Домашнє завдання звук та буква н. Урок навчання грамоті

Постановка звуку [х], розвиток моторику артикуляції, діафрагмальнореберного типу дихання, фіксованого видиху, фонематичного слуху.

Організаційний момент

Логопед пропонує дитині зашнурувати іграшковий чобіток.

Формування ритмічної організації мови (відтворення ритмічних структур)

Проводиться гра "Будівельники".

Розвиток фонематичного слуху

Проводиться гра «Що звучить?».

Розвиток артикуляційної моторики

Логопедичний масаж

1. Масаж губ: погладжування, спіралеподібне розтирання, розтирання пилянням, розтягування верхньої/нижньої губи, спіралеподібне розминання, натискання, вібрація.

2. Масаж мови: погладжування язика від кореня до кінчика, кругове розтирання бічних країв, кінчика язика, пощипування бічних країв та кінчика язика, розминання натисканням, вібрація лупцюванням.

3. Масаж м'якого піднебіння: поздовжнє погладжування, кругове розтирання, поперечне розтирання, розминання натисканням, вібрація.

Артикуляційна гімнастика

1. Для нижньої щелепи: імітувати жування, відкривати рот із опором.

2. Для губ і щік: підняти верхню/нижню губу, оголюючи верхні зуби; імітувати полоскання зубів (надути губи); надувати верхню, потім нижню губу; поперемінно вимовляти [і] - [у], [і] - [про] (з голосом).

3. Для мови: виконати вправи «Часики», «Гойдалка», «Почистимо зубки», «Маляр», «Коника», постукувати кінчиком язика об верхні різці.

4. Для м'якого піднебіння: покашлювати, позіхати, вимовляти голосні звуки на твердій атаці.

Вправи на дихання

1. Вдих носом, подовжений видих із посиленням наприкінці (ф__ ф! ф!).

2. Вдих носом, поштовхоподібний видих, що в кінці переходить у плавний видих (ф! ф! ф___).

3. Вдих через трохи стулені губи, подовжений видих через ніс з посиленням наприкінці з голосом (м___ м! м!).

4. Вдих через злегка зімкнуті губи, поштовхоподібний видих, що в кінці переходить у плавний видих (м! м! М___).

Постановка звуку [н]

Постановка звуку

1 спосіб: з наслідування. Прикласти один палець дитини до носа логопеда, інший до власного. У цьому треба показати дитині становище мови.

2 спосіб : з урахуванням звуку М. Дитина протяжно вимовляє звук М при широко просунутому між зімкнутими губами мові. При цьому з'являється відтінок звуку Н. У міру того, як дитина звикає до такого міжгубного виголошення звуку Н у складах, словах, губи усуваються пальцями. Виходить міжзубне Н. Поступово мова перекладається за верхні різці у нормальне положення.

Практичний матеріал з автоматизації звуку Н

1. Повтори склади.

На - але - ну - ни

Ан - він - ун

Ни - на - ну - але

ИН - він - ун

Але - ні - ну - на

Ун - ан - він

Ну - на - ні - але

Він - ун - ин

2. Повтори слова.

Звук на початку слова.

Нам, нас, наш, Ната, Надя, Наф-Наф, навага, надіти, надягати, накапати, нагинати, написати, набір, народ; нити, скиглій, пірнати; ноги, нігті, ніч, ніс, шкарпетки, носити, нуль, норка, носоріг; Нуф-Нуф.

Звук у середині слова:

Вона, Діна, тина, Олена, ванна, канат, банани, кийок, кімната, весна, ясна, калина, малина, картина; дані, воїни, батони, бізони, телефони, слони; кіно, Вано, дано, вікно; тонути, кинути, дунути, засунути.

Звук наприкінці слова:

Він, кон, он, тло, тон, Дон, пан, сон, сан, воїн, наган, закон, слон, патефон, телефон, магнітофон, грамофон, ворон, кран.

Збіг приголосних звуків у складах і словах:

НКА, НКІ; нти; багато; сни, зна. Манка, гонка, кийок, піщинка, смітинка, вирва, картинка, глечик; танки, гонки, тонкий, санки; унти, гвинти, парасольки, кранти; темно; сни, знати, прапор, знання, значок, знахар.

Конспект логопедичного заняття

(Підготовча група)

Тема: «Літера Н. Звуки Н і НЬ».

Мета: познайомити з літерою "Н" та зі звуками "Н - НЬ".

