Exemplu de scriere a planului de lecție. Metode de luare a notițelor: cum să iei notițe despre istorie? Ce este un plan de lecție?

O lecție bună și utilă nu poate fi predată fără pregătire. De aceea este atât de important să te gândești la mișcarea lui în avans. Standardul federal de stat pentru educația generală de bază subliniază că procesul educațional trebuie organizat astfel încât elevii să poată obține rezultate culturale generale, personale și cognitive. Prin urmare, există mai multe cerințe generale pentru crearea unui plan de lecție.

Ce este un rezumat al lecției?

Fiecare profesor competent, înainte de a preda o lecție, întocmește un plan de lecție. Ce înseamnă acest termen? Încă din vremea studenților, toată lumea s-a obișnuit cu faptul că un rezumat este informația care tocmai a fost ascultată în scris. În lumea predării, totul este diferit. Schița (sau cu alte cuvinte, planul lecției) este întocmită din timp și servește ca un fel de sprijin, un indiciu pentru profesor. Acestea sunt informații colectate împreună despre ce este lecția, cum este structurată, ce semnificație are, care este scopul ei și cum este atins acest obiectiv.

De ce trebuie să creezi un plan de lecție?

În primul rând, profesorul are nevoie de un plan de lecție. Acest lucru este valabil mai ales pentru profesorii tineri care, din lipsă de experiență, se pot încurca, pot uita ceva sau nu țin cont. Desigur, dacă se gândește cu atenție în prealabil cum să prezinte informații elevilor, ce exerciții pentru a le consolida și a le practica, atunci procesul de asimilare va merge mult mai rapid și mai bine.

Adesea, notele de lecție trebuie să fie prezentate directorului, deoarece aceasta este o reflectare directă a modului în care lucrează profesorul, a modului în care metodologia de predare corespunde cerințelor școlare și a curriculumului. Punctele forte ale profesorului, precum și erorile și neajunsurile sale metodologice, sunt vizibile clar din note.

Cerințe primare

Este dificil să vină cu cerințe generale pe care trebuie să le îndeplinească toate planurile de lecție. La urma urmei, multe depind de copii, de vârsta lor, de nivelul de dezvoltare, de tipul de lecție și, bineînțeles, de materia în sine. Planul de lecție de limba rusă va fi fundamental diferit de planul de lecție, de exemplu, despre lumea din jurul nostru. Prin urmare, nu există o singură unificare în pedagogie. Dar există mai multe cerințe generale pentru cum ar trebui să arate un plan de lecție:


La ce altceva merită să fii atent?

De regulă, atunci când creează un plan de lecție, un profesor trebuie să se gândească la fiecare mic detaliu. Până la cât timp va fi alocat implementării fiecăruia dintre punctele planului. Este necesar să notăm toate remarcile spuse de profesor și să le oferiți răspunsurile așteptate ale elevilor. Toate întrebările pe care profesorul urmează să le pună ar trebui să fie, de asemenea, clar formulate. Ar fi o idee bună să indicați separat cu ce echipament ar trebui să lucrați în timpul lecției. Dacă în timpul lecției sunt folosite un fel de fișe sau profesorul arată o prezentare, imagini etc. pentru claritate, toate acestea ar trebui să fie atașate la notele lecției în formă tipărită și electronică. Rezumatul ar trebui să se încheie cu un rezumat și teme.

Cum să pregătiți corect o schiță?

Profesorul își poate elabora un plan sub orice formă. Acestea pot fi simple note, rânduri individuale, propoziții sau un scenariu detaliat. Unele descriu schematic informațiile necesare. Dacă trebuie să trimiteți notele pentru a fi examinate de către superiori, cel mai comun formular este sub forma unui tabel. Este foarte comod și vizual.

Un exemplu de întocmire a unui scurt contur

Scurt plan de lecție. clasa a 5-a

Articol: Limba rusă.

Subiect: adjectiv.

Tip de lecție: combinate.

Scopul lecției: introduceți elevii într-o nouă parte de vorbire.

