Спирти, феноли, тіоли. Феноли та ароматичні спирти II

Клас: 10

Презентація до уроку















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Тип уроку:Урок комплексного застосування та закріплення отриманих знань, умінь та навичок.

Вид уроку: Урок - спілкування та систематизації отриманих знань.

Цілі уроку:Узагальнити та систематизувати отримані знання на тему: "Спирти та феноли".

Завдання уроку:

освітні:

  • забезпечити під час уроку повторення основних термінів і понять на тему; закріпити знання учнів про склад, гомологію, ізомерію, будову та властивості спиртів і фенолів;

розвиваючі:

інформаційні

  • сприяти подальшому розвитку умінь учнів складати рівняння реакцій, розставляти у яких коефіцієнти;
  • розвивати вміння працювати зі схемами, слайдами презентації, комп'ютером, лабораторним обладнанням;

інтелектуальні:

  • організувати діяльність учнів з самостійного перенесення комплексу наявних знань та способів дій у змінену ситуацію;
  • актуалізувати особистісний зміст учнів щодо узагальнення цієї теми;
  • сприяти розвитку у школярів умінь аналізувати, порівнювати, встановлювати взаємозв'язок між будовою та властивостями сполук; узагальнювати, робити висновки;
  • розвивати творчі здібності та пізнавальний інтерес учнів до хімії;

виховні:

  • розвивати внутрішню розумову активність та самостійність;
  • розвивати комунікативні здібності учнів під час уроку під час роботи у парах, взаємоперевірці, самоконтролі;
  • виховувати культуру розумової праці;
  • актуалізувати особистісний зміст учнів до розгляду питання про шкідливий вплив етанолу на організм людини;
  • пропагування здорового способу життя.

Методи та методичні прийоми: частково-пошуковий, самостійна робота, робота з формулами, з інформацією на екрані та робочими зошитами, бесіда, хімічний експеримент з використанням засобів ІКТ, та лабораторного обладнання, самоконтроль.

Організаційні форми:групова, індивідуальна.

Обладнання:мультимедійний проектор, екран, комп'ютер, презентація на тему: "Спирти та феноли", СD - ресурси (віртуальна лабораторія), підручники Габрієляна О.С. Органічна хімія 10 кл. – М: Дрофа, 2007, робочі зошити.

Хід уроку

I. Організаційний момент. (Мотивація. )

Епіграф: Якщо шлях твій до пізнання світу веде, -
Як би він не був довгий і важкий - вперед!

ІІ. Постановка мети уроку.

Діти, сьогодні ми проводимо узагальнюючий урок на тему "Спирти і феноли", на якому повинні закріпити та систематизувати знання, отримані вами під час вивчення теми (Слайд 2):

Сформулюйте цілі нашого уроку.

Отже, сьогодні на уроці:

  • ви повторите, що таке спирти та феноли;
  • ви виконаєте тренувальні завдання;
  • ви дізнаєтеся про згубну дію етанолу на організм людини;
  • ви приємно здивуєтеся: виявляється, ви вже так багато знаєте! (Слайд 3)

ІІІ. Аналіз, закріплення та узагальнення знань учнів на тему: "Спирти та феноли".

1.Актуалізація знань з термінів.

Розминка (усно, передньо).

Поясни значення слів: кисневмісні сполуки, функціональна група, гідроксильна група, гідратація, водневі зв'язки, ізомери, гомологи.

2. Закріплення, узагальнення, контроль знань на тему:

Для більш повного розуміння, узагальнення та закріплення теми "Спирти та феноли" пропонується відповісти на низку ключових питань (Слайд 4):

Які речовини називають спиртами?

Учні дають відповіді, доповнюючи одне одного.

Після відповіді учнів питання, демонструються на слайді презентації правильні варіанти з визначенням класу спирти і загальної формули гомологічного низки граничних одноатомних спиртів.

За якими ознаками класифікують спирти?

Учні згадують основні ознаки, що лежать в основі класифікації спиртів, роблять відповідні висновки та дають відповіді з місця.

