Звук П (П, Буква П) план-конспект заняття з навчання грамоті (старша група) на тему. Буква П »« Знайомство зі звуками, з буквою Р, р. «Звуки П, пь

Звуки [П], [пь], буква П

мета: познайомити дітей збуквою П і звуками [п] і [п '].

завдання :

    освітні:

    уточнити артикуляцію звуків [П], [Пь];

    удосконалювати навичку фонематичного аналізу і синтезу;

    вчити визначати позицію звуку в словах;

    познайомити дітей з графічним чином літери П;

    вчити аналізу та синтезу складів АП, ОП, УП.

    Розвиваючі:

    розвивати слухову пам'ять, увагу і сприйняття;

    розвивати вміння концентрувати увагу;

    розвивати вміння контролювати імпульсивні дії;

    вчити дітей виплеснути в прийнятній формі напругу, що нагромадилася (гнів).

    виховні:

    виховувати навик чіткого вимови звуків [П], | Пь |;

    виховувати вміння працювати протягом всього заняття.

устаткування: предметні картинки (листоноша, порося, півень); картинки для складання слів з перших звуків (перераховані в ході заняття); конверти із завданнями; літери; звукові будиночки; сині та зелені фішки.

хід заняття:

1. Організаційний момент.

психогимнастика (дозволяє дітям зняти емоційну напругу, коригує емоційно-вольову сферу).

Зобразіть сваряться птахів.

Зобразіть поросят, які злякалися вовка.

Тепер подивіться один на одного, посміхніться, назвіть один одного ласкаво (Після цього діти сідають).

    Повідомлення теми заняття .

(Виставляється картина із зображенням листоноші, демонструються конверти.)

    Подивіться, хто це? (Це листоноша)

    Що він нам приніс? (Листи)

    Який перший звук у слові «листоноша»? (Звук П)

- Який перший звук ви почули в слові «листи»? (Звук [пь])

    Здогадайтеся, про яких звуках будемо говорити сьогодні? (Про звуках [П], [ пь])

    Характеристика звуків [ П |. [Пь |.

    Вимовте звук [П].щови бачите? (Губи стискаються і розтискаються)

    Спробуйте прочитати звук [П].

    Виходить? (Ні)

    Значить, звук [П | голосний або приголосний? (Згідний).

    В який будиночок ми його поселимо? (В синій) (Демонструється синій будиночок)

    Покладіть руку на горло, скажіть звук. Голос спить або дзвенить? (Спить)

    Значить, звук [П] глухий або дзвінкий? (Глухий)

    Який звук ми вимовляємо твердо [П] або [пь]? (Звук [П |)

    А як ми вимовляємо звук [пь]? (М'яко)

    Яке слово я вам називала, що починається з [пь]? (Лист)

    Звук [пь] - братик звуку [П], ми будемо позначати його зеленим кружечком і поселимо в зеленому будиночку.

    А тепер скажіть, який звук [П]? (Згідний, твердий, глухий)

    Тепер пограємо (Розвиток слухового сприйняття). Я буду називати звуки [П] [пь], а ви будете піднімати синій кружечок, якщопочуєтетвердий звук, або зелений, якщо почуєте м'який звук.

Пенал, півень, парта, пилосос, рукавичка, пила, пісня, пес, бджола, парк, поле, подарунок, помідор, п'ятниця, грубка, Петя, павич.

    Тренувальні вправи, спрямовані на формування чіткого фонетико-фонематичного образу звуків.

    Ви хочете дізнатися, хто надіслав нам листа?(Хочемо)Тоді відгадайте загадку. Попереду п'ятачок, ззаду гачок, посередині спинка, а ззаду щетина (Порося). Який звук перший в цьому слові? ([П])

Сидів на паркані, Співав так кричав, а як все зібралися, Взяв та замовк (Півень) - [Пь].

    Отже, від кого листи? (Від порося і півня) Це не прості листи, а листи-завдання. Але відкрити ми їх зможемо тільки після того, як ви повторите за мною склади: ПА-ПО-ПУ АП-ОП-УП ПА - ПА - ПО

А зараз скажіть мені, який склад зайвий? ПА-ПУ-пи-КА (КА)

    Подивіться, що надіслав нам порося (Розвиток слухової пам'яті, уваги і сприйняття).

Перший лист.

    Розвиток фонематичного синтезу.

    Порося просить вас вгадати, які слова вийдуть з звуків, які я скажу на його прохання:П ... про ... л П ... і ... л ... а П ... а ... у ... до П ... а ... р

    З якого звуку починаються вага слова? ([П], [пь])

    Яке слово починається з [пь]? (Пила)

    розвиток фонематичного аналізу і синтезу.

