Презентація на тему "світ очима історика". Що таке історія

У р о к 7. СВІТ ОЧИМА ІСТОРИКА. ЩО ТАКЕ ІСТОРІЯ?

21.08.2014 6696 0

цілі:

1. Ознайомити учнів з наукою історією.

2. Сформувати в учнів уявлення про навколишній світ з точки зору істориків.

3. Розвивати допитливість, вміння спостерігати, міркувати і узагальнювати, спираючись на отримані знання та власні спостереження.

Про б о р у д о в а н і е: фотографії або листівки із зображенням музеїв; схема «Історичні джерела»; картки зі словами.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Повідомлення теми і цілей уроку.

Дзвенить дзвінок,

Починаємо наш урок.

Нам треба багато чого зрозуміти,

Щоб істориками стати.

Учитель.Хлопці, сьогодні ми познайомимося з такою наукою, як історія. Дізнаємося, які у неї є «помічниці». І тоді ми зможемо подивитися на навколишній світ очима історика.

II. Перевірка домашнього завдання.

Учитель проводить ф р о н т а л ь н и й о п р о с:

- Чому Сонце неоднаково нагріває різні ділянки Землі?

- Які теплові пояси виділяють на Землі?

- Як впливає розподіл тепла на Землі на рослинний і тваринний світ?

- Які країни розташовані в помірних поясах?

- Які країни розташовані в полярних поясах?

Учні працюють з тестом «Теплові пояси».

Учитель.Виберіть вірне висловлювання.

1. Сонце висвітлює і нагріває різні ділянки Землі:

а) однаково;

б) по-різному.

2. В районі екватора сонячні промені падають на Землю:

а) прямовисно;

б) похило.

3. У районі Південного і Північного полюсів сонячні промені падають на Землю:

а) прямовисно;

б) похило.

4. Тропічний пояс проходить через:

а) екватор;

б) Південний тропік;

в) Південне полярне коло.

5. Велика частина Росії лежить:

а) в помірному поясі;

б) тропічному поясі;

в) полярному поясі.

6. Полярні пояса обмежені:

а) екватором;

б) Північним і Південним тропіками;

в) Північним і Південним полярними колами.

Про т в е т до тексту: 1 (б), 2 (а), 3 (б), 4 (а), 5 (а), 6 (в).

III. Вивчення нового матеріалу.

Учитель.Запишіть тему уроку «Світ очима історика».

У житті кожної людини відбувається безліч подій. Багато з них ми пам'ятаємо потім дуже довго, а деякі, особливо важливі для нас, не забуваємо протягом усього життя. Ми знаємо, коли народилися, коли пішли в школу. Всі події нашого життя, як би зібрані в «ланцюжок» одне за іншим, складають біографію (життєпис) кожного з нас. Ми, що живуть сьогодні, - і ті, хто жив задовго до нас, і ті, хто буде жити через багато-багато років після нас, - все разом складаємо людство. У людства теж є біографія - це історія.

Історія - дуже давнє слово. У перекладі з грецької мови воно означає «дослідження, розповідь про події минулого». Грек по імені Геродот став першим вченим-істориком. Його називають «батьком історії».

У всіх народів світу є своє сьогодення і минуле. Кожна людина хоче знати, звідки взялися і як жили його предки.

Що ж вивчає історія?

Учні.Історія вивчає, як жили різні народи, які події відбувалися в їхньому житті.

Учитель.Історія - це дорога в часі. Вона йде в глиб століть, в сиву давнину. Запишіть визначення: «Історія - наука, що вивчає минуле людського суспільства».

Вчені-історики ретельно вивчають все, що залишилося від минулих епох. Вони трудяться в архівах, музеях, бібліотеках. Тут зібрані історичні джерела, тобто все те, що може розповісти нам про минуле людей.

Учитель пропонує розглянути схему:

Учитель.Назвіть установи, в яких зберігаються історичні джерела.

Учні.Бібліотеки, музеї, архіви.

Учитель.Давайте ближче познайомимося з цими установами і дізнаємося, які історичні джерела зберігаються в них.

