Ненаголошені голосні в відмінкових закінченнях.

Фаттахова Світлана Вікторівна
Посада: вчитель початкових класів
Навчальний заклад: МБОУ "Гімназія №2"
Населений пункт: г.Октябрьский, Республіка Башкортостан
Найменування матеріалу: урок російської мови
Тема: "Букви ненаголошених голосних в закінченнях прикметників".
Дата публікації: 19.09.2017
розділ: початкову освіту

Урок російської мови

Тема: Букви ненаголошених голосних в закінченнях прикметників.

Цілі: - познайомити з правилом перевірки ненаголошених голосних в закінченнях

прикметників;

Вчити писати слова з ненаголошеними голосними в закінченнях імен

прикметників, виконувати перевірку, графічно позначати орфограмму;

Розвивати мова, пам'ять, мислення, орфографічну пильність;

Виховувати акуратність, самостійність, почуття товариськості.

Устаткування: ЕОР, плакати, картки, проектор.

Хід уроку

I. організаційний момент.

II. Повторення. Повідомлення теми уроку.

1.Ігра «Розподіливши слова на групи» (Учні на дошці розбивають слова

за частинами мови.)

Які групи слів ще можна виділити? (Групи однокореневих слів.)

2.Повтореніе.

Послухайте вірш. Про яку частини мови піде мова на уроці.

Визначаю я предмети,

Вони зі мною дуже помітні.

Я прикрашаю вашу мову.

Мене вам треба знати, берегти!

Яка частина мови могла про себе так розповісти? (Прикметник.)

Що таке прикметник?

З якою частиною мови пов'язані імена прикметники?

Як змінюються прикметники?

Чому імена прикметники прикрашають нашу мову? Доведіть на прикладі.

(Береза \u200b\u200bкучерява, белоствольная, російська, верба плакуча, дуб могутній)

3. Повідомлення теми уроку.

Ми живемо в світі слів, в словах російської мови так багато таємниць і секретів.

Ось і сьогодні на уроці ми дізнаємося про правопис букв ненаголошених голосних в

закінченнях прикметників, розкриємо ще один секрет мови.

III. Чистописання. Словникова робота.

1.Работа в зошиті.

Ая, -ий, -і, -яя, -е, -ої,-її, -ий, -і

Подивіться на дошку. Про що вам говорять ці ланцюжки з'єднань.

(Закінчення прикметників.)

Які імена прикметники можуть мати такі закінчення? (Ж.р., м.р., ср.р.

і множини.)

Запишіть з'єднання в зошит.

Прочитайте слова. Слова якої частини мови прочитали? У чому їх секрет. (Це

словникові слова.) Виберіть потрібну букву, Запишіть слова правильно.

А (до, кк) уратний, (о, а) ранжевий, вн (е, і) мательно,

пра (Здн, зн) ічний, з (і, е) ребер (ян, Янн) ий, в (а, о) лшебний, ж (е, о) лтий.

IV. Введення в тему. Дослідницька робота.

Робота в групах. Кожна група отримує листочки із завданням: вставте

букву, поясніть свій вибір.

зв. зда бел. зубий ін. дідусь у черв. й

б. р. га всюди. хід п. дорожник в син. х

з. ма пеш. хід з. писку про добрий. м

Чи змогли впоратися із завданням повністю?

У написанні яких слів сумнівалися? Чому? (Голосна безударная)

Де знаходиться пропущена голосна?

У закінченні якої частини мови?

Яку проблему будемо вирішувати сьогодні на уроці?

(Яку букву написати в закінченні прикметників, якщо вони

ненаголошені.)

Физминутку

V. Спостереження. Висновок правила.

1. Порівняння ударних і ненаголошених закінчень прикметників.

(Для аналізу використовується ЕОР.)

Що можете сказати про правопис ударних і ненаголошених закінчень?

(Пишуться однаково.)

У яких закінченнях можна зробити помилку? (В ненаголошених закінченнях.

