Йотовані звуки для дошкільнят. Тема уроку йотовані голосні

Цілі:

– вправляти у листі слів з йотованими голосними у трьох позиціях: на початку слова, після голосних та після приголосних;
- Розширювати словниковий запас слів, залучаючи довідники;
– вчити порівнювати звучання слова під час вимови з його написанням і робити висновки, що вони завжди співпадають;
– продовжити роботу з розвитку усного та письмового мовлення;
– виховувати акуратність у роботі, вміння працювати у групі.

Обладнання: індивідуальні картки для тестування, "Стіл-помічник", картка "Головоломка", картки для групової роботи з різнорівневими завданнями, магнітофон (танець "Яблучко").

Хід уроку

    1. Вступ. (4-й урок теми, яка вивчається в ігровій формі. Клас розбитий на 4 екіпажі. У кожному екіпажі є командир, який організовує та спрямовує роботу свого екіпажу, та мічман, який підбиває підсумки роботи екіпажу та його членів).
    2. – На уроках російської мови ми подорожуємо морем букв і звуків. До острова яких букв ми причалили на попередніх уроках? (е, е, ю, я);

      - Як вони звуться? (йотованими);

      - Що це означає? (при вимові цих літер чуються 2 звуки [йо] [йа]…)

    3. Тестування
    4. – Повторення того, що ми дізналися про ці літери, ми проведемо через тестування.

      Запитання на столах. 1 учень у додаткової дошки вибирає "Місце на оцінку" або "Місце сумнівів".

      1. Яка літера не є йотованою?

      1. і 2. ю 3. е

      1. Йотовані голосні завжди позначають 2 звуки.
      2. Йотовані голосні можуть означати 1 або 2 звуки.
      3. Йотовані голосні завжди позначають один звук.

      3. У якому з цих слів йотована голосна позначає 1 звук?

      Перевірка: працюючий біля дошки читає завдання та пояснює свій вибір.

      Якщо учень вибрав "Місце на оцінку", діти оцінюють його роботу.

    5. Чистопис

– Ми продовжуємо подорож навколо острова йотованих літер.

- Яка буква нас сьогодні зустрічає?

Ця буква не скромна,
Першою хоче бути вона.
Лише мудрий алфавіт
Встати останньою в ряд велить.
2/3 Я 1/3 Вправа в безвідривному листі

– Позначте крапками найкрасивіші літери та оберіть Королеву Краси. Оцінюється каліграфія та акуратність.

Фізкультхвилинка: вправи для очей.

IV. Робота зі словами з йотованими голосними.

- Які цікаві слова ви знайшли, що починаються з цієї літери?

На дошці теж записані слова, у яких є буква “я”. Прочитайте.

Ярмарок маляр глід столяр

– Подумайте, як можна розділити слова на дві групи. За якою ознакою їх можна розділити?

– Запишіть кожну групу до окремого стовпчика.

"Стіл-помічник".

1. Знайти слова, у яких “я” означає [йа]

2. Знайти слова, в яких “я” стоїть після згоди та позначає звук [а].

Самооцінка. Оцінюється правильність виконання роботи.

- У кожному з цих слів сховалося ще одне слово. Яке?

Яр – крутий стрімкий берег.

- У який стовпчик ви могли б його записати? Чому?

V. Словникова робота.

– Отже, на столах лежить листок із головоломкою. Там зашифровано слово для словникової роботи.

- Яке це слово?

– Напишіть транскрипцію на загальному аркуші.

– Який гурт хоче помістити свій листок на дошці?

– Спробуємо записати це слово (1 учень біля дошки)

ябл(о/а)чк(о/а)

– Як визначити “а” чи “про” писати?

Діти шукають у словнику підручника, в орфографічному словнику.

- Можна подивитися в Тлумачний словник. Тут дізнаємось правопис цього слова та його значення.

Після прочитання слово записується у зошитах.

- А ви знаєте, що це слово багатозначне? Які знання цього слова знаєте?