Заздалегідь підготовлені учні розповідають, що таке архів, музей, бібліотека.

учень (Розповідає, що таке архіви). Слово «архів» в перекладі з грецького означає «палац правителя». Але ми цим словом позначимо сховище документів. Документ - письмове свідоцтво подій, що відбувалися в ту чи іншу історичну епоху. Архіви з'явилися у людей з виникненням писемності. Найдавніші архіви - це сховища глиняних табличок, які вчені-археологи виявили при розкопках древніх міст. Сучасний архів - наукова установа, яка збирає і зберігає документи.

Учитель.У нашому місті теж є архів. А історичні документи ми можемо побачити в міському краєзнавчому музеї.

учень (Розповідає, що таке музеї). Слово «музей» має свою історію. У головного грецького бога Зевса і Мнемосіни (богині пам'яті) було дев'ять дочок. Називали їх музами, і були вони покровительницами наук, поезії і мистецтв. Для своїх богів греки будували житла - храми. А храм муз по-грецьки називався «мусейон» - звідси і походить слово «музей». Зараз ми називаємо цим словом установа, де зберігаються пам'ятні для людей речі. Ці предмети називають експонатами.

Першим російським музеєм була Кунсткамера (в перекладі - «кабінет рідкостей»), відкрита за наказом Петра I в Петербурзі в 1710 році. Майже 300 років першому російському музею. За цей час в ньому зібрано величезну кількість «дивин» з різних кінців світу. Ці експонати розповідають про те, як виглядають люди різних країн, які їхні заняття і звичаї.

У цьому музеї зберігалися і експонати майбутнього музею - Ермітажу. Датою заснування Ермітажу прийнято вважати 1764 рік.

Учитель.У нашому місті теж є музеї. Назвіть їх.

Учитель пропонує учням розповісти про те, в яких музеях вони були, які експонати їм найбільше запам'яталися.

У багатьох музеях зберігаються старовинні книги. Але і сучасні книги розповідають нам про минуле людства. А де зберігаються сучасні книги?

Учень.Вся людська мудрість зберігається в книгах, а книги зберігаються в бібліотеках. «Бібліон» по-грецьки означає «книга», а бібліотека - книгосховище. Бібліотеки бувають різні: особисті і державні, шкільні та міські. Є бібліотеки спеціальні, присвячені якій-небудь галузі знань: історичні, медичні, педагогічні та ін.


Учні повторюють вправи за вчителем.

Дзвенить дзвінок,

Починаємо наш урок.

Нам треба багато чого зрозуміти,

Щоб істориками стати.

Раз - читаємо літопис,

Два - йдемо в музей,

Дізнаємося про минуле часу

І станемо ми мудрей!

Учитель.Багатьом експонатам потрапити в музей допомагають археологи. Ви, напевно, помічали, що, якщо вдома кілька днів не протирати меблі, на ній утворюється тонкий шар пилу. А за тисячі років товстий шар землі, піску і пилу покрив все, що залишилося від древніх людей, на ньому виросли трава, ліс, а іноді розташувалися села і міста. Вчені визначають місце, де в далекі часи жили люди, а потім виробляють розкопки - витягають із землі речі стародавніх людей, їх кістки, і взагалі все, на чому збереглися сліди діяльності давньої людини. Цих учених називають археологами, а науку про давність - археологією.

IV. Робота за підручником.

Учитель.Про роботу археологів прочитайте статтю підручника «Ключі від заповітних дверей» на с. 37-40.

Учні читають, розглядають ілюстрації на с. 39, 40.

Учитель пропонує учням розповісти про те, як ведуться розкопки.

V. Закріплення.

Учитель.Що ви хотіли б дізнатися, вивчаючи історію?

Учні висловлюють свої побажання.

Учитель.Подумайте, може бути, у вашому будинку або в будинку ваших дідусів і бабусь збереглися старовинні речі. Яку історію вони можуть розповісти?

Учні дають відповіді.

Далі вчитель проводить дидактичну гру«Історичні джерела». Учитель пропонує набір карток, на яких написані ті чи інші джерела. Завдання учнів: правильно їх розподілити по групах.

