Конспект уроку з літературного читання А.А.Блок "Стара хатинка", "Сни", "Ворона" план-конспект уроку з читання (3 клас) на тему. Принижено в траві перекидаються

клас: 11

Презентація до уроку















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Мета уроку: познайомити учнів з атмосферою, в якій виріс А. Блок; показати, як факти особистої біографії відображаються в поезії Блоку; показати особливості поетики віршів автора.

устаткування: Презентація "Життя, творчість, особистість А. Блоку".

Методичні прийоми:лекція з елементами бесіди, виразне читання віршів, їх розбір.

Хід уроку

1. Слово вчителя: (Слайд №1).

Тема нашого уроку "А.А.Блок: життя, творчість, особистість". Сьогодні ми познайомимося з атмосферою, в якій виріс великий поет, Розглянемо, як факти особистої біографії відображаються в поезії Блоку, побачимо особливості поетики його віршів.

"Був Пушкін і був Блок ... Все інше - між!" Ці слова Владислава Ходасевича дуже точно висловили почуття багатьох сучасників поета. У цій фразі не тільки відчуття значення Блоку для російської поезії, а й почуття безсумнівного його спорідненості з великим дев'ятнадцятим століттям російської літератури. У своїй творчості Блок зумів поєднати російську класику і нове мистецтво.

(Слайд №2).

В молоді роки Блоку часто порівнювали з Аполлоном, у зрілі - з Данте. "Особа Олександра Блока, - писав М. А. Волошин, - виділяється своїм ясним і холодним спокоєм, як мармурова грецька маска. Академічно намальоване, бездоганне в пропорціях, з тонко окресленим чолом, з бездоганними дугами брів, з короткими кучерявими волоссям, з вологим вигином вуст, воно нагадує сувору голову Праксітелева Гермеса, в яку вправлені бліді очі з прозорого тьмяного каменю. Мармуровим холодом віє від цієї особи. ... Розглядаючи особи інших поетів, можна помилитися у визначенні їх спеціальності ... але щодо Блоку не може бути ніяких сумнівів в тому, що він поет, так як він найближче стоїть до традиційно-романтичного типу поета - поета класичного періоду німецької історії ".

Як епіграф до нашої розповіді про Блок ми візьмемо його власне висловлювання про свою творчість: " Якщо ви любите мої вірші, подолавши їх отрута, прочитайте в них про майбутнє. "

І дійсно, читаючи сьогодні вірші Блоку, ми дізнаємося в них наш час, нашу країну.

2. Дитинство.(Слайд №3). Розповідь учнів.

У 1755 році німецький медик Йоганн Фрідріх Блок переселився з Німеччини в Росію, перетворившись в лейб-хірурга Івана Леонтійовича Блоку. Він дав початок нової дворянського прізвища, яка тепер міцно зв'язалася в нашій свідомості з великою російською поезією, - з книгами, віршами, поемами і статтями, назви яких звучать настільки знайоме: "Вірші про Прекрасну Даму", "Незнайомка", "На полі Куликовому "," Солов'їний сад "," Дванадцять "," Народ і інтелігенція "," Крах гуманізму "," про призначення поета "... Але коли в 1909 і в 1915 роках Блоку попросять написати" Автобіографію ", він почне розповідь про своїх предків ні з цієї, німецької, свого родоводу.

"Сім'я моєї матері причетна до літератури і до науки". За цією фразою не тільки гордість нащадка відомого роду Бекетових, а й відлуння сімейної драми, початок якої у час, що передував появі майбутнього поета на світло.

Батько поета, Олександр Львович Блок, був людина непересічна. Він народився в Пскові, в сім'ї правознавця, чиновника Льва Олександровича Блоку. Його мати, Аріадна Олександрівна (уроджена Черкасова) була дочкою псковського губернатора. Гімназію Олександр Львович закінчив в Новгороді, із золотою медаллю. Поступово на юридичний факультет Петербурзького університету, він звернув на себе увагу професорів: йому пророкували блискуче майбутнє.

Пізніше від бабусі і тітки з боку матері поет дізнається, що в молодості при випадковій зустрічі його батько своїм "байронічного" виглядом справив сильне враження на Достоєвського (відгомони цього сімейного перекази прозвучать в поемі "Відплата"). Знаменитий письменник начебто навіть думав був учинити Олександра Львовича прототипом одного зі своїх героїв.

Але крім "байронічній" або "демонічної" зовнішності, Олександр Львович мав і іншими, більш важливими якостями: оригінальний розум, рідкісна, до самозабуття любов до поезії, до музики (сам прекрасно грав на роялі). Після себе він залишив два твори: "Державна влада в європейському суспільстві" і " політична література в Росії і про Росію ", примітні вже тим, що в них можна знайти подібне із сином відчуття Росії: то, що Олександр Львович намагався викласти як вчений-публіцист, Олександр Блок з граничною гостротою висловив у вірші" Скіфи ".