    Порося пропонує вам скласти слова з перших звуків назв картинок (Пред'являються картинки).

Сова, вуса, гармата (слово «суп»).

Плита, равлик, хліб (слово «пух»);

Місяць, апельсин, хустку, кавун (слово «лапа»);

Панама, антена, троянда (слово «пар»).

    Який загальний звук в усіх словах? ([П]).

    Назвіть слова, що починаються зі звуку [П] (Пух, пар.)

    Назвіть слово, де звук [П | в кінці (Суп)

    Де звук [П | у середині? (Лапа)

(Це завдання спрямоване на визначення позиції звуку [П] в словах)

    Гра: «Говори». Розвиток вміння контролювати імпульсивні дії.

    Порося хоче з вами пограти. Я буду задавати вам прості питання, але відповідати на них можна тільки тоді, коли я скажу: «Говори!».

Який завтра день тижня?Пауза. Говори! (П'ятниця)

    Як називається одним словом чашка, тарілка, каструля?Пауза. Говори! (Посуд)

    Якою рукою ти тримаєш ложку, коли їси?Пауза. Говори! (Правою)

4. Физкультминутка.

- А зараз відпочинемо. Якщо це слово «на підлозі», то присідаємо, якщо «на стелі», то піднімаємо руки вгору: плінтус, лампа, паркет, побілка, палас, павучок.

Ляскни в долоні, якщо почуєш звук П

Павучок приїхав на базар.

Мухам павучок привіз товар.

Він його розвісив на Осинка:

«Хто з вас бажає павутинки?»

Ляскни в долоні, коли почуєш звук [пь]

Бь, Ть, пь, Ть, Фь, пь, Кь, пь, МЬ, пь. Бе, пя, сі, пі, ті, пе, вю. Комок, осика, ялиця, терем, горобина, піна, спина, копійка, скарбничка. А тепер знову за роботу.

    Знайомство з графічним чином літери П.

    Тепер давайте подивимося, що нам надіславпівник.Але щоб виконати його завдання, потрібно дізнатися, як пишеться буква П. Подивіться, ось буква П. На що вона схожа? (На перекладину, на ворота)

    Послухайте, я розповім вам вірш про букву П.

Буква П на міст схожа, По мосту йде перехожий.

А внизу через прохід Пропливає пароплав.

Отже, які ж завдання приготував вам півник?

Другий лист.

1. Відновлення графічного образу букви П.

    Петушок просив передати вам ось ці листочки. Бачите, буква П тут поламалася. Полагодьте її, будь ласка (Дітям лунають листочки з буквами П, у яких відсутні якісь елементи).

    Закріплення зорового образу літери П і розвиток концентрації уваги.

    Петушок просить вас знайти і підкреслити всі буквиП(На листках, що лежать перед дітьми, написані відомі їм літери).

А П У І П Л П

    Гра «Маленькі привиди». Вихлюпування напруги, що накопичилася (гніву).

    Петушок теж хоче з вами пограти вмаленькихдобрих привидів. Нам захотілося трохи похуліганити і полякати одне одного. На мою бавовні ви будете робити руками ось такий рух: зігнуті в ліктях руки підняті, пальці розчепірені і вимовляємострашнимголосом звук [У]. Якщо я буду тихо плескати, ви будете тихо вимовляти, якщо я буду голосно плескати, ви будете лякати голосно. Але пам'ятайте, що ми добрі привиди і хочемо злегка тільки похуліганити.

Молодці! Похуліганити і досить. Давайте знову станемо дітьми.

    Розвиток слухового сприймання.

Відпрацювання вимовляння звуків [П], [пь] в пропозиціях.

    Петушок хоче, щоб ви сказали скоромовки, а я перевірила, хто швидше і правильніше їх скаже.

Петя пиляв пилкою пень.

Від тупоту копит, пил по полю летить.

    Підсумок заняття. Оцінка роботи дітей. Молодці! Із завданням впоралися відмінно, які звуки ми сьогодні вивчали? ([П], [пь]) Назвіть по одному слову зі звуком [П].

Конспект логопедичного заняття з вихованцями 6-7 років з навчання елементам грамоти

Тема:Звуки [п-п "], буква« П ».

мета: познайомити зі звуками [п-п "] і буквою« П ».

Корекційно-освітні завдання:

Уточнювати артикуляцію звуків [п-п "];

Диференціювати звуки по твердості-м'якості;

Закріплювати вміння виділяти початковий приголосний звук [п] в словах

і визначати його місце в слові.

Корекційно-розвиваючі завдання:

- розвивати фонематичний слух, зорову увагу і

сприйняття, зв'язне мовлення,

Корекційно-виховні завдання:

- формувати взаєморозуміння і взаємодопомога на занятті.

