Постановка звуку ж. Постановка звуків «С, З, Ц, Ш, Ж, Ч, Л, Р

Мета заняття: постановка звуку Ж

Завдання: 1) Закріплення артикуляційних вправ на звук Ж;

2) вчити ізольованому вимові звуку;

3) знайомство з буквою Ж;

4) розвиток фонематичного слуху;

5) розвиток загальної і дрібної моторики;

6) розвиток уваги і пам'яті;

7) пропедевтика оптичної дисграфії

Завантажити:


Попередній перегляд:

МБДОУ «Центр розвитку дитини - дитячий садок № 182»

Конспект відкритого індивідуального логопедичного заняття

«Постановка звуку Ж»

підготувала:

учитель-логопед

Татаринова Надія Петрівна

Воронеж 2014

мета: постановка звуку Ж

завдання: 1. Закріплення артикуляційних вправ на звук [ж];

2. Вчити ізольованому вимові звуку [ж];

3. Знайомство з буквою Ж;

4. Розвиток фонематичного слуху;

5. Розвиток загальної та дрібної моторики;

6. Розвиток уваги, пам'яті;

7. Пропедевтика оптичної дисграфії.

устаткування: дзеркало, зонди, предметні картинки, іграшка «Жук», квітка.

хід заняття

1.Орг.момент

Сьогодні до нас прийшов гість. Відгадай загадку і дізнаєшся, хто це.

Летить, дзижчить

Сяде, мовчить.

Правильно, жук, подивися, який жучок до нас прилетів.

2.Артікуляціонная гімнастика.

Він хоче розповісти тобі одну історію

Одного разу йому захотілося погуляти, політати. Він розправив одне крило (зробити мову широким), друге (теж вправу) і полетів ( «Покарати неслухняний язичок» потьопала губами, щоб він був широким і ненапружених). Летів, летів, побачив грибок і сів на нього ( «Грибок»). Потім вирішив трохи підкріпитися ( «Смачне варення»). Поїв і захотів пограти - пострибати на грибочки ( «Гармошка»). Поїв, пограв, пора і додому. І він полетів - ось так легко і швидко ( «Фокус» посмішка, відкрити рот, широкий язик на верхню губу, пліч. Краї притиснуті, по середині жолобок, здути ватку з кінчика носа).

3.Знакомство з буквою Ж.

Подивися уважно. Це буква Ж. Як ти думаєш, на що вона схожа?

Зі скількох елементів вона складається?

4.Постановка звуку.

А тепер жук хоче дізнатися, чи вмієш ти дзижчати. Давай спробуємо.

А) по наслідуванню - від [ш].

Давай вимовив звук ш-ш-ш. а тепер поклади руку на моє горло, а я на твоє, і вимовив звук ш з голосом. Послухай, як я.

Б) - зроби «Чашечку», заведи її за верхні зубки і з голосом подуй на язичок. Губки віконечком, зубки злегка відкриті.

В) за допомогою зонда.

5.Закрепленіе ізольованого вимовляння звуку.

Молодець! А тепер давай політаємо разом з жуком. (Літаємо і сідаємо на квітку, в цей момент робимо наголос на останній звук ж-ж-ж-ж)

6.Розвиток фонематичного слуху.

Давай пограємо в гру «злови жука». Якщо почуєш звук Ж - хлопну в долоні.

Ж-Н-С-Ш-Д-Щ-Ч-З-Ж-К-Ц

7.Фізмінутка.

Ти напевно вже втомився, що не проти відпочити? Повторюй за мною руху.

Жук-жучок (по черзі піднімаємо праву і ліву ноги)

Жовтий бочок (проводимо руками по правому і лівому боці)

На лузі НЕ лежи (повороти головою)

8. Політай, пожужжі (стрибки навколо себе)

Розвиток фонематичного слуху.

У жука дуже багато друзів і він вирішив розбити їх на 2 команди. В одній команді будуть тільки ті тварини, в назві яких є звук Ж (жираф, їжачок, морж, жайворонок). А в іншій-ні звуку Ж (заєць, єнот, собака, лев).

Яких тварин ми вибрали?