Але літературна спадщина Олександра Львовича виявилося менше його обдарування. "Свої невпинно розвивалися ідеї, - писав поет про батька в тій же" Автобіографії ", - він не зумів вмістити в ті стислі форми, яких шукав; в цьому шуканні стислих форм було щось конвульсивне і страшне, як у всьому душевному та фізичному вигляді його ". Не менш виразна і характеристика батька поета, дана його учнем Е. В. Спекторський: "Олександр Львович був переконаний, що у кожної думки є тільки одна дійсно відповідна їй форма вираження. Роками переробляючи свою працю, він і шукав цю єдину форму, переслідуючи при цьому стислість і музикальність (ритмічність, розміреність). В процесі цієї нескінченної переробки він став в кінці кінців перетворювати цілі сторінки в рядки, замінювати фрази окремими словами, а слова - розділовими знаками ", не помічаючи, що" його робота стає все більш і більш символистического, ще зрозуміло для найближчих учнів, але для широкого кола непосвячених вже зовсім недоступною ". Є якась напруженість у вигляді Олександра Львовича Блоку. Талант мислителя історико - філософського складу і талант стиліста у Олександра Львовича НЕ доповнювали один одного, але стикалися між собою. Ту ж напруженість ми знаходимо і в його поведінці. Близьких людей він і пристрасно любив, і жорстоко катував, ламаючи життя їм і собі. 8 січня 1879 року - день вінчання Олександра Львовича Блоку і Олександри Андріївни Бекетовой. Ставши приват-доцентом в Варшавському університеті (в той час частина Польщі разом з Варшавою входила до складу Російської імперії), Батько майбутнього поета відвозить молоду дружину з собою. Восени 1880 року Олександра Львович приїжджає з Олександрою Андріївною в Петербург. Йому належить захист магістерської дисертації. Стан Олександри Андріївни, її втому, змученість, розповіді про деспотичну характері чоловіка вражають рідних. Скоро їй мають бути пологи. За наполяганням Бекетових Олександра Андріївна залишається в Петербурзі. Олександр Львович, з блиском захистивши дисертацію, їде до Варшави. Якийсь час він намагається заново заручитися підтримкою дружину. Однак ці спроби залишилися безуспішними. 24 серпня 1889 по указу Священного Синоду шлюб Олександра Львовича і Олександри Андріївни був розірваний. Після Олександр Львович був одружений ще раз, але і цей шлюб, від якого у нього залишилася дочка, виявився неміцним.

(Слайд №4).

Майбутній поет ріс далеко від батька. Олександра Львовича він бачить лише зрідка, їх стримане спілкування - в листах. Оцінити батька гідно поет зуміє лише після його смерті. У колі Бекетових Саша Блок - улюбленець і улюбленець, але друк сімейної драми ожила в глибинах його бачення світу, і багато тем пізньої лірики Блоку навіяні невлаштованістю, відсутністю твердої опори в житті.

Коли мати Блоку вдруге виходила заміж, - її чоловіком став офіцер лейб-гвардії гренадерського полку Франц Феліксович Кобеляцький-Пиоттух, людина добра, м'який, - то сподівалася, що вітчим зможе в якійсь мірі замінити синові батька. Але ніякої душевної близькості вітчим і пасинок один до одного не відчули. Та й за самовідданою любов'ю бабусі і тіток ховалося нагадування про безбатченки. Тема "відплати" (як і однойменна поема Блоку) вийде з цієї його "відлучення" від сімейного вогнища, крізь яку він побачить трагедію всій Росії.

Олександр Олександрович Блок з'явився на світ 16 (за новим стилем - 28) листопада 1880 року. Він народився в тривожний час: через кілька місяців після його народження, 1 березня 1881 року, народовольці вбивають Олександра П. Ця подія стала для Росії передвістям майбутніх потрясінь. Але ранні роки поета - щасливі роки. У щоденнику його бабусі Єлизавети Григорівни Бекетовой після тривожних записів про замах на государя сказано і про крихітному онука: "Сашура стає головною радістю життя". У спогадах тітки Марії Андріївни визнання: "З перших днів свого народження Саша став осередком життя всієї родини. У будинку встановився культ дитини ".

Дід, баба, мати, тітки - найближчі йому люди. Про батька в "Автобіографії" він скаже глухо, з напругою: "Я зустрічався з ним мало, але пам'ятаю його кровно". Про Бекетових пише легко, спокійно, з подробицями.

Йому було чим пишатися. Бекетови - серед друзів і знайомих Карамзіна, Дениса Давидова, В'яземського, Баратинського. У їхньому роду можна зустріти землепроходца, актора, поета, журналіста, бібліофіла, героя Вітчизняної війни 1812 року ... Чудові люди оточували і маленького Сашу Блоку.

Його дід - знаменитий вчений, ботанік Андрій Миколайович Бекетов був для нього одним його дитячих років: ".. .ми годинами бродили з ним по лугах, болотах і нетрях; іноді робили десятки верст, заблукавши в лісі; викопували з корінням трави і злаки для ботанічної колекції; при цьому він називав рослини і, визначаючи їх, навчав мене начаткам ботаніки, так що я пам'ятаю і тепер багато ботанічних назв. Пам'ятаю, як ми раділи, коли знайшли особливий квітка ранньої Грушевки, виду, невідомого московської флорі, і дрібний низькорослий папороть ... "

Бабуся Єлизавета Григорівна Бекетова - дочка відомого мандрівника, дослідника Середньої Азії Григорія Силича Корелина. Вона була і перекладачем з декількох мов, які дали російському читачеві твори Бокля, Брема, Дарвіна, Бічер-Стоу, Вальтера Скотта, Діккенса, Теккерея, Руссо, Гюго, Бальзака, Флобера, Мопассана і багатьох інших відомих вчених і письменників. Про ці перекладах Блок з гідністю скаже: "... її світогляд було дивно живе і своєрідне, стиль - образний, мова - точний і сміливий, що викривав козацьку породу. Деякі з її численних перекладів залишаються і досі кращими ". Єлизавета Григорівна зустрічалася з Гоголем, Достоєвським, Толстим, Аполлоном Григор'євим, Полонським, Майкова. Вона не встигла написати свої спогади, і Олександр Блок міг згодом перелічити тільки короткий план передбачуваних записок і згадати деякі бабусині розповіді.