Це небезпечне місце.)

2.Чтеніе правила №1 на с. 86.

3. Упр. 326. Виконується усно.

Прочитайте. Порівняйте закінчення слів - питань і прикметників.

(Читання по ланцюжку.)

Що ж ви помітили? (Відповіді дітей.)

питання какого? (-Ого-, -его-) Від чого залежить написання букв проі е? (Від

твердої і м'якої основи кореня.)

Які закінчення мають прикметники, якщо ставимо

питання яким?(-Им-, -ім-) Від чого залежить написання букв и і і?

Що необхідно зробити, щоб правильно написати безударное

закінчення імені прикметника? Спробуйте сформулювати правило.

4. Читання правила №2 на стор. 87.

VI. Закріплення нових знань.

1.Упр. 327. Виконується в зошиті.

а) Самостійне читання тексту.

Як утворилося слово стіл?А слово столиця?

Чи можна слова стіл, престол, столицявважати спорідненими? Чому?

б) Назвіть імена прикметники в тексті. Випишемо поєднання слів дод. +

сущ., позначимо графічно орфограмму безударная гласний в закінченнях

прикметників.

Физминутку

2. Робота на картках за варіантами. Перевірка.

Допишите закінчення прикметників.

3. ЕОР «Листівка для мами»

А зараз і вам потрібно творчо попрацювати. Підпишіть листівку для

своєї мами. (Перевірка.)

VII. Підсумок уроку. Рефлексія «Драбина успіху».

З якою орфограммой познайомилися на уроці?

Як перевірити ненаголошені закінчення прикметників?

VIII. Домашнє завдання. С. 102 упр. 7. Вивчити правило.

Сьогодні будемо працювати в групах.

Давай згадаємо правила роботи в групах.

Я бажаю вам гарного настрою і дбайливого ставлення один до одного.

Перше завдання на увагу.

1 група сяде, коли я назву ім'я іменник, 2 група - дієслово, 3 група - прикметник. (Загадковий, загадати)

Яку частину мови я ще не назвала? (Іменник). Перша група утворіть іменник самі, воно повинно бути родинне попереднім словами. (Загадка)

Що ми знаємо про іменник?

Над якою темою ми зараз працюємо?

Тема нашого уроку : «Ненаголошені голосні в закінченні іменника».

Що нам потрібно знати, щоб перевірити безударное закінчення іменника? Обговоріть в групах і напишіть, що для цього потрібно знати, повторити і чому?

Мета яка уроку ? (Навчитися перевіряти безпомилково ненаголошені закінчення іменників)

Давайте визначимо, щоб досягти поставленої мети, яку роботу нам потрібно виконати на уроці.

Сподіваюся, що сьогодні на уроці ми будемо зосереджено працювати, дізнаємося нове, корисне, цікаве, також будемо працювати дружно в групах.

Урок починаємо з словникової роботи.

словникова робота .

1.На дошці слова

Автобус, автомобіль, тепловоз, корабель, шосе, їздити

Пропоную тренувати мислення.

Що можете сказати про ці слова?

Яке слово зайве? Чому? (Їздити - дієслово) Прибрали дієслово

Яке ще слово зайве? (Шосе -ср. Роду)

Що спільного у решти слів? (Іменники, 2 відміни, чоловічого роду)

Пропоную потренувати пам'ять.

Запишіть ці слова по пам'яті, причому

1 група напише їх в родовому відмінку,

2 група в давальному

3 група в орудному відмінку.

Завдання на картці

1) Іменники в родовому відмінку відповідають на питання

а) який ?, яка? б) кого ?, що? в) кого ?, чого?

2) Іменники якого відміни мають у п.п і Д.П. закінчення -І

а) I відміни б) II відміни в) III відміни

3) Які опорні слова в

а) I відміні

б) II відмінюванні

в) III відмінюванні

Взаимопроверка.