9.Упражненіе на подолання оптичної дисграфії.

Молодець! У жучка є улюблена буква- це буква Ж. А ти зможеш дізнатися букву Ж серед інших?

Ж К Х Л Ж З М Х

10. Розвиток дрібної моторики.

Жук придумав для тебе цікаве завдання.

Дорисуй букву Ж і промов.

Х До Ψ Ү Х

11.Д / З

Допоможи жука дістатися до квіточки, коли будеш вести пальчиком по доріжці, то необхідно дзижчати разом з жучком.

12.Ітог

12.Оценка роботи дитини

Хто прилітав до нас в гості? Який звук ми вчилися разом з ним вимовляти? Давай вимовив його ще раз Ж-Ж-Ж.

З якою буквою познайомилися? Покажи мені її ще раз. Молодець. заняття закінчено


Уляна Матвєєва
Конспект логопедичного заняття «Постановка звука [Ж]»

логопедическое заняття

Тема заняття: постановка звуку«Ж»

учитель - логопед: Матвєєва Уляна Олександрівна

форми роботи: індивідуальна

мета заняття:

уточнення артикуляції звуку Ж, постановка звуку Ж, Закріплення в ізольованому вимові.

завдання заняття:

1. Освітні:

Закріплювати правильний артикуляційний уклад при вимові звуку Ж.

Вчити давати чітку характеристику досліджуваному звуку.

2. Корекційно-розвиваючі:

Розвивати слухове і зорове увагу.

Сприяти вдосконаленню артикуляційної моторики, мовного дихання, координації мови з рухом.

удосконалювати навички звукового аналізу.

3. Виховні:

Формувати функції контролю і самоконтролю.

дидактичні засоби: Картки-букви, профіль артикуляції звуку, Предметні картинки.

Структура і зміст заняття

Етапи діяльності на занятті

Етап мотивації - Сьогодні до нас прийшов незвичайний гість. Відгадай загадку і дізнаєшся, хто це.

Летить, дзижчить

Сяде, мовчить.

Дитина відгадує загадку.

Правильно, жук, подивися, який жучок до нас прилетів. Формувати позитивне ставлення до навчальної діяльності. особистісні УУД

Етап актуалізації знань -Жуку захотілося з тобою пограти.

Виконання артикуляційної гімнастики.

«Казка про Веселому язичку»

1. Для губ:

Цей будиночок - рот.

Двері в будиночку то відкриваються, то закриваються. ось так: рот відкритий: «Посмішка».

рот закритий: «Трубочка»

«Хлопці-жабенята»

Тягнути губки прямо до вушках -

дуже подобається жабам,

Посміхаються, сміються,

а очі у них як блюдця.

«Хлопці-слоненята»

Наслідую я слону,

Губки хоботком тягну.

2. Для мови:

У цьому будиночку, дружок,

живе веселий язичок.

Ох, і спритний він хлопчисько.

І трошки, шалунишка.

Ось він вийшов погуляти,

на ганку засмагати (Мова лежить на нижній губі)

«Лопата»

Мова лопатою поклади, і трохи спини,

Він тихенько лежить і анітрохи не тремтить.

Ось подув легкий вітерець і язичок зіщулився. (мова «Стрілочкою», Сховався в будиночок і закрив за собою двері (Язичок прибрати, рот закрити).

А на дворі сонце сховалося за хмаринки і затарабанив по даху дощ (мовою стукаємо в зуби, вимовляємо «Д-д-д-д»).

Язичок не нудьгував будинку, стеля побілив.

«Малярі»

(Ми сьогодні малярі - стеля побілити ми).

Язичок подивився на годинник, вони цокали: "тик так" (Рот відкритий, губи в усмішці, кінчиком язика доторкається до куточків рота)«Годинничок».

"Пора і мені спати", - подумав Язичок. Виробити правильні, повноцінні руху органів артикуляції, необхідних для правильної вимови звуків.

регулятивні УУД

Етап виявлення труднощів - А тепер подивися на ці картинки і відгадай загадку.

(На дошці кілька картинок: Жук, павук, птиця)

Логопед читає загадку:

Я на гілці сиджу,

Я на гілці сиджу

Букву ж все повторюю

Знаючи твердо букву цю

Я кажу навесні і влітку.

