Мак мок виняток. Ненаголошені голосні в корінні слів

Правопис коренів -мак-, -мок-. -мок- - «просочуватися рідиною» Приклад: промокати, намокає, промокашка -мак- - «занурити в рідину і вийняти» Приклад: вмочити кисть.

Картинка 13 із презентації «Правопис коренів»до уроків російської мовина тему «Правопис коренів»

Розміри: 960 х 720 пікселів, формат: jpg. Щоб безкоштовно скачати картинку для уроку російської мови, клацніть на зображенні правою кнопкою мишки та натисніть «Зберегти зображення як...». Для показу картинок на уроці Ви також можете безкоштовно скачати презентацію «Правопис коренів.ppt» повністю з усіма картинками у zip-архіві. Розмір архіву – 448 КБ.

Завантажити презентацію

Правопис коріння

«Орфограми в корінні слів»- На підставі сенсу і рими відновіть слова, що бракують. І. Дайте характеристику пропозицій за №1, за №2. Яке завдання слід виконати? Встанови, у якій частині слова перебуває орфограма. Правила правопису гласних та приголосних докорінно. А. Орфограми докорінно (узагальнення). Сформулюйте тему уроку.

«Однокореневі слова з коренем»- Дуже сильно. Гірник – працівник гірничої промисловості. Гора гірник гірський гористий гірка. Оса. Осика осика. Однокореневі слова. Подосиновик. Завдання уроку: На кожну совушкину раду Розумні головушки Очима ляскають у відповідь. Вчитися знаходити однокореневі слова, виділяти коріння. Алгоритм Пальник горіння горить.

«Коріння Лаг-Лож»- Рости - вирощувати рослина - зарості зрости - виріс. РОСТ – РАЩ – РОСЛИННЯ-ВИРОЩУВАЛИ-ВИРОС Винятки: паросток, галузь, Ростов. Підіб'ємо підсумки: Вітер, Вітрина, Територія, мільйон, вітайте, Ігрет, професія, Ромашка, пастух. Спостерігаємо: чого залежить написання? Розкажіть про правопис ненаголошених голосних докорінно слова.

«Безглузді голосні корені»- І. Зачаровані літери. Творча назва. Башта «Встав ненаголошені голосні». Малюнок "Дерево однокорінних слів". Я. Твір казки «Наголос над гласною може зробити букву ясною». Російська мова Літературне читання Навколишній світУчасники учні 3 класи. А. Основне питання. Самостійна роботагруп із виконання завдань.

«Орфограми кореня»- Чергові голосні. Згадайте правило "І - Ы після Ц". Сумнівні та деякі невимовні Яким чином перевіряються приголосні? О-Е-Е після шиплячих у всіх частинах мови. На які 4 групи діляться голосні голосні в корені? Цілі уроку. Корінь чи ні? Так. Ні. Дайте відповідь на питання

Муніципальний загальноосвітній заклад

«Приморська середня загальноосвітня школа»

Агаповського району Челябінській області

Конспект уроку на тему:

«Чергування гласних у корінні рівн-/рівн- і мак-/мок-»

6 клас

підготувала

вчитель російської мови та літератури

Алексєєва Олена Олександрівна

м. Магнітогорськ

2012

Тема уроку:Чергування голосних у корінні рівн-/рівн- і мак-/мок-

Тип уроку:комбінований

Методи:словесний, наочний

Обладнання:підручник: підручник: Російська мова: Навч. для 5 кл. загальноосвіт. / М.Т. Баранова, Т.О. Ладиженська та ін. - М: Просвітництво, 2011. - 239 с.

Фотографія тварини, дидактичний матеріал, Схема.

Цілі уроку:навчальна– навчити школярів правильно писати коріння рівн-/рівн-; мак-/мок-.

розвиваюча– розвинути логічне мислення, письмову та усну мову;

виховує- Сформувати навички роботи в колективі, виховати любов до тварин.

Оформлення дошки:

Зрівнятися

макнути

зрівняти

порівняти

зарівняти

промокнути

промокає

Хід уроку

1. Оргмомент (1 хв)

Завдання:організувати увагу дітей, робочий настрій.

2. Перевірка домашнього завдання(5 хв)

Завдання:перевірити рівень засвоєння пройденого матеріалу; актуалізація опорних знань

Удома учні виконували вправу за завданням: списати текст, вставити пропущені літери, виділити коріння у словах. Перед перевіркою домашнього завдання учні відповідають на запитання:

1. Чи всі впоралися з домашнім завданням?

2. Чи є питання щодо домашнього завдання?

Слабкі учні перевіряють домашнє завдання за допомогою сигнальних карток. Середні – за трафаретом. Сильні складають узагальнювальну таблицю за домашнім завданням.

3. Орфографічна розминка (5 хв)

Завдання: 1. Відтворити знання, здобуті на минулих уроках.

2. Створити налаштування для повторення матеріалу.

Учні записують під диктовку пропозицію, пояснюють розстановку розділових знаків, виділяють коріння у всіх словах.

Три учні працюють з індивідуальними картками (Додаток 1). Один учень – біля дошки.