Scopuri principale:

  • dezvoltarea abilităților și abilităților de vorbire;
  • exersează capacitatea de a coordona cuvintele.

Echipament: tablă, cretă, fișe, tabele.

În timpul orelor:

  • Organizarea timpului;
  • verificarea temelor pentru acasă;
  • explicarea materialului nou (citirea regulilor, lucrul cu ele, efectuarea de exerciții de consolidare a materialului);
  • repetarea materialului studiat;
  • rezumarea lecției, evaluarea cunoștințelor elevilor;
  • teme pentru acasă.

Vă rugăm să rețineți că toate punctele lecției trebuie descrise în detaliu de către profesor, până la fiecare remarcă. În plus, vizavi de fiecare articol trebuie să scrieți timpul maxim care va fi alocat pentru fiecare dintre ele. În acest fel, nu va apărea situația că lecția se apropie de sfârșit și doar jumătate din ceea ce a planificat profesorul a fost realizat.

Nu toate notele vor fi la fel. Vârsta elevilor este foarte importantă atunci când vorbim despre planuri de lecție. Clasa a VI-a, de exemplu, poate percepe informații noi într-o formă standard. Acesta este momentul în care profesorul explică regula, notează materiale importante pe tablă și apoi oferă o serie de activități pentru a exersa și a consolida ceea ce s-a învățat. Pentru clasa 2, această opțiune va fi ineficientă. Pentru copii se obisnuieste sa se introduca lucruri noi intr-un mod jucaus sau cu ajutorul materialelor vizuale.

Să dăm un exemplu de alt rezumat.

Plan de lecție de engleză, clasa a VII-a

Subiect: repetarea materialului gramatical acoperit.

Tip de lecție: combinate.

Scopul lecției: consolida abilitățile dobândite pe tema traducerii propozițiilor din vorbire directă în vorbire indirectă.

Scopuri principale:

  • dezvoltarea abilităților de comunicare;
  • dezvoltarea capacității de a lucra în echipă;
  • dezvolta capacitatea de a evidenția principalul lucru din materialul studiat.

Echipament: tablă, cretă, prezentare, magnetofon.

În timpul orelor:

  • Organizarea timpului;
  • încălzire fonetică;
  • încălzire lexicală;
  • repetarea materialului acoperit (exerciții, muncă independentă, lucru în echipă);
  • verificarea temelor pentru acasă;
  • rezumarea lecției;
  • teme pentru acasă.

După cum se poate observa din acest exemplu, punctele planului de lecție nu au o locație clară. O verificare standard a temei poate fi efectuată la începutul lecției, la mijloc sau chiar la sfârșitul lecției. Principalul lucru pentru un profesor este să nu se teamă să experimenteze, să inventeze și să aducă ceva nou în fiecare lecție, astfel încât lecția să fie interesantă și specială pentru copii. Pentru ca ei să aştepte cu nerăbdare. În funcție de tipul ales, planul lecției va depinde. Clasa a VII-a (spre deosebire, de exemplu, de școlari mai mici) vă permite să structurați o lecție într-un mod nestandard. Repetarea a ceea ce s-a învățat poate fi realizată sub forma unui joc sau competiție. Puteți oferi studenților posibilitatea de a-și demonstra abilitățile prin muncă independentă. Principalul lucru este să înțelegeți ce tip de activitate este potrivit pentru o anumită clasă, un anumit grup de elevi (trebuie să țineți cont atât de vârstă, cât și de performanța generală în clasă).

Rezumând

Deci, să rezumam toate cele de mai sus. Instrucțiunile pas cu pas pentru elaborarea unui plan de lecție vor arăta astfel:

  1. Subiect/clasa.
  2. Un fel de lecție.
  3. Tema lecției.
  4. Ţintă.
  5. Scopuri principale.
  6. Echipamente.
  7. În timpul orelor:
  • moment organizatoric, încălzire etc. (începem să descriem în detaliu discursul profesorului și al elevilor);
  • verificarea temelor pentru acasă;
  • introducerea de material nou, dezvoltarea acestuia;
  • consolidarea a ceea ce s-a învățat, repetarea.

