Начертайте ракета точка по точка. Директна образователна дейност Познание (femp) в подготвителната група за училище

Секции: Работа с деца в предучилищна възраст

Софтуерно съдържание:

  • Обобщение на знания, способности и умения: определяне на времето по часовник, решаване на изрази за събиране и изваждане в рамките на 10, решаване на проблема с намирането на сумата;
  • Консолидиране на познанията за количествено и порядково броене, обратно броене;
  • Навигирайте върху лист хартия;
  • За консолидиране на концепцията за математически знаци „+“, „-“;
  • Формирайте представа за верни и неверни преценки.
  • Продължете да учите децата да отговарят на въпроса с цели изречения;
  • Развивайте внимание, памет, мислене;
  • Развивайте фините двигателни умения, визуално-пространственото възприятие и координацията око-ръка.
  • Формирайте умения за самостоятелна работа.
  • Увеличете интереса на децата към знания за космоса, планетите.

Активиране на речника:Слънчева система, планети: Меркурий, Марс, Венера, Земя, Юпитер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон.

Предварителна работа:разговор с деца за празника „Ден на космонавтиката“, рисуване „Извънземни от космоса“, приложение „Нашият космодром“.

Материали за урока: демонстрационен модел на Слънчевата система (цветни балони с имената на планетите върху черен плат), картинки - смешарики, пликове със задачи, глобус.

Подръчници: карти за d / и „Колко е часът“, карти „Парашутисти“, карти „Свързване по точки“

Ход на урока

I. Организационен момент.

- Момчета, днес ще отидем на космическо пътешествие. Нашите приятели са в беда. Смешарики искаха да отидат в космоса като Белка и Стрелка, те се озоваха на различни планети и не могат да намерят пътя си към дома - към планетата Земя. Ще им помогнем ли?

II. Главна част.

1. D / и „Свързване чрез точки“

Предназначение: повторение на преброяване напред и назад.

- Първо, трябва да изберем транспорт, с който да полетим в космоса. Свържете точките в ред, започвайки с номер 1, и ще имате модел на самолет.

- Какво направи?

Очакват ни бързи ракети
За полет до планети.
Каквото искаме
Ще летим до този!
Но има една тайна в играта:
Няма място за закъснели!

Изстрелваме ракетата!
Свържете контакти,
Стартирайте двигатели.
Започваме отброяването: 10, 9, 8, 7, ... 2.1. Старт.

2. Работа по картите "Колко е часът"

Предназначение: да може да определи часа по часовника, да съпостави показанията на часовника с числата.

И така, момчета, отиваме на планетата Меркурий. Първата планета, която е най -близо до Слънцето, е Меркурий. Тази планета е много гореща, защо мислите? Меркурий се втурва след Слънцето, сякаш се страхува да застане зад него. През земната година тази планета успява да обиколи Слънцето 4 пъти. Древните гърци са казвали: „Който трябва да побърза някъде, нека се учи от Меркурий“.

Меркурий е най -близката до Слънцето планета.
Жегата е непоносима! Запържете в котлет!
Обърната към Слънцето от едната страна,
От друга - ужасен студ и мъртъв мир.

- За да завършат всички научни космически мисии, астронавтите трябва да могат да определят часа по часовник. Трябва да изпълним задачата и да помогнем на Нюша да стигне до планетата Земя.

3. D / и "Въздушен мост"

Цел:формират концепцията за математически знаци "+" и "-"

- Втората планета Венера от Слънцето. Ще отидем на тази планета и ще спасим таралежа.

Газът е отровен в атмосферата на Венера.
Невъзможно да се диша!
Топлината е извън мерките!
Слънцето не се вижда през облаците.
Животът е невъзможен!
Но може би още не?

- Планетата Венера се намира до планетата Земя. Нека да изградим въздушен мост и да помогнем на Смешарик да стигне до нашата планета.

4. Задачи за шега.

Цел: развитие на логика, внимание.

- Отиваме на планетата Марс. Бараш моли за нашата помощ. Марс е четвъртата планета в Слънчевата система. Това е половината от размера на Земята. Погледнете тази планета, тя се различава от другите планети по червеникавия си блясък, поради което често я наричат ​​червената планета. Марс получава името си от бога на войната.

