Дивовижний частина мови. Морфологічний розбір дієслова

Тема: Урок систематизації та узагальнення знань і умінь з російської мови. Повторення і узагальнення матеріалу по розділу «Іменник»

«Ім'я іменник - частина мови дивовижна».

5 клас

мета:

    Закріпити набуті знання учнів про ім'я іменник; продовжувати формувати орфографічну і пунктуаційну пильність учнів по темі «Іменник ».

завдання:

    Забезпечити засвоєння знань про основні граматичних ознаках іменника, формувати навик співвіднесення граматичних ознак з планом морфологічного розбору.

    Розширити наявні знання про ім'я іменник.

    Продовжувати формувати орфографічну і пунктуаційну пильність учнів.

    Працювати над збагаченням словникового запасу учнів.

Формуються УУД:

Пізнавальні:

    знати морфологічні ознаки іменників;

    поповнити практичний досвід учнів у вживанні іменників у пропозиціях, звернути увагу на роль іменників у мовленні;

    вміти отримувати потрібну інформацію, самостійно її знаходити і створювати спосіб вирішення проблеми пошукового характеру.

регулятивні:

    вміти враховувати виділені вчителем орієнтири дії в навчальному матеріалі;

    вміти планувати свої дії відповідно до поставленим завданням.

комунікативні:

    вміти правильно висловлювати свої думки, аргументувати власну думку, враховувати різні думки і прагнути до координації різних позицій у співпраці.

особистісні:

1.понімать особистий внесок у роботу;

2.понімать значимість придбаних знань і умінь.

Етапи уроку:

Структура уроку систематизації та узагальнення знань і вмінь

I. Організаційний етап.

II. Постановка мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

III. Актуалізація знань.

IV. Узагальнення і систематизація знань.

Підготовка учнів до узагальненої діяльності.

Відтворення на новому рівні (переформульовані питання).

V. Застосування знань і умінь.

VI. Контроль засвоєння, обговорення допущених помилок і їх корекція.

VII. Інформація про домашнє завдання, інструктаж по його виконанню.

VIII. Рефлексія (підведення підсумків заняття).

Принципи навчання:

    Наочність.

    Науковість.

    Систематичність і послідовність формування знань, умінь і навичок.

методи:

    Пояснювально-ілюстративний.

    Дослідницький.

    Пошуковий.

    Проблемний.

Характер пізнавальної діяльності:

    Репродуктивний.

    Пошуковий.

    Творчий.

Форми роботи:

    Фронтальна.

    Індивідуальна.

    Практична.

    Творча.

Прийоми створення проблемних ситуацій:

1.Побудіть школярів робити порівняння, узагальнення, висновки із ситуації, зіставляти факти.

2. Задавати конкретні питання на узагальнення, обгрунтування, конкретизацію, логіку міркування.

3. Давати дослідницькі завдання по темі.

Морально-психологічний аспект:

    Позитивний.

    Сприятливі умови для мовних ситуацій.

    Розкутість.

    активність

устаткування:

    Підручник російської мови для 5 класу. Автори: Бабайцева В.В Чеснокова Л.Д. - М .: Дрофа, 2012.

    Робочий лист.

    Алгоритм відповіді.

    Картки оцінювання.

ТСО:

    Комп'ютер.

    Презентація на тему «Ім'я іменник - частина мови дивовижна».

    Проектор.

    екран

    Диск із записом презентації та музикою для фізкультпаузи.

Планований результат:

Ті, що навчаються зможуть:

    Відрізняти іменник від інших частин мови.

    Виділяти основні граматичні ознаки іменника, проводити морфологічний розбір іменника, визначати синтаксичну роль іменника.

    Застосовувати орфографічні правила при написанні іменників.

    Використовувати іменники в мовленні.

    Перетворювати інформацію, аналізувати, порівнювати, робити висновки, будувати міркування.

Хід уроку

I. Організаційний момент.1 хв.

Привіт, хлопці. Сідайте. Сьогодні у нас урок російської мови. Я бажаю вам успіхів на уроці, отримання і закріплення інформації і творчості. Вперед, до знань! І як завжди ми почнемо з оформлення робочих листів. Записуємо дату.

