Написати повідомлення світ очима історика. Презентація на тему "світ очима історика"

У р о к 7. СВІТ ОЧИМА ІСТОРИКА. ЩО ТАКЕ ІСТОРІЯ?

21.08.2014 7222 0

цілі:

1. Ознайомити учнів з наукою історією.

2. Сформувати в учнів уявлення про навколишній світ з точки зору істориків.

3. Розвивати допитливість, вміння спостерігати, міркувати і узагальнювати, спираючись на отримані знання та власні спостереження.

Про б о р у д о в а н і е: фотографії або листівки із зображенням музеїв; схема «Історичні джерела»; картки зі словами.

Хід уроку

I. Організаційний момент. Повідомлення теми і цілей уроку.

Дзвенить дзвінок,

Починаємо наш урок.

Нам треба багато чого зрозуміти,

Щоб істориками стати.

Учитель. Хлопці, сьогодні ми познайомимося з такою наукою, як історія. Дізнаємося, які у неї є «помічниці». І тоді ми зможемо подивитися на навколишній світ очима історика.

II. Перевірка домашнього завдання.

Учитель проводить ф р о н т а л ь н и й о п р о с:

- Чому Сонце неоднаково нагріває різні ділянки Землі?

- Які теплові пояси виділяють на Землі?

- Як впливає розподіл тепла на Землі на рослинний і тваринний світ?

- Які країни розташовані в помірних поясах?

- Які країни розташовані в полярних поясах?

Учні працюють з тестом «Теплові пояси».

Учитель. Виберіть вірне висловлювання.

1. Сонце висвітлює і нагріває різні ділянки Землі:

а) однаково;

б) по-різному.

2. В районі екватора сонячні промені падають на Землю:

а) прямовисно;

б) похило.

3. У районі Південного і Північного полюсів сонячні промені падають на Землю:

а) прямовисно;

б) похило.

4. Тропічний пояс проходить через:

а) екватор;

б) Південний тропік;

в) Південне полярне коло.

5. Велика частина Росії лежить:

а) в помірному поясі;

б) тропічному поясі;

в) полярному поясі.

6. Полярні пояса обмежені:

а) екватором;

б) Північним і Південним тропіками;

в) Північним і Південним полярними колами.

Про т в е т до тексту: 1 (б), 2 (а), 3 (б), 4 (а), 5 (а), 6 (в).

III. Вивчення нового матеріалу.

Учитель. Запишіть тему уроку «Світ очима історика».

У житті кожної людини відбувається безліч подій. Багато з них ми пам'ятаємо потім дуже довго, а деякі, особливо важливі для нас, не забуваємо протягом усього життя. Ми знаємо, коли народилися, коли пішли в школу. Всі події нашого життя, як би зібрані в «ланцюжок» одне за іншим, складають біографію (життєпис) кожного з нас. Ми, що живуть сьогодні, - і ті, хто жив задовго до нас, і ті, хто буде жити через багато-багато років після нас, - все разом складаємо людство. У людства теж є біографія - це історія.

Історія - дуже давнє слово. У перекладі з грецької мови воно означає «дослідження, розповідь про події минулого». Грек по імені Геродот став першим вченим-істориком. Його називають «батьком історії».

У всіх народів світу є своє сьогодення і минуле. Кожна людина хоче знати, звідки взялися і як жили його предки.

Що ж вивчає історія?

Учні. Історія вивчає, як жили різні народи, які події відбувалися в їхньому житті.

Учитель. Історія - це дорога в часі. Вона йде в глиб століть, в сиву давнину. Запишіть визначення: «Історія - наука, що вивчає минуле людського суспільства».

Вчені-історики ретельно вивчають все, що залишилося від минулих епох. Вони трудяться в архівах, музеях, бібліотеках. Тут зібрані історичні джерела, тобто все те, що може розповісти нам про минуле людей.

Учитель пропонує розглянути схему:

Учитель. Назвіть установи, в яких зберігаються історичні джерела.