Обладнання: на дошці дві квітки з п'ятьма пелюстками кожен. У центрі першої квітки

знаходиться літера "Н" синього кольору, а в центрі другої квітки літера "Н" зеленого кольору.

Зошити для індивідуальної роботи, картки зі складовими будиночками.

Хід заняття.

1.Орг.момент

Сяде той, хто назве голосні літери.

2. Основна частина.

1) Ознайомлення з літерою "Н".

Характеристика літери та звуку «Н» - приголосний, дзвінкий, твердий.

2) Порівняння артикуляції звуків «Н» та «НЬ»: логопед показує правильну артикуляцію твердого та м'якого звуків.

3) Логопед: голосні звуки прокинулися і побачили дві незвичайні квітки з пелюстками та

буквами синього та зеленого кольорів у центрі квіток.

Що за літера прийшла в гості до голосних літер? (Відповіді дітей).

Логопед: на пелюстках першої квіточки тверді голосні, на пелюстках другої м'які голосні. Які склади вийшли на першій квіточці? Які на другому? Як звучить "Н" синього кольору? Як звучить "Н" зеленого кольору? (Відповіді дітей).

3. Фіз.пауза. Вправи для очей.

Подивіться на стелю, на підлогу, на сторони, на пальці рук. Зробіть глибокий вдих через носа і видихніть через рот. Молодці!

4. Гра "Знайди звук "Н"".

Діти визначають позицію звуку у слові: на початку, у середині, наприкінці.

Логопед називає слова: носок, сон, парасолька, носоріг, санки, ніч, конвалія та ін. (Відповіді дітей).

5. Логопед: дістаньте зошити та намалюйте букву «Н».

6. Підсумок заняття.

Логопед: З якою літерою та якими звуками ми познайомилися? Що нового впізнали?

Коли буква каже твердо, а коли м'яко? (Відповіді дітей).

На цьому уроці ми дізнаємося про звук [н] і букву Н, про дзвінкість, твердість і м'якість звуку [Н], навчимося писати букву Н, виконаємо безліч цікавих завдань.

Ви, звичайно, згадали, що це Наф-Наф, Нуф-Нуф і Ніф-Ніф. Навіть імена у них схожі. Дивлячись на їхні імена, неважко здогадатися, якій букві та звуку буде присвячено урок. Тема уроку: «Літера Ннта звуки, які вона позначає».

А до нас на урок прийшов ще один герой із казкового музею. Відгадайте хто це.

Великий капелюх набакир,

І всюди ніс пхати не ліньки.

За всі справи береться,

І все не вдається

Ну, вгадай,

Як звуть?

(Незнайка) (рис. 2)

Мал. 2. Незнайка ()

Незнайка ставитиме запитання, а брати-поросята - відповідатимуть. І допомагайте їм відповідати.

Розкажіть Незнайку, як дати характеристику звуку. Ви вже знаєте, що для цього потрібно вимовити звук і уважно його послухати. Під час вимови звуку [Н]язик кінчиком упирається в зуби і закриває прохід для повітря. Через це він не може легко і спокійно вимовитись, виходить шум. Значить, звук [Н] - приголосний.

Допоможіть Незнайці дізнатися, чи це звук? Ви знаєте, що це з'ясувати нескладно. Покладіть руки на шийку або на вушка і послухайте уважно, як працюватиме ваше горло. Ви відчули вібрацію, отже, це дзвінкий звук.

Ще можна дізнатися, твердийце звук або м'який. У цьому вам допоможуть брати. Вимовте їхні імена та послухайте.

Наф- Наф - твердий звук [Н].

Нуф- Нуф - твердий звук [Н].

Ніф- НІФ - м'який звук [н′].

Значить, у звуку [Н]є пара - звук [н′].

Доведемо, що у твердого звуку [Н]є м'яка пара [н′]. Незнайка ставитиме запитання, поросята - даватиме відповіді, а ви доповнюйте їх.

Незнайко попросив поросят назвати імена хлопців, які починаються з твердого [Н]або м'якого звуку [н′]. Брати-поросята дали таку відповідь:

Жорсткий звук [Н]:

Наташа

Настя

Надя

М'який звук [н′]:

Ніна

Нікіта

Ніка

Продовжуйте називати імена самі.

Незнайка запитує: які ви знаєте квіти, назви яких починаються з [Н]і [н′]?

Настурція – звук [Н](Рис. 3).

Мал. 3. Настурція ()

Нарциси - звук [Н](Рис. 4).

Незабудки - звук [н′](Рис. 5).

Мал. 5. Незабудки ()

Можете додати приклади?