II. Постановка мети і завдань уроку. Мотивація. 9 хв

На яку тему ми працювали на останніх уроках російської мови? (Іменник ).

У яких розділах мовознавства вивчається іменник?

(Морфологія) Робота зі словником (на парті) стр.358

Згадаймо теорію про ім'я іменник.

Евристична бесіда (повторення теоретичного матеріалу по розділу).

Лінгвістичні чутки. "ТА НІ"

Іменник - самостійна частина мови. ТАК

Іменник служить для зв'язку слів у реченні. НІ

Іменник змінюється по особам. ТАК

Іменники КЕНГУРУ, кашне схиляються. НІ

Більшість іменників змінюється за відмінками і числами. ТАК

Іменники ЧАС, ПЛЕМ'Я разносклоняемие. ТАК

Іменники НЕПОСЕДА, Плакса, зазнайками жіночого роду. НІ

У слові ГРУЗЧИК пишеться суфікс -чик. ТАК

Отже, ви отримали багато знань на яку тему? Ви вивчили теорію про ім'я іменник.

Яка буде мета сьогоднішнього уроку?

Яка ж тема сьогоднішнього уроку?

Я пропоную додати:частина мови дивовижна.

- Як ви вважаєте, чому дивовижна?

Оформлення робочих аркушів: запис теми уроку.

За яким планом ми будемо повторювати?

III.Актуалізація знань. 5 хв.

Ви впоралися з усіма запропонованими питаннями. Отже, ми визначили тему уроку, поставили собі за мету і намітили план. Ви запропонували правильний маршрут, і тепер ми можемо сміливо йти вперед. Нас чекає багато випробувань.

Що називається іменником?

- Які лексичні значення мають?

Починаємо виконувати завдання на робочому аркуші.

Продовж рядки в Завданні №1.

завдання №1

Допиши 1 приклад.

1) назви людей; (Пілот, тракторист)

2) назви предметів. (Зошит, велосипед)

3) назви ознак; (Радість, синьо)

4) назви дій. (Стрільба, біг)

5) назви тварин; (Собака, корова)

6) назви речовин. (Малахіт, молоко)

Перевірка

IV. Узагальнення і систематизація знань. 5 хв

Продовжуємо закріплювати вивчений матеріал по темі «Іменник».

Завдання №2 Морфологічна плутанина

Привести в порядок морфологічний розбір іменника:

I. Непостійні ознаки: власне / загальне; одухотворене / неживе; рід, відмінювання.

Постійні ознаки: відмінок, число.

II. Синтаксична роль.

III. Частина мови. Питання.

Початкова форма.

Алгоритм відповіді:

    Мені було запропоновано завдання - привести в порядок морфологічний розбір іменника.

    Я познайомився з планом і привів в порядок план морфологічного розбору іменника.

    наприклад:

Физкультминутка (презентація).

V. Застосування знань і умінь. 10 хвилин

Роботу продовжуємо.

Завдання №3 Робота з пропозиціями. Написання суфіксів і закінчень іменників.

    Прочитай пропозиції.

    Встав пропущені букви. Якою морфеме пропущені букви? Згадай правила написання.

    Виділи орфограмму.

У Велику Вітчизняну війну Урал був кузнею країни. Багато в роки Великої Вітчизняної війни потрудилися сталевари, сцеп ... ики, обхід ... ики, зварю ... ики заводів Тагілу.

Через овраж ... до перекинутий міст ... к.

Герасим штовхнув двері плечей ... м і ввалився в будинок зі своєю нош ... й.

Алгоритм відповіді:

    Мені було запропоновано завдання - прочитати пропозиції, вставити пропущені букви, виділити орфограмму.

    Я прочитав пропозиції, вставив пропущені букви в суфіксах і закінченнях іменників.

    наприклад:

сцеп ... ики -

обхід ... ики -

зварю ... ики -

овраж ... до -

міст ... до -

плечей ... м -

нош ... й -

Чи є в пропозиціях імена власні? Підкресліть їх. Що ви знаєте про написання назв?

Завдання №4 Морфологічний розбір іменника і синтаксичний розбір пропозиції. (Завдання №2) 8 хв.

    Виконай синтаксичний розбір пропозиції.