Хто це дзижчить на гілці? Знайди картинку.

Дитина відгадує загадку, знаходить картинку відгадку.

який перший звук в слові«Жук»? цей звук нагадує дзижчання жука.

Дитина визначає перший звук в слові і разом з логопедом формулює тему заняття: « Постановка звуку Ж» .

Сьогодні ми будемо вчитися вимовляти звук Ж. Для цього треба, щоб губи і язичок добре працювали. Формувати інтерес до навчального матеріалу.

Адекватно оцінювати свої досягнення, усвідомлювати виникають труднощі.

особистісні УУД

регулятивні УУД

етап пояснення (Добування) нового знання - А тепер жук хоче дізнатися, чи вмієш ти дзижчати. Давай спробуємо.

Постановка звуку Ж.

А) по наслідуванню - від [ш].

Давай вимовимо звук ш-ш-ш. А тепер поклади руку на моє горло, а я на твоє, і вимовив звук ш з голосом. Послухай, як я.

Б) - зроби «Чашечку», Заведи її за верхні зубки і з голосом подуй на язичок. Губки віконечком, зубки злегка відкриті.

В) за допомогою зонда.

Молодець! А тепер давай політаємо разом з жуком. (Літаємо і сідаємо на квітку, в цей момент робимо наголос на останній звук ж-ж-ж-ж)

Давай пограємо. якщо почуєш звук Ж - хлопну в долоні.

Розвиток фонематичного слуху.

Ж-Н-С-Ш-Д-Щ-Ч-З-Ж-К-Ц Формувати вміння на основі аналізу робити висновки.

Пізнавальні УУД

Закріплення у зовнішній промови Вправа на розвиток координації мовлення з рухом.

У жука є знайомий їжачок, який любить займатися спортом.

Дитина виконує рухи відповідно до тексту.

Їжак готується до рекордів,

Буде займатися спортом.

Їжачок лапки напружує,

Штангу догори піднімає.

Тримає 1, 2, 3, 4, 5,

Можна штангу опускати.

Їжачок низько присідає,

І по камінцях крокує,

Повертається назад.

Розслаблення приємно. Формувати вміння слухати педагога.

комунікативні УУД

Самостійна робота з самопроверкой Закріплення положення органів артикуляції.

Промовимо ще раз звук Ж.

В якому становищі перебувають губи?

В якому становищі перебувають зуби - зімкнуті або розкриті?

Де знаходиться кінчик язика?

Кінчик язика піднятий догори, але не стосується верхніх зубів. Кінчик язика і бічні краї загнуті і мають форму чашечки.

Логопед є визначення становища мови за допомогою кисті руки.

Що нагадує язичок?

(Чашечку). Співвідносити результат своєї діяльності з метою і оцінювати його.

регулятивні УУД

Рефлексивний. Включення нового в систему знань. - пропив «Пісеньку жука»:

промов звук ж-ж-ж довго на одному видиху. Встановлювати зв'язок між рухом артикуляційних м'язів і сприйняттям звуку на слух. Пізнавальні УУД

Розвиток фонематичного аналізу.

А) Гра "Спіймай звук "(Хлопну в долоні, коли почуєш звук / ж /)

з ряду звуків: М, Ж, У, Р, Ж, Л, Ж ....

з ряду складів: Жа, ва, ло, жо, ду, жу ...

З ряду слів: Жаба, стакан, стрибок, лопата, телевізор, жираф ....

Б) Розподіливши картинки під схеми:

(На початку слова)

(В середині слова)

Попередньо діти характеризують звук Ж: Приголосний, твердий, дзвінкий.

На дошці картинки: Лижі, жираф, жолуді, піджак, жилет, піжама, їжаки, журнал.

Треба розподілити картинки

під схеми: Під першою схемою картинки, в назві яких звук Ж на початку слова, Під другий схемою - Ж в середині слова.

В) Визначення місця звуку / Ж / у слові по цифровому ряду: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.

Логопед вимовляє слова: Вечеря, шкіра, пожежа, чобітки, пружина.

Знайомство з буквою Ж.