1) яблуко.
2) центр мішені "потрапити в яблучко". Сказати дуже влучно, вгадати.
3) матроський танець.

Фізкультпауза (під музику “Яблучко” діти виконують танцювальні рухи)

VI. Робота у групах.

Творча робота.

Наші екіпажі продовжують свою роботу. Зараз командири оберуть собі маршрутні листи і в дорогу!

    • Від кожної команди по 1 члену екіпажу сідають окремо у “сторожові катери” та виконують індивідуальну роботу.

1. Розділити слова для перенесення:

Човен, корабель, чайка, окунь, дельфін.

2. Скільки літер та звуків у слові:

ЯХТА - ....б., .... зв.

ГАВАНЬ - .... б, .... зв

3. Напиши транскрипцію слова ЯКІР

Капітани на столі завдань беруть листи із завданнями та сідають на місце. Завдання різної складності. (Складність завдання визначається кількістю рибок на картці).

Для кожної групи працює "Стіл-помічник".

Розмістити слова за абеткою:

Вітрило, Нептун, качка, акула, море, якір, вітер, шторм, штиль, каюта.

Наголосити на словах, які не можна перенести.

Стіл помічник: алфавіт.

Рядки вірша В. Маяковського розсипалися. Подумайте, як їх правильно розташувати.

(Сточки вірша розрізані)

Наголосити на словах, у яких йотовані літери позначають два звуки.

"Стіл - помічник":

1. Подивіться, які слова римуються.
2. Уважно подивіться на знаки наприкінці речень.

Списати, розшифрувавши слова та розділивши текст на речення. У другому реченні підкреслити головні члени.

[ніч] ніч був шторм дув сильний [в'ет'ір] грізно вухали хвилі тривожно гудів [травень] до ранку шторм стих.

"Стіл - помічник":

вночі вітер маяк

5 пропозицій

Прочитайте текст.

[й'ул'а] і [й'аша] пішли до моря. [й'ул'а] знайшла на піску рачка.

Хвилі викинули його на берег. Він слабо ворушив лапками. Дівчинка опустила рак у воду. Він перекинувся в зеленій воді і поплив.

Дайте відповідь на запитання щодо змісту тексту.

    1. Хто пішов до моря?
    2. Де Юля знайшла рачку?
    3. Як він опинився на березі?
    4. Що зробила дівчинка?

- У яких словах йотовані голосні позначають два звуки?

- Які слова не можна перенести?
- Як визначали послідовність слів "шторм" та "штиль"?

- Що таке "шторм"?

– Читає текст

- Що таке "штиль"?

Читає текст

Що можуть сказати мічмани про роботу своєї команди?

Оцінка співробітництва.

VII. Рефлексія.

– Наш корабель узяв курс до рідного берега.

– На острові яких букв ми були?

- Згадавши особливості йотованих літер (тест.), зустрілися з літерою "я", писали слова з нею, познайомилися з новим словом та виконували творчу роботу в командах.

– З яким настроєм екіпажі повертаються до рідних берегів?

Сигналом вашого настрою є ваші прапорці (червоний прапорець - "я задоволений своєю роботою", жовтий - "я відчував невеликі труднощі", синій - "я незадоволений своєю роботою"). Підніміть їх над головою та прикрасьте ними наш корабель.

Навчальні казки для дітей

У країні Звуків


Жили в одній чарівній країні звуки. Країна ця була дуже крихітна. І мешканців у ній було лише 31. Ніхто їх не бачив, бо були вони невидимками.
А ось чути їх можна було. Шість звуків були співаками: А, У, Ы, І, Е, О. За співучасть і голосистість прозвали їх голосними. Їм підспівували Я, Ё, Ю,Е.
Інші 21 теж були добрими, добрими звуками, але співати не вміли. Ось послухайте: Б,В,Г,Д,Ж,З,Й,К,Л,М,Н,П,Р,С,Т,Ф,Х,Ц,Ч,Ш,Щ.
Вони дуже дружили, у всьому погоджувалися з голосними, любили з ними стояти поряд. І називалися вони згодними.
Ви також можете співати разом з ними, але для цього потрібно вміти пізнавати всі звуки та правильно їх вимовляти.

