Малюємо по крапках ракету. Безпосередньо освітня діяльність Пізнання (ФЕМП) в підготовчій до школи групі

розділи: Робота з дошкільнятами

Програмне зміст:

  • Узагальнення знань, умінь і навичок: визначення часу по годинах, рішення виразів на додавання і віднімання в межах 10, рішення задачі на знаходження суми;
  • Закріпити знання про кількісний і порядковий рахунку, зворотний рахунок;
  • Орієнтуватися на аркуші паперу;
  • Закріплювати поняття математичні знаки "+", "-";
  • Формувати уявлення про справжні й несправжні судженнях.
  • Продовжувати вчити дітей відповідати на запитання повним пропозицією;
  • Розвивати увагу, пам'ять, мислення;
  • Розвивати дрібну моторику, зорово-просторове сприйняття і зорово-моторні координації.
  • Формувати навички самостійної роботи.
  • Підвищувати інтерес дітей до знань про космос, планети.

Активізація словника:сонячна система, планети: Меркурій, Марс, Венера, Земля, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон.

Попередня робота:бесіда з дітьми про свято "День космонавтики", малювання "Прибульці з космосу", аплікація "Наш космодром".

Матеріали до заняття: демонстраційний макет сонячної системи (на чорній тканині кольорові повітряні кульки з назвою планет), картинки - Смішарики, конверти із завданнями, глобус.

Роздатковий матеріал: картки для д / і "Котра година", картки "Парашутисти", картки "З'єднай по точках"

хід заняття

I. Організаційний момент.

- Хлопці, сьогодні ми з вами вирушимо в космічну подорож. Наші друзі потрапили в біду. Смішарики захотіли побувати в космосі як Білка і Стрілка, вони виявилися на різних планетах і не можуть знайти дорогу додому - на планету Земля. Допоможемо їм?

II. Основна частина.

1. Д / і "З'єднай по точках"

Мета: повторення прямого і зворотного рахунку.

- Спочатку нам необхідно вибрати транспорт, на якому ми зможемо полетіти в космос. З'єднай точки по порядку, починаючи з цифри 1, і у вас вийде модель літального апарату.

- Що у вас вийшло?

Чекають нас швидкі ракети
Для польоту на планети.
На яку захочемо,
На таку полетимо!
Але в грі один секрет:
Запізнилися місця немає!

Запускаємо ракету!
З'єднати контакти,
Запустити двигуни.
Починаємо зворотний відлік: 10, 9,8,7, ... 2,1. Пуск.

2. Робота по картках "Котра година"

Мета: вміти визначати час за годинником, співвідносити показання на годиннику з цифрами.

Отже, хлопці, ми з вами вирушаємо на планету Меркурій. Перша, найближча до Сонця планета - Меркурій. На цій планеті дуже жарко, як ви думаєте чому? Меркурій поспішає за Сонцем, наче боїться відстати від нього. За земний рік ця планета встигає оббігти навколо Сонця 4 рази. Стародавні греки говорили: "Кому треба поспішати кудись, нехай вчаться у Меркурія."

Меркурій - найближча до Сонця планета.
Спека нестерпна! Засмажити в котлету!
Повернена до Сонця однією стороною,
З іншого - страшний холод і мертвий спокій.

- Щоб виконати всі наукові космічні завдання, космонавти повинні вміти визначати час за годинником. Ми повинні виконати завдання і допомогти Нюше дістатися до планети Земля.

3. Д / і "Повітряний місток"

мета:формувати поняття математичних знаків "+" і "-"

- друга від Сонця планета Венера. Ми вирушимо на цю планету і врятуємо Їжачка.

Газ отруйний в атмосфері Венери.
Дихати неможливо!
Жарища без міри!
Сонця не видно крізь хмари.
Життя неможлива!
Але, може, поки?

- Планета Венера знаходиться поруч з планетою Земля. Давайте прокладемо повітряний місток і допоможемо смішариків перебратися на нашу планету.

4. Завдання-жарти.

Мета: розвиток логіки, уваги.

- Ми вирушаємо на планету Марс. Нашої допомоги просить Бараш. Марс - четверта планета Сонячної системи. Вона вдвічі менша за Землю. Подивіться на цю планету, вона відрізняється від інших планет червонуватим світлом, тому її часто називають червоною планетою. Марс отримав свою назву на честь бога війни.