Картки: м'яч, билина, залишки жител, начиння, літопис, монети, одяг, напис на камені, прикраси, щит, оповіді.

Учитель по черзі запрошує до дошки учнів, дає картку. Учень прикріплює її до дошки, пояснюючи свій вибір.

VI. Підсумки уроку.

Виставляння оцінок.

Учитель.Запишіть в словничок нові визначення (підручник, с. 35-41).

Що таке історія?

Учні.Історія - це наука про минуле людей.

Учитель.Яку науку жартома називають «історією, збройної лопатою»?

Учні.Археологію.

Учитель.Наведіть приклади історичних джерел.

Учні читають висновок в підручнику на с. 41.

Домашнє завдання.

Відповіді на питання «Перевір себе».

Виконати завдання 1, 2.

Тип уроку:комбінований

мета

- формування цілісної картини світу і усвідомлення місця в ньому людини на основі єдності раціонально-наукового пізнання і емоційно-ціннісного осмислення ребён-ком особистого досвіду спілкування з людьми і природою;

Характеристика діяльності учнів

розумітинавчальні завдання уроку, прагнути їх виконати. складатирозповіді про світ, з точки зору історика. характеризуватироль історичних джерел для розуміння подій минулого, обговорюватироль побутових предметів для розуміння подій минулого. відвідуватикраєзнавчий музей і готувати розповідьна підставі його експонатів про минуле свого регіону, міста (села). працюватиз термінологічним словничком. формулювативисновки з вивченого матеріалу, відповідатина підсумкові питання і оцінюватидосягнення на уроці.

плановані результати

Предметні (знати, вміти)

знатипоняття про історію, як науці, значення літописів і археології, архівів і музеїв для вивчення історії.

вмітиописувати окремі (вивчені) події з історії вітчизни.

метапредметние (Регулятивні. Пізнавальні. комунікативні)

Будувати міркування у формі простих суджень, виділяти необхідну інформацію з підручника та додаткових джерел.

Р. - адекватно сприймати пропозиції і оцінку вчителів.

К. - формулювати власну думку і позицію і координувати еȅ з позиціями портнȅров у співпраці при виробленні загального рішення у спільній діяльності. Формулювати свої труднощі;

особистісні результати

Мотиваційна основа навчальної діяльності, що включає навчально - пізнавальні мотиви.

Здатність до оцінки своєї навчальної діяльності

Основні поняття і визначення:

історія, історик, ис-торичні джерело, архів, літопис, археологічних-логія, археолог.

Підготовка до засвоєння нового матеріалу

Дізнаємося, що таке історія, чим займаються вчені-історики. Будемо вчитися розповідати про світ з точки зору історика, приводити примі-ри історичних джерел.

Згадай, що таке справжнє, минуле і бу-дущее. З яким пам'ятками історії та культу-ри ви знайомі?

Слово «історія»все, напевно, чули. У пе-РЕВОД з грецької воно означає «розповідь про про-йшов». Заглянемо в одну з бібліотек. Яких книг тут тільки немає! І багато починаються зі слова «історія»: «Історія Росії», «Історія науки і техніки», «Історія костюма».

Своя історія є у людини, у народу, у стра-ни. Історію має твоя сім'я, твоя школа, твоє місто, твій рідний край. І звичайно, у тебе то-же є власна історія.

Історія оточує нас усюди. На вулицях з-тимчасових міст поряд з будівлями зі скла і бетону - прекрасні старовинні споруди: Московський Кремль, палаци Санкт-Петербурга, Золоті ворота у Володимирі ... Серед лісів і полів раптом зустрінеться старовинна панська посадив-ба або чудова стародавня церква.

Поленово. Таруса.