устаткування:картинки на звуки [п-п "] , картка з буквою «П», м'яч, рахункові палички.

хід заняття

1 . організаційний момент

Хлопці, сьогодні до нас на заняття прийшов незвичайний гість, а хто це, ви

повинні вгадати. Послухайте загадку: «Позаду - гачок, спереду - п'ятачок».

Правильно, це порося, а звуть його Пончик. Я хочу розповісти вам про

нашого гостя розповідь.

2. Повідомлення теми заняття

- Якось раз порося Пончик пішов гуляти в парк. І раптом він почув, як

хтось плаче і кличе на допомогу. Пончик подивився на всі боки і

побачив, що це маленька пташка плаче. «Будь ласка, допоможіть, у мене

випав пташеня з гнізда », - попросила пташка Пончика. Пташеня лежав на

пеньку і жалібно пищав: пі-пі-пі. Порося взяв палицю, поклав на неї

пташеняти і підняв його, а потім посадив в гніздо. А мама пташка радісно

заспівала пісню про доброго порося пончики.

Який звук повторюється в словах: порося Пончик, пташка, пташеня.

Правильно, звук [п].

3. артикуляція звуків [П-п "] і їх характеристика

Давайте разом вимовив цей звук.

Губи зімкнуті, повітряний струмінь розриває зімкнуті губи.

- Звук [п] голосний або приголосний? (Згідний). Чому?

Звук [п] - глухий, твердий, вимовляється губами.

А звук [п "] - теж глухий, але м'який.

4. Фізкультхвилинка

Нахиляємося з бавовною

і з бавовною потім встаємо.

Вниз і вгору, вниз і вгору,

Ну-ка лясни, голосніше за всіх!

На одній нозі поскачем.

Як пружний дзвінкий м'ячик.

На іншій поскачем теж.

Дуже довго стрибати можемо.

Головою обертаємо плавно,

Дивимося вліво, дивимося вправо.

Ми трошки відпочинемо

І на заняття підемо.

5. Вибери слово зі звуками [п-п "] (з м'ячем)

жук-павук кішка-каганець

бочка-нирка сир-пиріг

коні-поні варення-печиво

канава-панама дух-пух

квітка-хустку вар-пар

галка-палиця воля-поле

6. Вправа «Почин слово»

Хлопці, Пончик пропонує трохи пограти. Я буду називати незрозумілі слова. Вам потрібно підставити в початок слова звук [п] і назвати його правильно

алка, аук, аста, вушка, питома, уговіца, очта, Олкай, очки.

7. дидактичне вправу «Закінчи слово»

А тепер пограємо навпаки, будемо додавати звук [п] в кінець слова.

су ... (п), укро ... (п), кар ... (п), с ... (п), тра ... (п), тулу ... (п), кло. .. (п)

8. Вправа «Визнач місце звуку в словах»

Пончик, ходить в лісову школу, але не вміє визначати місце звуку в

словах, давайте допоможемо йому.

Пончик кожному з вас дасть картинку, а ви скажіть, де чуються наші

звуки: на початку, в середині або в кінці слова.

9 . Знайомство з буквою П.

Хлопці, подивіться, як пишеться буква «П». На що вона схожа?

(На турнік, на дверний отвір)

Викладіть букву «П» з паличок. Скільки потрібно паличок? (Три палички)

Послухайте вірш, про букву «П».

Букву «П» в спортивному залі.

Поперечиною назвали.

Ну - ка, милий, не лінуйся,

Підійди і підтягнися.

10. Робота в зошиті. друкування літери «П»

Відкрийте зошити і напишіть букву «П». А ще надрукуємо склади АП, ОП.

11. Підсумок заняття

З якими звуками ми сьогодні познайомилися? (З звуками [п-п "])

Який буквою позначаються ці звуки? (Буквою «П»)

Які слова на звуки [п-п "] ви запам'ятали? (Півень, поні, павук, парта)

Перш ніж ми приступимо до інтернет уроку, відгадайте загадку ...

Різнобарвний Акробат
Забавляє всіх хлопців.
Він клює горох з миски
І базікає по - англійськи ... ..

Вірно, папуга.

Папуги - одні з найкрасивіших птахів, які приручив людина. Вони дивують своїми розумовими здібностями і веселою вдачею. А ви знаєте, що ...

  • Папуги можуть наслідувати абсолютно різні звуки: від голосу людини до шуму працюючих побутових приладів.
  • До Червоної книги був занесений папуга Жако. Це сама балакуча птах. Він знав близько 400 слів, говорив цілими реченнями та ще й на декількох мовах!