Роти без взаємної змови підтягнулися в промоклих шинелях, вирівнялися в лавах .

Учні, які працюють індивідуально, складають роботу. Школяру, який працює біля дошки, вчитель ставить оцінку.

Питання учням:Чому в словах вирівнялися і промоклихпишеться буква про в корені?

Вчитель диктує другу пропозицію.

Вася вмочив аркуш паперу і зробив рівними краї .

Питання учням:

    Чому в словах вмочив і рівнимипишеться буква ау корені?

    Як ви думаєте, чому в словах вирівнялисяі рівними, промоклимиі вмочив, незважаючи на схожі корені, пишуться різні літери?

    Подивіться значення слів у тлумачному словнику, Яка відмінність між ними?

Висновок:у коренях рівн-/рівн- і мак-/мок- пишуться голосні залежно від значення слова.

4.Вивчення нового матеріалу (5 хв)

Вчитель з учнями складає схему «Правопис голосних у коренях рівн-/рівн- і мак-/мок-».

рівн-/рівн-

значення = рівний, однаковий значення = гладкий, рівний

винятки: рівень, порівну, винятки: рівнина, рівняння ровесник

мак-/мок-

значення = занурювати в рідину значення = пропускати рідину

Висновок за схемою:в корені рівн-/рівн- пишеться аякщо слово має значення рівний, однаковий, про- При значенні гладкий, рівний. У корінні мак- пишеться аякщо слово має значення занурювати в рідину, про

5. Закріплення матеріалу (15 хв)

Завдання:відпрацювання отриманих знань практично.

1.На дошці записані слова, учні пояснюють написання коренів рівн/рівн-, мак-/мок-.

Висновок за завданням:у словах зрівняти, зарівнятив корені рівн- пишеться про, Тому що слова мають значення гладкий, рівний, в інших словах в корені рівн- пишеться а, Оскільки слова мають значення рівний, однаковий. У слові мокнути докорінно пишеться про, так як дієслово має значення занурювати в рідину, а в інших словах докорінно пишеться про, Оскільки вони зі значенням – пропускати рідину.

2.Учитель роздає картки. Учні повинні знайти в перерахованих словах досліджувані слова.

Нерівність, рівнина, пригорів, промокашка, ровесник, блискавиця, дотик, вмочувати, промокнути.

Висновок за завданням:слова нерівність, рванина, ровесник, промокашка, вмочувати, промокнутиє об'єктом, що вивчається, так як у них корінь рівн-/рівн- або мак-/мок-.

3.Списати з дошки слова, виділити в них корінь та пояснити його написання.

Висновок за завданням: у словах з корінням рівн- / рівн- пишеться в корені аякщо воно має значення – рівний, однаковий, про- Якщо гладкий, рівний. У словах з корінням мак-/мок- пишеться докорінно аякщо слова позначають занурення у воду, про- При значенні пропускати рідину.

4.Розподільний диктант . Вчитель диктує слова, школярі розподіляють їх по 4 стовпцям: слова з коренем рівн-, рівн-, мак-, мок-, графічно пояснюючи написання.

Промокнути, рівнина, ровесник, нерівність, вмочувати, рівняння, прирівняти, промокати, примочити, макати.

Висновок за завданням:в словах промокнути, промокати, примочити пишеться докорінно про, оскільки дієслова мають значення – пропускати рідину; в словах вмочувати, мачати докорінно а, оскільки дієслова позначають занурення в рідину; слові рівняння докорінно пишеться а, оскільки слово зі значенням рівний, однаковий, у словах рівнина пишеться а, Оскільки це виняток; у словах нерівність, прирівняти докорінно про, Оскільки значення рівний, гладкий, слово ровесник – виняток.

5. Учні вигадують пари словосполучення, у яких одні й самі слова з корінням рівн- / рівн-, мак- / мок- пишуться по-різному.

Зразок:підрівняти стрижку - підрівняти вулицю; вмочити в сметану - вмокнути.

Висновок за завданням:серед слів з корінням рівн-/рівн-, мак-/мок- зустрічаються омонімічні форми, написання яких різниться за контекстом.

6. Робота у групах. Сильна група вигадує слова, які схожі на чергування коренів рівн-/рівн-, мак-/мок-, і пояснюють їхню відмінність. Середня групаскладають невелике оповідання, в якому використовуються слова з корінням рівн-/рівн-, мак-/мок. Слабка група, використовуючи суфікси, приставки, складають з корінням рівн-/рівн-, мак-/мок.

Висновок за завданням:слід розрізняти слова, які подібні до явища, що вивчається. На написання коренів рівн-/рівн-, мак-/мок не впливає наявність приставок, суфіксів.

6. Робота з фотографією тварини (10 хв)

Завдання:розвиток усного мовлення, вміння використовувати явище, що вивчається в тексті.

Вчитель вивішує фотографію з твариною і ставить запитання учням:

    Який текст можна написати, дивлячись на фотографію?

    Якими можуть бути теми оповідання?

    Як ви ставитеся до тварин? Чи потрібно берегти їх і дбати про них?