Марс е мистериозна планета.
По размер е малко по -голям от Луната.
Заради кървавочервения цвят.
Те кръстиха планетата на бога на войната.

Шеги задачи.

  • Баба Даша има внучка Маша, котка Пух, куче Дружок. Колко внуци има една баба?
  • Мисля за число, ако добавите 3 към него, получавате 6. Какво число мисля?
  • На дървото седят 4 птици: 2 врабчета, останалите са гарвани. Колко гарвани?

5.

- Затегнете коланите, отиваме на планетата Юпитер. На тази планета трябва да помогнем на Копатич.

Юпитер е царят на планетите!
Той е много тежък.
И плава бавно.
И стъпвай с крак
Просто е невъзможно
В крайна сметка течна планета
И можете да се удавите в него!

D / и "звезди"

Цел: да се формира у децата концепцията за множество и подмножество.

На пода има два обръча, така че има три зони на пресичане.

- Вътре в червения облак всички червени звезди искаха да живеят, вътре в синия - всички са кръгли. Какви звезди ще се заселят в зоната на пресичане на два облака? (цвят - червен, форма - кръгъл).

- Какви звезди лежат извън двата облака? (Звезди: синьо, жълто, триъгълно, квадратно, но не червено или кръгло)

- Пребройте колко звезди има в червения облак?

- Пребройте колко звезди има в зоната на пресичане?

- В кой облак от звезди има повече и колко?

6. Работа по картите "Парашутисти"

Цел: решаване на примери в рамките на десет. За формиране на способност за навигация в числовия сегмент.

- Скъпи астронавти, моля всички да заемат местата си, отиваме на планетата Сатурн. Спешно съобщение: „Лосяш чака момчетата. Надява се, че те могат да му помогнат да се срещне с приятелите си.

Всяка планета има нещо различно
Това, което го отличава най -много.
Със сигурност ще разпознаете Сатурн с поглед -
Той е заобиколен от голям пръстен.
Не е твърд, от различни ивици.
Ето как учените решиха въпроса:
Някога водата замръзваше там,
И пръстените на Сатурн от сняг и лед.

Уран, Нептун, Плутон -
Тук световете са студени.
Няма светлина и топлина.
Вечна зима и нощ ...
Исках веднага да си тръгна.
Свързан с лед Уран, Нептун,
И на Плутон, бияч!

7. Физическо възпитание "Космонавт"

- Уран се намира зад Сатурн. Кажете ми момчета, какви са тези планети? Това е единствената планета, която се върти легнала настрани. Следователно едната страна е обърната към Слънцето, после другата. Всяко полукълбо е осветено от Слънцето в продължение на 40 години, а след това нощта царува там в продължение на 40 години.

Уран е мързелив човек и е твърде мързелив, за да се изправи.
Планетата не може да се издигне:
Четиридесетгодишнината миналия ден там
А четиридесетгодишнината е нощта.

- И така продължаваме пътешествието си през Слънчевата система. Следваща спирка на планетата Уран. Крош чака нашата помощ.

8. Работа с геометричен материал.

Цел: да подобри способността за навигация върху лист хартия, да познава геометрични форми и цветове.

- Нептун е осмата планета от Слънцето. Изглежда син, защото е заобиколен от газ метан.

Планетата Нептун е далеч от Земята,
Да я видиш през телескоп не е лесно.
Осмата планета от Слънцето
Ледена зима цари завинаги върху него.

- Кар Карич чака нашата помощ. За да се върне на Земята, трябва да изпълните задача, която изисква специално внимание от ваша страна.

- Поставете вдясно горен ъгъллистата са жълта форма, която няма ъгли.

- Вземете нечервен квадрат и го поставете в долния ляв ъгъл на листа.

- В горния ляв ъгъл поставете произволна форма, но не и кръг.

- В долния десен ъгъл поставете синя форма с три ъгъла.

- В средата на листа поставете фигурите така: червен кръг между жълт и зелен триъгълник.

9. D / и „Вярно и невярно твърдение“

- Отиваме на планетата Плутон. Плутон е най -отдалечената от Слънцето планета. Това е най -студената и много малка планета.