    Виконай морфологічний розбір виділеного іменника.

Герасим штовхнув двері плечима і ввалився в будинок зі своєю ношею.

двері -

завдання №5

    Прочитай текст.

    Виправ помилки. 4 хв

    Що ти знаєш про імена іменників, в яких допущені помилки

Якось рано вранці

З другом сіли ми в метру.

І поїхали в метрі

Фільм дивитися про кенгуру.

Ось сидимо ми з ним в кине

Без пальта і без кашне ...

А вірніше - я і ти

без кашне і без пальто.

VI. Контроль засвоєння, обговорення допущених помилок і їх корекція. 2 хв

Чи все ми повторили по темі «Іменник»?

З якими орфограммами ми сьогодні працювали?

VII. Інформація про домашнє завдання, інструктаж по його виконанню.

Завдання двох рівнів:

1 рівень: скласти кросворд

1. Самостійні частини мови:

  • іменники (див. морфологічні норми ім.);
  • дієслова:
    • причастя;
    • деепричастия;
  • прикметники;
  • числівники;
  • займенники;
  • прислівники;

2. Службові частини мови:

  • приводи;
  • союзи;
  • частинки;

3. Вигуки.

Ні в одну з класифікацій (по морфологічної системі) російської мови не потрапляють:

  • слова та й немає, в разі, якщо вони виступають в ролі самостійного пропозиції.
  • вступне слово: отже, до речі, разом, в якості окремого пропозиції, а так само ряд інших слів.

Морфологічний розбір іменника

  • початкова форма в називному відмінку, однині (за винятком іменників, що вживаються тільки у множині: ножиці і т.п.);
  • власне або загальне;
  • одухотворене або неживе;
  • рід (м, ж, пор.);
  • число (од., мн.);
  • схиляння;
  • відмінок;
  • синтаксична роль у реченні.

План морфологічного розбору іменника

"Малюк п'є молоко."

Малюк (відповідає на питання хто?) - іменник;

  • початкова форма - малюк;
  • постійні морфологічні ознаки: одухотворене, загальне, конкретне, чоловічого роду, I-го відмінювання;
  • непостійні морфологічні ознаки: називний відмінок, однина;
  • при синтаксичному розборі пропозиції виконує роль підмета.

Морфологічний розбір слова «молоко» (відповідає на питання кого? Що?).

  • початкова форма - молоко;
  • постійна морфологічна характеристика слова: середнього роду, неживе, речовий, загальне, II -е схиляння;
  • змінювані ознаки морфологічні: знахідний відмінок, однина;
  • в реченні пряме доповнення.

Наводимо ще один зразок, як зробити морфологічний розбір іменника, на основі літературного джерела:

"Дві дами підбігли до Лужину і допомогли йому встати. Він долонею став збивати пил з пальто. (Приклад з:« Захист Лужина », Володимир Набоков)."

Дами (хто?) - іменник;

  • початкова форма - дама;
  • постійні морфологічні ознаки: загальне, одухотворене, конкретне, жіночого роду, I відміни;
  • непостійна морфологічна характеристика іменника: однина, родовий відмінок;
  • синтаксична роль: частина підлягає.

Лужину (кому?) - іменник;

  • початкова форма - Лужина;
  • вірна морфологічна характеристика слова: власна назва, одухотворене, конкретне, чоловічого роду, змішаного відмінювання;
  • непостійні морфологічні ознаки іменника: однина, давального відмінка;

Долонею (чим?) - іменник;

  • початкова форма - долоню;
  • постійні морфологічні ознаки: жіночого роду, неживе, загальне, конкретне, I відміни;
  • непостійні морфо. ознаки: однини, орудного відмінка;
  • синтаксична роль в контексті: доповнення.

Пил (що?) - іменник;

  • початкова форма - пил;
  • основні морфологічні ознаки: загальне, речовий, жіночого роду, однини, одухотворене НЕ охарактеризовано, III відміни (іменник з нульовим закінченням);
  • непостійна морфологічна характеристика слова: знахідний відмінок;
  • синтаксична роль: доповнення.

