Складнопідрядні речення з підрядними причини, умови та поступки.

Мета: формування пунктуаційної грамотності учнів на уроках російської мови.

  1. показати особливості СПП з підрядними уступітельние; навчити розрізняти додаткові поступки від інших видів придаткових; удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички.
  2. розвивати мовлення учнів.
  3. виховувати любов до рідної мови.

устаткування:

  1. Роздатковий матеріал.
  2. Плакати.

На дошці:

  1. Число, тема уроку.
  2. Схеми.

Хід уроку

I. Орг. момент.

II. Підготовка до вивчення нового матеріалу через повторення і актуалізацію опорних знань.

1. Робота над помилками по попередній темі уроку в перевіреної учителем роботі.

Поки виконується РНО, які навчаються, отримали позначку "5", працюють за картками:

Виконайте пунктуаційний розбір.

Любов і дружба до вас 1
Чи дійдуть крізь похмурі затвори,
Як у ваші каторжні нори
Доходить мій вільний глас.

2. Опитування теорії по темі: "СПП".

Які пропозиції ми з Вами вивчаємо?

Які пропозиції називаються складнопідрядними?

На які основні групи вони поділяються?

Які з них ми вивчаємо зараз?

Перерахуємо вивчені обставинні підрядні по ланцюжку.

1. Дана строфа з твору А. С. Пушкіна "У глибині сибірських руд" пропонується для розбору в кн. см .: Єгорова Н. В. Поурочні розробки з російської мови: універсальне посібник. 9 клас. - М: ВАКО, 2007.

(Під час відповідей учнів на дошці з'являється схема)

III. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з обставинні підрядними поступки (в схемі з'являється запис "поступки") або по - іншому уступітельние (вчитель указкою показує на запис теми уроку на дошці).

Запишемо число і тему уроку.

IV. Вивчення нових знань, формування нових умінь.

1. Запишемо пропозицію, зробимо пунктуаційний розбір (навчається працює біля дошки)

Хоча Петя не помив посуд, мама відпустила його гуляти.

(Акцент: слово "гуляти" не входить до складу присудка, діти пояснюють чому)

Петя помив посуд?

Він хотів, щоб мама відпустила його гуляти?

Він чекав поступки?

Слово вчителя: "Це СПП з підрядним поступки".

Запишемо таку пропозицію і так само його розберемо (біля дошки працює інший учень).

Скільки не стукали в двері, ніхто не відкрив.

Поясніть вибір написання часток нЕ і ні.

У двері стукали, хотіли, щоб їм поступилися і відкрили?

Значить яке це підрядне?

Двері відкрили, поступилися? А Петі поступилися?

Слово вчителя: "В СПП з підрядним поступки, очікують її, але вона може статися, а може ні".

Подивіться на СПП з уступітельние підрядними і скажіть, що ми можемо сказати про дії в підрядному реченні по відношенню до головного?

На яке питання вони відповідають?

(На дошці з'являється плакат:

Підрядні речення зі значенням поступки вказують на дію, що протиставляється дії в головному реченні, і відповідають на питання незважаючи на що?)

За допомогою чого приєднувалося в 1 реченні підрядне поступки?

Якими спілками можна замінити союз хоча?

(Аналогічно з союзним словом у 2 пропозиції)

(Плакат доповнюється наступним записом:

Засоби зв'язку:

2. Запишемо і розберемо наступну пропозицію.

Хоча подорожній і не знав дороги, але все-таки вийшов до селища.

Замініть підрядне поступки дієприслівниковими оборотом .

Зробіть пунктуаційний розбір.

Яке з даних пропозицій точніше виражає значення поступки?

Які ще додаткові можуть бути синонімічні дієприслівниковими оборотами?

3. За такими схемами складіть СПП з уступітельние підрядними (усно по рядах).

1., (незважаючи на те що ...).

2. (Як не ...),.

3. [, (хоча ...),]

Запишіть будь-яке з складених пропозицій в зошит.

Що ще ми можемо сказати про придаткових поступки?

V. Закріплення, систематизація, застосування.

Робота по роздаточного матеріалу.