На екрані демонструється слайд із класифікацією спиртів.

Які речовини називають фенолами?

Учні з місця намагаються дати визначення класу феноли.

Після відповіді учнів демонструється на слайді визначення класу феноли, вчитель виправляє неточності у відповідях учнів, акцентує їхню увагу на будові феніл-радикала.

Що таке гомологи? (Слідують відповіді учнів).

Назвіть 3 гомологи

перший ряд: бутанолу, другий ряд: гексанолу, третій ряд: пентанолу

Що таке ізомери? (Слідують відповіді учнів).

Які види ізомерії притаманні спиртам?

Учні згадують основні види ізомерії спиртів. На екрані слайд "Види ізомерії" (Слайд №5)

А тепер у зошитах дайте назву з'єднання, формула якого є у вас на картці і напишіть 1 варіант: ізомери вуглецевого скелета, 2 варіант: ізомери за положенням гідроксо-групи для вашого з'єднання;

Які хімічні властивості мають одноатомні спирти?

Учні з місця перераховують по черзі основні хімічні властивості одноатомних спиртів:

  • Спирти горять;
  • Реагують із активними металами
  • Реагують із галогенводнями;
  • Вступають у реакцію дегідратації при нагріванні;
  • Вступають у реакцію етерифікації;
  • Вступають у реакції окиснення.

На екрані рівняння реакцій відбивають хімічні властивості одноатомних спиртів.

А тепер виконайте завдання, самостійно допишіть продукти реакції. (Слайд 6)

На екрані слайд із незавершеними реакціями.

Вчитель демонструє на слайді презентації рівняння реакції спиртів у повному вигляді, робить відповідні коментарі.

Учні, звіряючись із правильними рівняннями на дошці, самостійно в зошитах виправляють допущені помилки.

Назвіть характерні якісні реакції на багатоатомні спирти та феноли?

(Слідують відповіді учнів)

Проведіть за допомогою реактивів якісну реакцію на багатоатомні спирти.

Десятикласник проводить реакції отримання свіжоприготовленого Cu(ОН) 2 та "Якісну реакцію на багатоатомні спирти".

Усі інші учні згадують правила щодо ТБ щодо проведення експерименту. А потім записують у зошитах "Якісну реакцію на багатоатомні спирти".

Вчитель відкриває на слайді продукти реакції.

Учні звіряються і самостійно в зошитах виправляють допущені помилки.

Увага на екран (фрагмент досвіду №5Якісна реакція на феноли із хлоридом заліза (III) FeCl 3 (віртуальна лабораторія)).

Демонструє на дошці слайд "Якісна реакція на феноли з хлоридом заліза (III) FeCl 3". Потім на екрані відкривається рівняння якісної реакції на фенол, вчитель робить відповідні коментарі. Учні в зошитах записують рівняння якісної реакції на феноли з хлоридом заліза (III) FeCl 3 .

IV. Повідомлення учнів про згубну дію спиртів на організм людини.

Діти, вивчаючи фізичні властивості спиртів, ми порушували питання їх токсичності.

При попаданні в організм 1-2 чайних ложок метанолу уражається зоровий нерв, що призводить до повної сліпоти, а вживання 30-100 мл призводить до смерті.

А яким є вплив на організм людини етанолу, який використовується для приготування алкогольних напоїв?

Повідомлення учня (презентація. Вплив етанолу на організм людини).

Прослухавши виступи, ми зробили власні висновки.
А зараз я прошу вас закінчити мою фразу:
Привітавшись з горілкою, попрощайся: з розумом.
Коли з'являється вино, видаляється. мудрість.
Хміль шумить, розум:.мовчить.
Вино ремеслу - не: товариш.
Почуте на уроці треба мотати: на вус.

V. Рефлексія.

Сядьте зручніше, заплющити очі. Розслабтеся та обміркуйте все, що відбувалося на уроці (у цей час звучить тиха музика).

Я пропоную вам виконати рефлексивний тест, який не потрібно підписувати.

У разі згоди із затвердженням ви ставите знак "+" навпроти нього.