Подивися уважно. Це буква Ж. Як ти думаєш, на що вона схожа?

З яких елементів вона складається?

Молодець! А ти зможеш дізнатися букву Ж серед інших?

Ж К Х Л Ж З М Х

А зараз домалюй букву Ж

Встановлювати зв'язок між звуком і буквою. Пізнавальні УУД

Підсумок - Хто прилітав до нас в гості? який звук ми вчилися разом з ним вимовляти?

Дитина говорить, хто прилітав у гості, і який звук вчилися вимовляти.

Давай вимовив його ще раз Ж-Ж-Ж.

З якою буквою познайомилися? Покажи мені її ще раз.

Називає букву, з якою познайомилися.

Молодець. заняття закінчено.

Конспект індивідуального логопедичного заняття на тему: «Постановка звуку[Ж] ».

мета: постановка звуку [ж].

завдання: 1. Закріплення артикуляційних вправ на звук [ж];

2. Вчити ізольованому вимові звуку [ж];

3. Розвиток фонематичного слуху;

4. Розвиток загальної моторики;

5. Розвиток уваги, пам'яті;

устаткування: дзеркало, предметні картинки, іграшка «Жук», квітка.

хід заняття

1.Орг.момент.

Сьогодні до нас прийшов гість. Відгадай загадку і дізнаєшся, хто це.

Летить, дзижчить

Сяде, мовчить.

Правильно, жук, подивися, який жучок до нас прилетів.

2.Артікуляціонная гімнастика:

- «Покарати неслухняний язичок»;

- «Грибок»;

- «Смачне варення»;

- «Гармошка»;

- «Фокус».

3.Знакомство з буквою Ж.

Подивися уважно. Це буква Ж. Як ти думаєш, на що вона схожа?

Зі скількох елементів вона складається?

4.Постановка звуку.

А тепер жук хоче дізнатися, чи вмієш ти дзижчати. Давай спробуємо.

А) по наслідуванню - від [ш].

Давай вимовив звук ш-ш-ш. а тепер поклади руку на моє горло, а я на твоє, і вимовив звук ш з голосом. Послухай, як я. Відчуваєш, як тремтить твоє горло?

Б) - зроби «Чашечку», заведи її за верхні зубки і з голосом подуй на язичок. Губки віконечком, зубки злегка відкриті.

5.Закрепленіе ізольованого вимовляння звуку.

Молодець! А тепер давай політаємо разом з жуком. (Літаємо і сідаємо на квітку, в цей момент робимо наголос на останній звук ж-ж-ж-ж)

6.Розвиток фонематичного слуху.

Давай пограємо в гру «злови жука». Якщо почуєш звук Ж - хлопну в долоні.

Ж-Н-С-Ш-Д-Щ-Ч-З-Ж-К-Ц

7. Розвиток фонематичного слуху.

У жука дуже багато друзів і він вирішив розбити їх на 2 команди. В одній команді будуть тільки ті тварини, в назві яких є звук Ж (жираф, їжачок, морж, жайворонок). А в іншій - тварини, в назві яких немає звуку Ж (заєць, єнот, собака, лев).

8.Домашнее завдання.

Допоможи жука дістатися до квіточки, коли будеш вести пальчиком по доріжці, то необхідно дзижчати разом з жучком.

9.Ітог.

Хто прилітав до нас в гості? Який звук ми вчилися разом з ним вимовляти? Давай вимовив його ще раз Ж-Ж-Ж.

У дітей в процесі формування мови виникають різні проблеми з багатьма буквами. Однією з найпоширеніших складнощів є постановка звуку ш. Зазвичай дітям буває складно вимовляти шиплячі звуки з тієї причини, що вони не можуть розслабити язичок і розташувати його в необхідній формі, чого вимагає правильна артикуляція звуку ш.

Основна причина того, що дитина не може правильно говорити шиплячі звуки, полягає в манері батьків спілкуватися з малюком. Багато дорослих навмисно копіюють мова дитини, кажучи з ним по-дитячому. Таким чином, дитина чує неправильна вимова і звикає саме до такої манери постановки звуку ш. Саме тому фахівці настійно рекомендують батькам говорити з дітьми правильно.