8. Rezumând.

Etapele lecției pot fi aranjate în orice ordine, pot fi completate sau prezentate selectiv în timpul lecției.

Nu uitați că, în primul rând, notițele nu sunt necesare autorităților, nici directorului, nici directorului și nici elevilor. Este un instrument de lucru și un asistent al profesorului. Și aici nu este o chestiune de experiență sau de capacitatea de a experimenta pe loc. Nimeni nu te deranjează să aduci ceva nou și unic la lecție. Profesorul poate glumi, poate da un exemplu din viață (și, desigur, acest lucru nu ar trebui să fie scris în note). Dar, în orice caz, un plan de lecție trebuie să fie prezent. Ai luat clasa a 8-a, a 3-a sau a 11-a - nu contează! Clasa este activă sau pasivă, o înțelege „din mers” sau necesită explicații lungi - nu contează! Faceți din aceasta o regulă - faceți un plan înainte de fiecare lecție. Cu siguranță nu va fi de prisos.

Schema 1 (pentru specialitatea tehnologie și antreprenoriat)

Data __________ Clasa_____

Subiectul lecției __________________________________

Tipul de lecție

Scopul lecției ___________________________________

Z

Schiță de proiectare a plăcii

obiectivele lecției:

    educational;

    în curs de dezvoltare;

    educational;

Metode de lecție:

Obiectul muncii:

Conexiuni interdisciplinare:

Materiale si echipamente tehnice:

Literatura pentru profesori:

Literatură pentru lectură extracurriculară pentru elevi:

Cursul lecției (etape și timp aproximativ):

1. Partea organizatorica - 5 min.

2. Prezentarea de material nou - 15 min.

3. Lucrare practică (Introductory briefing) - 10 min.

4. Muncă independentă (Instruire de rutină) – 40 min

5. Briefing final (rezumat) - 10 min.

6.Teme – 5 min.

7. Curățarea locului de muncă – 5 min.

Notă.În timpul lecției ei semnează:

    Întrebări de revizuire (răspunsuri sugerate pentru elevi);

    Tutoriale direcționate;

    Prevenirea greșelilor comune;

Notele conțin toate diagramele, tabelele, desenele etc. care sunt propuse elevului să le completeze sau vor fi folosite de profesor pentru a explica materialul (de exemplu, desene sau desene pe tablă).

Schema 2 (pentru specialitatea arte plastice)

    Clasă, dată, eveniment

    Tema generală a trimestrului.

    Subiectul lecției.

    Tipul de lecție.

    Scopul și obiectivele lecției:

      educational;

      educational;

      în curs de dezvoltare.

    Forme și metode utilizate în lecție.

    Echipament pentru profesor.

    Echipament pentru elevi.

    Temă pentru studenți (formulare).

    Serii vizuale, literare, muzicale.

    Literatura pentru profesori.

    Planul de lecție în funcție de timp.

    Schiță a designului plăcii.

    În timpul orelor:

Anexa 3

Schema de autoanaliză a lecției

    Tema, scopul și obiectivele lecției.

    Evaluarea generală a profesorului despre sine (satisfăcător, nesatisfăcător).

    Evaluați scopurile și obiectivele:

    dacă obiectivele au fost atinse;

    cum s-a realizat;

    ceea ce a contribuit sau a împiedicat atingerea obiectivelor.

Descrieți volumul de material:

  • dacă există suficient material pentru atingerea scopului sau nu;

    distribuirea materialului pe timp (timp rămas sau insuficient);

    există vreo încredere pe cunoștințele anterioare;

    luând în considerare caracteristicile individuale (calitatea învăţării).

Caracteristicile metodelor utilizate și evaluarea eficacității utilizării lor:

  • exprimarea metodelor; mijloace, tehnici;

    de ce au fost alese aceste metode specifice;

    eficient sau nu.

Evaluarea activității elevului:

  • care a influențat activitatea.