Рефлексивний тест. (Додаток №2)

А тепер підніміть руки ті, хто поставив п'ять плюсів, чотири плюси, три.

Ці оцінки ви поставили мені. Якщо колись школярі зможуть сказати про мене словами учнів Д.І.Менделєєва, що вчитель "добре в них насіння вважав, а не просту відбував обов'язок, то це буде для мене найвищою нагородою".

VI. Домашнє завдання

Намагаюся, щоб у навчальній діяльності спостерігалася спрямованість від репродуктивних до творчих видів завдань, від контролю – до самоконтролю, від оцінки вчителя – до самооцінки учня. Через вирішення завдань визначаю, чи вміє учень використовувати свої знання і наскільки успішно він це робить.

Індивідуальна диференційована картка (виконання завдань цієї картки слугуватиме і підготовкою до ЄДІ)

Спирти (Додаток №3)

Оцінка "5"-11-10 завдань, "4"-9-8 завдань, "3"-6 та менше.

Творчі завдання (можна виконати у парі чи групою):

Підготувати 10-15 питань до гри "Да-ні" (за бажанням);

Скласти кросворд "Спирти та феноли" (Додаток №4) (за бажанням);

підготувати плакати на тему "Я веду здоровий спосіб життя" (за бажанням).

VII. Підбиття підсумків уроку, виставлення оцінок.

VII. Література.

  1. Махмутов М. І. Проблемне навчання: основні питання теорії. М: Просвітництво, 1975.
  2. Паламарчук В.Ф. Школа вчить мислити. М., Просвітництво, 1987.
  3. Спіркін А.Г. У світі мудрих думок. М., Держполітвидав, 1961.

Додаток №1

Одного разу учні давньогрецького філософа Зенона звернулися до нього з питанням: "Учитель, ти, який має знання в багато разів більші, ніж ми, завжди сумніваєшся в правильності відповідей на питання, які нам здаються очевидними і ясними. Чому?" Накресливши палицею на піску два кола , великий і малий, Зенон відповів: "Площа великого кола - це пізнане мною, а площа малого кола - пізнане вами. Як бачите, знань у мене дійсно більше, ніж у вас. Але все поза цими кіл - це непізнане, ні мною, ні вами. Погодьтеся, що довжина великого кола більша за довжину малої, а отже, межа моїх знань з непізнаним більше, ніж у вас. Ось чому у мене більше сумнівів”.

Тож чим ширше і глибше вивчаємо ми предмет, тим більше у нас сумнівів, більше виникає запитань.

На сьогоднішньому занятті ми намагатимемося відповісти на всі питання, які стоятимуть перед нами.

Додаток №2

Рефлексивний тест.

1. Я прояснив (а) сьогодні багато новенького для себе.

2. Мені це знадобиться у житті.

3. На всі питання я отримав (а) відповідь.

4. Мені сподобалося наше заняття.

5. Мені було цікаво працювати на уроці.

Додаток №3

Індивідуальна диференційована картка (виконання завдань цієї картки слугуватиме і підготовкою до ЄДІ)

ЧАСТИНА А. Тестові завдання з вибором відповіді

1 (3 бала).Загальна формула одноатомних спиртів:

2 (3 бала).Трихатомним спиртом є:

А. Етанол.

Б. Етиленгліколь.

В. Гліцерін.

Р. Метанол.

3 (3 бала).Назва речовини, формула якої

СН3-СН-СН2-СН3
ВІН

А. Бутанол-1.

Б. Пропанол-2.

Ст Бутаналь.

Г. Бутанол-2.

4 (3 бала).Вид ізомерії, характерний для граничних одноатомних спиртів:

A. Ізомерія положення кратного зв'язку.

Б. Просторова ізомерія.

B. Ізомерія положення функціональної групи.

Г. Усі відповіді вірні.

5 (3 бала).Речовина, яка не входить у реакцію з етиловим спиртом:

Б. Кисень.

В. Оксид міді (ІІ).

Г. Гідроксид натрію.

