити своє «я» в історії свого народу і людства в цілому.

3. У текстах, предметах, переказах.

цілепокладання

Як ви думаєте, про що ми сьогодні з вами будемо говорити?

2 слайд

Про предметах і явищах, що містять в собі історичну пам'ять.

Запис в зошит теми заняття:

Джерела знань про минуле.

Вивчення нового матеріалу

Історичний джерело,

Усні, письмові та речові історичні джерела, Пам'ятник, Документ

1. Як гинуть пам'ятки старовини.

3 слайд

Десятинна церква - приклад руйнування історичних джерел через людської діяльності.

4 слайд

Фаросский маяк - приклад руйнування історичних джерел через природні катаклізми.

Наведіть приклади руйнування історичних джерел?

2. Історичні джерела.

Що таке джерело?

Які значення цього слова ви знаєте?

Що ми можемо назвати історичним джерелом?

5 слайд

3. Групи джерел.

6 слайд

Порожня таблиця.

7 слайд

Таблиця із заповненими колонками для перевірки роботи учнів.

8 слайд

Залишилося розібрати ще два поняття:

Пам'ятник і документ.

9 слайд (з прикладами)

Що з зображеного на слайді є пам'ятником, а що документом?

Яке ще значення має слово документ?

Які документи у вас є?

Наслідки Великої вітчизняної війни, виверження вулкана Везувій.

джерело- місце, де щось з'являється, починає своє поширення.

Джерело води, джерело інформації.

історичний джерело - все, що колись було створено людьми; завдяки історичним джерелам ми можемо вивчати минуле людського суспільства.

Учні переписують в зошит визначення поняття.

Парна робота. Учні працюють в парах: розподіляють історичні джерела по колонках таблиці. Після цього три людини з різних пар представляє свою колонку і пояснюють, чому характеризуються джерела даної групи.

Правильна таблиця повинна бути у кожного в зошиті.

Учні переписують в зошит визначення.

Пам'ятник архітектури: Собор Олександра Невського

документ: Стара фотографія міста.

документ - свідоцтво, яке вказує на будь-якої факт.

Довідка зі школи, яка свідчить, що ви тут вчитеся.

закріплення

Точкові питання:

1. Що таке історичне джерело?

2. Наведіть приклади усних, письмових і речових історичних джерел.

3. Назвіть пам'ятник літератури.

4. До якої групи історичних джерел відноситься документальний фільм?

Учні відповідають на питання.

Підсумки заняття, рефлексія

Підсумки заняття необхідно підвести, повернувшись до мети заняття:

1. Навіщо потрібні історичні джерела?

2. Навіщо історичні джерела ділити на групи?

10 слайд

Рефлексивний екран.

Опитати точково тих, хто на уроці ні разу не проявив себе.

Учні відповідають на питання, тим самим підводячи підсумок заняття.

Учні записують в зошит:

Плюс: що на занятті сподобалось,

Мінус: що на занятті не сподобалося,

Цікавий факт: те, що вперше дізнався.

Домашнє завдання

Музей, Бібліотека

11 слайд

Домашнє завдання:

необхідно самостійно заповнити таблицю «Архіви, музеї, бібліотеки».

Учні записують домашнє завдання.

Схема зошити:

Джерела знань про минуле

історичний джерело -предмет, створений людьми і несе в собі відомості про минуле людського суспільства.

історичні джерела

речові

письмові

приказки

прислів'я

прикраси

Літописи

Щоденники

Записи на папірусі

Записи, видовбані на камені

документ -Історичний джерело, що містить текст, зображення або звук.

пам'ятник - історичне джерело, що дійшов до наших днів.

Міністерство освіти і науки Російської Федерації

муніципальне бюджетне освітня установа

«Ерзовская середня загальноосвітня школа

Городищенського району Волгоградської області »

403010, Волгоградська область, Городищенський муніципальний район,

р.п. Ерзовка, вулиця Шкільна, будинок 2

т. 8-84468-4-79-55, факс 8-84468-4-76-06

E-mail:

ОКПО 22402704, свідоцтво про Державну 1023405363376, ІПН / КПП 3403301246/340301001

Джерела знань про минуле

Найкращий сучасний урок

Поляничко Ліна Володимирівна, вчитель історії і суспільствознавства,

Ерзовка, 2015

предмет: Історія. 5 клас.

Підручник: А.Н.Майков. Історія. Введення в історію. 5 клас. М. «Вентана-Граф» 2010 року.

Тема урока: Джерела знань про минуле.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

устаткування: ІКТ, картки, копьютер, проектор.

Мета уроку: зформувати уявлення про порядок в історичній науці на прикладі поділу історичних джерел на групи.

Завдання уроку:

На основі роботи з підручником, ілюстративного ряду вміти класифікувати інформацію, давати опис історичних джерел;

На основі аналізу отриманої з різних джерел інформації навчитися формулювати і вирішувати пізнавальні завдання;

Розвивати комунікативні здібності при роботі в групах, формувати навички оцінювання власної діяльності і діяльності колективу.