Будинок-музей В. Д. Полєнова Воскресенська церква

Спробуй розповісти про світ з точки зору історика. Використовуй для цього слова: минуле, сучасне, майбутнє, пам'ятник, музей, бібліоте-ка, билина. Вислухай інших хлопців. Всім клас-сом складіть найбільш повний розповідь

Вивчення нового матеріалу

ЩО ТАКЕ ІСТОРІЯ

З точки зору історика, світ - це нерозривно-ве єдність минулого, теперішнього і майбутнього. Так що ж таке історія? Історія - це те, що було в минулому людей. І наука, яка вивчає минуле, теж називається історією

Ми живемо в світі, який постійно мене-ється. Кожен день відбуваються тисячі подій. Ми дізнаємося про це з передач телебачення, радіо, повідомлень Інтернету, газет і журналів.

Те, що відбувається сьогодні, зараз з вами, з вашими рідними та близькими, з усією нашою країною і світом, відбувається в сьогоденні.

Події, які відбуваються в сьогоденні, пов'язані з минулим. Від цих подій у мно-гом залежить і майбутнє. Історію можна образ-но порівняти з ниткою, на яку нанизуються тисячі і тисячі подій. Є навіть вираз «нитку часів». Так історія з'єднує минуле, сьогодення і майбутнє

Часто історію називають пам'яттю народу. Як жили наші предки? Чим ми схожі на них і чим відрізняємося? Як вони заселяли, освоювали і захищали нашу країну? Відповіді на ці та мно-Гії інші питання дає історія

Вчені-історики ретельно вивчають все, що залишилося від минулих епох. Вони трудяться в ар-хівах (сховищах документів), музеях, бібліо-теках

До історії звертаються художники, письменники, музиканти, кінорежисери. Кожен знаходить в ній те, що буде цікаво і повчально се-годні.

КЛЮЧІ ВІД заповітних дверей

Багато таємниць зберігає минуле. Як відкрити двері в загадковий світ під назвою «історія»? Зробити це непросто. Грозний стражник - ча-ма - охороняє вхід, а ключі від нього в руках вчених-істориків.

Вчені знають, що минуле не пішло бесслед-но. Про минулі часи повідають старовинні споруди, древній рукопис, монета і друк, оповіді і легенди, назви сіл і горо-дов, річок і лісів, слова, прислів'я і приказки

збережені в нашій мові, і багато іншого. Все те, що може розповісти нам про минуле людей, називається історичним джерелом.

Звичайно, багато пропало безповоротно: Істлей-ло, зруйнувалося від часу, загинуло при сти-стихійних лихах, згоріло в полум'ї пожеж. Тому всі дійшли до наших днів памят-ники дуже цінні. Багато предметів старовини дбайливо зберігаються в музеях. Перший музей у Росії - Кунсткамеру - заснував цар Петро Перший в Санкт-Петербурзі в 1714 році. Стародавні рукописи, книги та інші письмові джерела зберігаються в архівах.

Близько тисячі років тому на Русі з'явилися літописі. Рік за роком літописці вели записи про події свого часу. Вчені-історики, вивчаючи літописи, багато дізналися про про-ну ло му нашої Батьківщини

Багато історичні джерела були вияв-дружини завдяки археології. Слово «археологічних» пе-РЕВОД з грецької на російську мову як «стародавній». Археологія - наука, яка дізнається про минуле, вивчаючи стародавні предмети, споруди. Ця наука - одна з головних помічниць історії

Свої дивовижні знахідки вчені-археологи викопують із землі. Тому археологію іног-да жартома називають історією, збройної лопатою.

Як ведуться розкопки? Це важка, але за-німательная робота. Копають лопатами дуже обережно, щоб нічого не пошкодити. Прі не-обходимо лопати замінюють спеціальними ножами і пензликами. Кожен кому вийнятої землі ретельно перебирають руками. Так навіть маленька дрібничка виявиться на долоні археологічних-балки. Вчені знаходять залишки жител, розбитий посуд, зброю, прикраси, монети, друку, знаряддя праці та багато-багато іншого. Це по-могает дізнатися, якими були міста і поселенні-ня, як жили люди, як вони одягалися, чим харчувалися, які були їхні заняття і багато іншого.

Не тільки в музеях і архівах зберігаються цін-ні знахідки. При бажанні їх можна відшукати в кожному будинку: старі книги, фотографії, предмети домашнього вжитку.