Марс - таємнича планета.
Вона за розміром трохи більше Місяця.
Через криваво-червоного кольору.
Назвали планету на честь бога війни.

Завдання-жарти.

  • У бабусі Даші внучка Маша, кіт Пушок, собака Дружок. Скільки у бабусі онуків?
  • Я задумала число, якщо до нього додати 3 вийде 6. Яке число я задумала?
  • На дереві сидять 4 птиці: 2 горобця, інші ворони. Скільки ворон?

5.

- Пристебніть ремені, ми з вами вирушаємо на планету Юпітер. На цій планеті ми повинні допомогти Копатичем.

Юпітер - цар планет!
Вже дуже він важкий.
І повільно пливе.
А наступити ногою
Так просто неможливо,
Адже рідка планета,
І потонути в ній можна!

Д / і "зірки"

Мета: формувати у дітей поняття безліч і підмножина.

На підлозі два розташовані два обруча так, що утворюється три області перетину.

- Всередині червоного хмари захотіли жити все червоні зірки, всередині синього - все круглі. Які зірки поселяться в області перетину двох хмар? (Кольором - червоні, формою - круглі).

- Які зірки лежать поза обох хмар? (Зірки: сині, жовті, трикутні, квадратні, але не червоні і не круглі)

- Порахуйте, скільки зірок усередині червоного хмари?

- Порахуйте, скільки зірок в області перетину?

- В якому хмарі зірок більше і наскільки?

6. Робота по картках "Парашутисти"

Мета: рішення прикладів в межах десяти. Формувати вміння орієнтуватися на числовому відрізку.

- Шановні космонавти прошу всіх зайняти свої місця, ми вирушаємо на планету Сатурн. Термінове повідомлення: "Лосяш чекає хлопців. Він сподівається, що вони зможуть йому допомогти зустрітися з друзями.

У кожної планети є щось своє,
Що найяскравіше відрізняє її.
Сатурн неодмінно дізнаєшся в обличчя -
Його оточує велике кільце.
Воно не суцільне, з різних смуг.
Вчені ось як вирішили питання:
Колись давно там замерзла вода,
І кільця Сатурна зі снігу та льоду.

Уран, Нептун, Плутон -
Тут холодні світи.
Світла немає і немає спеки.
Вічна зима і ніч ...
Захотілося відразу геть.
Скутий льодом Уран, Нептун,
І на Плутоні колотун!

7. Физкультминутка "Космонавт"

- Уран розташований за Сатурном. Скажіть, хлопці, яка за рахунком ця планет? Це єдина планета, яка обертається лежачи на боці. Тому до Сонця звернений то один його бік, то інший. Кожна півкуля освітлюється Сонцем 40 років, а потім 40 років там панує ніч.

Уран лежень і встати йому лінь.
Піднятися планеті несила:
Сорокаріччя тривати там день
І сорокаріччя - ніч.

- І так ми продовжуємо подорож по Сонячній системі. Наступна зупинка на планеті Уран. Нашої допомоги чекає Крош.

8. Робота з геометричним матеріалом.

Мета: удосконалювати вміння орієнтуватися на аркуші паперу, знати геометричні фігури і кольору.

- Нептун восьма за рахунком від Сонця планета. Вона здається блакитний, тому що її оточує газ метан.

Планета Нептун від Землі далеко,
Побачити її в телескоп нелегко.
Від Сонця по рахунку планета восьма,
Панує на ній вічно зима крижана.

- Нашої допомоги чекає Кар Карич. Щоб він повернувся на Землю, необхідно виконати завдання, яке вимагає від вас особливої ​​уваги.

- Розташуйте в правому верхньому куткулиста фігуру жовтого кольору, у якій немає кутів.

- Візьміть НЕ червоний квадрат і помістіть його в нижньому лівому куті аркуша.

- У верхньому лівому кутку помістіть будь-яку фігуру, але не коло.

- У нижньому правому куті розташуйте фігуру синього кольору, у якій три кути.

- В середині листа викладіть фігури так: червоне коло між жовтим і зеленим трикутником.

9. Д / і "Істинне і хибне висловлювання"

- Ми з вами вирушаємо на планету Плутон. Плутон найбільш віддалена від Сонця планета. Це найхолодніша і дуже маленька планета.

Лине в просторі далекий Плутон,
Він Сонця променями ледь освітлений.
А щоб не нудьгував на самоті він,
З ним супутник летить під назвою Харон.