Крім батьківської тяги до наслідування дитячого белькотіння, важливу роль для постановки звуку ш грають деякі особливості будови артикуляційного апарату, до яких можна віднести наступні моменти:

  • рух мови обмежено через укороченою під'язикової зв'язки;
  • на артикуляцію впливає розмір губ (дуже тонкі або повні) і розмір мови (занадто великий або маленький);
  • зубощелепні аномалії;
  • порушення роботи слухового каналу.

У більшості випадків порушення постановки звуку ш досить просто виправляється в домашніх умовах при регулярній і ретельній роботі з дитиною. В окремих випадках малюкам, у яких є проблеми з вимовою шиплячих, допоможе логопед.

артикуляція

Запорукою гарного вимови є правильна артикуляція звуку ш и ж. Щоб навчити дитину правильно говорити букви ш и ж, необхідно вивчити один спосіб артикуляції, так як мовний апарат працює практично однаково при вимові обох букв.
Так, щоб правильно говорити букву ш, необхідно в такий спосіб провести роботу з артикуляційних апаратом:

  • губки малюка повинні бути трохи висунуті вперед у формі трубочки;
  • кінчик язика піднятий до неба так, що між ними залишається невелика щілина;
  • бічними краями язичок дитини притискається до верхніх крайнім зубах, надаючи мові форму чашечки;
  • струмінь повітря легко проходить через незадіяні голосові зв'язки, створюючи необхідний звучання.

Для того щоб зрозуміти, як навчити дитину говорити букву ж, необхідно вдатися до вищеописаної артикуляції, підключивши при цьому вібрації голосових зв'язок.
Дуже важливі регулярні вправи для постановки звуків. Ці вправи можуть проводитися як з логопедом, так і в домашніх умовах.

вправи

Фахівці розробили спеціальні логопедичні вправи на звук ж і ш, щоб допомогти малюкам навчитися правильно його вимовляти. Дана методика налічує безліч різних вправ. Нижче представлені найбільш ефективні і популярні в застосуванні серед логопедів.

лопатка

Дана вправа для постановки звуку ш направлено на розслаблення мови. Необхідно відкрити рот і посміхнутися. У розслабленій усмішці витягнути язик вперед і покласти кінчик в спокійному положенні на нижню губу. Бічні стінки передньої частини язичка м'яко стосуються куточків рота.

Важливо зберігати такий стан без напруги протягом декількох секунд. Ця вправа є базовим при такій проблемі, як постановка шиплячих звуків, в тому числі букв ж і ш.

пиріжок

Завдання «Пиріжок» необхідно застосовувати для зміцнення м'язів мови, а також для розвитку рухливості бічних стінок мови. Як і в попередній вправі рот відкритий в усмішці, язичок лежить на нижній губі. Чи не напружуючи губ, необхідно підняти бічні стінки мови так, щоб по центральній осі мови утворилася западина.

Утримувати такий стан потрібно від 5 до 10 секунд.

гойдалки

«Гойдалки» застосовують для того, щоб зробити дитячий язичок більш рухливим. Початкове положення апарату артикуляції наступне: на губах відкрита і розслаблена усмішка, мова лежить широко і плоско (не допускати того, щоб він ставав вузьким).

По черзі проводяться рухи язиком:

  • спочатку для постановки звуку ш широкий і плоский мову тягнеться до стелі, після чого направляється в сторону статі;
  • далі мова рухається спочатку до верхньої губи, потім до нижньої;
  • необхідно залізти мовою між верхньою губою і верхніми зубами, а також виконати це ж з нижньою губою і зубами;
  • далі мова стосується верхніх і нижніх різців;
  • в кінці потрібно торкнутися широким кінчиком язика до альвеол за нижнім зубним рядом, а після - за верхнім.

Язичок крокує через зубки

Це завдання корисно для постановки звуку ш тим, що воно добре розвиває здатність малюка управляти своїм язичком. Для виконання цього завдання потрібно розкрити рот і розслабити усміхнені губки. Широким кінчиком язика виконувати торкання нижнього зубного ряду з боку мови, а потім з боку губи.