6 (3 бала).Реактивом для розпізнавання одноатомних спиртів є:

А. Оксид міді (ІІ).

Б. Бромна вода.

В. Гідроксид міді (ІІ).

Г. Гідроксид натрію.

7 (3 бала).Серед граничних одноатомних спиртів найотруйнішим є:

А. Етиловий.

Б. Метиловий.

В. Пропіловий.

Г. Бутіловий.

ЧАСТИНА Б. Завдання з вільною відповіддю

8 (8 балів).Складіть рівняння реакцій за схемою:

етан -> етен > етанол > етилату натрію.

9. (2 бали). Речовина, що застосовується як харчова добавка:

А. Гліцерін. Ст Метанол.

Б. Етиленгліколь.

10. Дайте визначення поняття "реакція дегідратації".

Оцінка "5"-9-10 завдань, "4"-7-8 завдань, "3"-5 та менше.

Завдання уроку:

Освітні: забезпечити в ході уроку повторення основних термінів та понять на тему; закріпити знання учнів про склад, будову та властивості спиртів та фенолів;

Розвиваючі: розвивати вміння учнів аналізувати, порівнювати, встановлювати взаємозв'язок між будовою та властивостями сполук; розвивати творчі здібності та пізнавальний інтерес учнів до хімії;

Виховні: особливу увагу приділити шкідливому впливу етанолу на організм людини; пропагування здорового способу життя.

Тип уроку: узагальнюючий.

Обладнання: проектор, мультимедійний проектор, комп'ютери (12).

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

ІІ. Діти, сьогодні ми проводимо узагальнюючий урок на тему «Спирти і феноли», на якому повинні закріпити та систематизувати знання, отримані вами під час вивчення теми. (Слайд 1)

Сьогодні на уроці:

ви повторите, що таке спирти та феноли;
ви дізнаєтеся про згубну дію етанолу на організм людини;
виконайте вправи на комп'ютері;
ви приємно здивуєтеся: виявляється, ви знаєте вже так багато!

ІІІ. Фронтальне опитування.

1. Які речовини називають спиртами? (Слайд 3)

Відповідь: Спиртами називаються органічні речовини, молекули яких містять одну або кілька гідроксильних груп -ОН, з'єднаних із вуглеводневим радикалом. (слайд 4)

2. За якими ознаками класифікують спирти? (Слайд 3)

Відповідь: За кількістю гідроксильних груп (одноатомні, двоатомні, триатомні); за характером вуглеводневого радикалу (граничні, ненасичені, ароматичні); характером атома вуглецю, з яким пов'язана гідроксильна група (первинні, вторинні, третинні). (слайд 6)

3. Продовжіть фразу «Феноли – це…» (слайд 3)

Відповідь: Феноли – це органічні речовини, що містять радикал феніл, пов'язаний з однією або декількома гідроксильними групами. (Слайд 7)

4. Які види ізомерії характерні для спиртів? (Слайд 3)

Відповідь: За становищем функціональної групи, вуглецевого скелета, міжкласова з простими ефірами. (Слайд 8)

5. Які хімічні властивості мають спирти? (Слайд 3)

Відповідь: Спиртам характерні наступні реакції:

Заміщення;

дегідратації;

Етерифікація;

Окислення. (слайд 9)

6. Які якісні реакції на багатоатомні спирти та феноли? (Слайд 3)

Відповідь: на багатоатомні спирти – взаємодія зі свіжоприготовленим гідроксидом міді (II) з утворенням яскраво-синього алкоголю міді; на феноли – взаємодія з розчином FeCl3 з утворенням фіолетового феноляту заліза. (слайд 10)

IV. Рішення задачі.

Вирішують завдання: один учень – біля дошки, інші – на місцях.

Завдання: Обчисліть об'єм водню (н.у.), який утворюється за умови взаємодії металевого натрію масою 3,45 г з надлишком етанолу.