- На цій планеті нас чекає Совунья. Вам необхідно визначити помилкове або істинне висловлювання і дати пояснення.

- Наш садочок називається "Сонечко", а група - "Волошка" (помилкове)

- У нас в групі є дівчатка і хлопчики (справжнє)

- Всі люди живуть в місті Заїнське (помилкове)

- Наша Республіка Татарстан входить до складу Росії (справжнє)

- Цього року всі діти дитячого садка йдуть в школу (помилкове)

III. Підсумок заняття.

- Які завдання вам сподобалися?

- Які завдання викликали у вас труднощі?

Самооцінка.

- Хлопці, спробуйте оцінити свою роботу. Якщо у вас гарний настрій, Вам було цікаво на занятті, у вас все виходило, то підніміть "сонечко". Якщо при виконанні завдань ви вагалися, вам на занятті було незатишно, підійміть "хмаринку".

- Смешарики дякують вам за допомогу, яку ви їм надали. В знак подяки аз хорошу роботу дарують вам призи-розмальовки.

література:

  • Петерсон Л.Г., Холіну Н.П. "Раз-сходинка, два-сходинка" Практичний курс математики для дошкільнят. М .: "Ювента"; 2009 рік.
  • Петерсон Л.Г., Холіну Н.П. "Раз-сходинка, два-сходинка" Математика для дітей 5-6 років. М .: "Ювента"; 2009 рік.

Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад

дитячий садокзагальнорозвиваючого виду з пріоритетним здійсненням діяльності

по художньо - естетичного розвитку дітей «Чебурашка»

п. Алябьевскій

безпосередньо освітня діяльність

Пізнання (ФЕМП)

в підготовчій до школи групі.

Тема: «З математикою в космічний політ»

Вихователь: Н. А. Подолюк

2013 рік

Тема: «З математикою - в космічний політ».

Програмне зміст:

Виявити і уточнити: вміння складати арифметичні задачів 1 дію на додавання і віднімання користуючись цифрами і арифметичними знаками (+, -, =), вміння виділяти в завданні умову, питання, відповідь, складати з геометричних фігур силует фігури, рахунок в межах 10 і далі (кількісний в межах 20), називати числа в прямому і зворотному порядку, знання дітей про геометричні фігури, про послідовність днів тижня, пір року, місяців року, вміння орієнтуватися на аркуші паперу в клітинку, про склад числа 5 з двох менших.

Розвивати увагу, мислення, дрібну моторику рук.

  • Виховувати вміння працювати самостійно.
  • Виховувати бажання допомагати.

Попередня робота з дітьми:відгадування загадок, рішення логічних задач, рішення простих арифметичних задач.

матеріал: Демонстраційний матеріал:

Цар Вважай (картинка); телеграма; два листа з цифрами до 20 близько точок (ракета); схема чоловічка ( «Танграм»); «Камені» з цифрами; картки з цифрами і математичними знаками (+, -, =,?) для фланелеграфа; будиночок для гри «Рассели сусідів», мультемідійное обладнання.

Роздатковий матеріал:

Картки з цифрами від 1 до 10; гра «Танграм»; будиночки № 5; набір цифр; знаки +, -, =; олівці.

А почнемо наше заняття з вірша.

Запам'ятайте всі, що без точного обліку

Чи не зрушиться з місця будь-яка робота,

Без рахунку Не буде на вулиці світла,

Без рахунку не зможе піднятися ракета,

І в хованки зіграти не зможуть хлопці.

Беріться хлопці скоріше за роботу

ВОСПИТАТЕЛЬ: (Діти сидять за столами)

Діти! Сьогодні нам доставили телеграму. Її надіслав Цар Вважай з планети «Математика». Там трапилася якась неприємність і Цар Вважай просить нас допомогти йому.

Ви згодні вирушити в дорогу і допомогти Царю Вважаю? (Так).

Дістатися до планети «Математика» непросто. Нам належить подолати багато перешкод, відповісти на багато питань, вирішити складні завдання. А на чому ми доберемося до планети, ви дізнаєтеся, якщо виконаєте перше завдання. Ви готові до цього? (Так!)

Завдання 1.

(На столі листок з точками і цифрами до 20 біля них. На фланелеграфе великий екземпляр завдання).

Гра: «З'єднай цифри в порядку зростання».

З'єднайте точки по прядку от1 до 20 і ви дізнаєтеся вид транспорту.

(За різними столамиракети трохи відрізняються один від одного).