А це найбільший папуга ара. Звуть Петя.

Ви здогадалися, чому ми заговорили про папуг? ... ми сьогодні вивчаємо звук [П]. Вимовте разом звук. Опишіть його.

А хто запам'ятав як звуть нашого папугу? Який перший звук? Вірно, м'який звук [П`].

1. Знайдіть слова на звук [П]і [П`]

2. «Хто більше?»

Спочатку перебираємо всі слова зі звуком [П], Що знаходяться на підлозі ( плінтус, дошка, палас), Потім - на стелі ( лампа, побілка, павучок).

3. «Світлофор».Якщо твердий звук, підніміть вгору синій олівець, якщо м'який звук - зелений.

Павук, пень, порося, листоноша, півень, пилосос, подушка, пиріг, лист, пальто, помідор, п'ять, гармата, ґудзик.

4. «Професії». Назвіть десять професій на [П]. (Тесляр, піаніст, пекар, листоноша, перукар, продавець, програміст, пілот, співак, продюсер, посудомийник.)

5. «Докажи слівце»

  • І від вітру, і від спеки, від дощу тебе укроет.А як спати в ній солодко! Що це?.. (Палатка)
  • Перевальцем ішов з крижин до нас на свято ...
  • Він круглий і червоний, як очей светофора.Среді овочів немає соковитою ...
  • Я взяв муку і взяв сир, спік розсипчастий ... (Пиріг)
  • Я - господиня різних снів про дельфінів, про слонів, Про палаци кришталеві і про зірки дальніе.Ви лягайте, і на вушко вам нашепче сни ... (Подушка)
  • Твої помічники - поглянь - десяток дружних братцев.Как славно жити, коли вони роботи не боятся.І, як хороший хлопчик, слухняний кожен ... (Пальчик)
  • На квіти вона сідає, чи не статут з ранку трудіться.Людям віск і мед дала неспокійна ... (Бджола).

6. Розглянь картинки і назви всі предмети, спочатку в назві яких є звуки [П], Потім зі звуком [П`].

7. Розглянь картинки, назви їх. Визначте наявність і місце в слові звуку [П][П`].

8. Порахуй кількість складів у словах і обведи в гурток потрібну цифру.

9. Порахуй кількість букв в слові і обведи відповідну цифру в квадрат.

10 . Розстав слова в два стовпчики: парта, півень, пінгвін, посуд, пила, пальто

П '________________ П _________________
_________________ _________________
_________________ _________________

11. Розглянь картинки. Встав пропущені букви, щоб вийшло слово подчерки м'який [П`] в словах.

12. Додайте склади , Прочитай утворені слова.

13 . Запиши в клітинах перші звуки назв предметів. І дізнаєшся, ніж любить ласувати Дельфінёнок.

14. Слова розсипалися, з складів склади слова і прочитай. Подчерки твердий звук [П] синьою пастою, зеленої пастою м'який звук в словах.

А ось і буква П у літній панамі. Літера П любить літо - п есок, пляж, путешествія ...

1. «Слова-невидимки»

- Я - найкращий ткач на світлі.

П - - -

- У мене, сміючись, грають діти.

П - - -

- Я - два черевики, дві рукавички.

П - - -

- Через мене рассохлись діжки.

– – – –

Про т в е т: павук, парк, пара, спека.

2. «Драбинка»

3. «Випусти пар!»


4. «За однією букві»

А тепер спробуємо змінювати слова, відбираючи від них по одній букві.

1. Ці шість букв можна побачити на підлозі.

П - - - - т

2. Ці п'ять букв в руках того, хто йде з магазину.

П - - - т

3. Ці чотири літери шукайте в дипломатичних документах.

П - - т

4. Це слово знає будь-який шахіст.

П - т

5. Це слово шукайте в танці.

Про т в е т: паркет, пакет, пакт, пат, па.

5. «Чарівна ланцюжок»

Замініть одну букву в словах:

палиця - галка - балка;

грубка - річка - січка;

грубка - пачка - нирка;

пень - день - тінь - лінь;

порт - сорт - корт - торт;

пол - віл - кол - кін - кіт - кит.

6. «Знайди слово в слові»

плуг ( луг, гул); полк ( підлога, кільк); поля ( Оля); парта ( тара, пар); переклад ( відро, дерево, перед); піднос ( дно, одне, під, ніс, сон); плов ( лов, віл, підлогу).

7. «Склади нові слова»

З букв даного слова складіть нові слова.

8. Починай з літери П

Про т в е т: пень, користь, лист, портфель, пальці, пальто, п'ять.

9. Допиши слова.

Про т в е т: погода, помело, підвал; поводок, порядок, позиція; перелом, переклад, перекіс

10. Знайди заховані літери П. Обведи їх.