    Concluzii generale ale lecției:

    ce ai vrea sa faci altfel;

    ce ți-a plăcut, ce nu ți-a plăcut;

    exprimă-ți sentimentele.

Subiectul lecției _____

Ţintă:

Sarcini: Educational: Formarea cunoștințelor elevului ________________________________________________________________

Îmbunătățirea cunoștințelor elevilor despre _____________________________________________

________________________________________________________________________________

De dezvoltare: Dezvoltarea abilităților elevilor ________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

Educational

pe baza cunoștințelor despre ________________________________________________________________;

educație ________________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________________

Tip de lecție:- formarea și îmbunătățirea ZUN - formarea ZUN

Metode

Echipamente

Ranji

etape

Etape

lecţie

Elemente de lecție

Metoda de feedback

Notă

Org. moment

Salutare, pregătirea clasei pentru lecție

Stabilirea obiectivelor de diagnosticare

Salutări din partea profesorilor.

Înțelegeți scopul lecției

Verificare acasă

sarcini

Dictare

Testare

Sondaj oral

Ind. sarcini

Lucru de grup

Efectuați autoverificări și verificări reciproce

Actuale

ation

cunoştinţe

Răspunzând la întrebările puse, ei participă la întocmirea unei diagrame logice

Celepola

putrezind

Astăzi la clasă

Când răspundeți la întrebările adresate, formulați scopul studierii temei, notați numărul și tema

Difuzare

cunoștințe și

primar

asimilarea lor

Participați la conversație

Notați într-un caiet termenii și conceptele de bază ale subiectului studiat.

Consolidare secundară

Lucrări de laborator

Dictare

Sondaj oral

Ind. sarcini

Lucru de grup

Muncă independentă

Finalizați sarcini

Generalizare

și sistematic

ation

Control asupra absorbției

Dictare

Testare

Sondaj oral

Ind. sarcini

Lucru de grup

Efectuați autoverificare, autoevaluare, verificare reciprocă, evaluare reciprocă

Rezumatul lecției.

Definiție

teme pentru acasă

1.Alineatul nr.

Rezumă lecția

Notează temele

Data lecției „____”_________________201_g. clasa ______

Ţintă:_______________________________________________________________________________

Sarcini: Educational: Generalizarea cunoștințelor elevilor _____________________________________________

_______________________________________________________________________

Monitorizarea nivelului de învățare de către elevi ________________

_______________________________________________________________________

Educational: Formarea unor viziuni dialectico-materialiste despre lume ale elevilor

pe baza cunoștințelor despre ________________________________________________________________;

educație ____________________________________________________________

_______________________________________________________________________

De dezvoltare: Dezvoltarea abilităților elevilor (lucrare cu microscop, cu material herbar,

colecții și manechine, tabele) ____________________________________________

Tip de lecție:- generalizarea și sistematizarea cunoștințelor - controlul asupra asimilării cunoștințelor

Metode: verbal (poveste, conversație, prelegere); vizuale (ilustrări, demonstrații); practic (lucrarea cu ierburi, colecții, micropreparate); reproductivă; problematic - motoarele de căutare; inductiv; deductiv; metode de lucru educațional sub îndrumarea unui profesor; metode de studiu independent; control oral; control scris; ____________________________________________________________

Echipamente:____________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________

Ranji

etape

Etape

lecţie

Elemente de lecție

Metoda de feedback

Org. moment

Stabilirea unui obiectiv

Actualizarea cunoștințelor

Operarea cu cunoștințe și metode de acțiune în situații standard

Operarea cu cunoștințe și metode de acțiune în situații non-standard

Evaluarea performanței

Rezumatul lecției

Definiţia homework

Un plan de lecție este un document special întocmit de un profesor care intenționează să efectueze o sesiune de formare corespunzătoare.

Acest document ajută profesorul să desfășoare o lecție la un nivel superior și, de asemenea, îi ajută pe reprezentanții administrației școlii, părinții elevilor și alte părți interesate să înțeleagă mai bine esența și structura procesului educațional și să evalueze eficacitatea profesorului.