Розкрийте дужки, розставте пропущені розділові знаки:

  1. (Не) дивлячись на ожеледь автобуси вийшли на лінію.
  2. (Не) дивлячись на мене він похмуро йшов.
  3. Куй залізо, поки не охололо.
  4. Ми прекрасно провели час (не) дивлячись на те що літо видалося дощове.
  5. Немає таких справ, що не здолав би людина.
  6. Скрізь, де тільки просвищет грізний меч, де кінь сердитий ні промчить, всюди глави злітають з плечей ...

1. Випишіть СПП пропозицію з уступітельние підрядним, розкрийте дужки, розставте, якщо треба, пропущені розділові знаки (перевірка).

(Акцент: "незважаючи" в складеному союзі "незважаючи на те що" пишеться разом, кому перед "що" ставити не треба)

2. Робота за варіантами:

I варіант працює з першим реченням;

II варіант - до другого речення.

(При колективної перевірці акцент робиться на злитому написанні "незважаючи" в складеному прийменник "незважаючи на" і роздільному написанні частки нЕз деепричастием у другому реченні).

3. Побудуйте схеми залишилися пропозицій.

Які ще пропозиції зустрілися?

Під час роботи за варіантами та складанні схем сильний учень працює біля дошки з наступною пропозицією:

Не дивлячись на те, що лежало на столі, він взяв яблуко.

(При колективної перевірку робиться акцент: це СПП з підрядним із'яснітельним, "не дивлячись" пишеться окремо, перед "що" в поєднанні "не дивлячись на те, що" ставиться кома).

VI. Підсумок уроку.

З якими пропозиціями познайомилися на уроці?

Чому їх так назвали?

На що вказують додаткові поступки?

За допомогою чого приєднуються до головного пропозицією?

VII. Домашнє завдання.

  1. з текстів художньої літератури знайти і виписати п'ять СПП з уступітельние підрядними.
  2. Стор. 77, упр. № 176 (II) (Російська мова: підручник для 9-их класів загальноосвітніх установ / [С.Г. Бархударов, С.Є. Крючков та ін.]. - 28-е изд. - М: Просвітництво, 2006.).

Підрядне поступки відноситься до всієї головної частини і має уступітельние значення - називає ситуацію, всупереч якій здійснюється подія, назване в головній частині. До додаткові частини можна поставити питання незважаючи на що? всупереч чому? Підрядне поступки приєднується підрядними союзами хоча (хоч), незважаючи на те що, дарма що, хай, нехай або сполучними словами хто ні, де ні, який ні, скільки ні і ін .: На вулиці було майже всюди брудно, хоча дощ пройшов ще вчора ввечері (Ф. Сологуб) - засіб зв'язку - союз хоча. Хоч би якими були почуття, охоплювали Бомзе, особи його не покидало вираз вродженого благородства (І. Ільф і Є. Петров) - засіб зв'язку - союзне слово які, що входить до складу присудка. Скільки Іван ні додавав кроці, відстань між переслідуваними і їм нітрохи не скорочувалася (М. А. Булгаков) - засіб зв'язку - союзне слово скільки, що є обставиною. Союз може бути двокомпонентним з другою частиною але, так, однак; ці компоненти можуть бути використані і при вживанні союзних слів: Як не дивно, новід папірців трохи заспокоїв голову (І. Ільф і Є. Петров). І хоч байдужому тілу одно всюди знищиться, але ближче до милого межі мені все б хотілося спочивати (А. С. Пушкін). СПП з підрядними порівняння Підрядне порівняння поширює всю головну частину. Зміст головної частини порівнюється з вмістом придаточной. Від головної частини до придаточной можна поставити питання як? як що? подібно чому? Підрядне приєднується порівняльними спілками як, ніби, наче, точно, подібно до того як, так само як, начебто, як би, нібито, немов би, як ніби-то: Князь Василь говорив завжди ліниво, як актор говорить роль старої п'єси. (Л. Н. Толстой) Але ось з океану долетів широкий і глухий звук, ніби в небі лопнув міхур. (А. Н. Толстой) Роллінг труснуло, піднявся з крісла, трубка випала у нього з рота, лілові губи скривилися, точноон хотів і не міг вимовити якесь слово (А. Н. Толстой). У головній частині СПП з підрядним порівняльним може використовуватися вказівний слово так, що, однак, не є обов'язковим: Він так весело розсміявся, немов почув найдотепнішу жарт у своєму житті. Необхідно розмежовувати підрядне порівняльне і порівняльний оборот. У підрядному порівняльному присутній присудок або другорядні члени групи присудка, т. Е. Залежні від присудка слова. У порівняльному обороті група присудка не представлена: «Антилопа-гну» прийняла принишкла грубіяна і покотила далі, гойдаючись, як похоронна колісниця (І. Ільф і Є. Петров) - порівняльний оборот, обставина. Близькі до СПП з підрядними порівняння СПП з підрядними порівняльного, в яких одна частина зіставляється з іншою і друга приєднується до першої за допомогою союзу ніж - тим; в обох частинах такої пропозиції представлені порівняльні ступеня прикметника або прислівника: І чим яскравіше ставали в його уяві фарби, тим важче йому було засісти за друкарську машинку (В. Набоков). У цих пропозиціях головною частиною вважається друга частина, яка містить компонент союзу тем. Особливу групу всередині СПП з порівняльними підрядними утворюють такі, які відносяться не до всієї головної частини, а до одного слова в ній - до форми вищого ступеня прикметника або прислівника або до слів іншої, інший, по-іншому, по-іншому, інакше. Придаткових частина приєднується до головної за допомогою спілок ніж, ніж. Відносини між частинами - порівняльні або порівняльні: Час минав повільніше, ніж повзли хмари по небу (М. Горький).