На жаль, буває і так, що пам'ятники старовини продовжують гинути і в наші дні, а це величезна втрата для нашої культури. Ми долж-ни зберігати і берегти ті скарби, які дісталися нам у спадок від наших предків.

Осмислення і розуміння отриманих знань

Обговоримо!

1. Що ви хотіли б дізнатися, вивчаючи історію?

2. Які історичні джерела розкажуть про наш час?

3. Що можуть дізнатися археологи за допомогою авіарозвідки?

4.Какие науки допомагають археологам в їх ра-боті?

5.сохранилось чи в твоєму домі предмети, які могли б зацікавити істориків? Чим цікаві ці предмети?

висновок

Історія - наука про минуле людей. Свої висновки вчені-історики роблять, вивчаючи істо
рические джерела. Історичним джерелом ми називаємо все те, що свідчить
про минулі часи. Археологія - одна з наук-помічниць історії

Перевір себе

1. Що вивчає історія? 2. Що таке історія-ний джерело? 3. Приведи приклади историче-ських джерел. 4. Що таке археологія? 5. Як і чому археологію називають помічницею історії?

Завдання для домашньої роботи

1.Запіші в словничок: історія, історик, ис-торичні джерело, архів, літопис, археологічних-логія, археолог.

2.Вспомні або дізнайся у дорослих, які исто-рические музеї є в твоєму місті. Побувай в одному з них і напиши невеликий твір про те, що запам'яталося тобі найбільше. Оформи його на окремому аркуші

Пізнавальні уроки 2 серія світ очима історика

найдавнішілюди. початокісторіїлюдства

ІСТОРІЯ - ЦЕНАУКА!

Літописстоліть

Бібліотека конгресу: Плоска земля, архів.подлінная карта плоскою стаціонарної землі !!

Найдавніші сторінки археологічної спадщини Росії ". Професор МПДУ Марія Добровольська

Джерела інформації:

ШКОЛА РОСІЇ ФГОСА. А. Плешаков підручник, Е.А. Крючкова робочий зошит Навколишній світ 4 клас Москва «Просвещение» 2014

Хостинг презентацій навколишній світ

1. Чи цікаво тобі минуле рідної країни, всього людства? Якщо так, то чому? Напиши.

Минуле треба знати, щоб не повторювати його помилок. Щоб знати як жили люди тоді, що було раніше, а чого не було. Як розвивався світ і моя країна.

2. За допомогою підручника сформулюй і запиши визначення.

Історія - це наука про минуле (розповідь про минуле, минуле людей).
Історичний джерело - це все те, що може розповісти нам про минуле людей.
археологія - це наука, яка дізнається про минуле, вивчаючи стародавні предмети, споруди

3. Прочитай пропозиції. У яких з них йдеться про історичні джерела? Відзнач ці пропозиції знаком «+».

  1. У Ботанічному саду Костя побачив багато дивовижних рослин з усього світу.
  2. У новорічні канікули багато школярів разом з учителями відправляються в туристичні поїздки.
  3. Допомагаючи бабусі копати землю під посадку картоплі, десятирічний Тимур знайшов старовинну монету.
  4. В кінці XVIII століття в Москві з'явилося прекрасна будівля - Пашков будинок. Зараз тут знаходиться Російська державна бібліотека.
  5. В бібліотеці у дідуся Надя знайшла книгу кулінарних рецептів, видану в XIX столітті.
  6. У краєзнавчому музеї школярі з цікавістю розглядали старовинні предмети домашнього побуту: порцеляновий посуд, меблі, одяг.
  7. З програми новин Олеся дізналася про те, що в зоопарку з'явився на світ дитинча амурського тигра.

4. Наведіть свої приклади історичних джерел. (Напишіть не менше трьох прикладів.)

Книги, монети, амулети, скульптури, посуд, одяг, картини, малюнки, літописи.

А що назвали інші хлопці? Доповніть свій список 1-2 прикладами з тих, які вони привели.

5. Розглянь картину, написану на історичний сюжет. Щоб дізнатися, що зображено на картині, можна звернутися за допомогою до вченого-історика. Які питання ти йому задаси? Запиши ці питання.