Учні. Бібліотеки, музеї, архіви.

Учитель. Давайте ближче познайомимося з цими установами і дізнаємося, які історичні джерела зберігаються в них.

Заздалегідь підготовлені учні розповідають, що таке архів, музей, бібліотека.

учень (Розповідає, що таке архіви). Слово «архів» в перекладі з грецького означає «палац правителя». Але ми цим словом позначимо сховище документів. Документ - письмове свідоцтво подій, що відбувалися в ту чи іншу історичну епоху. Архіви з'явилися у людей з виникненням писемності. Найдавніші архіви - це сховища глиняних табличок, які вчені-археологи виявили при розкопках древніх міст. Сучасний архів - наукова установа, Яке збирає і зберігає документи.

Учитель. У нашому місті теж є архів. А історичні документи ми можемо побачити в міському краєзнавчому музеї.

учень (Розповідає, що таке музеї). Слово «музей» має свою історію. У головного грецького бога Зевса і Мнемосіни (богині пам'яті) було дев'ять дочок. Називали їх музами, і були вони покровительницами наук, поезії і мистецтв. Для своїх богів греки будували житла - храми. А храм муз по-грецьки називався «мусейон» - звідси і походить слово «музей». Зараз ми називаємо цим словом установа, де зберігаються пам'ятні для людей речі. Ці предмети називають експонатами.

Першим російським музеєм була Кунсткамера (в перекладі - «кабінет рідкостей»), відкрита за наказом Петра I в Петербурзі в 1710 році. Майже 300 років першому російському музею. За цей час в ньому зібрано величезну кількість «дивин» з різних кінців світу. Ці експонати розповідають про те, як виглядають люди різних країн, Які їхні заняття і звичаї.

У цьому музеї зберігалися і експонати майбутнього музею - Ермітажу. Датою заснування Ермітажу прийнято вважати 1764 рік.

Учитель. У нашому місті теж є музеї. Назвіть їх.

Учитель пропонує учням розповісти про те, в яких музеях вони були, які експонати їм найбільше запам'яталися.

У багатьох музеях зберігаються старовинні книги. Але і сучасні книги розповідають нам про минуле людства. А де зберігаються сучасні книги?

Учень.Вся людська мудрість зберігається в книгах, а книги зберігаються в бібліотеках. «Бібліон» по-грецьки означає «книга», а бібліотека - книгосховище. Бібліотеки бувають різні: особисті і державні, шкільні та міські. Є бібліотеки спеціальні, присвячені якій-небудь галузі знань: історичні, медичні, педагогічні та ін.


Учні повторюють вправи за вчителем.

Дзвенить дзвінок,

Починаємо наш урок.

Нам треба багато чого зрозуміти,

Щоб істориками стати.

Раз - читаємо літопис,

Два - йдемо в музей,

Дізнаємося про минуле часу

І станемо ми мудрей!

Учитель. Багатьом експонатам потрапити в музей допомагають археологи. Ви, напевно, помічали, що, якщо вдома кілька днів не протирати меблі, на ній утворюється тонкий шар пилу. А за тисячі років товстий шар землі, піску і пилу покрив все, що залишилося від древніх людей, на ньому виросли трава, ліс, а іноді розташувалися села і міста. Вчені визначають місце, де в далекі часи жили люди, а потім виробляють розкопки - витягають із землі речі стародавніх людей, їх кістки, і взагалі все, на чому збереглися сліди діяльності давньої людини. Цих учених називають археологами, а науку про давність - археологією.

IV. Робота за підручником.

Учитель. Про роботу археологів прочитайте статтю підручника «Ключі від заповітних дверей» на с. 37-40.

Учні читають, розглядають ілюстрації на с. 39, 40.

Учитель пропонує учням розповісти про те, як ведуться розкопки.

V. Закріплення.

Учитель. Що ви хотіли б дізнатися, вивчаючи історію?