«Як звуки навчилися перетворюватися на літери»

Багато часу минуло з того часу, як оселилися в одній чарівній країні звуки. Були вони невидимками, але любили співати.
Якось у країні з'явився чарівник з іншого королівства. Йому так сподобалося, що він захотів ближче познайомитися з її жителями. А коли дізнався, що всі мешканці – невидимки, то дуже засмутився. Але він все-таки був чарівником, причому дуже добрим. І вирішив він кожному жителю подарувати за чарівною сукнею. Кожен звук отримав сукню, не схожу на інші. Варто було його вдягнути, як одразу звук ставав видимим і перетворювався на букву. Букву можна було бачити, зобразити, намалювати, написати. Чарівник був дуже задоволений. Адже тепер, прочитавши або проспівавши її, або прошепотівши, він називав звук на ім'я. Так вони й познайомились.

Завжди разом

Одного разу не порозумілися голосні та приголосні і розійшлися в різні боки. Збилися згодні в купку, хотіли поговорити - і ніяк ...
Кашлянули:
-Кх!
Чихнули:
Пчх!
Навіщо покликали кішку:
-КС КС КС!
І занудьгували….
Раптом:
-Тс!
Здалося їм, що хтось десь ридає… Прислухалися.
-А-а-а-а! О-о-о! - кричали голосні.
Вони плакали, як малі діти.
-Уа! Уа!
Аукалі:
-Ау! Ау!
І приголосні крикнули їм (вірніше, хотіли крикнути, але в них вийшло лише невиразне бурмотіння):
-БДМ ВСГД ВМСТ!
І почули радісне, але теж невиразне:
-У-Е-Е-А-Е-Е!
Уклали вони мир, знову стали поруч, виразно сказали:
-БУДЕМО ЗАВЖДИ РАЗОМ!
І з того часу більше ніколи не розлучалися.

Парад букв

Коли в чарівній країні Азбукознавства оселилися два брати Ъ і Ь, мешканців стало рівно 33. Кожен мав своє житло, але не міг міняти його на інше. Такі вже строгі закони там були.
Якось Алфавіт і королева Азбука вирішили влаштувати свято. Всі звуки одягли сукні, перетворилися на літери та вирушили на головну площу.
Король дав команду буквам вишикуватися і стати кожному на своє місце, за номером житла. Ось у порядку стояли там букви: А,Б,В,Г,Д,Е,Е,Ж,З,І,Й,К,Л,М,Н,О,П,Р,С,Т,У, Ф,Х,Ц,Ч,Ш,Щ,Ъ,Ы,Ь,Е,Ю,Я.
Королеві Азбуці дуже сподобався ряд букв. З того часу лад літер в даному порядку і стали називати на ім'я короля - Алфавіт або королеви - азбука.
Кожен, хто захоче дізнатися про таємниці цієї чудової країни, повинен, як король, знати напам'ять порядок літер.

Наголос

Зібралися одного разу слова на пораду, почали говорити, які вони всі корисні та значущі. Але забули слова запросити на свою пораду УДАР. І воно дуже образилося. Коли слова почали виступати, Наголос раптом вискочив і закричав:
-Що ви без мене знаєте? Якщо захочу, візьму та зміню значення у вас!
Слова, звісно, ​​не повірили. Вийшов замок і сказав:
-Я тебе не боюся, я такий сильний і важкий, що впораюся з якимось УДАРЕННЯМ. Адже Наголос - це ж просто рисочка!
Наголос розсердився і раптом перестрибнув з останньої мови на перший, і зник замок, і з'явився замок.
Слова почали обурюватися, соромити Наголос, а воно продовжувало доводити свою значущість. Ось уже замість Атлас вийшов атлас, замість капель-крапель, замість дорога-дорога.
Бачать слова, що справа погана – не обійтися їм без Наголосу! Відвели йому почесне місце на своїх зборах і з тих пір до Наголосу з великою повагою ставляться.