Незнайко просить назвати планети, в назвах яких трапляються потрібні нам звуки.

Лу на - твердий звук [Н]у середині слова (рис. 6).

Ве нера - м'який звук [н′]у середині слова (рис. 7).

Непту н- м'який звук [н′]на початку слова та твердий звук [н] наприкінці (рис. 8).

Сатур н- твердий звук [Н]наприкінці слова (рис. 9).

Наведіть приклади.

Незнайка запитує, чи ви знаєте тварин, у назвах яких сховалося слово «ніс».

Нопарів (рис. 10)

Носач (рис. 11)

Качко нос (рис. 12)

У всіх цих словах буква Нпозначає твердий звук [Н].

Покажемо Незнайку та поросятам букву їхнього імені (рис. 13).

Мал. 13. Літера Н ()

Це велика літера Н.

Зараз цю букву ми називаємо «ен», а в давнину вона називалася інакше - «наш»і означало те саме, що й тепер слово наш, тобто. свій, що належить нам. Т. до. ім'я належить лише якомусь герою, а не всім, то пишеться воно з великої літери Н. Велика буква має пару - маленька буква н. Вони схожі (рис. 14).

Мал. 14. Друковані літери Нн ()

Незнайці треба пояснити,

Як нам букву накреслити.

Роз'яснюю йому жваво:

«Треба до кожної цієї стійки

Поперечину прибити,

Стане літера Нслужити».

Літера Ндуже нагадує букву І.

Літера Інавскіс

Приміряла поясок.

Знизу вгору його тягла -

До правої ніжки пристебнула.

Він не слухався зовсім

І перетворився на букву Н.

Прочитайте вірші та скажіть, на що схожа буква Н.

У мене про букву Н

Раптом склалася пісенька:

Вийшла драбинка.

Н - Натягнута сітка.

Сітку тримають дуже міцно.

Приходьте до нас у двір,

Пограємо у волейбол.

Літера Н, тебе я знаю.

Буква міцна, сталева.

У тебе величезне зростання

І не буква ти, а міст(рис. 15) .

По тобі біжать машини,

Під тобою біжить річка

З великими пароплавами.

Над тобою – хмари.

А ще букву Нможна знайти у багатьох предметах. Наприклад: стілець, гамак, вежа з брамою.

Письменник Віктор Хмельницький розповів ось яку новину:

Сталося це літнього сонячного дня. Гуляла літера Н у лісі, квіти збирала, а потім лягла на галявині і вирішила помріяти. Раніше все якось не вистачало. Замріялася, ніби вона перша літера в алфавіті. І так добре стало - розкидала ноги убік, поклала руки за голову і ... ахнула! Ще б! Склавши руки за головою і розкидавши ноги, буква Н перетворилася на букву А - першу букву алфавіту! Ось як корисно іноді помріяти.

Перевірте правдивість цієї історії - зліпіть із пластиліну букву Н, перетворите її на букву А, а потім знову в букву Н. Нехай мрія літери Нздійсниться.

Ні -на

І н-на

Нпро н-на

зеленим кольором позначені голосні літери. Ви помітили, що в словах по два склади. Голосні звуки – підказки. Скільки голосних, стільки й складів. Спробуйте прочитати імена разом:

Для того щоб записати ці імена, знадобилася лише одна приголосна буква - буква Н. А загалом у цих трьох іменах написано сім літер Нале згодні звуки не всі однакові.

Ніна - перший звук [н′]м'який. Інші звуки у всіх слова тверді [Н].

Прочитайте слова:

Як ви думаєте, лілії- це ім'я чи квіти? Звичайно, малися на увазі квіти, бо слово написане з маленької літери.

З'єднайте ці слова парами. Перевірте:

він

Вчимося писати заголовну письмову букву Н. У ньому три елементи (рис. 17).

Мал. 17. Написання великої літери Н ()

Починаємо писати букву трохи вище за середину додаткового рядка. Пишемо маленьку плавну лінію, відхиляючись трохи праворуч. Потім опускаємо пряму похилу лінію. Не дійшовши до нижньої лінії робочого рядка, робимо закруглення праворуч, торкнувшись її. Ведемо плавну лінію вгору, відхиляючись праворуч, перетинаємо пряму на верхній лінійці робочого рядка і продовжуємо вести лінію вгору, відхиляючись праворуч. Починаємо робити заокруглення рівня висоти першого елемента, опускаємо пряму лінію вниз, перетинаємо другий елемент літери і, не доходячи до нижньої лінії робочого рядка, робимо закруглення вправо, торкнувшись її.