Planul de lecție conține următoarele informații:

  • Despre subiectul lecției,
  • Despre scopurile lecției, și anume: educaționale, de dezvoltare și educaționale,
  • Despre cursul lecției,
  • Cu privire la suportul metodologic al procesului de învățământ,
  • Despre temele oferite elevilor.

Stăpânirea profesiei de cadru didactic presupune capacitatea de a întocmi sistematic și competent un plan de lecție pe materia predată de profesor. Această abilitate indică disponibilitatea de a analiza materialul educațional, de a stăpâni principiile și metodele de selecție a acestuia, de a-și planifica timpul de lucru și de a implementa curriculumul actual. În acest sens, pentru toți studenții universitari care învață în specialitățile pedagogice, a fost stabilită o cerință, deja în curs de studiu și de parcurgere a practicii educaționale și de predare de stat, de a întocmi independent un plan de lecție.

Planul de lecție se bazează pe următoarele aspecte

  1. Cerințe ale unui curriculum modern.
  2. Planificarea calendaristică a anului universitar.
  3. Caracteristicile unei situații metodologice specifice.

Planul de lecție în sine ar trebui să fie concis, dar în același timp să fie informativ. Să luăm în considerare fiecare dintre punctele principale ale planului de lecție separat.

Subiectul lecției

Subiectul lecției formulate în conformitate cu planificarea curriculară și calendaristică. Ea ar trebui să reflecte extrem de concis și fără ambiguitate ideea principală a lecției și scopul implementării acesteia. Nu este nevoie să descrieți în detaliu nicio regulă sau alt material educațional aici. De exemplu, subiectul unei lecții de matematică poate fi formulat după cum urmează: „Aria unui cerc”. Din această simplă frază, devine evident că lecția este dedicată introducerii elevilor în conceptul de „zonă a unui cerc” și metode de calcul. Sau în rusă: „Dialog. Conceptul de vorbire dialogică”. De asemenea, este evident că în lecție elevii vor învăța despre ce este dialogul și ce este dialogul.

Scopul lecției

Acest punct răspunde literalmente la întrebarea: „De ce se desfășoară această sesiune de antrenament?” Conceptul de „obiectiv al lecției” în știința metodologică combină trei obiective:

  • Educational,
  • De dezvoltare și
  • Educational.

Educațional (sau, așa cum se numește uneori, cognitiv) Scopul este de a face cunoștință cu ce material educațional se predă lecția.

De dezvoltare scop - modul în care lecția poate influența pozitiv dezvoltarea capacității de a gândi logic, de a percepe faptele și fenomenele și analiza lor independentă.

Educational scop - ce funcție educațională îndeplinește lecția educațională (de exemplu, o lecție de limba rusă pe tema „Dispoziție imperativă. Forme simple și politicoase” îi învață pe copii să fie politicoși reciproc în comunicare și respect pentru bătrâni). Și o lecție din istoria Rusiei pe tema „Războiul Patriotic din 1812” formează studenților atitudini patriotice și o atitudine negativă față de acțiunile militare ca manifestare a imorității și cruzimii.

În timpul orelor

În timpul orelor- aceasta este partea principală a planului său general. Ea este cea care vorbește despre cum va decurge lecția, în ce constă și în ce secvență sunt efectuate acțiunile profesorului și elevilor. O lecție poate fi comparată într-o oarecare măsură cu o producție teatrală, în care cursul lecției va fi scenariul ei. De exemplu, în majoritatea cazurilor se pot distinge următoarele etape ale unei lecții.

  • Salutari,
  • Repetarea ultimului material studiat sub forma unui sondaj frontal sau a unui răspuns la tablă,
  • Verificarea rezultatelor temelor,
  • Explicația materialului nou,
  • Efectuarea sarcinilor care vizează consolidarea materialului nou,
  • Rezumând lecția,
  • Anuntul temei.