Сьогодні ми маємо непростий інтернет урок. Ми познайомимося з дуже незвичайними звуками та літерами. Чи готові? Починаємо…

Але почнемо ми вже зі знайомого нам звуку [й`]. Що ви знаєте про нього?

Звук [й`]приголосний дзвінкий і завжди М'ЯКИЙ.Ще він любить "грати в хованки" - "ховатися" за інші літери. Прочитайте слово.

ЧАЙ

Наприкінці цього слова є звук [й`]та спеціальна літера для нього – Й (І короткий). А тепер змінимо слово:

Печиво до ЧАЮу кафе немає ЧАЯ,пригостити вас ЧАЄМО.

Літери Йу цих словах уже немає, але звук [й’]залишився! Де ж він причаївся? А він сховався за букви Ю, Я, Е, які позначають одразу два звуки

- У яких випадках голосні е, е, ю, яскладаються із двох звуків?

Висновок: йотовані голосні е, е, ю, я складаються з двох звуків, якщо стоять:

ь на початку слова;
ь після голосних;
ь після ьі ъсимволів.

У нашій промові є слова, які мають злиття звуків. Наприклад, як нам сьогодні зустрілися [йе] [йо]. Дивно, що вони позначаються однією літерою.

Злиття [йе]позначається буквою Е,а злиття[йо]буквою Ё.

А ось і сестрички - літери Еі Ё.

Вони мають ще одну особливість. Прочитайте:

РА, РО, РЕ, РЕ…

Помітили, що вони роблять із приголосними звуками? Правильно, вони роблять приголосний звук [р] м'яким - [р`].

Як тільки за приголосними звуками стане злиття [йе], приголосний стане м'яким звуком. Чому так? Ви знаєте, що звук [й] ЗАВЖДИ М'ЯКИЙ звук. Він настільки добрий і м'який, що віддає свою м'якість згідно, залишається тільки [е]. Дивіться:

РІЧКА - [Р`ЕКА]

1. Ігра «Хто уважний?»

1. Відгадайте ім'я хлопчика за першими звуками назв предметів: ялина, груша, осел, рак.

2. Яких ви знаєте тварин, що починаються на букву е? (Єхидні, йоржі, їжаки, єноти.)

3. Які ви знаєте чоловічі та жіночі імена, що починаються на букву Е? (Єгор, Олена, Єва, Єлизавета, Євген, Єлізар, Єлисей, Катерина.)

2. Гра «Вгадайте казку»

- Як звати героя казки? Як вона називається?

Вимовив слівце - покотилася грубка

Прямо з села до царя та царівни.

І за що, не знаю, пощастило ледарю.

Відповідь: Ємеля з казки «За щучим велінням».

3. Гра «Доскажи слівце»

Смак у ягоди гарний,

Але зірви її піди-ка:

Кущ у колючках ніби їжак,

Ось і названо… (Ожина).

Немите в рот

Нізащо не візьме.

І ти будь таким,

Як чистюля… (Єнот).

Ну і сукня: суцільно голки.

Його носять вічно. (ялинки).

Миє в річці свою їжу,

Щоб вона була чистішою.

І потім відправить до рота,

А чистюля той… (Єнот).

Цю казку ти прочитаєш

Тихо, тихо, тихо...

Жили-були сірий їжак

І його… (їжачка).

Добродушний, діловитий,

Весь голками покритий.

Чуєш тупіт спритних ніжок?

Це наш приятель. (Їжачок).

Колюч, та не їжак.

Хто ж це?.. (Йорш.)

За річкою вони росли,

Їх на свято привезли,

На гілочках – голки.

Хто ж це?.. (Ялинки.)

4. Уважно розглянь літери, знайди подібності та відмінності.

5. Знайди заховані літери Еі Ё. Обведи їх.

6. Назви перекреслені літери.

7. Визнач літеру в неправильному положенні.

8 . Додай відсутній елемент літери.