Н: дуже широкі петельки (нижня та верхня); довгі прямі палички вийшли у різних напрямах через те, що друга пряма написана без нахилу вліво.

Спробуйте написати букву у зошиті самостійно. Згадайте правила посадки під час листа.

Вчимося писати маленьку букву н. У ньому три елементи (рис. 18).

Мал. 18. Написання малої літери н ()

Починаємо писати на верхній лінії робочого рядка. Зверху вниз до нижньої лінії робочого рядка ведемо похилий прямий. Повертаємося по прямій лінії до її середини, робимо маленьку петлю або поворот точкою і ведемо плавну лінію вправо (як мотузочка провисла) до верхньої лінії робочого рядка. Опускаємо донизу пряму похилу лінію. Не дійшовши до нижньої лінії робочого рядка, робимо закруглення праворуч, торкнувшись її.

Спробуйте написати таку букву у повітрі. Напишіть її зворотним боком ручки на долоні.

Ось можливі помилки при написанні букви н: дуже велика сполучна петля у літери; перший і третій елементи дивляться у різні боки.

Спробуйте написати букву в зошитах самі.

Подумайте, як велику та маленьку літери Ннз'єднати з іншими літерами. Згадайте, які букви вже писали схожі верхні і нижні з'єднання: і, ы, а. Чи зможете ви самі написати, поєднуючи літери Ннз іншими літерами? Спробуйте.

Сьогодні на уроці у нас у гостях була буква Нн, яка на листі позначає звуки твердий [Н]та м'який [н′]. Ця буква дуже любить слова відповідальних людей, наприклад: н пекло, н вже, н необхідно, н аучиться. А ще вона дуже любить тих, хто хоче щось робити, наприклад: н аписати, н арисувати, н чати читати.

Домашнє завдання

1. Потренуйтеся у написанні літери Н. Напишіть самостійно друковані та великі літери Нн(великі та маленькі).

2. Назвіть п'ять слів, у яких буква Нпозначає м'який звук [н′], і п'ять слів із твердим звуком [Н].

3. Виберіть будь-який віршик з цього уроку про букву Ні вивчіть його напам'ять.

Список літератури

1. Андріанова Т.М., Ілюхіна В.А. Російська мова 1. – М.: Астрель, 2011.

2. Бунєєв Р.М., Бунєєва Є.В., Проніна О.В. Російська мова 1. М: Баллас, 2012

3. Агаркова Н.Г., Агарков Ю.А. Підручник з навчання грамоти та читання: Абетка. Академкнига/Підручник, 2014

Завдання:

Сприяти розвитку звукобуквенного аналізу.
Сприяти розвитку фонематичного слуху.
Ознайомити зі звуком «Н» як приголосним звуком та його умовним позначенням – синій квадрат.
Вчити визначати місце звуку у слові та позначати його на схемі, використовуючи умовне позначення.
Продовжувати вчити дітей уважно слухати текст вірша, підбирати слова не просто за звучанням, а й відповідними за змістом.
Вчити інтонаційно виділяти звук у слові.
Ознайомити із друкованим написанням букви «Н».
Вчити писати слова «МІСЯЦЬ», «МИЛО» за допомогою умовних позначень та літер.
Вчити проводити фонематичний аналіз цих слів.
Вчити розуміти навчальне завдання та виконувати його самостійно.
Формувати навик самоконтролю та самооцінки.

Обладнання:

Зображення Незнайки, робочі зошити, кольорові олівці, ручки, предметні картинки, картки-схеми місця звуку в слові; символи голосних та приголосних звуків, кубики, дзеркала, магнітні літери.

Хід ННОД:

Введення у тему

Хлопці, ви любите казки? А який ваш улюблений казковий герой? Сьогодні до нас також прийде казковий герой. А хто це, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку:

Капелюх блакитний,
Жовті штанці,
У місті Квітковому -
Головний хвалько.

Рифмувати намагався
Коротун цей,
Тільки ось не став він
Справжнім поетом.

Багато пригод
З ним відбувалося,
Але зізнатися варто,
Цей милий хлопчик.

Хто ж це? Відгадай!
Малюка звуть...
(Незнайка)

Діти сідають за столи та відкривають робочі зошити.

Гра «Підкажи слівце»

Незнайко хоче пограти з вами в гру «Підскажи слівце». Слухайте уважно, знайдіть підказку у своїх зошитах та обведіть картинку-підказку.