Мати Блоку і тітки поета теж були письменницями і перекладачками. Через них російський читач познакомілсяся з творами Монтеск'є, Стівенсона, Хаггарта, Бальзака, Гюго, Флобера, Золя, Доде, Мюссе, Бодлера, Верлена, Гофмана, Сенкевича та багатьох інших.

Перу тітки Катерини Андріївни Бекетовой (в заміжжі Красновой) належить вірш "Бузок". Покладений на музику Сергієм Рахманіновим, воно стало відомим романсом. Марія Андріївна Бекетова увійде в історію російської літератури як автор мемуарів, пов'язаних з життям і творчістю Блоку. Мати буде грати в житті поета виняткову роль. Саме вона стане першим його наставником і цінителем, її думка для Блоку означатиме дуже багато. Коли Саша Блок почне випускати свій домашній літературний журнал "Вісник", мати стане "цензором" видання.

Дід, баба, мати, тітки ... Вузьке коло близьких людей. І вже в дитячі роки відчувається самодостатність для нього саме цього кола. З дітей Блок буде особливо любить двоюрідними братами ФЕРОЛІТ і Андрійком, дітьми тітки Софії Андріївни (в дівоцтві Бекетовой), яка була одружена з рідним братом вітчима поета Адамом Феліксович Кобеляцький-Пиоттух. Але для своїх ігор він в товаришах не потребував. Силою уяви він міг оживити звичайні кубики (дерев'яні "цеглинки"), перетворюючи їх в конки: коней, кондукторів, пасажирів, віддаючись грі з пристрастю і рідкісною постійністю, все ускладнюючи і ускладнюючи вигаданий ним світ. Серед особливих пристрастей - кораблі. Він малював їх у великій кількості, розвішуючи по стінах кімнати, обдаровуючи ними рідних. Ці кораблі дитячої уяви "впливут" в його зрілі вірші, ставши символом надії.

Замкнутість і некомунікабельність в характері маленького Блоку виявлялася найнесподіванішим чином. Від француженок, яких йому намагалися наймати, він так і не навчився французької мови, оскільки, як пізніше помітить Марія Андріївна Бекетова, Саша "вже й тоді майже не розмовляв навіть і по-російськи".

Коли в 1891 році майбутній поет надійде в петербурзьку Введенскую гімназію, то і тут зі своїми однокласниками буде сходитися важко, навіть до найбільш близьким товаришам не відчуваючи особливої \u200b\u200bприхильності. Його постійні захоплення гімназійних років - сценічне мистецтво, декламація і свій журнал "Вісник", який Блок "видавав" з 1894 по 1897 рік, випустивши 37 номерів. Його троюрідного брата Сергія Соловйова, який в цей час познайомився з Блоком, "вразила і полонила в ньому любов до техніки літературного справи і особлива акуратність": "Вісник" був виданням зразковим, з вклеєними ілюстраціями, вирізаними з інших журналів.

Але важливу роль у розвитку поета зіграли не тільки близькі йому люди і не тільки захоплення, але і його будинок.

У Санкт-Петербурзі, столиці Російської імперії, пройде майже все життя поета. Петербург відіб'ється в його віршах. І все-таки Олександр Блок не став тільки лише столичним поетом. Петербург - це була гімназія, яка викликала в ньому страшні спогади: "Я відчував себе, як півень, якого прічертіть дзьоб крейдою до підлоги, і він так і залишився в зігнутому і нерухомому положенні, не сміючи підняти голову". Петербург - це казенні квартири, "місце проживання". Будинком для Блоку стало невелике маєток Шахматова, яке свого часу купив його дідусь Андрій Миколайович Бекетов за порадою друга, знаменитого хіміка Дмитра Івановича Менделєєва. У перший раз майбутнього поета, шестимісячного, сюди привезла мати. Тут він жив майже щоліта, а іноді з ранньої весни до пізньої осені.

3. Роки навчання. Початок творчого шляху. (Слайд №5).

Писати вірші почав з 5-ти років, однак усвідомлене проходження покликанню починається з 1900-01г. Найбільш важливі літературно-філософські традиції, що вплинули на становлення творчої індивідуальності - вчення Платона, лірика і філософія В. С. Соловйова, поезія А. А. Фета. У березні 1902 відбулося знайомство з Зінаїдою Миколаївною Гіппіус і Дмитром Сергійовичем Мережковским, що зробили на нього величезний вплив; в їх журналі "Новий шлях" відбувся творчий дебют Блоку - поета і критика. У 1904 знайомиться з А. Білим, який став найбільш близьким йому поетом з молодших символістів. У 1903 вийшов "Літературно-мистецький збірник: Вірші студентів Імператорського Санкт-Петербурзького університету", в якому були опубліковані три вірші Блоку; в тому ж році надруковано блоковский цикл "Вірші про Прекрасну Даму".

Основними рисами символістської лірики Блоку стають

  • музикальність;
  • Височина тематики;
  • багатозначність;
  • Містична налаштованість;
  • недомовленість;
  • розпливчастість образів

(Слайд № 6) З цього моменту починається робота над першою збіркою віршів, який складався з 3-ох томів. (Робота зі схемою слайда). Блок розкриває основний зміст етапів пройденого ним шляху і зміст кожної з книг трилогії:

"... такий мій шлях, тепер, коли він пройдений, я твердо впевнений, що це належне і що всі вірші разом - "Трилогія вочеловечения"

(Від миті занадто яскравого світла - через необхідну болотистий ліс - до відчаю, прокльонів, "відплати * і ...- до народження людини" суспільного ", художника, мужньо дивиться в обличчя світу ..)".