Де знаходиться це місце?
Як закінчився цей поєдинок?
Хто ці люди?
Які народи воювали в цій війні?
Коли відбувся цей поєдинок?

У додатковій літературі, Інтернеті постарайся знайти відповіді на ці питання. Підготуй (усно) розповідь по картині, використовуючи ці відомості.

На картині художника Михайла Івановича Авілова «Поєдинок на Куликовому полі», яка була написана в 1943 році, зображений бій російського богатиря Пересвіту з татарським воїном Челубеем.

Це був один з найвідоміших поєдинків в російській історії. Він відбувся 8 вересня 1380 року на Куликовому полі, розташованому на берегах річки Непрядви (зараз це місце знаходиться на території Тульської області).

Саме з поєдинку Пересвіту і Челубея і почалася Куликовська битва - битва російського війська під проводом князя Дмитра Донського з татарським військом під проводом темника Золотої Орди Мамая.

В ті часи поєдинки між найсильнішими війнами ворожих військ влаштовувалися для того, щоб визначити яка з армій буде атакувати першої. Вирішити це було неймовірно важливо, особливо в ситуаціях, коли протиборчі сторони були приблизно рівні. Справа в тому, що атакуюча першої армія завжди несла великі втрати.

У поєдинку на Куликовому полі обидва богатиря загинули, але перемога залишилася за російським воїном Пересветом, оскільки він зумів доїхати на коні до російських військ, а Челубей залишився лежати на місці сутички.

Завдяки подвигу Пересвіту російські війська отримали перевагу в битві і перемогли на Куликовому полі. Це сильно похитнула панування Золотої Орди і стало першою сходинкою до звільнення Русі від золотоординського іга.

Слово «історія» все, напевно, чули. У перекладі з грецької воно означає «розповідь про минулий». Заглянемо в одну з бібліотек. Яких книг тут тільки немає! І багато починаються зі слова «історія»: «Історія Росії», «Історія науки і техніки», «Історія костюма».

Своя історія є у людини, у народу, у країни. Історію має твоя сім'я, твоя школа, твоє місто, твій рідний край. І звичайно, у тебе теж є власна історія.

Історія оточує нас усюди. На вулицях сучасних міст поряд з будівлями зі скла і бетону - прекрасні старовинні споруди: Московський Кремль, палаци Санкт-Петербурга, Золоті ворота у Володимирі ... Серед лісів і полів раптом зустрінеться старовинна панська садиба або чудова стародавня церква.

  • Спробуй розповісти про світ з точки зору історика. Використовуй для цього слова: минуле, сучасне, майбутнє, пам'ятник, музей, бібліотека, билина. Вислухай інших хлопців. Всім класом складіть найбільш повний розповідь.

Що таке історія

З точки зору історика, світ - це нерозривна єдність минулого, теперішнього і майбутнього. Так що ж таке історія? Історія - це те, що було в минулому людей. І наука, яка вивчає минуле, теж називається історією.

Ми живемо в світі, який постійно змінюється. Кожен день відбуваються тисячі подій. Ми дізнаємося про це з передач телебачення, радіо, повідомлень Інтернету, газет і журналів.

Те, що відбувається сьогодні, зараз з вами, з вашими рідними та близькими, з усією нашою країною і світом, відбувається в сьогоденні.

Події, які відбуваються в сьогоденні, пов'язані з минулим. Від цих подій багато в чому залежить і майбутнє. Історію можна образно порівняти з ниткою, на яку нанизуються тисячі і тисячі подій. Є навіть вираз «нитку часів». Так історія з'єднує минуле, сьогодення і майбутнє.

Часто історію називають пам'яттю народу. Як жили наші предки? Чим ми схожі на них і чим відрізняємося? Як вони заселяли, освоювали і захищали нашу країну? Відповіді на ці та багато інших питань дає історія.

Вчені-історики ретельно вивчають все, що залишилося від минулих епох. Вони трудяться в архівах (сховищах документів), музеях, бібліотеках.