А півень із колючим їжачком
Ріжуть сало...
(Ножиком)

Хто має ріг?
Відгадайте!
(Носоріг)

Який перший звук у словах «НОЖИК» та «НОСІР»? (Н).

Робота із дзеркалами. Характеристика звуку "Н"

Вимовте звук "Н". В якому положенні знаходяться губи, зуби, язик? Що заважає вийти звуку? Скажіть Незнайці, який це звук? Звук "Н" приголосний, дзвінкий твердий або м'який. Яким кольором позначаємо твердий звук «Н»? (Синім). А приголосний м'який звук «НЬ»? (зеленим)

Гра «Визнач місце звуку у слові»

Назвіть зображення, виділяючи звук «Н». Незнайка не знає, де знаходиться звук "Н" у слові "СЛОН". Давайте йому підкажемо та намалюємо синій квадрат у відповідному місці у схемі.

Одна дитина виконує завдання біля дошки, інші діти - у зошитах.

Де намалювали синій квадрат у прямокутнику під зображенням слона? (Наприкінці, тому що звук «Н» слово слон чується в кінці).

Де намалювали синій квадрат у прямокутнику під зображенням парасольки? (У середині, тому що звук "Н" слові слон чується в середині)

Де намалювали синій квадрат прямокутника під зображенням насоса? (На початку, тому що звук "Н" слові "СЛОН" чується на початку).

Що ми робимо зі звуками? (Вимовляємо і чуємо). Як на листі ми позначаємо звук Н? (буквою).

Знайомство з літерою «Н»

На що схожа літера Н? З яких елементів вона складається? (З 3 паличок).

Раз, два, три, чотири, п'ять – виходь швидше грати. Раз, два, три – на букву перетворимося ми.

Діти діляться на пари і «перетворюються» на букву, будують букву за допомогою рук, пальчиків, викладають із кубиків.

Прописування букви, читання складів

Незнайко побачив будинок, у якому живуть одні голосні літери. Нудно їм жити без сусідів, і він запропонував заселити порожні квартири новими мешканцями – літерами "Н". Обведіть літеру "Н" по точках, а потім пропишіть перед голосними літерами.

Голосіть склади. (Хором, дівчатка, хлопчики, індивідуально). Весело стало буквам і з кожного поверху полетіло в небо кулі. З'єднайте кульки з відповідним складом у будиночку.

Фонетичний розбір слів «МІСЯН», «МИЛО»

Скільки складів у слові Місяць? (Дві склади).

Назвіть перший склад (ЛУ). Назвіть перший звук у стилі «ЛУ» («Л»). Який це звук? (Згідний твердий, позначаємо синім квадратом). Який другий звук? («У», голосний звук, малюємо червоний квадрат) і т.д.

Скільки голосних звуків у слові «МІСЯЦЬ»? Скільки приголосних? (Аналогічний аналіз проводиться зі словом «МИЛО»).

Підбиття підсумку заняття

Чого сьогодні навчився Незнайко у нас?

Вихователь аналізує, що дітям вдалося найкраще, що викликало труднощі.

Тема: Звук (Н) та літера (Н).

Мета: Удосконалення мовлення, збагачення словника.

  • Уточнити артикуляцію звуку "Н".
  • Розвивати фонематичне сприйняття через знаходження слів зі звуком "Н".
  • Складання речень з приводом «на, над».
  • Ознайомити з літерою «Н».

Обладнання: м'яч, дзеркала, набір картинок, набірне полотно, магнітна дошка, фломастер, олівець-штамп, аркуш темного паперу, гуаш.

Хід заняття

1. Розминка для розуму.

Де живуть ці звірі та птахи?(Гра проводиться у колі з м'ячем).

Теля - (в хліві)

Білченя – (у дуплі)

Зайченя – (під кущем)

Ведмедик - (в барлозі)

Лисеня – (у норі)

Воронятко – (у гнізді).

2. Повторення пройденого.

Артикуляційна гімнастика.

Екскаватор землю риє (вправа «Чашечка»)

Новий будинок висотний будує.

Поверхи все вище в ньому (кінчик язика тягнеться до носа)

Новосели заїдуть у будинок.

3. Новий матеріал

Діти, відгадайте загадку:

Вище лісу, вище гір

Розстеляється килим.

Він завжди розкинутий

Над тобою і наді мною

То він сірий, то синій,

То він яскраво-блакитний. (Небо)

Який звук починається слово небо? (Відповіді дітей)

  • Сьогодні звук «Н» запрошує нас до себе у гості. Хто знайде слова зі звуком "Н", той і увійде до нашої казки. ( Дітям лунають картинки. Вони відбирають ті, у назві яких є звук "Н"):

Ножиці, ваза, парасолька, телефон, валіза, диван, посуд, машина.