Учні висловлюють свої побажання.

Учитель. Подумайте, може бути, у вашому будинку або в будинку ваших дідусів і бабусь збереглися старовинні речі. Яку історію вони можуть розповісти?

Учні дають відповіді.

Далі вчитель проводить дидактичну гру «Історичні джерела». Учитель пропонує набір карток, на яких написані ті чи інші джерела. Завдання учнів: правильно їх розподілити по групах.

Картки: м'яч, билина, залишки жител, начиння, літопис, монети, одяг, напис на камені, прикраси, щит, оповіді.

Учитель по черзі запрошує до дошки учнів, дає картку. Учень прикріплює її до дошки, пояснюючи свій вибір.

VI. Підсумки уроку.

Виставляння оцінок.

Учитель. Запишіть в словничок нові визначення (підручник, с. 35-41).

Що таке історія?

Учні. Історія - це наука про минуле людей.

Учитель. Яку науку жартома називають «історією, збройної лопатою»?

Учні. Археологію.

Учитель. Наведіть приклади історичних джерел.

Учні читають висновок в підручнику на с. 41.

Домашнє завдання.

Відповіді на питання «Перевір себе».

Виконати завдання 1, 2.

Чи цікаво тобі минуле рідної країни, всього людства? Якщо так, то чому? Напиши.

Без минулого немає майбутнього. Необхідно вивчати історію, в ній можна знайти відповіді на багато питань. Історія може допомогти не зробити помилок у майбутньому. Читати історичні книги не тільки пізнавально, але і дуже захоплююче і захоплююче.

За допомогою підручника сформулюй і запиши визначення.

Історія - це наука про минуле людей.
історичний джерело - це все те, що свідчить про минулі часи
археологія - це наука, яка дізнається про минуле, вивчаючи стародавні предмети, споруди

Прочитай пропозиції. У яких з них йдеться про історичні джерела? Відзнач ці пропозиції знаком «+».

1) В ботанічному саду Костя побачив багато дивовижних рослин з усього світу.
2) В новорічні канікули багато школярів разом з учителями відправляються в туристичні поїздки.
+ 3) Допомагаючи бабусі копати землю під посадку картоплі, десятирічний Тимур знайшов старовинну монету.
+ 4) В кінці VXIII століття в Москві з'явилося прекрасна будівля - Пашков будинок. Зараз тут знаходиться Російська державна бібліотека.
+ 5) В бібліотеці у дідуся Надя знайшла книгу кулінарних рецептів, видану в XIX столітті.
+ 6) У краєзнавчому музеї школярі з цікавістю розглядали старовинні предмети домашнього побуту: порцеляновий посуд, меблі, одяг.
7) З програми новин Олеся дізналася про те, що в зоопарку з'явився на світ дитинча амурського тигра.

Наведіть свої приклади історичних джерел. (Напишіть не менше трьох прикладів.)

Прикраси, книги, монети, старовинні споруди, амулети, скульптури, посуд, одяг, поховання, старовинні знаряддя праці, зброю, картини, малюнки, літописи.

А що назвали інші хлопці? Доповніть свій список 1-2 прикладами з тих, які вони привели.

Розглянь картину, написану на історичний сюжет. Щоб дізнатися, що зображено на картині, можна звернутися за допомогою до вченого-історика. Які питання ти йому задаси? Запиши ці питання.


М.І. Авілов. Поєдинок на Куликовому полі.

Де знаходиться це місце?
Як почався цей поєдинок?
Хто ці люди?
Які народи воювали?
Коли був цей поєдинок?

У додатковій літературі, Інтернеті постарайся знайти відповіді на ці питання. Підготуй (усно) розповідь по картині, використовуючи ці відомості.