4. Звернемося до 1-ій книзі (Слайд №7). До неї увійшли такі цикли віршів:

  • "Ante Lucem" ( "До світла")
  • "Вірші про Прекрасну Даму"
  • "Роздоріжжя"
  • Прекрасна Дама - "Цариця чистоти", "Вечірня Зірка", осередок всього Вічного і Небесного.

Центральної книгою цієї збірки стає цикл "Вірші про Прекрасну Даму"Традиційно романтична тема любові-служіння отримала в" Віршах про Прекрасну Даму "щось нове змістовне наповнення, яке було привнесено в неї ідеями Вл. Соловйова про злиття з Вічно-Жіночним в Божественному всеєдності, про подолання відчуження особистості від світового цілого через любовне почуття. Міф про Софії, стаючи темою ліричних віршів, до невпізнання трансформує у внутрішньому світі циклу традиційну природну, і зокрема, "місячну" символіку та атрибутику (героїня з'являється в височині, на вечірньому небосхилі, вона біла, джерело світла, розсипає перли, спливає, зникає після сходу сонця і т.д.) Потрібно тут зазначити, (слайд №8) що Любов Дмитрівна Менделєєва, яка стала до цього часу дружиною поета, була неземним чином, який був поетові.

Звернемося до одного з віршів циклу "Входжу я в темні храми" (читання напам'ять підготовленим учнем).

  • Яка емоційна атмосфера вірша?
  • Яка колірна гамма вірші?
  • Промальований чи вигляд Прекрасної Дами?

5. (Слайд №9).

Особливу роль для формування світогляду Блоку зіграли події революції 1905-07, оголили стихійну, катастрофічну природу буття. У лірику цього часу проникає і стає провідною тема "стихії" (образи заметілі, хуртовини, мотиви народної вольниці, бродяжництва). Різко змінюється образ центральної героїні: Прекрасну Даму змінюють демонічні Незнайомка, Сніжна Маска, циганка-розкольниця Фаїна. Блок активно включається в літературну повсякденність, публікується у всіх символистских журналах. Циклами, що увійшли до другого збірник, стали

  • "Бульбашки землі",
  • "Різні вірші",
  • "Місто",
  • "Снігова маска",
  • "Фаїна".

6. (Слайд №10). Звернемося до вірша "В ресторані". (Читання підготовленого учня). Зверніть увагу на пейзажний штрих: петербурзька зоря, жовті ліхтарі на жовтому, північне небо, який породжує відчай, яке посилює втому романтика, що живе в страшному світі. Все це говорить про неминучу смутку і незадоволеності реальним життям.

Між ліричним героєм і дівчиною з ресторану прірву: вона жінка для розваг, а він пан не її кола. Між ними нічого не може бути серйозного, її можна купити лише на годину. Краса знищено, зневажено, знищена, розчинена в жовтому світі жовтого міста.

7. (Слайд №11) У 1907 році Блок несподівано для побратимів по символізму виявляє інтерес і близькість до традицій демократичної літератури. Проблема "народу і інтелігенції", ключова для творчості цього періоду, визначає звучання всіх тем, що розвиваються в його статтях і віршах: криза індивідуалізму, місце художника в сучасному світі і ін. Його вірші про Росію, зокрема цикл "На полі Куликовому", з'єднують образи батьківщини і коханої. (читання вірша "Ріка розкинулася ...")

У вірші "Річка розкинулася ..." кілька разів змінюється об'єкт поетичного мовлення. Починається воно як опис типово російського пейзажу; убогого і сумного. Потім звучить пряме звернення до Росії, і, треба сказати, свого часу воно багатьом здалося шокуючим - адже А. Блок називав свою країну "О, Русь моя! Дружина моя!". Однак в цьому немає поетичної вільності, є вищий ступінь єднання ліричного героя з Росією, особливо якщо врахувати смисловий ореол, даний слову "дружина" символістської поезією. У ній він сходить до євангельської традиції, до образу величавої дружини.

8. (Слайд №12).

Після лютневої революції Блок все більш і більш сумнівався в сталому в країні буржуазно-республіканському режимі, оскільки він не приніс пароду позбавлення від злочинно разнізанной війни, Блоку все більш турбує доля революції, і він починає все уважніше прислухатися до гасла більшовиків. Вони підкуповують його своєю ясністю: мир - народам, земля - \u200b\u200bселянам, влада - Радам. Незадовго до Жовтня Блок визнається у круглому столі: "Так, якщо хочете, я скоріше з більшовиками, вони вимагають світу ..."

Поема О. Блока "Дванадцять" була написана в 1918 році. Це був страшний час: позаду чотири роки війни, відчуття волі у дні Лютневої революції, Жовтневий переворот і прихід до влади більшовиків, нарешті, розгін Установчих зборів, першого російського парламенту.

О. Блок дуже точно відчув те страшне, що увійшло в життя: повне знецінення людського життя, що її охороняє більше ніякий закон.

9. (Слайд №13)

Слідом за "Дванадцятьма" було написано вірш "Скіфи". Протиставляючи "цивілізований" Захід і революційну Русь, поет від імені революційної "скіфської" Росії закликає народи Європи покласти край "жахам війни" і вкласти "старий меч в піхви". Вірш завершується закликом до єднання:

В останній раз - опам'ятайся, старий світ!
На братній бенкет праці та світу,
В останній раз на світлий братерський бенкет
Скликає варварська ліра!

У російській історії А.Блок побачив запорука майбутніх успіхів і підйому країни.

Росія - Сфінкс. Радіючи і засмучений,
І обливаючись чорною кров'ю,
Вона дивиться, дивиться, дивиться в тебе
І з ненавистю, і з любов'ю!