2С2Н5ОН + 2Na 2С2Н5ОNa + Н2

n(Na) = = 0,15 моль

n(Na): n(H2) = 2: 1

n (H2) = = = 0,075 моль

V(Н2) = 0,075 моль. 22,4 моль/л = 1,68 л

V. Хлопці, вивчаючи фізичні властивості спиртів, порушували питання їх токсичності.

При попаданні в організм 1-2 чайних ложок метанолу уражається зоровий нерв, що призводить до повної сліпоти, а вживання 30-100 мл призводить до смерті.

А яким є вплив на організм людини етанолу, який використовується для приготування алкогольних напоїв?

Повідомлення учня (презентація).

VI. З метою контролю знань учням пропонується індивідуальна робота за комп'ютерами: виконання вправ на тему «Спирти та феноли».

Використовуваний посібник: CD-диск «Виробні вуглеводнів» із серії «Електронні уроки та тести».

Комп'ютерна програма дозволяє учням виставити собі відсотки виконання роботи. Учням пропонується шкала відповідності балів оцінкам за «п'ятибальною системою», що дає можливість кожному учневі поставити собі позначку.

VII. Рефлексія.

Учні виконують рефлексивний тест, який підписують. У разі згоди із твердженням ставлять знак «+» навпроти нього.

Рефлексивний тест:

1. Мені це знадобиться у житті.

2. На уроці було над чим подумати.

3. На всі запитання я отримав(ла) відповіді.

4. На уроці я попрацював(а) сумлінно.

VIII. Підбиття підсумків уроку, виставлення оцінок.


Огюст Лоран ()


Бліцконтроль: Варіант 1Варіант 2 Доповніть пропозиції або рівняння реакцій: 1. Спиртами називають органічні речовини, які містять у складі групу _____________ 2. Якщо алкан називають етан, то відповідний спирт називають _ 3. За кількістю гідроксильних груп спирти ділять на __________. н.у. найпростіший спирт знаходиться в агрегатному стані ______________ 5. Найпростіший двоатомний спирт - це _____________________ 6. За кількістю гідроксильних груп гліцерол відносять до ________________ 7. C 2 H 5 OH + Na 8. CH3OH + O 2 9. CH 3 -CHOH-CH 3 + HBr 10. CH 3 -CH=CH 2 +H 2 O Доповніть пропозиції або рівняння реакцій: 1. Функціональна група спиртів ___ 2. Якщо алкан називають метан, то відповідний спирт називають _ 3. Етиловий спирт за кількістю гідроксильних груп відносять до _____ 4. Загальна формула одноатомних спиртів _____________ 5. Метанол, на відміну метану, є рідиною завдяки ________ 6. В н.у. етанол знаходиться в агрегатному стані _______________ 7. CH 3 OH+ Na 8. C2H 5 OH+ O 2 (надлишок) 9. CH 3 -CH 2 - CHOH-CH 3 +HCl 10. CH 3 -CH=CH-CH 3 +H 2 O






Фізичні властивості: Фенол C 6 H 5 OH (карбонова кислота) безбарвна кристалічна речовина на повітрі окислюється і стає рожевою, за нормальної температури обмежено розчинний у воді, вище 66 °C змішується з водою в будь-яких співвідношеннях. Фенол токсична речовина, що викликає опіки шкіри, є антисептиком




Хімічні властивості: Реакції, зумовлені гідроксильною групою – ВІН: Реакції, зумовлені бензольним ядром: 1) Взаємодія з активними металами з утворенням фенолятів. 2C 6 H 5 -OH + 2Na 2C 6 H 5 -ONa + H 2 фенолят натрію 2) Взаємодія з лугами; C 6 H 5 -OH + NaOH (водний р-р) C 6 H 5 - ONa + H 2 O ! Феноляти – солі слабкої карболової кислоти, що розкладаються вугільною кислотою C 6 H 5 -ONa + H 2 O + C 2 C 6 H 5 -OH + NaHCO 3 3) Якісна реакція на фенол 6C 6 H 5 -OH + FeCl 3 (C 6 H 5 O) 3 + 3HCl світло-фіолетовий розчин жовтий розчин 1) Взаємодія з бромною водою. 2).Взаємодія з азотною кислотою.