Далечният Плутон се втурва в космоса,
Едва се осветява от слънчевите лъчи.
И за да не се отегчава сам,
С него спътникът лети под името Харон.

- Совуня ни очаква на тази планета. Трябва да идентифицирате невярно или вярно твърдение и да предоставите обяснение.

- Нашата детска градина се казва „Слънце“, а групата се казва „Василек“ (невярно)

- Имаме момичета и момчета в групата (вярно)

- Всички хора живеят в град Заинск (невярно)

- Нашата Република Татарстан е част от Русия (вярно)

- Тази година всички деца в детската градина ходят на училище (невярно)

III. Обобщение на урока.

- Какви задачи харесвахте?

- Какви задачи ви създадоха трудности?

Самочувствие.

- Момчета, опитайте се да оцените работата си. Ако имате добро настроение, интересувахте се от урока, всичко се получи при вас, след това издигнете „слънцето“. Ако ви е било трудно да изпълнявате задачите, изпитвахте неудобство в урока, вдигнете „облака“.

- Смешарики, благодаря ти за помощта, която им оказа. В знак на благодарност те ви дават награди за оцветяване за добра работа.

Литература:

  • Peterson L.G., Kholina N.P. „Една стъпка, две стъпки“ Практически курс по математика за деца в предучилищна възраст. М.: "Ювента"; 2009 година.
  • Peterson L.G., Kholina N.P. „Една стъпка, две стъпки“ Математика за деца на 5-6 години. М.: "Ювента"; 2009 година.

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция

Детска градинаобщ тип на развитие с приоритетно изпълнение на дейностите

за художествено и естетическо развитие на децата "Чебурашка"

стр. Алябьевски

Директно образователни дейности

Познание (фемп)

в подготвителната група за училище.

Тема: „С математика в космически полет“

Възпитател: Н. А. Подолюк

2013 година

Тема: „С математика - в космически полет“.

Софтуерно съдържание:

Разкрийте и изяснете: способността да композирате аритметични задачи 1 действие за събиране и изваждане с помощта на числа и аритметични знаци (+, -, =), възможност за подчертаване на условие, въпрос, отговор в задача, съставяне на силует на фигура от геометрични фигури, броене в рамките на 10 и по -нататък (количествено в рамките на 20), извикване на номера в предна и обратна последователност, познания на децата за геометричните форми, последователността на дните от седмицата, сезоните, месеците от годината, способността за навигация върху лист хартия в клетка и състава на числото 5 от две по -малки.

Развийте внимание, мислене, фини двигателни умения на ръцете.

  • Развивайте способността да работите самостоятелно.
  • Насърчете желанието да помогнете.

Предварителна работа с деца:гадаене на гатанки, решаване на логически задачи, решаване на прости аритметични задачи.

Материал: Демо материал:

Крал граф (снимка); телеграма; два листа с номера до 20 близки точки (ракета); схемата на малкия човек ("Танграм"); "Камъни" с числа; карти с числа и математически знаци (+, -, = ,?) за фланелграф; къща за играта "Ръсел на съседите", мултимедийно оборудване.

Подготовка:

Карти с номера от 1 до 10; играта "Tangram"; къщи номер 5; набор от числа; знаци +, -, =; моливи.

Нека започнем нашия урок със стихотворение.

Запомнете всичко без точно преброяване

Всяка работа няма да помръдне,

Без акаунт няма да има светлина на улицата,

Ракета не може да се издигне без акаунт,

И момчетата няма да могат да играят на криеница.

Накарайте момчетата да работят скоро

УЧИТЕЛ: (Децата седят на маси)

Деца! Днес ни беше доставена телеграма. Изпратен е от крал граф от планетата "Математика". Там се случиха някои неприятности и Царят Помисли ни моли да му помогнем.

Съгласни ли сте да тръгнете на път и да помогнете на царя? (Да).

Стигането до планетата „Математика“ не е лесно. Трябва да преодолеем много препятствия, да отговорим на много въпроси, да решим трудни проблеми. А какво ще получим на планетата, ще разберете, ако изпълните първата задача. Готов ли си за това? (Да!)

Упражнение 1.

(На масата има лист хартия с точки и цифри до 20 около тях. На фланелеграфа има голямо копие на заданието).