До історії звертаються художники, письменники, музиканти, кінорежисери. Кожен знаходить в ній те, що буде цікаво і повчально сьогодні.

Ключі від заповітних дверей

Багато таємниць зберігає минуле. Як відкрити двері в загадковий світ під назвою «історія»? Зробити це непросто. Грозний стражник - час - охороняє вхід, а ключі від нього в руках вчених-істориків.

Вчені знають, що минуле не пішло безслідно. Про минулі часи повідають старовинні споруди, древній рукопис, монета і друк, оповіді і легенди, назви сіл і міст, річок і лісів, слова, прислів'я і приказки, що збереглися в нашій мові, і багато іншого. Все те, що може розповісти нам про минуле людей, називається історичним джерелом.

Звичайно, багато пропало безповоротно: згнило, зруйнувалося від часу, загинуло при стихійних лихах, згоріло в полум'ї пожеж. Тому всі дійшли до наших днів пам'ятники дуже цінні. Багато предметів старовини дбайливо зберігаються в музеях. Перший музей у Росії - Кунсткамеру - заснував цар Петро Перший в Санкт-Петербурзі в 1714 році. Стародавні рукописи, книги та інші письмові джерела зберігаються в архівах.

Близько тисячі років тому на Русі з'явилися літописі. Рік за роком літописці вели записи про події свого часу. Вчені-історики, вивчаючи літописи, багато дізналися про минуле нашої Батьківщини.

Багато історичні джерела були виявлені завдяки археології. Слово «археологічних» перекладається з грецької на російську мову як «стародавній». Археологія - наука, яка дізнається про минуле, вивчаючи стародавні предмети, споруди. Ця наука - одна з головних помічниць історії.

Свої дивовижні знахідки вчені-археологи викопують із землі. Тому археологію іноді жартома називають історією, збройної лопатою.

Як ведуться розкопки? Це важка, але цікава робота. Копають лопатами дуже обережно, щоб нічого не пошкодити. При необхідності лопати замінюють спеціальними ножами і пензликами. Кожен кому вийнятої землі ретельно перебирають руками. Так навіть маленька дрібничка виявиться на долоні археолога. Вчені знаходять залишки жител, розбитий посуд, зброю, прикраси, монети, друку, знаряддя праці та багато-багато іншого. Це допомагає дізнатися, якими були міста і поселення, як жили люди, як вони одягалися, чим харчувалися, які були їхні заняття і багато іншого.

Не тільки в музеях і архівах зберігаються цінні знахідки. При бажанні їх можна відшукати в кожному будинку: старі книги, фотографії, предмети домашнього вжитку.

На жаль, буває і так, що пам'ятники старовини продовжують гинути і в наші дні, а це величезна втрата для нашої культури. Ми повинні зберігати і берегти ті скарби, які дісталися нам у спадок від наших предків.

Обговоримо!

  1. Що ви хотіли б дізнатися, вивчаючи історію?
  2. Які історичні джерела розкажуть про наш час?
  3. Що можуть дізнатися археологи за допомогою авіарозвідки?
  4. Які науки допомагають археологам в їх роботі?
  5. Чи збереглися в твоєму домі предмети, які могли б зацікавити істориків? Чим цікаві ці предмети?

Перевір себе

  1. Що вивчає історія?
  2. Що таке історичне джерело?
  3. Приведи приклади історичних джерел.
  4. Що таке археологія?
  5. Чому археологію називають помічницею історії?

Завдання для домашньої роботи

  1. Запиши в словничок: історія, історик, історичне джерело, архів, літопис, археологія, археолог.
  2. Згадай або дізнайся у дорослих, які історичні музеї є в твоєму місті. Побувай в одному з них і напиши невеликий твір про те, що запам'яталося тобі найбільше. Оформи його на окремому аркуші.

Дізнаємося, як ведеться рахунок років в історії, що таке історична карта. Будемо вчитися співвідносити дату історичної події з століттям, знаходити місце події на «стрічці часу», читати історичну карту.

Згадай, які історичні події ти знаєш. Коли і де вони відбувалися?