У дошки це ж завдання будуть виконувати два представника від різних столів.

(Після виконання завдання порівнюємо результат зі зразком на дошці, рахунок до 20).

вихователь : Правильно це ракета! На ракеті потрібно дотримуватися тиші і порядок.

вихователь : Ось тепер ми готові до подорожі. Для того, щоб ракета полетіла, нам потрібно відрахувати від 1 до 10 (діти відраховують по одному)

(Діти вважають, включається слайд, ракети на старті, і зображення зоряного неба)

Звучить космічна музика.

вихователь : - Ми летимо з вами на найшвидшому виді транспорту - ракеті. Хлопці, ось ми з вами і справжня команда, а я у вас капітан.

Завдання № 2.

А поки ми з вами летимо - невелика«Розумова розминка».

- Скільки днів у тижні? (7)

Назвіть всі дні тижня? (Пон, повторних, середа, чвертей, пятн, суб, неділя)

Як називається 8 день тижня? (його немає)

Який день тижня був вчора? (Середа)

Який день тижня буде завтра? (П'ятниця)

Який день тижня варто між п'ятницею і неділею? (Субота)

Яка зараз пора року? (Весна)

За скільки місяців в кожному пори року? (По 3 місяці)

Назвіть весняні місяці (літні, осінні, зимові)?

Скільки місяців в році? (12)

Перерахуйте частини доби? Яка зараз частина доби?

Ось і прилетіли ми на планету. Хто це нас зустрічає?

Завдання № 3.

(На дошці схема чоловічка для гри «Танграм»).

Які цікаві інопланетні чоловічки. Давайте зробимо їх портрети. Викладіть на столі такого ж чоловічка з геометричних фігур. Але спочатку уважно розгляньте схему.

З яких геометричних фігур складається тулуб? Голова? Ноги? Руки?

(Діти збирають фігуру у себе на столі. Дітей, які швидко впоралися із завданням, можна попросити допомогти іншим дітям).

Всі впоралися із завданням. Відмінні вийшли портрети.

Цей незнайомець проводить нас до Царю Вважаю.

Завдання № 4.

(На фланелеграфе «камені» із зображеними на них числами від 1 до 10).

Розібрати завал з каменів ми зможемо, якщо ви правильно виконаєте завдання. Покажіть цифру, яка буде відповідати даному каменю.

  • Приберіть камінь з числом, яке стоїть після числа 3;(4)
  • Приберіть камінь з числом, яке стоїть між числами 7 і 9;(8)
  • Приберіть камінь з числом, яке на 1 більше, ніж 8;(9)
  • Приберіть камінь з числом, яке на 1 менше, ніж 6; (5)
  • Приберіть камінь з числом, яке на 1 більше ніж 2;(3)
  • Приберіть камінь з числом, яке на 1 менше ніж 8; ( 7)
  • Приберіть камінь з числом, яке стоїть між числами 5 і 7;(6)
  • Приберіть камінь з числом, яке на 1 більше ніж 9;(10)
  • Приберіть камінь з числом, яке стоїть між числами 1 і 3.(2)
  • З яким числом ви приберете останній камінь. (1)

(Діти підходять і прибирають потрібний «камінь»).

Дорога розчищена, але що за знак стоїть на нашому шляху? (Знак питання).

вихователь: З'являється Цар Вважай (на фланелеграфе).

Молодці, хлопці! Це я вас запросив в країну Математики. І бачу, що ви багато встигли зробити шляхом до мене. А тепер відпочиньте трохи.

Физкультминутка: «Зроби, так як я».

Завдання № 5.

Хлопці, який знак зустрівся на нашому шляху?Правильно (знак питання).

Цей знак означає, що прийшов час вирішувати завдання.

З яких частин складається задача? (Умова, питання, рішення, відповідь)

За допомогою чого можна скласти завдання? (За допомогою моделі)

1. В акваріумі плавали 5 рибок. До них пустили ще 3-х. Скільки всього рибок стало в акваріумі?

Рішення: 5 + 3 = 8 (модель)

2. У Тані було 6 цукерок. Дві вона віддала Саші. Скільки цукерок залишилося у Тані?

Рішення: 6-2 = 4 (модель)

Завдання № 6. гра «Рассели сусідів.

Цар Вважай: - У моєму царстві побудували новий будинок № 5

(Виставити будиночок на дошці).