На дошці слова .

Розділіть їх на три стовпчика, так щоб в першому стовпчику були іменники I відміни, у другому іменники II відміни, в третьому іменники III відміни. Поясніть написання закінчень.

На околиць ...; в книг ...; по скатертини ...; про вещ ..., на столик ...; близько сторожки ...; гілка їв ...; на сирен ..., до лебедів ..., по ріллі ..., про місто ..., на блюдце ..., зимової хуртовин ...

Физминутку

Оцінити свої сили.

1. Так, я добре засвоїв тему. Візьміть синю картку.

2. Я іноді допускаю помилки, візьміть жовту картку.

3. Хто не зовсім впевнений в своїх силах візьміть картку червону.

Завдання синьої картки

Виправте помилки в тексті і придумайте свою пропозицію.

Запишіть текст і свою пропозицію.

Марос залишив на віконця зовітушкі узорав. У променях сонца на них зогорелісь іскристі ліхтарики. Напушістой гілки ялинки срібними вогниками переліваеца іній.

Завдання жовтої картки

Напишіть іменники в місцевому відмінку, додавши привід.

У дужках напиши схиляння.

Погода, заметіль, горобець, мороз, хуртовина, холод, крапель, замет, сторожка.

Завдання червону картку

Впиши закінчення, вказавши в дужках схиляння.

У зошити ... (), на ярмарках ... (), раннім ранків ... (), в кухн ... (), яблучко бабуся ... (), сир для мишки ... (), на холод ... (), за річкою ... (), на їв ... ().

Висновки.

Закінчіть речення .

Вчора ми на уроці дізналися ...

Можу похвалити нашу групу за ...

Ці знання нам знадобляться ...

Домашнє завдання : вправу на вибір.

  1. Закінчення іменників. Складним є вибір е / і в закінченнях іменників родового, давального і прийменникового відмінків однини.

Запам'ятайте: вістря - на вістрів, забуття - в забутті.
Зверніть увагу: в місцевому відмінку слів на-ія, - ие, -ий буква і, що передує закінченню, «кличе» за собою закінчення -і, попередні букви е або ь - закінчення-е: про
енергії, сузір'ї, щасті, але про лівреї, галереї, безлюддя, веселощі, щастя.
Зверніть увагу на правопис закінчень іменників з суфіксами -ищ-, -ушк - / - юшк-, -ишк - / - ішк-, л-: -ищ-е - у сущ. чоловічого і середнього роду: місто - місто-ищ-е, карась - Карас-ищ-е; болото - боліт-ищ-е, передмісті - передмістя-ищ-е;
-ищ-а - у сущ. жіночого роду: нога - ніж-ищ-а, голова - голів-ищ-а;
-ушк-о (-юшк-о),
-ішк-о (-ишк-о) - у неживих сущ. чоловічого і середнього роду: хліб - хліб-ушк-о, будинок - будинок-ІШК-о, горе - міськ- юшк-о, крило - крив-ишк-о;
-ушк-а (-юшк-а),
-ішк-а (-ишк-а) - у всіх інших іменників (одуш. сущ. м. р .; одуш. і неодуш. сущ. ж. р.): брат - брат-ушк-а, дядько - дяд- юшк-а, студент - студент-ІШК-а; дівчинка - девч-ушк-а, воля - віл-юшк-а, дрібниця - дрібниці-ІШК-а;
-л-а - у іменників загального роду: Уявляючи-л-а, зап- Раві-л-а, зубри-л-а, чуді-л-а;
-л-о - у іменників середнього роду зі значенням знаряддя дії: грузи-л-о, покриваючи-л-о, світи-л-о, точи-л-о, зубі- л-о, сеча-л-о.
  1. Закінчення дієслів. У ненаголошених особистих закінченнях дієслів написання е / і залежить від відмінювання дієслова:
  1. відмінювання - в закінченнях буква е: голити - голишся, голить, голимо, голите; боротися - борешся, бореться, боремося, боретеся.
  2. відмінювання - в закінченнях буква і: образити - скривдиш, образить, скривдимо, скривдите; молитися - молишся, молиться, молимося, моліться.
Зверніть увагу:
1) на відмінювання «ошібкоопасних» дієслів (дієслова I дієвідміни; см. Їх перелік в § 4 п.5):
сіяти - сієш, сіє, сіємо, сієте, сіють; віяти - веешь, віє, ВЕЕМ, віє, віють; каятися - каєшся, кається, каємося, каєтеся, каються; пліснявіти - плесневеешь, пліснявіє, плесневеем, пліснявіє, пліснявіють;
стлать, стелити - стелешь, стелить, стелимо, стелите, стелять;
  1. неперехідні дієслова з приставкою обес- / обез- є дієсловами I дієвідміни, перехідні - II дієвідміни: обессілеть (перех.) - обессілеешь, знесиліє, обессілеем, знесиліє, обессілеют; знесилити (неперех.) - знесилиться, знесилено, знесилено, знесилять.












Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

цілі:

  • Отримати відповідь на питання: "Як перевірити безударную голосну в закінченнях прикметників?"
  • Розвивати увагу, кругозір, спостережливість, орфографічну пильність, вміння класифікувати.
  • Виховувати інтерес до російської мови і культуру мовлення.

устаткування:підручники російської мови для 4 класу за програмою "Школа-2100" (2004р.), картки словникових слів, мультимедійне додаток.

Хід уроку

1. Організаційний момент з використанням демонстраційних карток зі словниковими словами:

Докажи слівце - прикметник:

Настрій у нас: чудове!

Чекають завдання вас: цікаві!

На уроці завжди будь: уважний!

І урок вийде весь: чудовий!

2. Почнемо роботу з хвилини чистописання. слайд №2

Пропишіть буквосполучення середнім з'єднанням: ий ий ой е її; нижнім з'єднанням а яя

Спишіть пропозицію. Відгадайте загадку:

до нь ста льной, хвіст льняной. (Голка з ниткою)

Як ви розумієте значення слова лляної? (Зроблений з льону). слайд №3

Льон - трав'яниста рослина, з волокон якого прядуть нитки, потім тчуть полотно.

Підкресли приголосні, м'якість яких позначена м'яким знаком.

Фонетичний аналіз слова "лляної".

Завдання виконується в зошитах. Вибіркове оцінювання.

Перевірка: слайд №4

3. Словникова робота.

Я підібрала слова, які пропоную розподілити в групи по орфограммам. слайд №5

Святковий, штучний, помаранчевий, металевий, сходовий, акуратний, томатний, сумний, фіолетовий, костюмний.

Перевірка: слайд №6

Позначити вибір групи. Які слова могли б потрапити в 2 групи (акуратний, металевий, штучний).

До якої частини мови відносяться дані слова?

Які закінчення мають прикметники? Наведіть приклади. слайд №7

4. Актуалізація знань.

а) Спостереження за ударними і ненаголошеними закінченнями. слайд №8

Поставте наголоси в словах. Що ви помітили? (Є закінчення під наголосом і без наголосу).

Чи можна допустити помилки в написанні закінчень прикметників?

В яких випадках? Чому?

б) Висновок: голосні в закінченнях прикметників можуть бути ударними і ненаголошеними, правопис ненаголошених голосних в закінченнях прикметників - орфограмма.

в) Що таке орфограмма? (Написання за правилом)

В якій частині слова ми виявили орфограмму? (В закінчення)

г) Хочу почути ваші припущення: яка тема уроку? (Гіпотези);

яка мета уроку?

(Мета нашого уроку відповісти на питання: як перевірити безударную голосну в закінченні прикметників).

д) Висновок: в словах-питаннях закінчення завжди ударне, з їх допомогою можна перевірити написання ненаголошених голосних закінчень прикметників.