«Поєдинок Пересвіту з Челубеем на Куликовому полі» (1943 рік) - найвідоміша картина радянського художника Михайла Івановича Авілова. На полотні картини зображений бій російського богатиря Пересвіту з татарським воїном Челубеем, що передував Куликовській битві. У цьому поєдинку обидва воїна загинули, проте перемога залишилася за Пересветом. Кінь зміг довезти його до російських військ, Тоді як Челубей виявився вибитим із сідла.


Підписи до слайдів:

Ми з тобою знайомимося зі світом, який нас оточує. На попередніх уроках ми дізналися про погляди на цей світ вчених-астрономів і вчених-географів. Сьогодні ми дізнаємося про те, як отримують інформацію про навколишній світ вчені-історікі.Ми часто чуємо вираження «історія країни», «історія людства», «історія родини» ... Що таке історія? Якщо відповісти на це питання коротко, то це наука про минуле. Про що ж піде мова, якщо ти почуєш вираз «історія країни»? «Історія родини»? Про які відрізках часу ми говорили в минулому році? Також нам можуть підказати часи глаголов.В якому часі знаходиться сьогоднішній день? День твого народження? Коли буде день твого чотирнадцятиліття і ти отримаєш паспорт? А який час цікавить істориків? Прочитай сторінки підручника, де йдеться про те, що таке історія.В статті сказано, що історики працюють в архівах, музеях, бібліотеках. Як в цих закладах виявилися відомості про наше минуле? Далеке минуле не зникає безслідно, залишаються руїни древніх будівель, міст, могили людей, залишки одягу, уламки посуду, зброю, інші предмети. Їх потрібно знайти і вивчити, щоб дізнатися про життя людей в давнину. Все, що може розповісти про минуле людей, називається історичними джерелами. До них відноситься все: від найвищої піраміди до крихітної намистинки, від невеликої написи на надгробній плиті до грубезних книг. Одні з них ми можемо доторкнутися руками, інші прочитати, треті почути. Всі історичні джерела ми можемо розділити на письмові, усні і речові. Від якого назви походить назва «речові джерела»? Речові джерела можна помацати руками. До них відносяться знаряддя праці, зброю, монети, одяг, прикраси, споруди - все, що створено руками человека.Наука, що вивчає історію по речовими джерелами, називається археологією. Багатющої комори речових джерел є земля. Виявивши місця, де знаходяться «сліди» життя стародавніх людей, вчені роблять розкопки. Знайдені археологами речові джерела дають уявлення про звичаї, зброю, знаряддя праці, домашнього начиння людей. Розкопуючи залишки поселення людей, стародавні міста, будинки, майстерні, археологи можуть зрозуміти, як виглядали ці поселення і міста, уявити собі життя людей. Руїни будівель, зброю, прикраси можуть багато про що розповісти, але хіба річ може розповісти про що мріяли стародавні люди? Чому раділи, про що плакали наші предки? Але ж дуже цікаво дізнатися, який у них був характер, які якості вони цінували в людях, які вони співали пісні, яку музику любили. Відповіді на ці питання можуть дати письмові та усні джерела. Як ти думаєш, що відноситься до письмових джерел? До письмових джерел належить все, що написано на папері, пергаменті, камені, дереві, металі, глині \u200b\u200b- на все, на чому можна пісать.Ето князівські укази, грамоти, договори про мир і торгівлі між країнами, ділові документи, листи, книги, описи подорожей і битв ... і звичайно ж літописі. Звідки взялася дата виникнення столиці нашої Батьківщини Москви? З літописів історики дізналися про те, що навесні 1147 року суздальський князь Юрій Долгорукий запросив князя Святослава: «Прийди до мене, брате, в Москов!» Так вперше в стародавніх літописах згадується про Москву, тому прийнято вважати, що 11547 рік - рік народження Москви. А ось як в одному з літописів описується вибір місця для будівництва цього міста. «Князь Юрій, взиде на гору і огляді з неї очима своїми сюди і овамо (туди і сюди), по обидва боки Москви-ріки і за Неглинну, возлюби села оні і повів незабаром сделат град малий, дерев'яні, і мова його Москва - град ». Що ж може бути усним джерелом? Усним джерелом є усна народна творчество.На уроках читання ми знайомилися з багатьма видами цієї творчості. Що ж стосується усної народної творчості? Казки, билини, пісні, надокучливі казки, прислів'я, приказки. Загадки, частівки, легенди. Можна сказати фольклор. З фольклору про нащшіх предків можна дізнатися дуже багато: назва міст, в яких вони проживали, імена князів і героїв, які охороняли рідну сторону, про побут сімей. Предметах побуту, заняттях людей. Чи може статися зустріч людей з далекого минулого і сьогодення? Але якби така зустріч відбулася, про що б розповіли люди один одному? Ось як описує свою уявну зустріч поет Степан Щипачов Велю горбах її і річках на мить роздягтися догола. Москва 12 століття - якою вона тоді була? Все частоколи та паркани, ще не встали терема, І пахне травами і бором на всіх її семи холмах.