Але жителі-числа посварилися. Вони не можуть домовитися, хто, де повинен жити в цьому будиночку?

З'явився новий будинок,

Числа оселилися в ньому,

Хто сусіди у мене?

Допоможіть мені, друзі!

На дошці демонстраційний будиночок, у дітей - свій будиночок).

Заселите сусідів на кожному поверсі будинку.

(Діти виконали завдання швидко, можуть допомогти іншим).

Цар Вважай.

Спасибі хлопці! Змогли правильно заселити сусідів.

Завдання № 7.

А тепер пора нам повертатися дитячий сад. Але щоб, летіти назад, нам потрібно знайти інші кнопки. А тепер візьміть аркуш паперу і олівець в руки.

Математичний диктант.

У лівому верхньому кутку намалюємо квадрат.

У правому нижньому кутку овал.

У лівому нижньому кутку прямокутник.

У правому верхньому кутку коло.

А посередині трикутник.

Знову беремо старт. Відраховуємо: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0.

Пуск! Полетіли! .

(Звучить космічна музика).

рефлексія:

Ось ми і дитячому саду.

Хлопці, вам сподобалася подорож?

А що вам здалося найважчим?

А ви знаєте, яка найкраща оцінка в школі? (5).

Я пропоную оцінити себе. У вас є цифри 5 і 4, подумайте, як ви сьогодні займалися, з усіма чи завданнями впоралися, і поставте собі оцінку.


Олена Молибога
Конспект заняття з математики

« Цікава математика»

інтеграція областей: Комунікація, соціалізація.

завдання:

освітні

Вчити дітей навичкам додавання і віднімання в межах 10.

Формувати навички орієнтування на аркуші паперу. Удосконалювати знання про геометричні фігури, про склад числа з двох менших в межах 10.

Розвиваючі:

Удосконалювати вміння аналізувати об'єкти і виокремлювати з представленого ряду зайвий по характерній ознаці; розвивати розумові операції, увагу, вміння орієнтуватися в просторі, дрібну моторику рук, увагу, пам'ять, творча уява, навички самооцінки.

виховні:

Виховувати пізнавальний інтерес до математики.

матеріали:

роздатковий матеріал, Картки із завданнями, Геоконт, конверти з геометричними фігурами, «Стільники Воскобовіча», «Квадрати Воскобовіча»

хід заняття

Хлопці, сьогодні ми з вами вирушимо в подорож в країну « Математика» . але, щоб вибрати транспорт для подорожі нам потрібно відгадати загадку:

Чудо-птах-хвіст

Прилетіла в зграю зірок (Ракета)

Пропоную намалювати ракету по точкам поєднуючи цифри від 1 до 9.

А зараз, щоб відправитися в подорож вважаємо зворотний рахунок від 10.

Пуск і ми полетимо в космос, що ми там побачимо? (Зірки)

Хлопці ви знаєте які зірки в небесному просторі, давайте побудуємо зірку на Геоконт.

Наступна станція у нас місто «Невирішених прикладів»: Тут для вас лист, в якому зашифровані слова.

Ми зможемо розшифрувати їх тільки в тому випадку, якщо правильно вирішимо приклади. Отримавши відповідь, потрібно знайти відповідну відповіді букву і записати її. Вирішивши всі приклади ми прочитаємо слова. ХАТА; СІМ'Я

Я Д М Е М О Ь С

4-3=1 5-3=2 6-3=3 5-1=4 3+2=5 3+3=6 5+2=7 4+4=8

Физкультминутка: «Живі цифри»

Діти отримують веселі цифри від 1 до 10, по команді «Встаньте в ряд»стають усе своєю чергою.

Наступна станція «Веселі чоловічки»(стільники «Воскобовіча»)

У вас на столах конверти з різними фігурами, ви з них повинні скласти веселих чоловічків.

Виконується завдання.

Наступна станція: «Чіслоград»

завдання називається «Засіли будинок мешканцями». Веселі чоловічки так розвеселилися, що переплутали хто де живе. Давайте з вами наведемо порядок, а для цього потрібно згадати склад чисел, написаних на даху будиночків веселих чоловічків. Приступайте до виконання.

Ну ось чоловічків ми розселили, пора нам повертатися додому. Давайте на пам'ять подаруємо конверти, вони нам будуть надсилати листи.

Пропоную зробити конверти з квадратів «Воскобовіча». Даруємо конверти, вважаємо до 10 і повертаємося додому.