Завдання:ученики пишуть невеликий твір по фотографії, використовуючи слова з корінням рівн-/рів- і мак-/мок-, пояснюючи їх написання і виділяючи в них корінь.

Висновок з фотографії:текст, написаний з фотографії, то, можливо різного стилю (художнього, наукового), теми розповіді також різноманітні – тварина, життя тварин у зимовий період, порятунок вовків. Тварини – одні з найнезахищеніших істот, які потребують турботи, захисту, тому що на них постійно ведеться полювання.

Висновок за завданням: слова з корінням рівн-/рівн- і мак-/мок- надають образності тексту, передають додаткову характеристику явищ та предметів, уточнюють деталі.

7. Підбиття підсумків (2 хв)

Завдання:перевірити ступінь засвоєння нового матеріалу, виявити чи досягнуті цілі уроки.

Питання до учнів:

1.Що нового ви сьогодні дізналися?

2. Що є головним при написанні коренів рівн-/рівн-, мак-/мок-?

Висновок: слова з корінням рівн-/рівн- і мак-/мок- пишуться в залежності від їх значення. При цьому важливо пам'ятати про винятки, а також про слова, які можуть бути подібними з цим корінням. Деякі слова мають омонімічні форми, що відрізняються написанням залежно від контексту.

Вчитель виставляє оцінки учням за роботу у класі.

8. Інструктаж за домашнім завданням (2 хв)

Завдання:пояснити мету домашнього завдання та спосіб його виконання.

Удома учні становлять орфографічний диктант за вивченим правилом. Вирізняють коріння в словах, пояснюючи їх написання.

додаток

Картка 1

(За)р...кой на сотні кіл(лл)метрів рас(сс)т...лалася зелена рівнина.

Картка 2

Списати речення, вставити попущені літери, написати перевірочні слова, якщо це можливо. Розставити розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір.

Тільки Піратка байдуже ст ... в ст ... рані, як ніче ... про ( не) сталося.

Картка 3

Списати речення, вставити попущені літери, написати перевірочні слова, якщо це можливо. Розставити розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір.

На б ... лотах і на солончаках вже (ні) що (н ...) росло.

Список використаних джерел

    Голуб І.Б., Розенталь Д.Е. Російська мова: пунктуація та орфографія. - М.: Айріс, 2003. - 384 с.

Інтернет ресурси

    http://subscribe.ru/group/pozitiv/310448/

Правопис коренів -мак-, -мок-. -мок- - «просочуватися рідиною» Приклад: промокати, намокає, промокашка -мак- - «занурити в рідину і вийняти» Приклад: вмочити кисть.

Картинка 13 із презентації «Правопис коренів»до уроків російської мови на тему «Правопис коренів»

Розміри: 960 х 720 пікселів, формат: jpg. Щоб безкоштовно скачати картинку для уроку російської мови, клацніть на зображенні правою кнопкою мишки та натисніть «Зберегти зображення як...». Для показу картинок на уроці Ви також можете безкоштовно скачати презентацію «Правопис коренів.ppt» повністю з усіма картинками у zip-архіві. Розмір архіву – 448 КБ.

Завантажити презентацію

Правопис коріння

«Орфограми в корінні слів» - На підставі сенсу і рими відновіть слова, що відсутні. І. Дайте характеристику пропозицій за №1, за №2. Яке завдання слід виконати? Встанови, у якій частині слова перебуває орфограма. Правила правопису гласних та приголосних докорінно. А. Орфограми докорінно (узагальнення). Сформулюйте тему уроку.

«Однокореневі слова з коренем» – дуже сильно. Гірник – працівник гірничої промисловості. Гора гірник гірський гористий гірка. Оса. Осика осика. Однокореневі слова. Подосиновик. Завдання уроку: На кожну совушкину раду Розумні головушки Очима ляскають у відповідь. Вчитися знаходити однокореневі слова, виділяти коріння. Алгоритм Пальник горіння горить.

«Коріння Лаг-Лож» - Рости – вирощувати рослину – зарості вирости – виріс. РОСТ – РАЩ – РОСЛИННЯ-ВИРОЩУВАЛИ-ВИРОС Винятки: паросток, галузь, Ростов. Підіб'ємо підсумки: Вітер, Вітрина, Територія, мільйон, вітайте, Ігрет, професія, Ромашка, пастух. Спостерігаємо: чого залежить написання? Розкажіть про правопис ненаголошених голосних докорінно слова.

«Безглузді голосні корені» - І. Зачаровані літери. Творча назва. Башта «Встав ненаголошені голосні». Малюнок "Дерево однокорінних слів". Я. Твір казки «Наголос над гласною може зробити букву ясною». Українська мова Літературне читання Навколишній світ Учасники учні 3 класу. А. Основне питання. Самостійна робота груп із виконання завдань.

«Орфограми кореня» - голосні, що чергуються. Згадайте правило "І - Ы після Ц". Сумнівні та деякі невимовні Яким чином перевіряються приголосні? О-Е-Е після шиплячих у всіх частинах мови. На які 4 групи діляться голосні голосні в корені? Цілі уроку. Корінь чи ні? Так. Ні. Дайте відповідь на питання