Але є невідповідність: після м'яких приголосних пишуться інші літери. Їх потрібно запам'ятати.

е) Чому закінчення прикметників можна перевірити за допомогою слів-питань? (У них завжди ударне закінчення).

Від якого слова ставиться питання? (Від іменника)

5. Фізична розминка.

6. Первинне закріплення.

Робота за підручником (стор.116, вправа 200)

7. слайд №9

Застосуємо нові знання в завданні, які приготувала для вас Міс Прикметник.

Спишіть пропозиції, визначте закінчення, які необхідно дописати і підкресліть прикметники.

Проведемо змагання між рядами.

Робота представників кожного ряду оцінюється.

1 ряду. Я люблю скромно .. гіллясті .. дерево горобину.

Розібрати за складом слово гіллясте

2 ряду. Люблю її пёстреньк .. ніжні листочки.

Розібрати за складом слово листочки. визначити граматичну основу пропозиції.

3 ряду. Вони шелестять навіть при лёгк .. вітерці.

Розібрати за складом слово вітерці. Визначити граматичну основу пропозиції. Перевірка: слайд №10

8. Розвиток мовлення.Підберемо антоніми до прикметників першого стовпчика. слайд №11

Поясніть вибір голосних в закінченнях прикметників, позначте вивчені орфограми в словах.

9. Підведення підсумків. слайд №12

Як перевірити правопис ненаголошених голосних в закінченнях прикметників? Що було найважчим на уроці? А найцікавішим?

10. Домашнє завдання:виконати упр.№201 на стор.116.

1. Перегляд (відео) - (слайд 2)

Уривок з мультфільму «Вінні Пух і всі все-все-все» - з П'ятачком йдуть в гості.

Приходять до Сови, на будиночку табличка «САВА» (слайд 3)

Що помітили?

Що потрібно знати, щоб писати грамотно?

Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу з вивчення таємниць російської мови.

2.-Ви вже зрозуміли, що на уроці ми будемопрацювати в групах.

Будемо працювати з маршрутними листами і по ходу уроку заповнювати:

3.- Запишіть число, класна робота

Звірте, будь ласка, свої записи із записом на дошці.

чистописання

Почнемо з чистописання

а е і про я

Прочитайте букви. На які групи можна їх розділити?

а е ие яя її

Що ще можете сказати?

4. Повторення

Що ми вже знаємо про прикметник?

(Слайд 2 поява після клацання)

Як ви думаєте, ми вже все знаємо про цю частину мови?

5. Дослідницька робота (В групах)

Які букви вставили? Чому?

У правописі яких слів сумнівалися? Чому?

Де знаходиться пропущена голосна?

Чому «небезпечне місце»?

Як ви думаєте, чи підійдуть нам відомі способи перевірки?

Яку ставимо перед собою навчальне завдання сьогодні на уроці?

(Слайд)

(Слайд)

7. Самостійна робота

8. Перевірка (слайд)

Физминутку

(Слайд - весь текст)

9. складання алгоритму

Робота в групах

Складіть алгоритм роботи з даної орфограммой

Або: (слайд)

У жартівливій формі можна так сформулювати це правило: «Не хочеш залишитися з носом, перевіряй закінчення питанням»

10.- Про що ще дізналися ви з тексту?

Квітка весни, що йде до нас із снігу,

Простий квітка, та він несе

Добра і радості, і щастя людині!

(Слайд)

Знайдіть прикметники, поясніть написання закінчень

11. Вітання для своєї мами

Перевірте себе, допишіть закінчення, продовжите побажання ...

12. Перевірка

13.-Ось і закінчується наш урок.

Повернемося до наших питань і відповімо на них:

Над якою темою працювали?

Як перевірити ненаголошені голосні в закінченнях прикметників?

14.Д / з: скласти привітання з Днем Захисника Вітчизни для тата або дідуся (спожити якомога більше прикметників)

Правило знати на с.89