Завдання для закріплення: 1. Завдання: При бромуванні фенолу масою 28,2 г отриманий осад масою 79,44 г. Обчисліть масову частку (%) виходу продукту. 2. Здійснити ланцюжок перетворень: СН 4 НССН С 6 Н 6 С 6 Н 5 -Br С 6 Н 5 -ОН 3. У трьох пробірках міститься етанол, гліцерин та розчин фенолу. За допомогою яких хімічних реакцій можна розрізнити ці речовини? Складіть рівняння відповідних реакцій.




Мета


Використані ресурси: Відкриття фенолу і піролу (N) sredstva-dlya-posudy - dereva.html topolek.ru/publ/stroitelstvo/pravilno_vybiraem_krasku_ dlja_remonta/ http://topolek.ru/publ/stroitelstvo/pravilno_vybiraem_krasku_ dlja_remonta/



Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

СПИРТИ І ФЕНОЛИ

ЦІЛІ УРОКУ вивчити склад, класифікацію, будову, фізичні та хімічні властивості спиртів та фенолів; розглянути загальні способи одержання та застосування спиртів.

Завдання Визначте молекулярну формулу речовини, що містить вуглецю 52%, водню – 13%, кисню – 34,8. Молекулярна маса речовини 46.

CH 3 -O-CH 3 CH 3 -CH 2 -OH Формули та схеми або

РОБОТА З ТЕКСТОМ * Я вже знав + нова інформація, ! дуже цінна інформація, ? не дуже зрозуміло, - думав інакше

Спирти - це похідні вуглеводнів, в молекулах яких один або кілька атомів водню заміщені гідроксильними групами -ОН. -ВІН гідроксильна група R вуглеводневий радикал

XV ст. – вперше Парацельс застосував до етанолу назву алкоголь 1833 р. – Берцеліус визначив молекулярну формулу етилового спирту – C 2 H 6 O

За характером вуглеводневого радикала За кількістю гідроксильних груп За місцем гідроксильної групи в ланцюгу граничні CH 3 -CH 2 -OH Етиловий спирт CH 3 - CH 2 - CH 2 - OH Пропіловий спирт одноатомні CH 3 -OH метиловий спирт C 4 H 9 -OH бутиловий спирт первинні CH 3 -CH 2 -CH 2 -CH 2 -OH Бутанол - 1 CH 3 -CH 2 -OH Етанол не граничні CH 2 =CH-CH 2 - OH Алліловий спирт (пропен - 2, ол - 1) багато атомні Двохатомні CH 2 -OH | CH 2 -OH Етиленгліколь, Етандіол - 1,2 Трихатомний CH 2 -CH-CH 2 | | | OH OH OH Пропантріол -1,2,3 (гліцерин) Багатоатомний CH 2 -CH-CH-CH-CH-CH 2 | | | | | | OH OH OH OH OH OH Гексаол (Сорбіт) вторинні CH 3 – CH – CH 3 | OH Пропанол – 2 (вторинний пропіловий спирт) а ро матичні Фенілметанол (бензиловий спирт) CH 2 OH третинні CH 3 | CH 3 - C - CH 3 | OH 2 – метилпропанол – 2 (третинний бутиловий спирт)

Ізомерія Дайте назву речовин Ізомерія вуглецевого скелета. CH 3 - CH 2 - CH 2 - CH 2 - OH CH 3 - CH - CH 2 - OH | CH 3 2. Ізомерія положення функціональної групи. CH 3 - CH 2 - CH 2 - CH 2 - O Н CH 3 - CH 2 - CH - CH 3 | OH

ГОМОЛОГІЧНИЙ РЯД МЕЖНИХ ОДНОАТОМНИХ СПИРТІВ 1. СН 3 ВІН метанол 2. СН 3 -СН 2 -ВІН етанол 3. СН 3 -СН 2 -СН 2 -ОН пропанол -1 або СН 3 -СН-СН n H 2n+ 1 OH

ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ Агрегатний стан: З 1 -З 11 - рідини З 12 -З … - тверді речовини Запах З 1 -З 3 - «спиртовий» запах З 4 -З 6 - «сивушний» запах З 11 - запаху немає Розчинність у воді, висока легша за воду Б/колір

Водневий зв'язок - зв'язок між атомами водню однієї молекули і атомом сильно електронегативних елементів (Кисню, ФТОРА) ІНШОЇ МОЛЕКУЛИ. ▪ ▪ ▪ О-Н ▪ ▪ ▪ О-Н ▪ ▪ ▪ О-Н ▪ ▪ ▪ │ │ │ R R R Чому можливий водневий зв'язок у спиртів?