9. Розфарбуй тільки ті мильні бульбашки, на яких буква Енаписано правильно.

10. Виділили знайому букву.

11. Обведи і розкрий тільки ті кульки, на яких написана буква Ё. З'єднай їх ниточками з їжачком.

12. На малюнку нижче розфарбуй ліворуч велику букву і маленьку - червоним кольором. Заштрихуй середню букву, як показано. Знайди та розкрийся букву Еправоруч.

13 . З'єднай з літерою Етільки ті предмети, назви яких починаються зі звуків Е.

14 . Підкресли таку ж літеру, як унизу з лівого боку малюнка. Обведи в гурток усі літери Ез правого боку малюнка.

15. Допиши літеру Е. Закресли букву, яка відрізняється від інших.

16. Розфарбуй обидві літери червоним кольором з лівого боку малюнка. Заштрихуй за взірцем букву в середині. Знайди та розкрийся букву Ёз правого боку малюнка .

17. З'єднай з літерою Ётільки ті предмети, назви яких з неї починають я.

18. Підкресли таку ж літеру, як унизу з лівого боку малюнка. Обведи в гурток усі літери Ёз правого боку малюнка.

19. Зроби квадрати однаковими ліворуч. Чим відрізняються квадрати праворуч?

20. Допиши літеру Ё.Закресли букву, яка відрізняється від інших.

21.

Е на грядці нагоді –
Замість грабель попрацювала.

Візьми коричневий олівець і зафарбуй усі частини малюнка, де зустрічається буква Е.


22.

Еі Ё– рідні сестри,
Розрізнити сестер непросто.
Але у літери Ё дві точки,
Немов до драбинки гвоздочки.

Сірим олівцем зафарбуй усі частини малюнка з буквою Ё.

23. Гра «Складове лото». Складіть слова зі складами:

ле, ре, е, ло, се, ет, ли, ка, са, ла.

Відповідь: лисиця, річка, ялинки, село, гавкає.

24. Гра «Чарівний ланцюжок». Змініть одну літеру.

Лото – тіло; крейда – сів – співав; село – соло – сало; річка – рука; сіни – сани; співав – підлогу; Олена – місяць; Сеня – Соня – Тоня – Толя – Коля – Поля; їхати – охати.

25. Гра «Цікаві моделі». Складіть слова за такими моделями:

1. - е - (Крейда, ліс, сел.)

2. е – – (Їжа, їли, їла.)

3. е – – – (Єнот, їзда, йоржі.)

4. – е – – (Ліна, села, співала.)

26. Гра «Лісенка»

27. Гра«Наскрізна буква»

28. Гра «Малюшки-коротуна»

Ялина – м ялина, Тонн ялина, верміш ялина, шин ялина, понеділок ялинанік, бреше ялинака, в ялинавіт, ап ялинасин, щ ялина, шм ялина, ін ялина, ц ялина, т ялинаняшка, хм ялина, б ялинае, піст ялина, з ялинадь, п ялинамені, газ ялина, м ялинанік, ст ялинака.

Їжа - біс їжа, порівн їжа, м їжаль, п їжаль, рез їжа, поб їжа, Торп їжа .

29. Гра «Буква загубилася»

Вставте пропущені літери у слова:

- Рш, - Жик, - Лка.

30. Гра «Скільки їжачків?»

Порахуйте, скільки разів зустрінеться у вірші поєднання звуків «їжак»? Майте на увазі, що це поєднання звуків може ховатися і в середині, і в кінці слів

31. Гра «Слово розсипалося». Усі слова повинні начитатися з літери Ё.

Киже, Шер, чаколь.

Відповідь: їжачок, йорж, ялинка.

32. Гра «Прочитайте слово». Згадайте, що таке фарбування. Прочитайте слово, склавши початкові літери рядків вірша.

Ёлка, пам'ятаєш, під травою

Жмуло в норі приятель твій

Ігуляв у голочках,

Дояк жива ялинка. (Їжачок.)

33. Пишемо літери.

34 .