11. Виділи знайому букву.

12. Додай відсутній елемент букви.

13 . Обведи в гурток всі букви П.

14. Розфарбуй півника де буква П в червоний колір.

15 . Розфарбуй велику букву синім, а маленьку - зеленим кольором. заштрихуй букву П за зразком. Знайди і розфарбуй букву Пз правого боку малюнка.

16. З'єднай з буквою П тільки ті предмети, назви яких починаються з звуків [П] і [П`].


17. Намалюй поступово збільшуються літери П праворуч. Обведи в гурток всі букви П зліва.

18. Клоун. Клоун розкидав слова, якщо ви їх зберете, то у вас вийде загадка.

Про т в е т : Влітку я літаю, мед я збираю, нпро коли мене подразниш, тоді я кусаю. (Бджола.)

На хокеї, на футболі
Літера П - ворота в поле.

Візьми будь-який кольоровий олівець і зафарбуй всі частини малюнка, в яких ти бачиш літери П.
20.
Читаємо ...

21 . Пишемо ...

22.









Прислів'я та приказки

  • Пишуть не пером, а розумом.
  • Пізно піднявся - день втратив, в молодості не вчився - життя втратив.
  • Правда очі ріже.
  • Правда в вогні не горить і у воді не тоне.
  • Визнання - половина виправлення.

словник

  • павільйон - невелика споруда для відпочинку та розваг.
  • Погода - Стан атмосфери в даному місці в даний час.

атмосфера - це повітряна оболонка Землі.

  • пай - частина, частка.
  • палітра- невелика дошка, на якій художник змішує фарби під час роботи.
  • пандус (або рампа) - похила площадка, що служить для в'їзду детскіx і інвалідниx колясок в будинку; для підйому автомобілів в гаражах; в окремих випадках замінює сходи.
  • Панорама - Вид місцевості (зазвичай з піднесеного місця)
  • пантоміма - уявлення засобами міміки і жестів, без слів, гра мімів.
  • подвиг - доблесне, важливе для багатьох людей дію.
  • Позоло`та - нанесення на предмет тонкого шару золота.
  • політика- державне управління.
  • прибуток - дохід від діяльності компанії або підприємства.
  • професор - вчене звання і посаду викладача вузу або наукового співробітника.
  • Психологія- наука вивчає внутрішній стан людини.

Крилаті вислови або фразеологізми

  • Переливати з пустого в порожнє -базікати АБО займатися безцільним і безрезультатним справою.

порожній - це порожній, нічим не наповнений.

  • Плавати як сокира - тонути, не вміти плавати (про людину).
  • Плювати в стелю -байдикувати.
  • Побувати в будь-чиєї шкурі -пережити відчуття, які відчуває інша людина.
  • Піджати хвіст -злякавшись, втратити самовпевненість.
  • Схожі як дві краплі води - дуже сильно (схожий, схожий, схожий і т.п.). Кажуть про подібність осіб, предметів, явищ.
  • Приперти когось до стінки -викрити кого-небудь.
  • Пройти крізь вогонь і воду -про людину, якій випало на долю багато труднощів, випробувань.

)

5. Ляскни в долоні, якщо почуєш звук П! ()
Павучок приїхав на базар.
Мухам павучок привіз товар.
Він його розвісив на Осинка:
"Хто з вас бажає павутинки?"

6. Физминутку. Перебираємо слова зі звуком "П". Якщо це слово "на підлозі", то присідаємо, якщо "на стелі", то піднімаємо ручки вгору.
\u003d Плінтус, лампа, паркет, побілка, палас, павучок

7. Прочитай склади і додай до них букву або поєднання букв і отримаєш нові слова! ()
8. Скласти з складів слова! ()


9. Прочитай слова і знайди їх на картинкие! ()


10а. Звук П і пь()


10б. Відгадайте загадку!()
(1) У темному куточку живе,
Шовкову нитку плете.
Він потайки сюди забрався,
Будувати новий будинок зібрався.
/ Павук /

* Порахуємо, скільки складів у слові "павук"! (2 склади)
* Який стиль перший? (Па)
* Який перший звук у складі "па"? (П)
* Дайте характеристику звуку П! (Приголосний, глухий, твердий)
* Який буквою ми позначимо звук [п]? (П)

(2) На полюсі південному
Морозному і хуртовинну
Народився у мами дітёниш один.
Він в море пірнає,
Застуди не знає,
Адже він справжній ...
/ Пінгвін /