Игра: „Свържете числата във възходящ ред“.

Свържете точките в ред от 1 до 20 и ще знаете начина на транспорт.

(Пер различни масиракетите се различават леко една от друга).

На дъската същата задача ще изпълняват двама представители от различни маси.

(След като изпълните задачата, сравнете резултата с пробата на дъската, броейки до 20).

Педагог : Точно така, това е ракета! На ракетата трябва да се спазва тишина и ред.

Педагог : Сега сме готови за пътуване. За да може ракетата да лети, трябва да броим от 1 до 10 (децата броят едно по едно)

(децата броят, пързалката се включва, ракетите в началото и изображението на звездното небе)

Звучи космическа музика.

Педагог : - Ние летим с вас на най -бързия вид транспорт - ракета. Момчета, тук сме ние и истински отбор, а аз съм вашият капитан.

Задача номер 2.

Междувременно летим - малък„Психическо загряване“.

- Колко дни в седмицата? (7)

Какви са всички дни от седмицата? (Понеделник вторник сряда четвъртък петък събота неделя)

Как се казва осмият ден от седмицата? (той не е там)

Кой ден от седмицата беше вчера? (Сряда)

Какъв ден от седмицата ще бъде утре? (Петък)

Кой ден от седмицата е между петък и неделя? (Събота)

Кое време на годината е? (Пролет)

Колко месеца във всеки сезон? (По 3 месеца всеки)

Какви са пролетните месеци (лято, есен, зима)?

Колко месеца в годината? (12)

Избройте частите от деня? Коя част от деня е сега?

И така отлетяхме към планетата. Кой ни среща тази среща?

Задача номер 3.

(На дъската има диаграма на човек за играта "Tangram").

Какви интересни извънземни мъже. Нека вземем техните портрети. Поставете същата геометрична фигура на масата. Но първо, погледнете отблизо диаграмата.

От какви геометрични форми се състои торсът? Глава? Крака? Ръце?

(Децата събират фигурата на бюрото си. Децата, които бързо изпълниха задачата, могат да бъдат помолени да помогнат на други деца).

Всички са се справили със задачата. Портретите са отлични.

Този непознат ни води до царя, който вярвам.

Задача номер 4.

(На фланелеграфа има „камъни“ с изобразени цифри от 1 до 10).

Ще можем да разглобим блокирането на камъни, ако изпълните задачата правилно. Покажете номера, който ще съответства на дадения камък.

  • Извадете камъка с числото след числото 3;(4)
  • Премахнете камък с число между 7 и 9;(8)
  • Премахнете камък с число, което е 1 повече от 8;(9)
  • Премахнете камъка с число 1 по -малко от 6; (5)
  • Премахнете камък с число, което е 1 повече от 2;(3)
  • Премахнете камък с число, което е 1 по -малко от 8; ( 7)
  • Премахнете камъка с число между 5 и 7;(6)
  • Премахнете камък с число, което е 1 повече от 9;(10)
  • Отстранете камъка с число между 1 и 3.(2)
  • С какъв номер ще премахнете последния камък. (1)

(Децата се приближават и премахват необходимия „камък“).

Пътят е чист, но какъв е знакът, който стои на пътя ни? (Въпросителен знак).

Педагог: Появява се крал граф (на фланелеграфа).

Браво момчета! Аз бях този, който ви покани в страната на математиката. И виждам, че сте успели да направите много по пътя към мен. Сега си починете малко.

Физическо възпитание: „Правете като мен“.

Задача номер 5.

Момчета, какъв знак срещнахте по пътя ни?Правилно (въпросителен знак).

Този знак означава, че е време за решаване на проблеми.

Какви са частите на задачата? (условие, въпрос, решение, отговор)

Какво можете да използвате за създаване на задачи? (използвайки модел)

1. 5 риби плуваха в аквариума. Още трима бяха разрешени да ги посетят. Колко риби има в аквариума?

Решение: 5 + 3 = 8 (модел)

2. Таня имаше 6 сладки. Тя даде две на Саша. Колко сладки са останали на Таня?

Решение: 6-2 = 4 (модел)

Задача номер 6. игра „Съседи на Ръсел.

Крал Помислете: - Те построиха в моето царство нова къща № 5

(Поставете къщата на дъската).