Не про все розкажуть книги: в них дещо і невпопад. вдихаю свіжість суниці, де нині Балчуг і Арбат. я з вятичами, кривичами - історії наперекір - у червоного багаття ночами веду серйозна розмова. я говорю про наш столітті, що, пробиваючи товщу темряви, прийде, в бетон одягне річки, в асфальт - болота і пагорби. І встане з хмарами врівень те місто завтрашнього дня. З побоюванням, насупивши брови, ті люди дивляться на мене. Їх все лякає: грім з хмари, болото, вири, ліси. з під брів дивляться, колючі, їх забобонні очі. Свої у нас шляхи-дороги: Не будемо пращурів картати. Нам в думках з майбутнім далеким, брів не сумує говорити. Які питання у тебе виникли до цього вірша? Згадай дату свого рожденія.Что ми повинні знати, якщо будемо говорити про дату народження міста? Коли ми говоримо про якийсь історичній події, То вживаємо в мові слова «вік» і «тисячоліття». Який відрізок часу вони позначають? Роки прийнято позначати арабськими цифрами: 1941 2008. а століття - римськими. Прочитай, які це століття: XII, XVI, XX.Разние народи по-різному вели рахунок часу. Рахунок років називається літочисленням. Прочитай про історію літочислення на сторінках учебніка.Как вважали року в стародавньому Єгипті? У стародавньому Римі? Чи зручно кожен раз міняти календар після смерті царів? Чи добре, коли в кожній країні своєї календар? Давай дізнаємося, як з'явився календар. Календар дуже потрібен був хліборобам. Їм необхідно точно знати, коли починати сіяти, жати, не втрачаючи часу дарма. Недарма складена російська приказка, що під час польових робіт один день рік годує. Запізнишся з посівом - не знімеш хорошого врожаю. Запізнишся з жнивами - залишишся без хліба. Предок нашого сонячного календаря народився приблизно 6 - 7 тисячоліть назад, в стародавньому Єгипті. вчені стародавнього Єгипту були майстерними математиками і астрономами. Вони спостерігали за зоряним небом і фіксували свої спостереження на папірусі. Папірусом називалася папір, яку робили з болотного рослини папіур. За підрахунками єгипетських жерців. У році було 365 днів. Цей довгий відрізок часу вони розділили на 12 місяців, по 30 днів в кожному, - вийшло З60 днів, а решта 5 днів помістили в кінець як довесок.Календарь древніх єгиптян був дуже зручний і простий, але в їх розрахунки закралася помилка - рік виявився довшим на 6 годин. За 4 роки складалися вже добу. Самі стародавній календар - місячний. Таким календарем користувалися стародавні римляни. Спочатку перший місяць був присвячений богу війни Марсу - це наш березень. У старому римському календарі було 10 місяців. Потім в нього додали ще 2 місяці. Першим місяцем став січень. Цей місяць отримав назву 0в честь Януса - бога, за переказами змінив дикий спосіб життя людей. Вважалося, що дволикий Янус однією стороною свого обличчя дивиться в минуле, а інший - в майбутнє. Йому і пристало якраз починати новий рік. Другим місяцем став лютий, присвячений богу смерті - Фебруарісу. У цьому місяці приносилися жертви померлим. А потім вже йшов войовничий березень. У ті далекі часи календарем відав - понтифік - так називався верховний жрець. Понтифіки наказували кличе на площах початок нового місяця, нового тижня, нового дня. Кале - по латині означає кличе. Календа - назва першого дня місяця. У цей перший день місяця проходили грошові розрахунки з боржниками, ці розрахунки записувалися в особливі боргові книги - календаріум. Звідси і пішло сама назва календар. Децембер - 30
Серпень - 31
Апріліс - 30
Новембер - 30
Липень - 31
Мартіус - 31
Октобер - 31
Юниус - 30
Фебруаріус - 28
Сентембер - 30
Майус - 31
Януаріус - 31
знаменитий римський державний діяч Гай Юлій Цезар ввів новий календаря 1 січня 45 року до нашої ери. До сих пір його називають юліанським. Порівняй кількість днів сучасного календаря і календаря Цезаря Ми познайомилися з календарями, які допомагають історикам відповісти на питання: "Коли відбулася подія?» а тепер розглянемо помічницю істориків, яка допомагає відповісти на питання: «Де це сталося?» М и з тобою добре знаємо географічні карти. Існують ще історичні карти. На них найчастіше відображені війни. Розглянь карту на сторінках підручника. Підіб'ємо підсумок Відповідай на питання тренувального тестаЧто означає слово «вік»? «Тисячоліття»? В якому столітті сталося Льодове побоїще, Яке відбулося в 1ё242 році? Куликовська битва відбулася в 1380 році, який це вік? За допомогою якої карти можна дізнатися про історичні події?