* Порахуємо, скільки складів у слові "пінгвін"! (2 склади)
* Який стиль перший? (Пінг)
* Назви другий склад! (Вин)
* З якого звуку починається слово "пінгвін"? (Пь)
* Дайте характеристику звуку! (Приголосний, глухий, м'який)
* Який буквою ми позначимо звук [пь]? (П)

10в. Визначте, м'який або твердий звук П!
\u003d Пенал, помідор, півень, пліт, Петя, парта, пилосос, рукавичка, пила, павучок, пісня, пес, бджола, парк, поле, подарунок

11. Ляскни в долоні, коли почуєш звук [П "]()
\u003d Б ", Т", П ", Т", Ф ", П", К ", П", М ", П"
\u003d БЯ, ПЯ, СІ, ПІ, ТІ, ПЕ, ВЮ
\u003d Грудку, осика, ялиця, багно, терем, горобина, піна, спина, копійка, скарбничка

12. Заміни в слові першу букву на звук [П "]. Яке слово у тебе вийшло?()
\u003d Вилка - ... Ілка
\u003d Лінь -
\u003d Медаль -
\u003d Зеленка -
\u003d Драбинка -
\u003d Світ -
\u003d Лікар -
\u003d Лісок -
\u003d Річка -

13. Звуки П і пь грають з тобою в хованки.Який звук сховався в назві кожної картинки? Визнач, на початку, середині або наприкінці слова? ()


14. Знайди 8 слів зі звуками П і пь. ()

15. З'єднай з буквою П тільки ті предмета, назви яких починаються з звуків "П" і "пь".()

16. Прочитай склади і відзнач червоним олівцем голосний звук, а синім - приголосний. ()


17. А ти можеш потрапити з гармати по всьому буквах П? Зроби з них мішень: обведи їх в кружечок. ()

18. Визнач перший звук в назві кожної картинки. Впиши її в клітинку і прочитай назву тварини. ()


19а. Друкована буква П()


19б. Друкована буква П()
19в. Друкована буква П ()

Буква П прописом ()

19г. Прописна буква П()

19д. Буква П - пропис для дітей ()


20. Логопедическое лото ()


21а. Робочий лист Т.В.Ігнатьевой ()

21б. Робочий лист()


21в. робочі листи ()



21г. Робочий листз "Ігри з розвитку мовлення" ^

Тема № 13. Звуки [П], [П "]; [П] - [П"]. буква П


1. Учити дитину впізнавати близьких людей по голосу.

2. Вчити виконувати графічні вправи.

3. Навчити чітко вимовляти звуки [П], [П "], диференціювати і на слух і у вимові.

4. Вчити дитину вимовляти серію складів зі збігом згодні звуків.

5. Розвивати у дитини фонематичні уявлення.

6. Вчити самостійно аналізувати слово папа,складати речення за опорними словами.

Завдання 1. Дидактичне вправу «Дізнайся по голосу» (розвинена слухового уваги).

Дорослий пропонує дитині з закритими очима дізнатися по голосу членів своєї сім'ї і друзів.

Завдання 2. Дидактичне вправу «Продовж рядок». Дорослий пропонує дитині продовжити рядок:

Завдання 3. Знайомство зі звуком [П].

Дорослий пропонує дитині розглянути ряд картинок із зображеннями наступних предметів: чашка, тарілка, каструля, чайник, сковорода, і відповісти на питання: яким словом можна назвати всі ці предмети? (Посуд.) Який перший звук чується в слові посуд?

Дорослий показує перед дзеркалом і пояснює дитині артикуляцію звука [П]:

Спочатку губки зімкнуті, потім розкриваються миттєвим виходом повітря;

Шийка «мовчить».

Символ звуку: самовар кипить: ппппп ...(Див. Кольорову вклейку). Характеристика звуку: звук приголосний (губки створюють перешкоду повітрю), твердий, глухий. Позначення: синій кружок.

Завдання 4. Фонетична вправу. Каша на плиті пихкає: пих! пих! пих!

Завдання 5. Дидактичне вправу «Ляскни в долоньки, якщо почуєш звук [П]»:

П, м, т, м, п ...; па, ма, ми ...; ап, оп, розум ...; Паша, Павло, Катя, Маша, Поля, Поліна, Павлик, Соня, Павлуша, Прокоп, Прокопушка, Ваня ...

Назвати повні і зменшувальні імена, що починаються на звук [П].

Завдання 6. Дорослий пропонує дитині уважно послухати і повторити серію складів зі збігом приголосних:

Пта-пто-пту-пти; пти-ПТА-пто-пту ...

Завдання 7.

Па-ап; по -...; ... ап-па; оп -...