Злиття [йу]позначається буквою Ю.

1. Знайди заховані літери Ю. Обведи їх.

2. Розфарбуй тільки ті прапорці, на яких буква Юнаписано правильно.

3. Юз правого боку малюнка.



4. З'єднай з літерою Ю


5. Послухайте казку Г.Юдіна «Верблюженок Бюль-Бюль» та запам'ятайте слова зі звуком [ю].

ВЕРБЛЮЖЕНОК БЮЛЬ-БЮЛЬ

Верблюду Бюль-Бюль дуже хотілося, щоб у нього було все, як у людей.

- Мама! Я теж хочу спати в колисці.

– А хіба теплий пісок, на якому ти спиш, гірший? - Запитала верблюдиця.

– Ні, він такий м'який… – зрадів Бюль-Бюль.

- Мамо, я теж хочу грати з юлою, - сказав він наступного разу.

- А хіба бубонець на твоїй шиї гірше? - Запитала верблюдиця.

- Ні, він такий веселий! - Зрадів Бюль-Бюль.

- Мамо, я теж хочу їсти урюк, - сказав він наступного разу.

– А хіба колючки, які ми їмо, гірші? - Запитала верблюдиця.

- Ні, вони такі солодкі! – засміявся Бюль-Бюль.

- Мамо, я теж хочу жити в юрті, - сказав він наступного разу.

- Але хіба в юрті росте стільки тюльпанів, як у нас у степу? - Запитала верблюдиця.

- Звичайно ж ні! – засміявся Бюль-Бюль. – І ніколи не виросте.

6. Гра «Хто уважний?»

1. Назвіть однакові звуки у словах: юнга, південь, спідниця, юннат, юркий, юрта.

2. Плесніть у долоні, якщо почуєте звук [ю] у словах: яблуко, ялинка, Едік, Олена, Юля, гумор, вулиця, яма.

7. Гра «Хто більше?»

Придумайте якнайбільше слів, що починаються з літери Ю.
(Юла, спідниця, юннаті т.д.)

8. Гра «Знайди слово»

1. Лесенко. 2. С к о з н а я б у к в а.

ю – – ю – –

ю – – – ю – – –

ю – – – – ю – – – –

ю – – – – – ю – – – – –

Можливий варіант відповіді: Можливий варіант відповіді:

юг, юла, юнга, юннат. люди, дюшес, бюджет,

тюльпан.

9. Гра «Перетворення слів – чарівний ланцюжок»

1. Замініть одну літеру в словах: клювання, капелюшок, нора, цибуля, салат, крик.

Відповідь: дзьоб, шлюпка, Нюра, люк, салют, гак.

2. Складіть ланцюжок зі слів, що містять літеру «ю», в якому кожне наступне слово починається з останньої літери попереднього.

Відповідь: юннат – тюльпан – натюрморт – тюбик – кювет – тюльі т.д.

10. Гра «Додайте звук»

– ний, – ноша, – г, – білей, – рис.

11. Кросворд

1. Дитяче ліжечко.

2. Освітлювальний прилад.

3. Посудина для вина на тонкій ніжці.

4. Палиця із загнутим верхнім кінцем для опори під час ходьби.

Відповідь: люлька, люстра, чарка, журавлина

12.

На арені приборкувач –
Грізних тигрів король.
Він, як буква Ю , з кільцем
До тиграм сміливо встав обличчям.

Частини малюнка з літерою Юрозкрившись різнокольоровими олівцями.

13. Пишемо.

14.

Злиття [йа]позначається буквою Я !

1. Назвіть слова на звук [Йа].

2 . Знайди заховані літери Я. Обведи їх.

3. Обведи і розкрий тільки ті яблука, на яких буква Янаписано правильно.

4. Розфарбуй обидві літери червоним кольором з лівого боку малюнка. Заштрихуй букву на зразок. Знайди та розкрийся букву Яз правого боку малюнка.


5 . З'єднай з літерою Ялише ті предмети, назви яких із неї починаються.