Так завершилася "трилогія вочеловечения". Так завершився важкий шлях поета, шлях, сповнений великих художніх відкриттів і звершень.

10. (Слайд №14). В останні роки життя 1918 -1921 рр. Блок як поет замовкає. Багато працює в установах культури, створених новою владою. Пише статті "Інтелігенція і революція" (1918 р), "Крах гуманізму" (1919 р), вірші "Без божества, без натхнення» (1921 г.), "Про призначення поета" (1921 г.). Останнє вірш "Пушкінського дому" звернено (як і стаття "Про призначення поета") до пушкінської теми.

11. (Слайд №15).

Шлях Блоку - жертовний шлях. Він єдиний втілив в життя ідею "богочеловечества", художника, відданого на заклання. Але він прийшов у світ тоді, коли жертва не може стати для інших через відкуплення, вона може бути лише свідченням прийдешніх катастроф. Блок це відчував, він розумів, що його жертва не буде затребувана, але вважав за краще загибель "разом з усіма" порятунку на самоті. Він помирав разом з Росією, його народила, його вигодувала. Бути може, все точніше про ту подію, яка сталася 7 серпня 1921 року в 10 годині 30 хвилин, сказав Владислав Ходасевич: "Він помер від того, що був хворий весь, тому, що не міг більше жити. Він помер від смерті ".

Наша розповідь про Блок я хочу закінчити віршем В.Лазарева

Лунай, звучи, жива мова
Поета Олександра Блока.
Зустрічей розуму і світла зустрічей
У пориві потужному і глибокому.
Лунай ж, вписуючись одно
У світ міст і сіл,
У листопаді туманний, в теплий серпень,
І в тяжкий, і в щасливий день.
... І не відкинути, чи не відректися
Рядок від Батьківщини і термінів.
Лунай, звучи, жива мова
Поета Олександра Блока!

12. Домашнє завдання

1) Розповідь про життя Блоку на основі лекції і підручника.

2) Напам'ять вірш з циклу "Вірші про Прекрасну Даму".

Відкритий урок по літературного читання

А.А. Блок «Стара хатинка»

мета уроку : Ознайомити з життям і творчістю О. Блока; вчити дітей розуміти і читати вірші поета; прищеплювати любов і інтерес до поезії.

Хід уроку:

    Організаційний момент.

Хлопці, сьогодні у нас на уроці багато гостей. Ми раби бачити вчителів школи в нашому класі. Давайте їх привітаємо.

2. Перевірка домашнього завдання.

Урок почнемо з перевірки домашнього завдання.

Що було задано додому? (Вивчити напам'ять вірш Саші Чорного «Слон»)

Перевірити домашнє завдання нам допоможе загадка:

Ролі я грав на сцені,

Виступав я на арені. (Артист, актор)

Давайте пограємо в гру, яка називається «Радіотеатр» - розповідь вірша за ролями. Згадайте, з уроку російської мови, як називається розмова двох осіб? (Діалог)

У чому особливість радіотеатру? Глядачі висловлюють своє ставлення до почутого оплесками і коментують виступ товаришів.

Я пропоную виступити нашим акторам в імпровізованому театрі.

Хто може почати? (Після кожної пари учнів з хлопцями аналізуємо виступ)

3. Введення в тему. Ознайомлення з життям і творчістю поета.

Хлопці, ви дуже добре читали вірші, тепер я вам почитаю:

Закінчив вчитель урок,

Мирно сидить на ганку,

Дзвінко кричить пастушок,

Скачуть баранці, овечки.

Сонце за гірку пішло,

Світить косими променями.

В повітрі сиро, тепло,

Білий туман за ставками.

Старий учитель сидить, -

Вірно, втомився від роботи:

Багато праць і турботи ...

Це уривок з вірша «Учитель», а написав його відомий поет Олександр Олександрович Блок.

4. Розповідь вчителя про поета.

Бабуся, мама і дві тітки Олександра Блока були письменницями, так що йому було на роду приготовлено займатися літературою. Він і займався нею - перші вірші написав у 5 років. А в 13 став разом з двоюрідними братами видавати рукописний журнал. В журналі він був головним редактором, і головним художником, і головним автором - поміщав в ньому свої вірші, розповіді, нариси. У старших класах гімназії Блок захопився театром, навіть мріяв стати актором. Професія актора в ті роки не користувалася повагою, і він слідом за батьком, професором права, вступив на юридичний факультет університету, але любов до літератури перемогла всі інші захоплення і Блок перейшов на філологічний факультет. Закінчував університет Блок уже відомим поетом. Його вірші друкувалися в різних журналах, стали виходити окремими збірками. Писав він і п'єси і статті про літературу.

Головні теми віршів Блоку - Батьківщина, людина, любов, природа. Внесок його в російську літературу надзвичайно великий.

У 5 років Блок складав вірші в такому роді:

Жив на світі котик милий

Постійно був сумний

Чому - ніхто не знав,

Котя це не сказав.

Зараз давайте трохи відпочинемо і пограємо в гру «День-Ніч».

5.Работа з віршем «Стара хатинка».

Відкрийте підручник на с.50. Розгляньте портрет поета. Хто мені зможе прочитати його ім'я?

Прочитайте назву вірша (діти читають «Стара хатинка»)

Як ви розумієте цей вислів «стара хатинка» (Старий - руйнується від старості, старий).

Підберіть синоніми до слова «ветхий» (старий, худий, древній, старий)

Припустімо, про що піде мова вірші?

Розгляньте ілюстрацію. Про який пори року піде мова у вірші? Про що воно? (За ілюстрації видно, що дії відбуваються взимку. Показані забави дітей.)