Завдання 8. Робота з картинками:

Чітко назвати все картинки в ряду, гри «Що змінилося?», «Чого не стало?»;

З ряду намальованих предметів вибрати тільки ті, в назві яких немає звуку [П];

Перерахувати предмети, що залишилися, в назві яких є звук [П], визначити місце звука в словах - початок, середина, кінець слова (в разі утруднення використовувати картку і синій кружок);

Згадати назви всіх запропонованих до розгляду картинок.

Завдання 9. Дорослий просить дитину додати до слова перший звук [П]. Яке нове слово вийшло?

Вушка - гармати, Уля - ..., Оля - ...

Завдання 10. Вставити в зошит картинки із зображеннями предметів, в назві яких є звук [П].

Завдання 11. Дорослий пропонує дитині підібрати слова за завданням: звук [П] стоїть на початку слова, в середині слова, в кінці слова:

Полку, лопата, суп.

Завдання 12. Вивчити чистоговорки:

Па-па-па - на столі крупа.

Пи-пи-пи - немає крупи.

Оп-оп-оп - все в долоні хлоп.

Уп-уп-уп - ми їли суп.

Завдання 13. Знайомство зі звуком [П "].

Дидактичне вправу «Докажи слівце».

Постає на зорі,

Співає у дворі,

На голові гребінець.

Хто це?... ( Петушок)

Дорослий ставить дитині питання: «Який перший звук у слові-відгадки?»

Символ звуку: маленький чайник кипить: пьпьпь ...(Див. Кольорову вклейку). Характеристика звуку: приголосний, м'який, глухий. Позначення: зелений кружок.

Завдання 14. Фонетична вправу.

Пташенята пищать: пі-пі-пі!

Завдання 15. Дидактичне вправу «Ляскни в долоньки, якщо почуєш звук [П"] »:

Пь, ть, мь, пь ...; пя, мя, пі, ти ...; перо, пила, молоко, пирога корова ...

Завдання 16. Дорослий пропонує дитині прослухати слова, запам'ятати їх, назвати однаковий перший звук:

Петя, півник, пиріг, пила, пенал, пісня.

Завдання 17. Підібрати слова з першого стилю:

ПІ: -ла, -рог ...; ПЕ: -рец, -чень, -карів ...

Завдання 18. Вивчити чистоговорку:

Пі-пі-пі - пиріжок купи.

Завдання 19. Диференціація звуків [П] - [П "]. Дидактичне вправу« Ляскни в долоньки, якщо почуєш звук [П] »:

П, пь, пь, п ...

Дидактичне вправу «Скажи навпаки»:

Па-пя, по -...; пя-па, пі ...

Відгадати загадки, назвати перший звук в відгадки:

зубастий звірок

Гризе зі свистом дубок. ( ^ Пила)

Наткет, наплете,

Сяде і видобутку чекає. ( павук)

Всіх я вчасно буджу,

Хоч годин не заводжу. ( півень)

Набита пухом,

Лежить під вухом. ( Подушка)

Підібрати слова зі звуками [П] і [П "].

Вивчити скоромовки:

Поля пішла полоти петрушку в поле.

Знову п'ять хлопців знайшли біля пенька п'ять опеньків.

Перепілка перепілку і перепелят в переліску ховав від хлопців.

Пара птахів літала, літала - та й випурхнула.

Завдання 20. Знайомство з буквою П.

По стежці з воріт

Дитячий садок пішов в похід.

^ О. Гофман

На що схожа буква П?

Буква П з пальців: вказівні пальці опущені вниз, кінчики великих пальців з'єднані, інші пальці - стиснуті в кулак.

Ігри з буквою.

Завдання 21. Самостійний звуковий аналіз слова папа(Складання схеми з гуртків, знаходження повторюваних звуків), складання слова з букв розрізної азбуки, знаходження однакових букв. Читання, лист друкованими літерами під диктовку.

Складання пропозицій по опорних словами. Дорослий називає слова по порядку і просить дитину скласти з цих слів пропозицію. При цьому слід звернути увагу дитини на правильний порядок слів у реченні.

Папа, газета, читає; папа, цвях, молоток, забиває; картоплю, тато, чистить.
^

Тема № 14. Звуки [Б] - [П]; [Б "] - [П"]


Корекційно-розвиваючі завдання.

1. У грі вчити дитину дізнаватися тварин і птахів по голосу.

3. Вчити слухо-произносительной диференціації звуків: [Б] - [П], [Б "] - [П"] (диференціація дзвінких і глухих, твердих і м'яких приголосних звуків).

4. Продовжувати вчити складовому аналізу і синтезу слів без збігу приголосних звуків.

5. Вчити складати пропозиції по опорним словами.

6. Вчити аналізувати і порівнювати слова.

7. Закріплювати у дитини знання елементарних правил правопису (робота з пропозицією).