6. Гра «Я» у квадраті»

У цьому вся квадраті 16 букв. Спробуйте їх скласти пропозицію. А читати його треба так: знайшли одну літеру, шукайте іншу, яка стоїть поряд. Літера може стояти праворуч, ліворуч, вгорі, внизу, але не по діагоналі

А раджу, друзі,

Починати вам з літери Я.

Відповідь: Я дістався кінця.

7. Кросворд

1. По горизонталі:фруктове дерево.

По вертикалі:тварина з плямистою вовною.

2. Хижий птах.

3. Шахова фігура або великий човен.

4. Дерев'яний хомут для худоби.

5. Результат гри, у якому ніхто не виграє.

6. Плазуни без ніг, зазвичай з отруйними зубами.

Відповідь: 1) (гор.) яблуня, 1) (верт.) ягуар,2) яструб, 3) човна, 4) ярмо, 5) нічия, 6) змія.

8. Ребуси

Мета: уточнити подібність і відмінність голосних І та ІІ ряду.

Ознайомити зі звуковим складом голосних літер ІІ ряду;

Розвивати фонематичне сприйняття;

Розвивати навички мовного аналізу та синтезу;

Вчити робити висновки, слухати та розуміти інших;

Розвивати пам'ять, увагу та мислення.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект НУД з навчання грамоти

Вихователь:

Дата проведення:

Тема: Йотовані голосні на початку слова (Е, Ё, Ю, Я)

Мета: закріпити знання про йотованих голосних, що стоять на початку слова.

Організаційний момент:

Основна частина.

Вихователь: Якось брати-звуки Й пішли в ліс. Бродили-бродили і заблукали.

Один вийшов на галявину і зустріла звук А, він теж заблукав. Взялися вони за руки і пішли шукати дорогу додому.

Й+А…./діти вимовляють хором разом звуки/.

Якою літерою ми можемо позначити ці два звуки? (Я) /виставляється картинка/

Дорогою до будинку вони збирали ягоди.

Інший братик Й вийшов до річки і зустріла там звук Е, який рибалив. Він погодився проводити до дому. І вони пішли разом

Й+Е…/діти вимовляють хором разом звуки/.

Якою літерою ми можемо позначити ці два звуки? (Е) /виставляється картинка/

Додому вони взяли наловлених йоржів.

Третій брат у гущавині зустріла звук О, який збирав гриби.

Разом вони пішли стежкою, зустріли їжачка і він показав їм дорогу до будинку.

Й+О…./діти вимовляють хором разом звуки/.

Якою літерою ми можемо позначити ці два звуки? (Е) /виставляється картинка/

А ще один вийшов до струмка, де набирав воду звук У. Він з радістю погодився вивести з лісу.

Й+У…/діти вимовляють хором разом звуки/.

Якою літерою ми позначаємо ці два звуки? (Ю) /виставляється картинка/

Зустрічали вони юрких мишок та білку, яка крутилася як дзиґа.

Всі брати-звуки вдало дісталися додому та були дуже раді зустрічі. Познайомили вони одне одного і з новими звуками-друзями. Розповіли, що бачили дорогою.

Ми збирали ягоди.

Ми наловили йоржів.

Ми зустріли їжачка.

Ми бачили юрких мишей.

Давайте повторимо які два звуки можуть позначати букви Е, Е, Ю, Я.

Е Е Ю Я

[й] [е] [й] [о] [й] [у] [й] [а]

А тепер згадаємо, коли наші букви позначаються двома звуками.

На початку слова (наведіть приклади слів)

Після голосної літери (наведіть приклади слів)

Після Ь і Ъ знаків (наведіть приклади слів)

Потренуємося.

Знайдіть у пропозиціях наших братиків слова, у яких їхні друзі голосні позначатимуть два звуки.

Ягоди, йоржи, їжачка, юрких.