Давайте я вам зараз прочитаю вірш.

Тепер ви самостійно прочитайте його.

Як ви думаєте, поет розповідає про побачене з радістю або сумом? (З радістю)

Підтвердіть свою відповідь вибірковим читанням

веселий дітлахам

Швидкий санок біг ...

Бігають, сміються,

Ліплять сніговий будинок,

дзвінко лунають

Голова обертом…

6. Підсумок уроку.

В якому віці Блок написав перші вірші?

Чи сподобалося вам вірш Блоку «Стара хатинка»? Чим?

7. Домашнє завдання:

Підготувати виразне читання вірша А. Блоку «Стара хатинка» с. 50-51.

Дякую за увагу, урок закінчено!

Олександр Блок належав до числа тих людей, яких аж ніяк не можна було назвати воцерковлених православними християнами, але яких, тим не менше, не можна було й назвати невіруючими людьми. Блок ріс в сім'ї, де, безумовно, моральні принципи і моральність були на високому рівні.

Але в його родині не прийнято були спільні молитви, пости, регулярне відвідування храмів. Цікаво те, що Е. Ю. Кузьміна-Караваєва і Блок були друзями, вели переписку. Але і в цьому листуванні вони не говорили про віру.

І тим не менше, звертаючись до духовної тематики віршів Блоку, ми бачимо правильне християнське сприйняття світу поетом, хоча в деяких віршах християнські мотиви майстерно переплітаються з любовними, фантастичними мотивами.

Часто Олександр Олександрович звертається до православ'я лише тому, що це релігія його Батьківщини, яку поет любив, любив і в грязі, і в царських шатах, нещасну і торжествуючу, звеселяючий і знаходиться в занепаді - Блок був справжнім патріотом.

Духовна тематика була основною в ліриці Блоку. Але те невелике, що було написано їм у цьому напрямку, являє собою чималий інтерес не тільки тому, що ці вірші написані великим російським поетом, а головне тому, що ці вірші належать перу типового в плані релігійності людині епохи руйнації вікових традицій, православних підвалин і настання безбожних років.

Читаючи духовні вірші Блоку, ми починаємо краще розуміти, що призвело народ до повстання, революції і розгрому Російської імперії. Відповідь на це питання ми дізнаємося, звернувшись до аналізу деяких віршів поета.

аналіз віршів

Старенька і чертенята

Ось сидить біля білої околиці,

Обвіває її вечір.

Тільки диву даються в кущах

На втомлені ноги в постолах.

Щоб бачити Святі Місця.

Щоб йти їй стежками родючими,

На зелену травичку присісти ...

Щоб високо над ялинами похмурими

Пронеслася золотиста звістка ... "

І волохаті, малі каються,

Розчулено дивляться на милицю,

Принижено в траві перекидаються,

Піднімають копитцями пил:

Чи не бери нас в Святі Місця!

Ми і тут цілуємо підніжжя

Свого, польового Христа.

Займаються села пожежами,

Грозова над нами весна,

Але за травневими тонкими чарами

Затлевать і нам Купина ... "

Дослідниця духовної поезії Блоку М. В. Михайлова пише про цей вірш: "Дивіться, як дивно: зібралися якісь звірі, карлики, чертенята і кажуть:" А ми тут прославляємо, цілуємо підошви свого польового Христа ". Ці вірші на межі блюзнірства , з одного боку, а з іншого боку, якщо ми згадаємо всю метафізику матерії, всю метафізику природи, яка дуже розвинена в християнському богослов'ї: Божий мир створений як відображення Слави Творця, то зрозуміло, що тут не йдеться про глузування над церковною святістю, а мова йде про те, що святість якимись таємними шляхами незрозумілими досліджує всю рідну землю, вся Росія, аж до болотної купини, пронизана Божої любов'ю ". Це дуже вірно підмічено М. В. Михайлової. Навіть в самому псалтирі ми знаходимо такі слова, які свідчать про усюдисущому присутності Бога: "Камо пойду от Духа Твого? І від імені Твого камо бежу? Аще взиде на небо - Ти тамо єси, аще СНІДу в пекло - тамо єси. Аще возму Кріля мої рано і вселився в останніх моря - і тамо бо рука Твоя поведе мене, і утримає ма правиця Твоя "(Псалтир, псалом 138, вірші 7-10). Таким чином, те, що Блок нам показав лісових жителів, які поклоняються Богу у себе ж в лісі, не є протиріччям того, чому нас вчить православна віра.

Старенька повертається від Трійці. Трійця в своєму первісному значення - це ім'я триєдиного Бога: Бога Отця, Бога Сина і Бога Духа Святого. Бабуся побувала в храмі, а значить і у самого Господа в гостях. А далі вона йде на схід. У християнській релігії схід і захід мають свої особливі значення. Схід - це символ воскресіння Христа, схід символічно вважається стороною світла, добра. Захід же, навпаки, символ темряви, антихриста, зла. Тому всі храми будуються таким чином, щоб вівтарна частина дивилася на схід. А коли людина приймає хрещення, його і його хрещених священик просить плюнути на захід, показуючи цим зречення від всякого зла. Старенька наша йде на схід, значить вона прагне до світла, добра, до Господа Бога.

Зібралися чертенята і карлики,

Тільки диву даються в кущах

На милицю, на мішок, на сухарики,

На втомлені ноги в постолах.