Cu toate acestea, trebuie remarcat faptul că această structură a lecției este doar aproximativă și nu pretinde a fi universală: cursul unei lecții depinde întotdeauna de conținutul și scopul acesteia. De exemplu, despre ce explicație a unui material nou putem vorbi dacă în clasă se scrie un test pe baza opțiunilor, al cărui scop este să identifice nivelul de stăpânire a vorbirii scrise în limba engleză în ultimul trimestru?

Fiecare etapă a lecției trebuie descrisă pe scurt de către profesor. De exemplu, ce sarcină se propune să fie îndeplinită, cu ce tip de material educațional vor fi familiarizați elevii și cum se va face acest lucru (sub forma unei declarații orale din partea profesorului, o prezentare pe calculator, o demonstrație a unui film sau un experiment de laborator)?

Suportul metodologic al procesului de invatamant

Profesorii sunt uneori numiți „lucrători cu tablă și indicatori”. Da, ele sunt principalul „instrument” al profesorului. Cu toate acestea, pe lângă indicator, manual, revista de clasă, cretă și tablă, există și alte mijloace de predare: de exemplu, un proiector, echipament de limbaj, un computer sau instrumente pentru observații de laborator. Utilizarea acestuia este reflectată și în planul de lecție și completează imaginea acestuia.

Teme pentru acasă

Nu este un secret pentru nimeni că mulți școlari au o atitudine cool față de teme, ca să spunem ușor. Și într-adevăr, există o explicație rezonabilă pentru aceasta: la urma urmei, pe lângă această materie, ei trebuie să se pregătească pentru alte ore, iar mulți dintre ei merg și la ore suplimentare în cluburi și secții, la o școală de muzică. În plus, fiecărui școlar ar trebui să i se acorde timp pentru jocuri și odihnă în rutina zilnică.

Este evident că temele ar trebui să aibă un singur scop: să consolideze mai bine materialul învățat la clasă. Prin urmare, dimensiunea sa, de regulă, nu depășește 1/3 din volumul total. În plus, temele pentru acasă ar trebui să fie accesibile și ușor de înțeles ca conținut și semnificație și, de asemenea, să fie strâns legate de subiectul lecției. De exemplu, atunci când studiezi definiții izolate exprimate prin fraze participiale într-o lecție de limba rusă, poți cere elevului să finalizeze un exercițiu în care ar trebui să rescrie o cantitate mică de text care conține această construcție, să pună semne de punctuație și să sublinieze definițiile izolate în formă de fraze participiale.

Dimensiunea planului de lecție în sine Nu limitat de orice reglementare, dar în practică constă de obicei din 1,5-2 pagini de text dactilografiat în format A 4.

Luarea de note poate fi atribuită acelor abilități care sunt foarte apreciate în instituțiile de învățământ. Această abilitate este deosebit de importantă în procesul educațional, deoarece studenții au nevoie constant de prelegeri pentru a se pregăti pentru cursuri, teste și examene. Prin urmare, nu este nimic ciudat în întrebarea cum să scrieți note.

Ce obiective ar trebui să urmăriți?

De ce ar putea fi necesare abilități de a lua notițe? Ar trebui enumerate principalele puncte care vor răspunde la această întrebare.

Care este sensul unui astfel de concept?

Înainte de a înțelege cum să scrieți un rezumat, trebuie să înțelegeți ce este acesta. Termenul include două rădăcini. Unul dintre ele este cuvântul „kon”, adică începutul, restrângerea domeniului de acțiune, limită. Semnificația principală a luării de note este ascunsă în astfel de restrângerea, reducerea și prăbușirea datelor primite.

Prin rezumat este necesar să înțelegem crearea secundară a surselor într-o formă complet diferită - prăbușită și comprimată. Întregul proces poate să semene cu o procedură precum separarea laptelui de care se separă smântâna. În acest caz, informația acționează ca lapte, iar abstractul acționează ca smântână. În toate dicționarele, luarea de note este definită din perspectiva unui rezumat, a unei scurte înregistrări.