Урок №39. Складнопідрядні речення з підрядними поступки, умови. 9 клас

Глездунова С.Н., вчитель російської

мови та літератури МБОУ «МСШ»

мета: формування пунктуаційної грамотності учнів на уроках російської мови.

завдання:

    показати особливості СПП з підрядними уступітельние і умовними;

    навчити розрізняти додаткові поступки і умови від інших видів придаткових;

    удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички.

    розвивати мовлення учнів.

    виховувати любов до рідної мови.

Хід уроку.

    Організаційний момент.

II. Перевірка домашнього завдання. Робота біля дошки.

З упр. 128 виписати 2 речення з підрядними часу і зробити синтаксичний розбір. Виписати слова з пропущеними орфограммами, пояснити.

III. Орфографічна робота. (Взаимопроверка).

Цікава картина - оригінал; репродукція роботи; досконала копія; оригінал красивіше копії; оригінальну мову; прийняти рішення; взяв участь; прийняла гостей; прийняло відповідно до статуту; прийняли одноголосно.

2. Робота в парі: Розставте розділові знаки, визначити вид придаткових.

1. Намет треба натягувати так щоб вона гула як барабан. 2. Потім її треба обкопати щоб під час дощу вода стікала в канави з боків намети і не підмочили поле. (К. Паустовський) 3. Майже немає тієї хвилини в добі щоб в последедовскіх полях не кипіла робота. (М. Салтиков-Щедрін) 4. Я хочу щоб до багнета прирівняли перо. (В.Маяковський) 5. Треба завжди виступати чесно щоб ні перед ким не було соромно. (К. Паустовський) 6. Вона любила Річардсона не тому щоб прочитала не тому щоб Грандисоном вона Ловласа воліла. (О. Пушкіну)

Перевірте себе (на мультимедійній дошці): Намет треба натягувати так, щоб вона гула, як барабан. - підрядне способу дії. до а до?

Потім її треба обкопати, щоб під час дощу вода стікала в канави з боків намети і не підмочили поле. - підрядне мети з якою метою?

Майже немає тієї хвилини в добі, щоб в последедовскіх полях не кипіла робота. - додаткова визначальна до а к о ї?

Я хочу, щоб до багнета прирівняли перо. - підрядне із'яснітельное ч т о?

Треба завжди виступати чесно, щоб ні перед ким не було соромно. - підрядне мети. з якою метою?

Вона любила Річардсона не тому, щоб прочитала, не тому, щоб Грандисоном вона Ловласа воліла. - підрядне причини з якої причини?

III. Повідомлення теми і мети уроку.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Питання і завдання.

- Яке значення мають складнопідрядні речення з підрядними причини, умови, поступки, мети, слідства? (Загальне значення обумовленості.)