Завдання 1. Дидактичні вправи «Колгоспний двір», «В лісі» (розвиток слухового уваги).

Завдання 2. Дидактичні вправи «Колгоспний двір», «В лісі».

Аналогічно завданням 1, але дитина сама імітує голоси тварин і птахів, а дорослий вгадує, чий це голос.

Завдання 3. Диференціація звуків [Б] - [П].

Назвати перший однаковий звук в словах:

Батон, булка, бублик ...

Назвати однаковий останній звук в словах:

Суп, кожух ...

Порівняти артикуляцію звуків [П] і [Б] (знайти спільне і відмінність, звернувши увагу на «роботу горлечка»); згадати характеристику звуків [П] і [Б], позначення.

Дидактичне вправу «Грюкнути в долоньки, якщо почуєш звук [П]»:

П, б, б, п ...; ба, па, по, бу ...; Боря, боти, папка, бабка, тато, баба ...

Дидактичне вправу «Скажи навпаки»:

Па-ба, ба ...; бу-пу ..., пу -...

Повтори за дорослим серію складів:

Па-ба-ба, ба-па-па, па-ба-па, ба-па-ба, ба-ба-па, па-па-ба ...

Дидактичне вправу «Склади слово з складів»:

Па-ро-хід, ба-ра-бан, па-ра-Шют, бу-зи-на.

Дидактичне вправу «Поділи слово на склади» (дорослий пропонує дитині вимовити слово по складах, плескаючи в долоні на кожен виголошений склад). Подумати, яке слово найдовше?

Помідори, тато, бабуся, подарунок, намиста, папір.

Назвати зайве слово в ряду (за наявністю звуків [П] і [Б]):

банку, панама,бутерброд, пляшка; павич, ґудзик, палиця, баран.

З ряду намальованих предметів вибрати зі звуком [Б] ([П]) в назвах.

Підібрати слова зі звуками [П] і [Б].

Згадати загадки на звуки [П] і [Б] (див. Теми № 12, 13).

Дорослий пропонує дитині замінити звук [П] на звук [Б] в словах. Які слова вийшли?

Нирка - бочка, пар - ..., піт - ..., співай - ..., тато - ..., рілля - ..., пас - ..., правий - ..., палиця - .. .

Завдання 4. Диференціація звуків [Б "] - [П"].

Назвати перший звук в словах:

Бегемот, білка, бізон ([Б "]).

Назвати перший звук в словах:

Петя, перший, пила ([П "]).

Порівняти артикуляцію звуків [П "] і [Б"], звернувши увагу на «роботу горлечка», згадати характеристику і позначення звуків.

Дидактичне вправу «Ляскни в долоньки, якщо почуєш звук [Б"] »:

Бь, пь, пь, бь ...; пя, бе, бі, пі ...; береза, білка, писати ...

Дидактичне вправу «Скажи навпаки»:

Пя-бе, пі -...; бі-пі, бя- ...

Повторити за дорослим ряд складів:

Пі-пі-бі, бі-бі-пі, бі-пі-бі, пі-бі-пі, пі-бі-бі, бі-пі-пі.

З ряду картинок прибрати зайву (за наявністю в словах звуків [П "] і [Б"]), дорослий при цьому картинки не називає:

Білка, береза, півень,бегемот ...

Згадати загадки на звуки [П "] і [Б"] (див. Теми № 12, 13).

Згадати слова зі звуками [Б "] і [П"], визначити місце звуків у цих словах (в разі утруднення використовувати картку і зелені кружки з дзвіночком і без).

Дорослий пропонує дитині замінити звук [П "] на звук [Б"] в слові. Яке нове слово вийшло? Скласти пропозиції з цими словами.

Завдання 5. Диференціація звуків [Б] - [П], [Б "] - [П"].

Назвати дзвінкі і глухі приголосні звуки; назвати тверді і м'які приголосні звуки.

Дорослий називає слово, а дитина піднімає відповідну букву з цього слова (Б - П).

Вивчити скоромовки.

Бик тупогуб, тупогубенькій бичок.

У бика білого губа була тупа.

Завдання 6. Звуко-складовий аналіз слів баба, тато(Викладання схем слів з гуртків, порівняння звукового складу слів, знаходження спільної і відмінності в схемах).

Викладання слів з букв розрізної азбуки. Дорослий ставить дитині питання: «Які букви треба замінити в слові папа,щоб перетворити слово папав слово баба?»

Читання, списування слів, пропозицій:

Тут тато. Тут баба.

Складання пропозицій по опорних словами (звернути увагу дитини на порядок слів у реченні та узгодження членів речення):

Баба, в'язати, шкарпетки; дрова, тато, рубати.