У першому рядку даної строфи говориться про чертенята і карликів, які асоціюються у нас відразу ж з нечистю, слугами сатани. Але все-таки в цьому вірші йдеться не про богоборчогопочинанні силах, а про нешкідливих лісових мешканців. Тут відчувається якийсь язичницький мотив. Згадаймо, адже за повір'ями Стародавній Русі у всіх місцях землі, будь то ліс, річка, степ або людський будинок - скрізь є свої мешканці (будинкові, русалки, лісовики, водяні та інші), які зовсім не обов'язково є шкідливими для людини. Так і тут карлики і чертенята "диву даються", дивлячись на рідкісного в їх володіннях гостя. І налаштовані вони цілком доброзичливо.

"Ця мандрівниця, вірно, не рада нам -

Приклалася до мощей - і вона святістю

Надихалася божественним ладаном,

Щоб бачити Святі Місця.

І більш того, вони навіть думають, як вони недостойні в порівнянні зі старенькою.

І волохаті, малі каються,

Розчулено дивляться на милицю,

Принижено в траві перекидаються,

Піднімають копитцями пил ...

Вони немов малі діти починають загравати з мандрівником. Відчуваючи, що виходить від неї щойно отриману благодать, приходять в розчулення і захоплення. Ну хіба злі сили стали б себе так вести?

"Ти прости нас, старенька ти Божого,

Чи не бери нас в Святі Місця!

Ми і тут цілуємо підніжжя

Свого, польового Христа.

Тут карлики вступають в діалог з паломницею. Вони розповідають про те, що і у себе віддають шану Богові, і тут відчувають милість Всевишнього, що зовсім не потрібно їм йти кудись далеко в святі місця на поклоніння перед великими святинями, щоб отримати благодать Господа Бога.

Займаються села пожежами,

Грозова над нами весна,

Але за травневими тонкими чарами

Затлевать і нам Купина ... "

В останньому рядку згадується Купина. Неопалима Купина - в П'ятикнижжі палаючий, але не згорає терновий кущ, в якому Бог з'явився Мойсеєві, що пасли овець в пустелі поблизу гори Синай. Коли Мойсей підійшов до куща, щоб подивитися, "чому кущ горить вогнем, але не згоряє" (Вихід. 3: 2), Бог покликав до нього з палаючого куща, закликавши вивести народ Ізраїлю з Єгипту в Обітовану землю. У християнстві Неопалима Купина - один із старозавітних прообразів, що вказували на Богоматір. Ця купина знаменувала собою непорочне зачаття Богоматір'ю Христа від Духа Святого. У вірші дається якийсь фантастичний образ Купини, який, ймовірно, є знаком маленьким лісовим жителям про те, що і їх Господь пам'ятає і любить.

Рахунок втратити ночах і днях,

Пройти стороною в божий храм.

Три рази схилитися долу,

Сім - осяяти себе хрестом,

Потайки до заплювали підлозі

Гарячим доторкнутися лобом.

Кладучи в тарілку грошик мідний,

Три, та ще сім разів поспіль

Поцілувати столітній, бідний

І зацілований оклад.

А повернувшись додому, обміряти

На той же гріш кого-небудь,

І пса голодного від дверей,

Ікнувши, ногою відіпхнути.

І під лампадою у ікони

Пити чай, отщелківая рахунок,

Потім переслюніть купони,

Пузатий відчинивши комод,

І на перини пухові

У важкому завалитися сні ...

Так, і такий, моя Росія,

Ти всіх країв дорожче мені.

У цьому вірші Олександр Блок не стільки говорить про духовні речі, скільки про саму Росії його часу. М. В. Михайлова каже про це вірші наступне: "Написано в 1914 році. Вірші воістину страшні. Ось воно, це дивний стан російського життя, коли можна піти в храм і в той же день зробити страшні злодіяння, жити в зовнішньому християнському благочесті, а насправді нічого не знати ні про Христа, ні про Євангелії.

Блок це бачив прекрасно, він розумів, що це стан духу значною мірою призвело до революції ".

Уже з перших рядків відчувається розмах широкої душі російської людини, який все робить в повну силу, і навіть впадаючи в крайності:

Грішити безсоромно, непробудно,

Рахунок втратити ночах і днях ...

Але розгульність і максималізм не є єдиними рисами російської людини. Російському так само завжди була властива релігійність.

І, з головою від хмелю важкою,

Пройти стороною в Божий храм.

У свідомості російської людини споконвіку поєднувалися два цих суперечать один одній якості: Нестримні веселощі і глибоке покаяння.

Три рази схилитися долу,

Сім - осяяти себе хрестом,

Потайки до заплювали підлозі

Гарячим доторкнутися лобом.

Але, як показує нам поет, це покаяння в його час стало нещирим. І людина, ледь вийшовши зі стін огорожі храму, тут же знову стає жорстоким, егоїстичним і жадібним.

А повернувшись додому, обміряти

На той же гріш кого-небудь,

І пса голодного від дверей,

Ікнувши, ногою відіпхнути.

І все це робиться з таким виглядом, ніби так і має бути. При чому людина абсолютно не усвідомлює, що це неправильно. Таке життя стає для нього нормою. В цьому і криється падіння душі.

І під лампадою у ікони

Пити чай, отщелківая рахунок,

Потім переслюніть купони,

Пузатий відчинивши комод,

І на перини пухові

У важкому завалитися сні ...

Але все-таки Блок любить Росію в будь-якому її стані: і в занепаді, і в злиднях; і в важке для неї час він, як вірний син, залишається при своїй матінці-Батьківщині.

Так, і такий, моя Росія,

Ти всіх країв дорожче мені.

Ти відійшла, і я в пустелі

До піску гарячому припав.

Але слова гордого відтепер

Не може вимовити мову.

Про те, що було, не шкодуючи,

Твою я зрозумів висоту:

Так. Ти - рідна Галілея

Мені - невоскресшему Христу.