- Розгляньте таблицю на с. 84-85 підручника § 19. Назвіть види пропозицій зі значенням обумовленості.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з обставинні підрядними поступки і умови. (Постановка мети і завдань уроку учнями)

Робота з таблицею (у кожного на парті)

Засоби зв'язку:

союзи:

Союзні слова:

хоча (хоч)

скільки не

незважаючи на

незважаючи на те що

дарма що

Підрядні умови відносяться до всього головного пропозицією.

Як засіб зв'язку можуть виступати союзиякщо, коли, якби, якщо, коли у значенніякщо , як у значенніякщо іраз у значенніякщо .

У складнопідрядних пропозиціях додаткові умови можуть займати позицію як перед головним пропозицією, так і після головного пропозиції.

Ви ніколи не забудете краси цього міста, якщо хоч раз бачили його.

Якщо ви хоч раз бачили це місто, ви ніколи не забудете його краси.

підрядніпоступки з ообщают про ті умови, всупереч яким відбуваються які-небудь дії.

Маленька Варя випрошувала цукерки(Незважаючи на що?), незважаючи на те, що вони шкідливі для зубів.

Підрядні поступки відносяться до всього головного пропозицією.

Засобами зв'язку придаткових поступки з головною частиною пропозиції можуть бути союзихоча, хай, нехай . А такожнезважаючи на те що, незважаючи на те що і навітьдарма що .

Підрядне речення поступки

Назвіть підрядне; визначте вид придаткового

Коли вже все розсілися, в величезному рожевому театрі погасли відразу всі лампочки. Він зупинився там, де горіло багаття. Як тільки розвиднілося, ми прибули на вокзал. Коли мені добре, або навпаки, боляче, я завжди згадую цю джазову мелодію. Ми пішли в сторону лісу, куди вказав нам старий.

Підрядне речення умови Питання Спілки Якщо Якби Якщо Раз Коли (\u003d якщо) Коли Коли б

СПП з підрядним умови (За якої умови?) Коли в товаришах згоди немає, на лад їх справа не піде. Приходь сіно косити, (за якої умови?) Тільки якщо не буде дощу. Її обличчя робилося краще, (за якої умови?) Коли матінка посміхалася.

Фізпауза.

Гра «Продовж речення»:

СПП з підрядним умови

Мені б хотілося зустрітися з тобою в суботу, якщо ...

Ти виграв би конкурс, якщо ...

Команда вийде в фінал, якщо ...

Ти не отримав би погану оцінку, коли б (\u003d якби) ....

СПП з підрядним поступки

Продовжіть СПП з підрядним поступки

Ми прекрасно провели час, не дивлячись на те ...

Він прийшов на заняття, хоча ...

Ви не досягнете результату, як ні ...

Фізпауза для очей.

V. Закріплення, систематизація, застосування.

1.Работа по упр.133 (1-3предложеніе), 134 (1-3)

2. Упр. 135 (1-4предложеніе).

3. Розкрийте дужки, розставте пропущені розділові знаки: (робота в парах)

    (Не) дивлячись на ожеледь автобуси вийшли на лінію.

    (Не) дивлячись на мене він похмуро йшов.

    Куй залізо, поки не охололо.

    Ми прекрасно провели час (не) дивлячись на те що літо видалося дощове.

    Немає таких справ, що не здолав би людина.

    Скрізь, де тільки просвищет грізний меч, де кінь сердитий ні промчить, всюди глави злітають з плечей.

4 . Конструювання СПП з підрядним умови і поступки (усно):

А) доповніть головні пропозиції підрядними умови:

Приємно відпочити за містом ...

Машина ... може прослужити ще років десять.

Б) доповніть додаткові умови головними пропозиціями:

якщо йти вночі по незнайомій дорозі ...

Якщо завтра музей буде відкритий ...

В) доповніть незакінчені пропозиції:

Настрій у всіх чудовий, незважаючи на те що ...

У березні зазвичай сніг тане, хоча ...

Тестове завдання.

А) Вкажіть складнопідрядне речення з підрядним уступітельние.

Навесні, коли оживає природа, відчуваєш незвичайний приплив сил.

Він зрозумів тоді, що Левінсон хотів перевірити бойову готовність загону.

Незважаючи на те що була сонячна погода, в парк ми так і не пішли.

Я присів на лавку, щоб не впасти.

Б) Вкажіть складнопідрядне речення з підрядним умови.