(С) Пальто (С чого?) - іменник;

  • початкова форма - пальто;
  • постійна правильна морфологічна характеристика слова: неживе, загальне, конкретне, середнього роду, несклоняемое;
  • морфологічні ознаки непостійні: число по контексту неможливо визначити, родового відмінка;
  • синтаксична роль як члена пропозиції: доповнення.

Морфологічний розбір прикметника

Прикметник - це знаменна частина мови. Відповідає на питання Який? Яке? Яка? Які? і характеризує ознаки або якості предмета. Таблиця морфологічних ознак імені прикметника:

  • початкова форма в називному відмінку однини, чоловічого роду;
  • постійні морфологічні ознаки прикметників:
    • розряд, відповідно до значення:
      • - якісне (теплий, мовчазний);
      • - відносне (вчорашній, читальний);
      • - присвійний (заячий, мамин);
    • ступінь порівняння (для якісних, у яких ця ознака постійний);
    • повна / коротка форма (для якісних, у яких ця ознака постійний);
  • непостійні морфологічні ознаки прикметника:
    • якісні прикметники змінюються за ступенем порівняння (у порівняльних ступенях проста форма, в чудових - складна): красивий-красивіше-найкрасивіший;
    • повна або коротка форма (тільки якісні прикметники);
    • ознака роду (тільки в однині);
    • число (узгоджується з іменником);
    • відмінок (узгоджується з іменником);
  • синтаксична роль у реченні: прикметник буває визначенням або частиною складеного іменного присудка.

План морфологічного розбору прикметника

Приклад пропозиції:

Повний місяць зійшла над містом.

Повна (яка?) - прикметник;

  • початкова форма - повний;
  • постійні морфологічні ознаки імені прикметника: якісне, повна форма;
  • непостійна морфологічна характеристика: в позитивній (нульовий) ступеня порівняння, жіночий рід (узгоджується з іменником), називний відмінок;
  • по синтаксичному аналізу - другорядний член речення, виконує роль визначення.

Ось ще цілий літературний уривок і морфологічний розбір імені прикметника, на прикладах:

Дівчина була прекрасна: струнка, тоненька, очі блакитні, як два дивовижних сапфіра, так і заглядали до вас у душу.

Прекрасна (яка?) - прикметник;

  • початкова форма - прекрасний (в даному значенні);
  • постійні морфологічні норми: якісне, короткий;
  • непостійні ознаки: позитивна ступінь порівняння, однини, жіночого роду;

Струнка (яка?) - прикметник;

  • початкова форма - стрункий;
  • постійні морфологічні ознаки: якісне, повне;
  • непостійна морфологічна характеристика слова: повне, позитивна ступінь порівняння, однина, жіночий рід, називний відмінок;
  • синтаксична роль у реченні: частина присудка.

Тоненька (яка?) - прикметник;

  • початкова форма - тоненький;
  • морфологічні постійні ознаки: якісне, повне;
  • непостійна морфологічна характеристика прикметника: позитивна ступінь порівняння, однина, жіночого роду, називного відмінка;
  • синтаксична роль: частина присудка.

Блакитні (які?) - прикметник;

  • початкова форма - блакитний;
  • таблиця постійних морфологічних ознак імені прикметника: якісне;
  • непостійні морфологічні характеристики: повне, позитивна ступінь порівняння, множина, називного відмінка;
  • синтаксична роль: визначення.

Дивовижних (яких?) - прикметник;

  • початкова форма - дивовижний;
  • постійні ознаки по морфології: відносне, виразне;
  • непостійні морфологічні ознаки: множина, родового відмінка;
  • синтаксична роль у реченні: частина обставини.

Морфологічні ознаки дієслова

Згідно морфології російської мови, дієслово - це самостійна частина мови. Він може позначати дію (гуляти), властивість (кульгати), ставлення (рівнятися), стан (радіти), ознака (біліти, красуватися) предмета. Дієслова відповідають на питання що робити? що зробити? що робить? що робив? або що буде робити? Різним групам дієслівних словоформ притаманні неоднорідні морфологічні характеристики і граматичні ознаки.

Морфологічні форми дієслів:

  • початкова форма дієслова - інфінітив. Її так само називають невизначена або незмінна форма дієслова. Непостійні морфологічні ознаки відсутні;
  • відмінюється (особисті і безособові) форми;
  • неспрягаемие форми: причетні і дієприслівникові.