Маляр

Дане завдання на опрацювання букв ж і ш допомагає, в першу чергу, посилити контроль за постановкою мови. Також воно дає малюку відчути, як направляти мову в верхню частину рота.

Необхідно відкрити рот в напівусмішці, розслабити губки і зафіксувати нижню щелепу в одному положенні. Далі представимо, що кінчик язичка - це малярська кисть, а небо - стеля, який необхідно пофарбувати. Для того щоб це зробити, необхідно гладити мовою небо від гортані до зубкам і в зворотному напрямку, не даючи мови вийти за межі рота.

Вищевказані вправи для постановки звуків ш і ж повинні виконуватися регулярно. При цьому дуже важливим є контроль батьків за тим, як саме малюк виконує вправу - важливо контролювати коректну фіксацію щелепи, положення губ і руху мови.

Для того щоб говорити звук ш без проблем, потрібна не тільки артикуляція, але і автоматизація.

Автоматизація

Для правильної вимови складних звуків однаково важливі і постановка і автоматизація звуку. Якщо постановка звуку ш вже була проведена за допомогою логопедичних вправ, можна переходити до закріплення звуку, тобто до автоматизації.

Автоматизація звуку ш проводиться за допомогою відпрацювання самого звуку, складів з цим звуком, а далі слів, речень і текстів. Особливу користь постановка шиплячих звуків отримує від роботи зі чистоговорками, віршиками, прислів'ями і т.д.

  • Буква ш в складах і словах.

Пустуни, шахи, шарфи; Шерех, шоколад, шорти, шовк, пошепки, йшов; Жарти, галас, шуба; Широта, шишки, шиття; Шістка, шелест, шість і т.д.

  • Буква ж в складах і словах.

Спека, жалість, жаба; Жор, жонглери, жокей; Жолуді, жовтий, жердинки; Журавльов, Жук, жах; Живіт, життя, тварин; Заліза, дружина, жовтяниця і т.д.

  • Автоматизація звуку ш з читанням словосполучень.

Маша годувати малюка.

Влітку крокували вулицями добре.

Паша і Даша дали кашу малюкові.

Глаша написала віршик про наш малюк.

Пісні наші про чашу з кашею добре.

Говори пошепки: сплять ще стріЖАта у стрижів.

У віконечку на кушетку я лежу.

Михайлика, дай Пампушка і казку розповім.

Наша Наташа всіх дівчаток краш.

  • Правильно говорити звук ш допоможуть також дитячі віршики.

Йшов з шахти шахтар
З плетеним кошиком,
А в кошику грудочку з вовни.
Шахтар нашої Даші цуценятко знайшов.
Танцює і скаче Даша на місці:
"Як добре! У мене є дружок!
Я йому спечу пиріжок,
сяду шити йому шубку і шапку -
Буде щасливий мій чорний щеня ».

Правильна робота апарату артикуляції і ретельне закріплення вивчених звуків - єдино вірні прийоми постановки звуку.

Щоб дитина зрозуміла, як правильно вимовляти складні звуки, необхідно не тільки виконувати спеціальні вправи, але і стежити за правильністю свого виступу.

Якщо регулярно займатися з дитиною над постановкою звуків, то незабаром можна буде забути про проблему, як навчити дитину говорити букву ш.

Мета заняття:

  1. Уточнення артикуляції звуку / ж /, постановка звуку / ж /, закріплення в ізольованому вимові;
  2. Розвиток мовної моторики;
  3. Розвиток фонематичного сприйняття і фонематичного аналізу;
  4. Закріплення зв'язку звуку і букви / ж /

устаткування: дзеркало, картинки, цифровий ряд, схеми слів.

хід заняття

1. Організаційний момен

Говоримо красиво, виразно, щоб було всім зрозуміло

Згадуємо обов'язково, що вчили на заняттях.

2. Повідомлення теми

На дошці кілька картинок: жук, павук, птиця.

Логопед читає загадку:

Жу-жу-жу
Жу-жу-жу
Я на гілці сиджу,
Я на гілці сиджу
Букву ж все повторюю
Знаючи твердо букву цю
Я кажу навесні і влітку.