У мене було таке відчуття, ніби я в чомусь помилився.

Якщо команда нашої школи виграє завтрашній матч, то вона вийде в фінал.

Я дивився на фортецю і намагався вгадати, яка історія пов'язана з нею.

Комплексна робота з текстом. «Готуємося до ОГЕ». Завдання. Прочитайте текст, поясніть орфографію і пунктуацію, визначте тему і основну думку тексту.

VI.Висновки по уроку. Рефлексія.

Використовуючи початок, створіть 2 пропозиції, застосовуючи знання, отримані на уроці, визначте вид придаткових, складіть схеми:

Я зрозумів, що…

Незважаючи на те що

Кілька людей зачитують, пояснюють.

VII. Підсумок уроку.

З якими пропозиціями познайомилися на уроці?

Чому їх так назвали?

На що вказують додаткові поступки?

За допомогою чого приєднуються до головного пропозицією?

VIII. Домашнє завдання.

    Вивчить правила на стор. 84-85, § 19, для 1группи: упр. № 134 (5-6), 135 (5-7).

    Творче завдання для 2группи: з текстів художньої літератури виписати п'ять СПП з підрядними поступки і умови або скласти казку про придаткових поступки і умови.

Конспект уроку російської мови в 9 класі (автори підручника: Л.А.Тростенцова, Т.А.Ладиженская, А.Д.Дейкіна, О.М.Александрова). Тема урока: складнопідрядні пропозиції з підрядними причини, умови та поступки.

мета: формування умінь: 1) визначати структуру складнопідрядного речення з підрядними причини, умови та поступки, відрізняти зазначені види підрядних від інших видів; 2) правильно розставляти розділові знаки в складнопідрядних реченнях з досліджуваними підрядними; 3) визначати стилістичні особливості спілок, що пов'язують додаткові з головними.

    Організаційний момент.

    Перевірка домашнього завдання.

    Зв'язний розповідь про складнопідрядних реченнях з підрядними місця і часу.

    Закріплення теми «Складнопідрядні речення з підрядними місця і часу». Завдання: запишіть речення і зробіть синтаксичний розбір:Я невідривно дивився на фортецю до тих пір, поки вона не зникла за поворотом.

    Повідомлення теми і цілей уроку.

    Вивчення нового матеріалу.

Робота з підручником. Учні розглядають схеми складнопідрядних пропозицій зі значенням обумовленості, називають види цих пропозицій, засоби зв'язку; читають теоретичний матеріал на стор. 84-85; складають схему складнопідрядні речення з підряднимпричини:

чому? від чого? з якої причини?

, (Союзитому що, тому що, так як, бо )

Виконання вправ. Упр.131: виписати в три групи складнопідрядні речення з підрядним причини, яке стоїть: 1) після головного, 2) перед головним, 3) в середині головного.

Учні читають теоретичний матеріал на стор. 89, складають схему складнопідрядні речення з підряднимумовним :

за якої умови?

, (Союзиу випадку, якщо, якщо )

Виконання вправ. Упр.138 усно (по ланцюжку). Скласти схеми 1,4,5,7 пропозицій (на дошці).

Висновки (коментар вчителя):

    Умовні підрядні речення ставляться до всього головного пропозицією; засобом зв'язку між головною і придаточной частинами служать тільки союзи.

    Підрядні речення можуть займати будь-яке місце по відношенню до головного.

    Вид підрядного речення можна визначити за допомогою питання.

    Найбільш поширений союз -якщо .

Читання теоретичного матеріалу на стор. 91-92, складання схеми складнопідрядні речення з підряднимпоступки .

незважаючи на що?

, (Союзихоча, нехай, нехай, незважаючи на , поєднанняяк ні, скільки ні, хто ).

Виконання вправ. Упр. 144 письмово (парні пропозиції - 1 варіант, непарні пропозиції - 2 варіант). Взаимопроверка.

    Закріплення вивченого матеріалу.

    Конструювання СПП з підрядним умови і поступки (усно):

А) доповніть головні пропозиції підрядними умови:

Приємно відпочити за містом ...

Машина ... може прослужити ще років десять.

Б) доповніть додаткові умови головними пропозиціями:

якщо йти вночі по незнайомій дорозі ...