Морфологічний розбір дієслова

  • початкова форма - інфінітив;
  • постійні морфологічні ознаки дієслова:
    • перехідність:
      • перехідний (вживається з іменниками знахідного відмінка без прийменника);
      • неперехідний (не вживається з іменником у знахідному відмінку без прийменника);
    • зворотність:
      • поворотні (є -ся, -сь);
      • безнадійні (немає -ся, -сь);
      • недосконалий (що робити?);
      • досконалий (що зробити?);
    • відмінювання:
      • I відмінювання (справи-їж, справи-ет, справи третьому, справи-ете, справи-ють / ут);
      • II відмінювання (сто-бач, сто-ит, сто-ім, сто-іть, сто-ят / ат);
      • разноспрягаемие дієслова (хотіти, бігти);
  • непостійні морфологічні ознаки дієслова:
    • нахил:
      • дійсне: що робив? що зробив? що робить? що зробить ?;
      • умовне: що робив би? що зробив би ?;
      • наказовий: роби !;
    • час (в дійсного способу: минуле / даний / майбутнє);
    • особа (в цьому / майбутньому часі, дійсного і наказового способу: 1 особа: я / ми, 2 особа: ти / ви, 3 особа: він / вони);
    • рід (в минулому часі, однини, дійсного і умовного способу);
    • число;
  • синтаксична роль у реченні. Інфінітив може бути будь-яким членом пропозиції:
    • присудком: Бути сьогодні свята;
    • підметом: Вчитися завжди стане в нагоді;
    • доповненням: Всі гості просили її станцювати;
    • визначенням: У нього виникло непереборне бажання поїсти;
    • обставиною: Я вийшов пройтися.

Морфологічний розбір дієслова приклад

Щоб зрозуміти схему, проведемо письмовий розбір морфології дієслова на прикладі пропозиції:

Вороні якось Бог послав шматочок сиру ... (байка, І. Крилов)

Послав (що зробив?) - частина мови дієслово;

  • початкова форма - послати;
  • постійні морфологічні ознаки: досконалий вид, перехідний, 1-е відмінювання;
  • непостійна морфологічна характеристика дієслова: дійсний спосіб, минулого часу, чоловічого роду, однини;

Наступний онлайн зразок морфологічного розбору дієслова в реченні:

Яка тиша, прислухайтеся.

Прислухайтеся (що зробіть?) - дієслово;

  • початкова форма - прислухатися;
  • морфологічні постійні ознаки: досконалий вид, неперехідний, поворотний, 1-го відмінювання;
  • непостійна морфологічна характеристика слова: наказовий спосіб, множина, 2-е особа;
  • синтаксична роль у реченні: присудок.

План морфологічного розбору дієслова онлайн безкоштовно, на основі прикладу з цілого абзацу:

Його потрібно застерегти.

Не треба, нехай знає іншим разом, як порушувати правила.

Що за правила?

Зачекайте, потім скажу. Увійшов! ( «Золоте теля», І. Ільф)

Застерегти (що зробити?) - дієслово;

  • початкова форма - застерегти;
  • морфологічні ознаки дієслова постійні: досконалий вид, перехідний, безповоротний, 1-го відмінювання;
  • непостійна морфологія частини мови: інфінітив;
  • синтаксична функція в реченні: складова частина присудка.

Нехай знає (що робить?) - частина мови дієслово;

  • початкова форма - знати;
  • непостійна морфологія дієслова: наказовий спосіб, однини, 3-е особа;
  • синтаксична роль у реченні: присудок.

Порушувати (що робити?) - слово дієслово;

  • початкова форма - порушувати;
  • постійні морфологічні ознаки: недосконалий вид, безповоротний, перехідний, 1-го відмінювання;
  • непостійні ознаки дієслова: інфінітив (початкова форма);
  • синтаксична роль в контексті: частина присудка.

Зачекайте (що зробіть?) - частина мови дієслово;

  • початкова форма - почекати;
  • постійні морфологічні ознаки: досконалий вид, безповоротний, перехідний, 1-го відмінювання;
  • непостійна морфологічна характеристика дієслова: наказовий спосіб, множини, 2-го особи;
  • синтаксична роль у реченні: присудок.