Хто це дзижчить на гілці? Знайдіть картинку.

Який перший звук у слові "жук"? Цей звук нагадує дзижчання жука. Сьогодні будемо вчитися вимовляти звук / ж /. Для цього треба, щоб губи і язичок добре працювали.

3. Артикуляційна гімнастика.

(Казка про Веселому язичку)

для губ: Логопед читає загадку

У будиночку цьому Червоні двері
Поруч з дверима білі звірі.
Люблять тваринки цукерки і плюшки.

Здогадалися? Цей будиночок - рот. Двері в будиночку то відкриваються, то закриваються. Ось так: рот відкритий : "Посмішка"

рот закритий : "Трубочка"

"Хлопці-жабенята"

Тягнути губки прямо до вушках - дуже подобається жабам,

Посміхаються, сміються, а очі у них як блюдця.

"Хлопці-слоненята"

Наслідую я слон, губки хоботком тягну.

Для мови: В цьому будиночку, дружок, живе веселий язичок.

Ох, і спритний він хлопчисько і трошки шалунишка

Ось він вийшов погуляти, на ганку позасмагати (мова лежить на нижній губі)

"Лопата" - мова лопатою поклади трохи спини,

Він тихенько лежить і анітрохи не тремтить.

Ось подув легкий вітерець і язичок зіщулився (мова "Стрілочкою"),сховався в будиночок і закрив за собою двері (язичок прибрати, рот закрити).

А на дворі сонце сховалося за хмаринки і затарабанив по даху дощ (мовою стукаємо в зуби, вимовляємо "д-д-д-д").

Язичок не нудьгував будинку, стеля побілив)

"Малярі" (ми сьогодні малярі - стеля побілити ми).

Язичок подивився на годинник, вони тикали: "тік-так" (рот відкритий, губи в усмішці, кінчиком язика доторкається до куточків рота) - "годинник"

"Пора і мені спати", - подумав Язичок.

4. Постановка звуку / ж /

(Використовується прийом постановки шляхом озвончения звуку / ш /).

Прикладіть руку до шийки. Вимовте звук / ш /, а тепер скажіть його голосно, так, щоб горлечко тремтіло. Виходить звук / ж /.

Після тривалого проголошення уточнюється, що так дзижчить жук. Діти вимовляють звук. Логопед поправляє і уточнює артикуляцію звуку.

5. Уточнення артикуляції / ж / (перед дзеркалом)

Промовимо ще раз / ж /. В якому становищі перебувають губи?

В якому положень знаходяться зуби - зімкнуті або розкриті?

Де знаходиться кінчик язика?

Кінчик язика піднятий догори, але не стосується верхніх зубів. Кінчик язика і бічні краї загнуті і мають форму чашечки.

Логопед показує положення мови за допомогою кисті руки.

Що нагадує язичок? (Чашечку).

6. Розвиток фонематичного аналізу

А) Гра "Спіймай звук" (хлопну в долоні, коли почуєш звук / ж /)

З ряду звуків: М, Ж, У, Р, Ж, Л, Ж ....

З ряду складів: жа, ва, ло, жо, ду, жу ...

З ряду слів: жаба, стакан, стрибок, лопата, телевізор, жираф ....

Б) Розподіливши картинки під схеми:

Попередньо діти характеризують звук / ж /: приголосний, твердий, дзвінкий.

На дошці картинки: лижі, жираф, жолуді, піджак, жилет, піжама, їжаки, журнал.

Діти повинні розподілити картинки під схеми: під першою схемою картинки, в назві яких звук / ж / на початку слова, під другий схемою - / ж / у середині слова.

В) Визначення місця звуку / ж / у слові по цифровому ряду: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.

Логопед вимовляє слова: вечеря, шкіра, пожежа, чобітки, пружина.

7. Закріплення зв'язку між звуком і буквою "Ж".

Покажіть букву "ж". На що вона схожа?

Складіть з паличок букву.

Підберіть картинки зі звуком / ж /.

Під час самостійного виконання цього завдання, логопед індивідуально займається з дітьми, у яких артикуляція звуку / ж / ще недостатньо закріплена.

8. Підсумок заняття.