Якщо завтра музей буде відкритий ...

В) доповніть незакінчені пропозиції:

Настрій у всіх чудовий, незважаючи на те що ...

У березні зазвичай сніг тане, хоча ...

    Тестові завдання.

А) Вкажіть складнопідрядне речення з підрядним уступітельние.

    Навесні, коли оживає природа, відчуваєш незвичайний приплив сил.

    Він зрозумів тоді, що Левінсон хотів перевірити бойову готовність загону.

    Незважаючи на те що була сонячна погода, в парк ми так і не пішли.

    Я присів на лавку, щоб не впасти.

Б) Вкажіть складнопідрядне речення з підрядним умови.

    У мене було таке відчуття, ніби я в чомусь помилився.

    Якщо команда нашої школи виграє завтрашній матч, то вона вийде в фінал.

    Я дивився на фортецю і намагався вгадати, яка історія пов'язана з нею.

    Комплексна робота з текстом. «Готуємося до ОГЕ».

Завдання. Прочитайте текст, поясніть орфографію і пунктуацію, визначте тему і основну думку тексту.

Спишіть складнопідрядні речення з підрядними умови, складіть їх схеми.

Справжня дружба дуже пом..гает і в горі, і в радості . В радості адже теж нужна помощ (?) Щоб відчути счаст..е до глибини душі, відчути і поділить (?) Ся їм. Неразделё (н, нн) а радість - не радість. Людини псує счаст..е якщо він переживає його один. Коли ж настане пора нещасть пора втрат знову (?) Таки не можна бути одному. Горе людині якщо він один. Тому бережіть молодість до глибокої старості. Цінуйте все хороше що пр..обрелі в молоді роки не витрачали багатств молодості.

Є російське прислів'я: «Бережи честь змолоду». В пам'яті залишаються все вчинки, соверш..нние в молодості. Хороші будуть радувати погані - не давати спати! (По Д. С. Лихачова).

VІ. Підсумок уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

    Теоретичний матеріал підручника по темі уроку.

    Упр. 151 (усно)

    Твір - роздум (не менше 50 слів) «Що таке дружба» з використанням складнопідрядних пропозицій з обставинні підрядними.

Російська мова, 11 клас.

Тема уроку: СПП з підрядними поступки.

Мета уроку:Продовжити знайомство з СПП з підрядними обставину

чими; познайомити з СПП з підрядними поступки,

розпізнавати додаткові обставинні, визначити їх

місце, удосконалювати пунктуаційні навички.

Розвивати пам'ять, мова.

Виховувати повагу до першовідкривачам.

Обладнання: Презентація за програмоюPowerPoint, Підручник, завдання для індивідуальної роботи.

Хід уроку: 1. Орг.момент.

- Привітання.

- Психологічний настрій.

- Звіт чергових.

2. Опитування домашнього завдання.

Фронтальне опитування по темі «СПП з підрядними обставинними»

(По кластеру).

Вправа 492- з пар простих речень скласти СПП з

підрядними умови, використовуючи союзиякщо іколи.

3. Графічний диктант.

Скласти схеми СПП.

1. Герасим виріс німий і могутній, як дерево росте на родючому ґрунті.

2. Коли він побачив Наташу, обличчя його засяяло.

3. Ланцюги яблунь простяглися там, де були пустирі.

4. Для того щоб бути щасливим, треба не тільки любити людей, а й бути коханим.

5. Квіти, тому що їх тільки що полили, видавали вологий, дратівливий запах.

Перевірка:

1. [...], (як ..).

2. (Коли ...), [...].

3. [...], (де ...).

4. (Для того щоб ...), [...].

5. [..., (тому що ...), ...].

4. Повідомлення нової теми.

Хлопці, сьогодні ми познайомимося з складнопідрядне речення з підрядними поступки (қарсилиқти бағиниңқили сабақтас құрмалас сөйлем).

Запишіть число і тему уроку (оформлення зошита).

Складнопідрядні речення з підрядними поступки відповідають на питаннянезважаючи на що? Вони вказують на дію, що протиставляється дії в головному реченні (позначають події, які могли перешкодити, але не завадили тому, про що йдеться в головному реченні) і приєднуються до нього за допомогою союзів хоча (хоч), незважаючи на те що, незважаючи на те що і союзних слів як ні, скільки ні.Прідаточние поступки займають будь-яку позицію: вони можуть стояти попереду, в середині і після головного предложенія.Оні ставляться до всього головного пропозицією.