Увійшов (що зробив?) - дієслово;

  • початкова форма - увійти;
  • постійні морфологічні ознаки: досконалий вид, безповоротний, неперехідний, 1-го відмінювання;
  • непостійна морфологічна характеристика дієслова: минулий час, дійсного способу, однини, чоловічого роду;
  • синтаксична роль у реченні: присудок.

1. Самостійні частини мови:

  • іменники (див. морфологічні норми ім.);
  • дієслова:
    • причастя;
    • деепричастия;
  • прикметники;
  • числівники;
  • займенники;
  • прислівники;

2. Службові частини мови:

  • приводи;
  • союзи;
  • частинки;

3. Вигуки.

Ні в одну з класифікацій (по морфологічної системі) російської мови не потрапляють:

  • слова та й немає, в разі, якщо вони виступають в ролі самостійного пропозиції.
  • вступне слово: отже, до речі, разом, в якості окремого пропозиції, а так само ряд інших слів.

Морфологічний розбір іменника

  • початкова форма в називному відмінку, однині (за винятком іменників, що вживаються тільки у множині: ножиці і т.п.);
  • власне або загальне;
  • одухотворене або неживе;
  • рід (м, ж, пор.);
  • число (од., мн.);
  • схиляння;
  • відмінок;
  • синтаксична роль у реченні.

План морфологічного розбору іменника

"Малюк п'є молоко."

Малюк (відповідає на питання хто?) - іменник;

  • початкова форма - малюк;
  • постійні морфологічні ознаки: одухотворене, загальне, конкретне, чоловічого роду, I-го відмінювання;
  • непостійні морфологічні ознаки: називний відмінок, однина;
  • при синтаксичному розборі пропозиції виконує роль підмета.

Морфологічний розбір слова «молоко» (відповідає на питання кого? Що?).

  • початкова форма - молоко;
  • постійна морфологічна характеристика слова: середнього роду, неживе, речовий, загальне, II -е схиляння;
  • змінювані ознаки морфологічні: знахідний відмінок, однина;
  • в реченні пряме доповнення.

Наводимо ще один зразок, як зробити морфологічний розбір іменника, на основі літературного джерела:

"Дві дами підбігли до Лужину і допомогли йому встати. Він долонею став збивати пил з пальто. (Приклад з:« Захист Лужина », Володимир Набоков)."

Дами (хто?) - іменник;

  • початкова форма - дама;
  • постійні морфологічні ознаки: загальне, одухотворене, конкретне, жіночого роду, I відміни;
  • непостійна морфологічна характеристика іменника: однина, родовий відмінок;
  • синтаксична роль: частина підлягає.

Лужину (кому?) - іменник;

  • початкова форма - Лужина;
  • вірна морфологічна характеристика слова: власна назва, одухотворене, конкретне, чоловічого роду, змішаного відмінювання;
  • непостійні морфологічні ознаки іменника: однина, давального відмінка;

Долонею (чим?) - іменник;

  • початкова форма - долоню;
  • постійні морфологічні ознаки: жіночого роду, неживе, загальне, конкретне, I відміни;
  • непостійні морфо. ознаки: однини, орудного відмінка;
  • синтаксична роль в контексті: доповнення.

Пил (що?) - іменник;

  • початкова форма - пил;
  • основні морфологічні ознаки: загальне, речовий, жіночого роду, однини, одухотворене НЕ охарактеризовано, III відміни (іменник з нульовим закінченням);
  • непостійна морфологічна характеристика слова: знахідний відмінок;
  • синтаксична роль: доповнення.

(С) Пальто (С чого?) - іменник;

  • початкова форма - пальто;
  • постійна правильна морфологічна характеристика слова: неживе, загальне, конкретне, середнього роду, несклоняемое;
  • морфологічні ознаки непостійні: число по контексту неможливо визначити, родового відмінка;
  • синтаксична роль як члена пропозиції: доповнення.