  • Звук "Н" радий, що ви знайшли слова, в яких він живе. Він просить, щоб ви розповіли, як правильно його вимовляти.

(діти дивляться в дзеркало, вимовляють звук «Н» і розбирають артикуляцію за схемою: губи-зуби-зв'язки-повітряний струмінь)

Губи розімкнуті, зуби зближені, язик за верхніми зубами, голосові зв'язки вібрують, повітряний струмінь спрямований на кінчик язика.

4. Закріплення нового матеріалу.

  • У звуку «Н» сьогодні велике свято – новосілля. Він збудував будинок на березі річки. Сьогодні вселяються новосели - це тварини, у назві яких є звук "Н". Давайте, хлопці, допоможемо новоселам вселитися до хати.

Педагог малює на дошці триповерховий будинок із двома квартирами на кожному поверсі. Дітям пропонуються картинки, що використовуються на першому етапі заняття:

Теля, білченя, ведмежа, лисеня, воронятко.

Дитина вибирає картинку і розміщує її в будинку (магніт), супроводжуючи свої дії словами: «Теленя житиме на другому поверсі в квартирі зліва…»

Вихователь: - Усі наші друзі оселилися у зручних квартирах. Вони запрошують нас до себе у гості. Але йти з порожніми руками на новосілля не заведено. Давайте, хлопці, ми виберемо подарунки для наших новоселів. Але якщо заняття наше проходить у країні звуку «Н», то й подарунки мають бути із цим звуком. Вибирайте, будь ласка.

Педагог виставляє на набірному полотні картинки зі звуком Н і без нього: ножиці, телефон, каструля, диван, ваза, машина, валіза, парасолька, замок.

Діти обирають предмет зі звуком "Н" і дарують його новоселу.

Наприклад: - Я подарую диван білченята, яке живе на другому поверсі праворуч

(картинка із зображенням подарунка розміщується так, щоб не було видно предмет – прикріплюється зворотним боком)

Після того, як всі подарунки роздаровані, вихователь просить дітей пригадати, на якому поверсі оселилося вороня і що йому подарували.

(Ймовірна відповідь: -Вороненя оселилося на третьому поверсі зліва. Ми подарували йому парасольку).

  • Робота зі складання пропозицій із прийменниками «на», «над».

Картинки, що закривають «новоселів», забираються. Діти повинні бачити всіх мешканців будинку.

Педагог ставить запитання:

Хто живе у нашому будинку на першому поверсі? (На другому поверсі? На третьому поверсі?)

Діти відповідають розгорнутим реченням, використовуючи привід «на».

(- На першому поверсі живуть білченя і зайченя.)

Хто живе над зайченям? (ведмежа, телятко, білченятко)

Діти відповідають розгорнутим реченням, використовуючи прийменник «над».

(- Над зайченятом живе білченя).

Фізкультхвилинка

А зараз ми перетворимося на звірів та птахів. Ваше завдання непросте: уважно послухайте мене та зобразіть тварину чи птицю.

Які звуки видає воронятко? (кар-кар-кар .)

Перетворимося на воронят і... полетіли. (Руки в сторони і зі звуками кар-кар-кар діти зображають воронят, що летять.)

А які звуки видає жаба? (Ква-ква.)

Перетворилися на жаб і стрибаємо, як вони.

А як у нас каже півник? (Кукареку.)

А тепер ми півники, спинки випрямили, чубчик нагострили, чоботи у нас зі шпорами, показуємо їх, красуємося і поважно прямуємо.

  • Знайомство з літерами.

У звуку "Н" є рідна сестра - літера "Н" (ен). Вони дуже люблять одне одного, але одного можна лише почути, а іншу можна лише побачити.

Кого можна почути? (Звук "Н")

Кого можна побачити? (Літера «Н»)

Познайомтеся! Ось вона літера "Н".

Літера «Н» як драбинка,

Усі рухаємося вперед,

Як драбинка, диво,

У світ знань нас кличе!

5. Заключна частина.

Розвиток дрібної моторики.

Літера «Н» зібралася в гості до новоселів, але настала ніч. На небі не було жодної зірочки і буква «Н» заблукала. Хлопці, давайте допоможемо літері «Н» дістатися до будинку, запалимо на небі багато маленьких зірочок, які висвітлять шлях.

Робота з олівцем – штампом.