БУДОВА СПИРТІВ Зв'язки О–Н та С–О – полярні ковалентні. Електронна щільність обох зв'язків зміщена до більш негативного атома кисню:

ХІМІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ СПИРТІВ 1 . Горіння: C 2 H 5 OH + O 2 → 2 . Взаємодія з лужними металами: C 2 H 5 OH + Na → СН 2 ОН – СН 2 ОН + Nа → 3. Окислення спиртів: C 2 H 5 OH + CuO →

4. Дегідратація спиртів (H 2 SO 4 конц.) а) внутрішньомолекулярна: C 2 H 5 OH → (tº>140ºС) б) міжмолекулярна: C 2 H 5 OH + НОC 2 H 5 → (tº≤140ºС) в) Дегідратація та дегідрування 2C 2 H 5 OH →

4. Дегідратація спиртів (H 2 SO 4 конц.) а) внутрішньомолекулярна: C 2 H 5 OH → C 2 H 4 + H 2 Про (tº>140ºС) б) міжмолекулярна: C 2 H 5 OH + НОC 2 H 5 → C 2 H 5 O - C 2 H 5 + Н 2 О (tº≤140ºС) в) Дегідратація та дегідрування 2C 2 H 5 OH → СН 2 =СН-СН=СН 2 +Н 2 +2Н 2 О

1.Горіння спиртів: C 2 H 5 OH + 3O 2 → 2CO 2 + 3H 2 O 2 . + 2Nа → СН 2 ОNа - СН 2 ОNа + Н 2 3. Окислення спиртів: C 2 H 5 OH + CuO → CH 3 COH + Cu + + H 2 O (реакція йде при нагріванні)

ОТРИМАННЯ СПИРТІВ 1.Гідратацією алкенів СН 2 =СН 2 + Н 2 О →СН 3 -СН 2 -ОН 2. Специфічні а)Метанолу – із синтез – газу СО+2Н 2 →СН 3 ОН б) етанолу – бродінням С 6 Н 12 Про 6 →2С 2 Н 5 ВІН + 2 СО 2

ЗАСТОСУВАННЯ ЕТИЛОВОГО СПИРТУ

Спирти - це ... - За кількістю функціональних груп спирти бувають ... - Загальна формула спиртів. - Спирти за агрегатним станом бувають: - Спирти взаємодіють… - Отримують спирти… Застосовуються…

Складання синквейну 1 рядок – один іменник, що виражає головну тему cінквейну. 2 рядок – два прикметники, що виражають головну думку. 3 рядок – три дієслова, що описують дії у рамках теми. 4 рядок - фраза, що несе певний зміст. 5 рядок – висновок у формі іменника (асоціація з першим словом)

Завдання додому: 1. Закінчити реакції СН 3 ОН +О 2 = СН 3 ОН+Nа = СН 3 ОН +НС l = 2. Скласти структурну формулу пентанолу і напишіть до нього ізомери Здійснити ланцюжок перетворень: СН 3 -СН 2 ОН → СН 2 = СН 2 →СН 3 – СН 3 →СН 3 -СН 2 CL → СН 3 -СН 2 ОН→ CH 3 COH

ДЖЕРЕЛА 1. http://cnit.ssau.ru/organics/index.htm Органічна хімія: Електронний підручник для середньої школи Під редакцією Г.І. Дерябіної, А.В. Соловова 2.Презентація «Спирти» Полуектова І.А. 3. http://www.chemistry.ssu.samara.ru/test/ROH.htm