Cerințe de bază de luat în considerare

Dacă doriți să vă dați seama cum să scrieți note, trebuie să înțelegeți că nu toate tipurile de note scurte pot fi considerate luare de note. Termenul se referă la combinația dintre un plan specific, extrase și teze importante. Principala cerință care a fost întotdeauna prezentată notelor este ca înregistrarea să fie sistematică, logică și coerentă. Pe baza acestui fapt, putem spune că acele extrase cu mai multe puncte ale planului care nu reflectă întreaga logică a unei anumite lucrări, nu au o legătură semantică și nu pot fi considerate un sinopsis. Acest lucru ar trebui înțeles. Mai ales dacă doriți să vă dați seama cum să scrieți corect notele.

Textul poate fi folosit de alte persoane

Informațiile succinte, concise, prezentate logic, scrise de o persoană, pot fi folosite de alte persoane. Acest lucru se datorează universalității datelor. În acest sens, putem spune că schița poate fi accesată chiar și la un anumit număr de ani după ce a fost scrisă, întrucât are cea mai accesibilă formă, spre deosebire de alte note. Este foarte greu să te pierzi în gândurile altcuiva în timp ce lucrezi cu el.

Trebuie remarcat faptul că, dacă un student dorește ulterior să furnizeze notele sale cuiva, trebuie să le păstreze mai exact. În plus, acest lucru îi va permite să se refere el însuși la notele sale după un anumit număr de ani.

Ce caracteristici trebuie luate în considerare?

Vrei să-ți dai seama cum să scrii corect notele? Apoi, trebuie să vă familiarizați cu unele dintre caracteristicile compoziției sale.

  1. O privire rapidă ar trebui să fie suficientă pentru a determina caracterul complet al subiectului. În același timp, persoana care citește rezumatul trebuie să înțeleagă natura textului și să identifice complexitatea acestuia prin prezența unor termeni specifici. O astfel de cunoaștere a datelor furnizate într-un formular scurt vă va ajuta să faceți în mod conștient o alegere în favoarea unui anumit rezumat.
  2. Când luați notițe, trebuie să procesați cu atenție informațiile furnizate. În acest caz, citirea și analiza repetată va ajuta, în care puteți împărți textul în mai multe părți, separând tot ce este inutil.
  3. Rezumatul ar trebui să evidențieze ideile principale - teze. Concepte, categorii, definiții, legi și formulările lor, fapte și evenimente, dovezi și multe altele. Toate acestea pot acționa ca o teză.

Principalele caracteristici ale rezumatului

Vrei să înțelegi cum să scrii un rezumat al literaturii? Pentru a face acest lucru, toate informațiile furnizate trebuie repovestite într-o formă coerentă. Cu toate acestea, nu trebuie să uităm de calități atât de importante precum claritatea și concizia. În plus, unul dintre elementele de legătură ar trebui să fie logica internă, care nu poate fi înlocuită cu tranziții lungi.

După cum am menționat deja, rezumatul trebuie să fie concis. Și, în același timp, trebuie să se bazeze nu numai pe principalele prevederi și concluzii, ci și pe fapte. Este necesar să se furnizeze dovezi și exemple. Dacă afirmația nu este susținută de toate acestea, atunci nu va putea convinge. În consecință, va fi foarte greu de reținut.

Prin urmare, dacă doriți să vă dați seama cum să scrieți un rezumat al lecției, atunci trebuie să înțelegeți că nu numai punctele principale trebuie notate. Nu încercați să evitați repetarea. Mai ales dacă abordează problema dintr-un unghi diferit sau o acoperă mai expresiv. Acesta este un fel de „aromă de stil”, cu ajutorul căreia puteți înțelege materialul furnizat mai detaliat și, în consecință, să-l amintiți.

În mod convențional, luarea de note este împărțită în mai multe tipuri. Ar trebui să vorbim despre ele mai detaliat.

Cum se scrie un plan?

Conturul, care se numește plan, poate fi obținut cu ușurință. Mai ales dacă întocmiți mai întâi un plan pentru o anumită lucrare. Mai mult, se poate forma din nou, de la bun început. Sau puteți utiliza un plan proiectat anterior pentru a scrie o nouă schiță.