Морфологічний розбір прикметника

Прикметник - це знаменна частина мови. Відповідає на питання Який? Яке? Яка? Які? і характеризує ознаки або якості предмета. Таблиця морфологічних ознак імені прикметника:

  • початкова форма в називному відмінку однини, чоловічого роду;
  • постійні морфологічні ознаки прикметників:
    • розряд, відповідно до значення:
      • - якісне (теплий, мовчазний);
      • - відносне (вчорашній, читальний);
      • - присвійний (заячий, мамин);
    • ступінь порівняння (для якісних, у яких ця ознака постійний);
    • повна / коротка форма (для якісних, у яких ця ознака постійний);
  • непостійні морфологічні ознаки прикметника:
    • якісні прикметники змінюються за ступенем порівняння (у порівняльних ступенях проста форма, в чудових - складна): красивий-красивіше-найкрасивіший;
    • повна або коротка форма (тільки якісні прикметники);
    • ознака роду (тільки в однині);
    • число (узгоджується з іменником);
    • відмінок (узгоджується з іменником);
  • синтаксична роль у реченні: прикметник буває визначенням або частиною складеного іменного присудка.

План морфологічного розбору прикметника

Приклад пропозиції:

Повний місяць зійшла над містом.

Повна (яка?) - прикметник;

  • початкова форма - повний;
  • постійні морфологічні ознаки імені прикметника: якісне, повна форма;
  • непостійна морфологічна характеристика: в позитивній (нульовий) ступеня порівняння, жіночий рід (узгоджується з іменником), називний відмінок;
  • по синтаксичному аналізу - другорядний член речення, виконує роль визначення.

Ось ще цілий літературний уривок і морфологічний розбір імені прикметника, на прикладах:

Дівчина була прекрасна: струнка, тоненька, очі блакитні, як два дивовижних сапфіра, так і заглядали до вас у душу.

Прекрасна (яка?) - прикметник;

  • початкова форма - прекрасний (в даному значенні);
  • постійні морфологічні норми: якісне, короткий;
  • непостійні ознаки: позитивна ступінь порівняння, однини, жіночого роду;

Струнка (яка?) - прикметник;

  • початкова форма - стрункий;
  • постійні морфологічні ознаки: якісне, повне;
  • непостійна морфологічна характеристика слова: повне, позитивна ступінь порівняння, однина, жіночий рід, називний відмінок;
  • синтаксична роль у реченні: частина присудка.

Тоненька (яка?) - прикметник;

  • початкова форма - тоненький;
  • морфологічні постійні ознаки: якісне, повне;
  • непостійна морфологічна характеристика прикметника: позитивна ступінь порівняння, однина, жіночого роду, називного відмінка;
  • синтаксична роль: частина присудка.

Блакитні (які?) - прикметник;

  • початкова форма - блакитний;
  • таблиця постійних морфологічних ознак імені прикметника: якісне;
  • непостійні морфологічні характеристики: повне, позитивна ступінь порівняння, множина, називного відмінка;
  • синтаксична роль: визначення.

Дивовижних (яких?) - прикметник;

  • початкова форма - дивовижний;
  • постійні ознаки по морфології: відносне, виразне;
  • непостійні морфологічні ознаки: множина, родового відмінка;
  • синтаксична роль у реченні: частина обставини.

Морфологічні ознаки дієслова

Згідно морфології російської мови, дієслово - це самостійна частина мови. Він може позначати дію (гуляти), властивість (кульгати), ставлення (рівнятися), стан (радіти), ознака (біліти, красуватися) предмета. Дієслова відповідають на питання що робити? що зробити? що робить? що робив? або що буде робити? Різним групам дієслівних словоформ притаманні неоднорідні морфологічні характеристики і граматичні ознаки.

Морфологічні форми дієслів:

  • початкова форма дієслова - інфінітив. Її так само називають невизначена або незмінна форма дієслова. Непостійні морфологічні ознаки відсутні;
  • відмінюється (особисті і безособові) форми;
  • неспрягаемие форми: причетні і дієприслівникові.