слайд 2

Що таке історія?

«Історія» - дуже давнє слово. У перекладі з грецької мови воно означає «дослідження, розповідь про події минулого»

слайд 3

  • Історія-сукупність наук, які вивчають минуле людського суспільства.
  • Історик - це вчений. Історики вивчають минуле людства. Основною роботою істориків є збір і дослідження історичної інформації, робота з архівними матеріалами і документами.

Муза історії Кліо

слайд 4

Архів - це сховище документів. Архіви по-з'явилися у людей з виникненням пісьменнос-ти. Найдавніші архіви - це сховища глини-них табличок, які виявили археологи під час розкопок стародавніх міст.

слайд 6

речові джерела

  • житла
  • Знаряддя праці
  • Предмети побуту
  • Одяг
  • прикраси
  • монети
  • зброя
  • Посуд
  • слайд 7

    усні джерела

    • легенди
    • билини
    • сказання
    • пісні
    • обряди
    • прислів'я
    • приказки
  • слайд 8

    письмові джерела

    • Літописи
    • папірус
    • книги
    • укази
    • хроніки
    • газети
    • історичні твори
  • слайд 9

    Багато історичні джерела були виявлені завдяки археології.

    «Архео» (грец.) - древній. Археологія - наука, яка дізнається про минуле, вивчаючи стародавні предмети, споруди. Свої дивовижні знахідки вчені-археологи викопують із землі. Тому археологію іноді жартома називають історією, збройної лопатою.

    слайд 10

    Багато предметів старовини дбайливо зберігаються в музеях. Першим російським музеєм була Кунсткамера (в перекладі - «кабінет рідкостей»), відкрита за наказом Петра I в Петербурзі в 1710 році.

    слайд 11

    Експонати для музею - всілякі дива - привозили з усіх куточків Росії, і навіть з-за кордону. Вони розповідають нам про те, як виглядали люди з різних країн, які їхні заняття і звичаї.

    • Дерев'яний бойовий шолом
    • Сонячний годинник-глобус
    • Скелет сіамських близнюків
  • слайд 12

    Не тільки в музеях і архівах зберігаються цінні знахідки. При бажанні їх можна відшукати в кожному будинку: старі книги, фотографії, предмети домашнього вжитку. Це сімейні реліквії.