  1. Діти ланцюжком вигадують слова, які починаються на Е, Е, Ю, Я. Записують і розкладають літери на звуки.
    Наприклад: яблуко, якір, ядро, ясен, Єгор, єнот, ялина, їжак, ялинка, ємність, дзиґа, юність, Юпітер, юнга…
  1. Розбір голосних звуків.

Яна та Юля пішли за ягодами.

Єгор їсть яблука та абрикоси.

Яша вбирає ялинку.

Єлисей їде автобусом.

Ящірка дуже в'язка.

Олені купили яскраву спідницю.

3) Викладання слів із розрізних букв.

Й У

4) Розділити слова на два стовпчики: 1 – де наші голосні позначатимуть один звук, 2 – позначають два звуки. Слова можуть бути подані на картках, записані на дошці або продиктовані.

Наприклад: яма, літо, Єгор, юнга, жовтець, лід, їжачок, пряжа ...

ІІІ. Підбиття підсумків
- Про які літери говорили?
- У яких випадках вони утворюють два звуки?


Цілта:активізувати знання дітей про йотовані голосні та літери, що їх позначають; удосконалювати вміння ділити слова склади; розвивати вміння конструювати речення зі слів.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань.

! Гра "Хто швидше збере?".

На дошці виставлені предметні картинки з одно-, дво- та трискладовими назвами предметів.

Діти, що сидять на першому ряду, підбирають картинки з односкладовими назвами предметів, на другому ряду – з двоскладовими, на третьому – з трискладовими.

Кит, сокира, міст, олівець, автобус, рак, пила, склянка, голуби, горобець, тигр, кінь, рама, кулі, барабан, сова, стіл, кури, папуга, слон, ластівка, мак, лялька, літак, чайник, лінійка, цибуля, будинок, ложка, сорока.

ІІ. Словникова робота.

1. Р ебята - хлопчики та дівчатка в ранньому віці.

& Етимологія слова.

Слово хлопціпоходить від слова дитина. За старих часів дитинаозначало "маленький".

Запишіть це слово, промовляючи по складах, виділіть орфограму, розділіть на склади, поставте наголос.

2. Х прор прош ? - так, як треба.

Дощ покапав і пройшов,

Сонце в цілому світлі.

Це дуже добре

І великим та дітям.

В. Маяковський

& Етимологія слова.

Походження слова неясно. Можливо, в давнину воно мало значення «чистий» або «хоробрий».

ІІІ. Формування нових знань.

1. Слово вчителя.

У російській є цікавий приголосний звук Й (йот). Він любить «грати у хованки» – «ховатися» за інші літери. Прочитайте слово.

Наприкінці цього слова є звук [й'] та спеціальна літера для нього – Й (І коротке). А тепер змінимо слово:

Літери Й у цих словах уже немає, але звук [й '] залишився! Де ж він причаївся? А він сховався за букви Я, Ю, Е, Ё, які позначають одразу два звуки:

2. Виконання вправи 30.

Скільки складів у кожному слові?

Скільки літер у першому складі кожного слова?

Які це букви?

Які звуки вони означають?

У яких випадках голосні е, е, ю, яскладаються із двох звуків?

Виво д: йотовані голосні е, е, ю, я складаються з двох звуків, якщо стоять:

ьна початку слова;

ьпісля голосних;

ьпісля ьі ъсимволів.

Звукобуквенний розбір одного із записаних слів:

Юла- ю - ла

ю - [й'] - приголосний, м'який, дзвінкий.

[у] - голосний, ненаголошений.

л -[л] - приголосний, дзвінкий, твердий.

а -[а] - голосний, ударний.

Чому букв менше, ніж звуків?

Фізкультхвилинка

IV. Складання оповідання з картинки.

1. Виконання вправи 32.

2. Робота над конструюванням речень.

Виконання вправи 33.

V. Підсумок уроку .

Які голосні називаються йотованими? Перерахуйтеїх.

Плесніть у долоні, коли почуєте слово, в якому звуків більше, ніж букв.

Спідниця, ярмарок, єнот, крейда, йод, веретено, яблуко, ялинка, моряк.

Домашнє завдання: вправа 34.