Плановані результати:

предметні:

Відтворювати історичні факти, виділяти головне, давати визначення термінам: історичне джерело, пам'ятник, музей, бібліотека, документ.

Виділяти необхідну інформацію з різних джерел інформації.

Застосовувати історичні знання для виявлення і збереження історичних та культурних пам'яток свого селища, міста, країни.

метапредметние:

Визначати тему уроку, мети, завдання;

Вибудовувати алгоритм своєї діяльності.

особистісні:

Розвивати пізнавальний інтерес до поповнення нових знань;

Виховання поваги до історичної спадщини;

Придбання навичок рефлексії.

З давніх-давен люди ретельно зберігали відомості про минуле: передавали з покоління в покоління оповіді про героїв, записували інформацію про війнах і лихах, встановлювали пам'ятники, фотографували своїх близьких, знімали на кіноплівку. А як у ваших родинах зберігають історію?
Чи можна зберегти всі предмети про минуле?

Що може знищити їх? Подивіться картинки і визначте причини загибелі предметів (Додаток №2).

А чи може сама людина стати причиною знищення свідоцтв минулих років? Як це відбувається? (Додаток №3).
Як бачите, сил, які здатні знищити минуле, багато! Ми повинні дбайливо зберегти свідчення минулого. Все, що коли - то було створено людьми, називають історичними джерелами . Вони дозволяють вченим вивчати історію людства.
У будь-якій науці вчені прагнуть привести в порядок отримані відомості. Історична наука не виняток. Розгляньте зображення на с.11 і визначте групи джерел (Письмові, речові).

А до якої групи ви б віднесли такі джерела, як оповіді, прислів'я, пісні, оповіді ? (Усні)

Визначають і називають предмети, рассказивющіе про історію сім'ї.

Фотографії, листи, речі, особливо ті, які належали старшим поколінням.

Роблять припущення.Скоріше за все ні. Речі можуть зіпсуватися, їх можна знищити з необережності

(Р, п, л)

Називають природні явища, які можуть стати причинами загибелі історичних свідчень.

Смерч, виверження вулкана, землетрус

(П, к, л)

Вказують на руйнують результати діяльності людини (складають міні розповіді).

(П, к, л)

Записують визначення в зошити.(Р)

Працюють з ілюстраціями на с. 11., роблять висновки, запис в зошит.Можна розділити всі предмети на дві групи: письмові, речові. (П, р, к)
Доповнюють запис в зошиті.Ці джерела можна зберегти в усній формі, передаючи їх від старших поколінь молодшим.

( п, р, к)

Історичні джерела також називають пам'ятниками. Пам'ятник - це нагадування про минуле, його частка.
Звертається до життєвого досвіду учнів:Наведіть приклади історичних пам'яток на території нашого селища і нашого міста.

Історичні джерела необхідно берегти. А чи замислювалися ви коли-небудь, де зберігаються і виставляються для загального огляду предмети мистецтва, пам'ятники історії?
Звіримо свої припущення з тим, що записано в підручнику ( архів, музей, бібліотека).

додаток №1

тест

    Яка наука вивчає життя і діяльність людей в минулому?
А) природознавствоБ) історія В) література

2. Назвіть ім'я одного з перших істориків?

А) Геродот

Б) Сократ

В) Гесіод

3. У перекладі з латинської слово «факт» перекладається ... А) зроблене Б) сказане В) вчинене 4. Визначте правильне судження А) Події встановлюються тільки на основі фактів; Б) Події встановлюються на основі фактів, місця, дати.

5. Що об'єднує дані ілюстрації?

А) історичні факти Б) написані одним автором В) відображають одне й теж історична подія

додаток №2

Землетрус Виверження вулкана Смерч

додаток №3


Вандалізм Війна Господарська діяльність людей

додаток №4

картка №1

картка №2

додаток №5

    Як природні явища або діяльність людей призводять до загибелі пам'яток історії? Чи відомі вам випадки руйнування пам'ятників старовини в нашому краї? (Загибель пам'ятників в результаті землетрусів, зсувів, ураганів, повеней. Діяльність людей завдає шкоди пам'яткам історії: створення водосховищ, будівництво підземних комунікацій, відмова від проведення реставраційних робіт, недбалість. У нашому селищі остаточно було зруйновано будівлю школи, побудоване після війни, під час проведення ремонтних робіт фасадів старих житлових будівель використовуються сучасні матеріали при цьому втрачається неповторна архітектура післявоєнного часу). Як люди зберігають відомості про минуле? (Люди створюють пам'ятники, які увічнюють історичні події, героїв). Назвіть групи історичних джерел. ( Письмові, речові, усні). З якою метою створюються архіви, музеї, бібліотеки? (Вони створюються для зберігання, вивчення і використання історичних джерел). Які музеї, розташовані в Г. Волгограді, ти знаєш?(Музей оборони Царицина, Музей-панорама Сталінградська битва, краєзнавчий музей).