Но жителите на числата се скараха. Те не могат да се споразумеят кой, къде трябва да живее в тази къща?

Появи се нов дом

Числата се заселиха в него,

Кои са моите съседи?

Помогнете ми приятели!

На дъската има демонстрационна къща, децата имат своя собствена къща).

Настанете се при съседи на всеки етаж на къщата.

(Децата, които изпълняват задачата бързо, могат да помогнат на другите).

Крал граф.

Благодаря момчета! Успяхме правилно да заселим съседите.

Задача номер 7.

И сега е време да се върнем в детската градина. Но за да полетим обратно, трябва да намерим други бутони. Сега вземете лист хартия и молив в ръцете си.

Математическа диктовка.

Начертайте квадрат в горния ляв ъгъл.

В долния десен ъгъл има овал.

В долния ляв ъгъл има правоъгълник.

В горния десен ъгъл има кръг.

А в средата е триъгълник.

Нека започнем отново. Ние броим: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0.

Започнете! Хайде да летим! ...

(Звучи космическа музика).

Отражение:

Ето ни в детската градина.

Хареса ли ви пътуването?

Кое ви се стори най -трудно?

Знаете ли каква е най -добрата оценка в училище? (5).

Предлагам да се оценя сам. Имате числа 5 и 4, помислете как сте се справили днес, дали сте се справили с всички задачи и оценете себе си.


Елена Молибога
Резюме на урок по математика

« Забавна математика»

Интеграция на области: Комуникация, социализация.

Задачи:

Образователни

Научете децата на умения за събиране и изваждане в рамките на 10.

Формирайте ориентировъчни умения върху лист хартия. Подобрете знанията за геометричните фигури, за състава на броя на две по -малки в рамките на 10.

Развиващи се:

Подобрете способността да анализирате обекти и да изолирате ненужния софтуер от представената серия характерна черта; развиват умствени операции, внимание, способност за навигация в пространството, фини двигателни умения на ръцете, внимание, памет, творческо въображение, умения за самочувствие.

Образователни:

Култивирайте познавателен интерес към математика.

Материали (редактиране):

Дозиране материал, карти със задачи, геоконтакти, пликове с геометрични фигури, "Пчелната пита на Воскобович", "Площади Воскобович"

Ход на урока

Момчета, днес ще отидем на пътешествие в провинцията « Математика» ... Но, за да изберем транспорт за пътуване, трябва да решим загадка:

Чудесна опашка на птица

Полетя в ято звезди (ракета)

Предлагам да нарисуваме ракета точка по точка чрез свързване на числа от 1 до 9.

И сега, за да отидем на пътуване, броим обратното броене от 10.

Започнете и ние ще полетим в космоса, какво ще видим там? (звезди)

Момчета, знаете какви звезди има на небето, нека построим звезда на Geoconte.

Следващата гара е нашият град „Нерешени примери“: ето писмо за вас, в което думите са криптирани.

Можем да ги дешифрираме само ако решим правилно примерите. След като сте получили отговора, трябва да намерите писмото, съответстващо на отговора, и да го запишете. След като решим всички примери, ще прочетем думите. КЪЩА; СЕМЕЙСТВО

I D M E M O L S

4-3=1 5-3=2 6-3=3 5-1=4 3+2=5 3+3=6 5+2=7 4+4=8

Физическо възпитание: "Живи числа"

Децата получават смешни числа от 1 до 10, по команда "Застанете в ред"ставам в ред.

Следваща спирка "Весели мъже"(Медена пита "Воскобович")

На вашите маси има пликове с различни форми, трябва да сгънете смешни хора от тях.

Задачата е в ход.

Следваща спирка: "Числоград"

Задачата се извиква „Настанен в къщата с наематели“... Веселите човечета бяха толкова забавени, че объркаха кой къде живее. Нека да подредим нещата с вас и за това трябва да запомните състава на числата, изписани на покривите на къщите на смешни хора. Първи стъпки.

Е, уредихме малките хора, време е да се върнем у дома. Нека да дадем пликове за спомен, те ще ни изпратят писма.

Предлагам да направите пликове от квадрати "Воскобович"... Даваме пликове, броим до 10 и се връщаме у дома.