La fiecare întrebare dintr-un astfel de program trebuie să se răspundă printr-o anumită parte a textului scris. Cu toate acestea, există și cazuri în care un element din plan nu ar trebui să fie însoțit de completări sau explicații. Aceasta poate fi numită una dintre caracteristicile schiței planificate.

După ce ați dobândit o abilitate specială, puteți răspunde, de exemplu, la întrebarea cum să scrieți note despre istorie. Textul scris va avea simplitate, concizie și claritate în forma sa de bază. Acest avantaj poate ajuta și la redactarea unui raport și la pregătirea discursurilor. De asemenea, trebuie înțeles că luarea de note va fi de mai bună calitate dacă planul este așa.

De asemenea, trebuie să fiți capabil să scrieți citatele.

Doriți să răspundeți la întrebarea despre cum să scrieți un rezumat al literaturii? Luarea de note textuale vă va ajuta în acest sens. Se bazează în principal pe citate și pasaje. Declarațiile pot fi legate între ele prin tranziții logice. De asemenea, puteți face un plan și puteți include teze individuale în note.

Un rezumat textual poate deveni o sursă excelentă de declarații aproape textuale ale autorului, precum și faptele care au fost date de acesta. Acest tip de luare de note este cel mai popular în studiul criticii literare.

Un rezumat de acest fel nu este greu de alcătuit. Chiar dacă scrierea necesită anumite abilități cu care puteți scrie rapid citatele principale.

Dacă doriți să răspundeți la întrebarea cum să scrieți un rezumat al unui articol sau al unei opere literare, atunci ar trebui să știți despre principalul dezavantaj al acestui tip de luare de note. Nu va contribui la activarea atenției și a memoriei. Copierea automată a citatelor nu contribuie la asimilarea textului și a conținutului acestuia.

Sensul principal al luării de note gratuite

Nu știi cum să scrii corect. Un astfel de rezumat conține extrase, citate și teze. O parte din acesta poate fi, de asemenea, întocmită conform unui plan specific.

Un rezumat gratuit poate fi scris corect dacă autorul este capabil să noteze în mod independent, clar și concis punctele principale. În consecință, este necesară o înțelegere mai profundă a materialului furnizat. Acest tip de rezumat este considerat cel mai complet. Va contribui foarte mult la calitatea învățării lecției. Principala preocupare a elevului în această situație este să înțeleagă corect și apoi să noteze clar și logic tot ceea ce este necesar.

Care este rostul luării de note tematice?

Cu ajutorul unui rezumat tematic, puteți obține un răspuns complet la întrebarea-tema formulată. În acest sens, au primit acest nume. Sensul său principal este ascuns în nevoia de a dezvolta o anumită temă. Pentru aceasta pot fi folosite o varietate de surse. Este posibil ca rezumatul tematic să nu reflecte conținutul lucrărilor care au fost folosite pentru a-l scrie.

Luarea de note de acest fel contribuie la studiul temei și la analiza cuprinzătoare. Poate simplifica semnificativ lucrul pe un anumit subiect. Cu toate acestea, ar trebui să utilizați câteva surse pentru aceasta.

Dacă nu știți cum să scrieți un rezumat al unui paragraf, articol, text istoric, operă literară etc., atunci trebuie să vă familiarizați cu câteva recomandări.

Luarea de note ar trebui să fie însoțită nu numai de o prezentare logică, ci și de o organizare excelentă a textului. Acest lucru poate afecta conținutul intrării și capacitatea de utilizare a acesteia.

Abrevierile vă pot ajuta să scrieți note și să analizați textul pliabil. Acestea sunt cuvinte și expresii abreviate, precum și semne care pot fi folosite în locul cuvintelor.

Concluzie

Dacă stăpânești o tehnică specială de procesare a informațiilor, atunci poți crea cu ușurință și pur și simplu un nou document care este logic și coerent. În consecință, vă veți putea da seama cum să luați notițe corect.