наприклад:

    [Цей будинок називався заїздом], (незважаючи на що?) ( хоча біля нього ніякого двору не було).

    Схема пропозиції:

    [ ] , (Хоча ...)

Розділові знаки при складених союзах

    якщо підрядне речення приєднується до головного пропозицією за допомогою складових спілок (з тих пір як, у міру того як, тому що, тому що, незважаючи на те що, незважаючи на те що і ін.) кома ставиться:

    Або перед складовим союзом, напр .: Дихання ставало все глибше і вільніше,у міру того як відпочивало і охолоджувалося його тіло.

    Або всередині складеного союзу, так що перша його частина входить в головне пропозицію, а друга - в підрядне. Така постановка коми визначається смисловим наголосом та інтонацією: Він не приїхав незважаючи на те що дав тверде обіцянку.

5. Закріплення теми. Робота з підручником.

- Вправа 508 - розділити групу на 2 варіанти.

1 варіант - виписати СПП з підрядними умови;

2 варіант - виписати СПП з підрядними поступки.

У дошки працюють 2 студента.

    Перевірка:

Підрядні умови: додаткові поступки:

- Олновременно ведеться індивідуальна робота (4 студента працюють по

картці)

- Перевірка виконаних робіт.

- Молодці, хлопці! Із завданням ви впоралися, а це значить, що ви добре засвоїли нову тему.

6. А зараз ми переходимо до нашої лексичної теми.

Наша лексична тема називається «Вокруг света». У цьому розділі ми почали говорити про великих людей, містах і країнах.

У вправі 512 дан текст, який називається «Відкриття Христофора Колумба».

Ім'я Христофора Колумба вам відомо з історії та географії. Це іспанський мандрівник, мореплавець, першовідкривач Американського континенту.

У 1451 році, 27 жовтня, в Генуї народився хлопчик. Про його дитинстві відомо мало - адже ніхто не міг і подумати, що ця дитина одного разу прославить своє ім'я в століттях. Хлопчика звали Христофор Колумб. В 1492-93 керував іспанської експедицією для пошуку найкоротшого морського шляху до Індії; перетнув Атлантичний океан, відкрив Саргасове море і досяг 12.10.1492 о. Самана (офіційна дата відкриття Америки), пізніше - древніх Багамських островів, Куби, Гаїті. У наступних експедиціях (1493-96, 1498-1500, 1502-1504) відкрив Великі Антильські, частина Малих Антильських островів і узбережжя Південної і Центральної Америки і Карибське море.

- Читання тексту.

- Словникова робота.

    Публікація - басилим

    Першовідкривач - алғашқи ашқан адам

    Експедиція - арнайи тапсирма бойинша Сапар

    Ладний - келісті, сай

- Що нового дізналися про життя Христофора Колумба?

- Завдання по тексту.

  • Знайти в тексті СПП з підрядним поступки і скласти схему.

- Перевірка:

(Хоча до Колумба острова і узбережжя Північної Америки відвідувалися норманами за сотні років раніше і він не був першовідкривачем Америки), [але саме відкриття Колумба мало всемірноісторіческое значення].

незважаючи на що?

(…), […]

7. Розминка.

1. чим закінчуєтьсядень ініч ? (Ь)

2. чим закінчуєтьсяліто і починаєтьсяосінь ? (О)

3. У якому слові 40 голосних? (Сорока)

4. У якому слові 100 приголосних? (Стіл, стіг, стогін)

5. В якому дієсловінемає чується 100 раз? (Стогне)

6. Яку ноту кладуть в суп? (Сіль)

7. Що у зайця позаду, а у чаплі попереду? (Ц)

8.Ітог уроку.

Хлопці, сьогодні ми вивчили тему «СПП з підрядними поступки».

Ну-ка, дайте відповідь: на яке питання відповідають підрядні поступки?

За допомогою яких союзів і союзних слів вони

прикріплюються до головного?

9. Домашнє завдання:

1) Вправа 517 - вставити союзні слова і розставити розділові знаки.

2) Вивчити правило.

10. Оцінки.