    1. Чи цікаво тобі минуле рідної країни, всього людства? Якщо так, то чому? Напиши.

    Минуле треба знати, щоб не повторювати його помилок. Щоб знати як жили люди тоді, що було раніше, а чого не було. Як розвивався світ і моя країна.

    2. За допомогою підручника сформулюй і запиши визначення.

    Історія - це наука про минуле (розповідь про минуле, минуле людей).
    Історичний джерело - це все те, що може розповісти нам про минуле людей.
    археологія - це наука, яка дізнається про минуле, вивчаючи стародавні предмети, споруди

    3. Прочитай пропозиції. У яких з них йдеться про історичні джерела? Відзнач ці пропозиції знаком «+».

    1. У Ботанічному саду Костя побачив багато дивовижних рослин з усього світу.
    2. У новорічні канікули багато школярів разом з учителями відправляються в туристичні поїздки.
    3. Допомагаючи бабусі копати землю під посадку картоплі, десятирічний Тимур знайшов старовинну монету.
    4. В кінці XVIII століття в Москві з'явилося прекрасна будівля - Пашков будинок. Зараз тут знаходиться Російська державна бібліотека.
    5. В бібліотеці у дідуся Надя знайшла книгу кулінарних рецептів, видану в XIX столітті.
    6. У краєзнавчому музеї школярі з цікавістю розглядали старовинні предмети домашнього побуту: порцеляновий посуд, меблі, одяг.
    7. З програми новин Олеся дізналася про те, що в зоопарку з'явився на світ дитинча амурського тигра.

    4. Наведіть свої приклади історичних джерел. (Напишіть не менше трьох прикладів.)

    Книги, монети, амулети, скульптури, посуд, одяг, картини, малюнки, літописи.

    А що назвали інші хлопці? Доповніть свій список 1-2 прикладами з тих, які вони привели.

    5. Розглянь картину, написану на історичний сюжет. Щоб дізнатися, що зображено на картині, можна звернутися за допомогою до вченого-історика. Які питання ти йому задаси? Запиши ці питання.

    Де знаходиться це місце?
    Як закінчився цей поєдинок?
    Хто ці люди?
    Які народи воювали в цій війні?
    Коли відбувся цей поєдинок?

    У додатковій літературі, Інтернеті постарайся знайти відповіді на ці питання. Підготуй (усно) розповідь по картині, використовуючи ці відомості.

    На картині художника Михайла Івановича Авілова «Поєдинок на Куликовому полі», яка була написана в 1943 році, зображений бій російського богатиря Пересвіту з татарським воїном Челубеем.

    Це був один з найвідоміших поєдинків в російської історії. Він відбувся 8 вересня 1380 року на Куликовому полі, розташованому на берегах річки Непрядви (зараз це місце знаходиться на території Тульської області).

    Саме з поєдинку Пересвіту і Челубея і почалася Куликовська битва - битва російського війська під проводом князя Дмитра Донського з татарським військом під проводом темника Золотої Орди Мамая.

    В ті часи поєдинки між найсильнішими війнами ворожих військ влаштовувалися для того, щоб визначити яка з армій буде атакувати першої. Вирішити це було неймовірно важливо, особливо в ситуаціях, коли протиборчі сторони були приблизно рівні. Справа в тому, що атакуюча першої армія завжди несла великі втрати.

    У поєдинку на Куликовому полі обидва богатиря загинули, але перемога залишилася за російським воїном Пересветом, оскільки він зумів доїхати на коні до російських військ, а Челубей залишився лежати на місці сутички.

    Завдяки подвигу Пересвіту російські війська отримали перевагу в битві і перемогли на Куликовому полі. Це сильно похитнула панування Золотої Орди і стало першою сходинкою до звільнення Русі від золотоординського іга.