Морфологічний розбір дієслова

  • початкова форма - інфінітив;
  • постійні морфологічні ознаки дієслова:
    • перехідність:
      • перехідний (вживається з іменниками знахідного відмінка без прийменника);
      • неперехідний (не вживається з іменником у знахідному відмінку без прийменника);
    • зворотність:
      • поворотні (є -ся, -сь);
      • безнадійні (немає -ся, -сь);
      • недосконалий (що робити?);
      • досконалий (що зробити?);
    • відмінювання:
      • I відмінювання (справи-їж, справи-ет, справи третьому, справи-ете, справи-ють / ут);
      • II відмінювання (сто-бач, сто-ит, сто-ім, сто-іть, сто-ят / ат);
      • разноспрягаемие дієслова (хотіти, бігти);
  • непостійні морфологічні ознаки дієслова:
    • нахил:
      • дійсне: що робив? що зробив? що робить? що зробить ?;
      • умовне: що робив би? що зробив би ?;
      • наказовий: роби !;
    • час (в дійсного способу: минуле / даний / майбутнє);
    • особа (в цьому / майбутньому часі, дійсного і наказового способу: 1 особа: я / ми, 2 особа: ти / ви, 3 особа: він / вони);
    • рід (в минулому часі, однини, дійсного і умовного способу);
    • число;
  • синтаксична роль у реченні. Інфінітив може бути будь-яким членом пропозиції:
    • присудком: Бути сьогодні свята;
    • підметом: Вчитися завжди стане в нагоді;
    • доповненням: Всі гості просили її станцювати;
    • визначенням: У нього виникло непереборне бажання поїсти;
    • обставиною: Я вийшов пройтися.

Морфологічний розбір дієслова приклад

Щоб зрозуміти схему, проведемо письмовий розбір морфології дієслова на прикладі пропозиції:

Вороні якось Бог послав шматочок сиру ... (байка, І. Крилов)

Послав (що зробив?) - частина мови дієслово;

  • початкова форма - послати;
  • постійні морфологічні ознаки: досконалий вид, перехідний, 1-е відмінювання;
  • непостійна морфологічна характеристика дієслова: дійсний спосіб, минулого часу, чоловічого роду, однини;

Наступний онлайн зразок морфологічного розбору дієслова в реченні:

Яка тиша, прислухайтеся.

Прислухайтеся (що зробіть?) - дієслово;

  • початкова форма - прислухатися;
  • морфологічні постійні ознаки: досконалий вид, неперехідний, поворотний, 1-го відмінювання;
  • непостійна морфологічна характеристика слова: наказовий спосіб, множина, 2-е особа;
  • синтаксична роль у реченні: присудок.

План морфологічного розбору дієслова онлайн безкоштовно, на основі прикладу з цілого абзацу:

Його потрібно застерегти.

Не треба, нехай знає іншим разом, як порушувати правила.

Що за правила?

Зачекайте, потім скажу. Увійшов! ( «Золоте теля», І. Ільф)

Застерегти (що зробити?) - дієслово;

  • початкова форма - застерегти;
  • морфологічні ознаки дієслова постійні: досконалий вид, перехідний, безповоротний, 1-го відмінювання;
  • непостійна морфологія частини мови: інфінітив;
  • синтаксична функція в реченні: складова частина присудка.

Нехай знає (що робить?) - частина мови дієслово;

  • початкова форма - знати;
  • непостійна морфологія дієслова: наказовий спосіб, однини, 3-е особа;
  • синтаксична роль у реченні: присудок.

Порушувати (що робити?) - слово дієслово;

  • початкова форма - порушувати;
  • постійні морфологічні ознаки: недосконалий вид, безповоротний, перехідний, 1-го відмінювання;
  • непостійні ознаки дієслова: інфінітив (початкова форма);
  • синтаксична роль в контексті: частина присудка.

Зачекайте (що зробіть?) - частина мови дієслово;

  • початкова форма - почекати;
  • постійні морфологічні ознаки: досконалий вид, безповоротний, перехідний, 1-го відмінювання;
  • непостійна морфологічна характеристика дієслова: наказовий спосіб, множини, 2-го особи;
  • синтаксична роль у реченні: присудок.

Увійшов (що зробив?) - дієслово;

  • початкова форма - увійти;
  • постійні морфологічні ознаки: досконалий вид, безповоротний, неперехідний, 1-го відмінювання;
  • непостійна морфологічна характеристика дієслова: минулий час, дійсного способу, однини, чоловічого роду;
  • синтаксична роль у реченні: присудок.