І нехай інший тебе пестить,

Нехай множить дику чутку:

Син Людський не знає,

Де прихилити йому голову.

У цьому вірші любовні мотиви зливаються з релігійними. Коли ми тільки починаємо читати цей вірш, у нас складається враження, що кинутий ліричний герой страждає по минулої коханої.

Ти відійшла, і я в пустелі

До піску гарячому припав.

Але слова гордого відтепер

Не може вимовити мову.

Але в той же час у нас складається алюзія на один євангельський фрагмент, в якому йдеться про спокусу Ісуса в пустелі дияволом після сорокаденного посту Спасителя. Після поста плоть упокорюється і тому тут йдеться про те, що не може вимовити мову і одного гордого слова. І ми знаємо, що смиренність є дуже сильним зброєю проти бісів.

Про те, що було, не шкодуючи,

Твою я зрозумів висоту:

Так. Ти - рідна Галілея

Мені - невоскресшему Христу.

І тут, у другій строфі вже прямо говориться про те, що пустельний страждалець - це і є Христос. А в ролі коханої виступає Галілея - місце, де провів своє дитинство і юність Ісус. Але чому ж Христос називає тут себе невоскресшім? А називає так він себе тому, що тут в силу знову вступають любовні мотиви. Кохана Галілея покинула Христа і тому Ісус, як кинутий нещасний закоханий просто не в силах воскреснути.

В останній строфі переживання ліричного героя досягають своєї вершини.

І нехай інший тебе пестить,

Нехай множить дику чутку:

Син Людський не знає,

Де прихилити йому голову.

Отже, в цьому вірші образ Месії і Галілеї представлені нам як образи закоханого і коханої, але любов ця, на жаль, нещасна, вона не взаємна, та, що улюблена, залишає люблячого, залишаючи його зовсім одного.

Михайлова М. В. Пише про це ліричному творі наступне: "Вірш все побудовано на євангельських цитатах: поет говорить про Росію, в той же час про Галілею, в якій Христос був прийнятий, але ж і оплакує він потім Єрусалим, і вмирає він на Голгофі в Єрусалимі, не на рідній землі. Так ось для Блоку Росія - це і найбільша надія, і самий великий жаль, тому що останні роки його життя - це роздуми про долю Росії і дуже складна зустріч з російською революцією ". Тобто, дослідниця, як ми бачимо, інтерпретує образ Христа і Галілеї як власне ставлення до своєї Батьківщини.

Навіть у віршах, в яких Олександр Блок звертався до духовної тематики, ми бачимо відображення не тільки релігійної свідомості поета, але головним чином ставлення до Росії, до того, що відбувалося в ній під час життя Олександра Олександровича. Через духовний стан народу Блок показує нам стан всієї країни в передреволюційні роки і після. Революція, на думку Блоку, була тим очисним пожежею, в якому дуже потребувала його країна. У полум'яної статті "Інтелігенція і Революція", написаній незабаром після Жовтня, Блок вигукував: "Що ж задумано? Переробити всі. Влаштувати так, щоб все стало новим, щоб брехлива, брудна, нудна, потворна наше життя стала справедливою, чистої, веселої і прекрасним життям... Всім тілом, всім серцем, всією свідомістю - слухайте Революцію ". Захоплений цією ідеєю, поет у 1918 році пише поему" Дванадцять ", в якій також присутні євангельські мотиви.

Таким чином, можна зробити висновок, що духовна тематика в ліриці Блоку стає вікном у розкритті більш значущою для поета теми Батьківщини. Православ'я і Росія об'єдналися в єдине ціле: вже неможливо, здавалося б, представити нашу країну без цієї віри. Але все-таки приходять безбожні часи ... Відображення цього надриву в історії нашої країни, цього страшного часу ми і бачимо в поезії Олександра Блока.

1 . Читання вчителем уривка з вірша А. Блоку.

Хлопці, ви дуже добре читали вірші, а зараз я вам почитаю:

Закінчив вчитель урок,

Мирно сидить на ганку.

Дзвінко кричить пастушок.

Скачуть баранці, овечки.

Сонце за гірку пішло,

Світить косими променями.

В повітрі сиро, тепло,

Білий туман за ставками.

Старий учитель сидить, -

Вірно, втомився від роботи:

Завтра йому належить

Багато праць і турботи.

Це уривок з вірша «Учитель», а написав його відомий поет Олександр Олександрович Блок. З життям і творчістю цього поета ми познайомимося сьогодні на уроці.(Слайд 2)

2. Розповідь вчителя про поета.

Бабуся, мати і дві тітки Олександра Блока були письменницями, так що йому було «на роду написано» займатися літературою. Він і зайнявся нею - перші вірші написав років в п'ять. А в тринадцять став разом з двоюрідними братами видавати рукописний журнал. В журналі він був і головним редактором, і головним художником, і головним автором - поміщав в ньому свої вірші, розповіді, нариси.

Шахматова нерозривно пов'язане з життям і творчістю Олександра Блока. Майбутнього поета привезли в садибу в шестимісячному віці, в травні 1881 року. Тут він написав близько 300 віршів. (Слайд №4)

У старших класах гімназії Блок захопився театром, навіть мріяв стати актором. Професія актора в ті роки не була у великій пошані, і він слідом за батьком, професором права, вступив на юридичний факультет університету. Але любов до літератури перемогла всі інші захоплення, і Блок перейшов на історико-філологічний факультет.

Закінчував університет Олександр Блок уже відомим поетом. Його вірші друкувалися в різних журналах, стали виходити окремими збірками. Писав він і п'єси, і статті про літературу.

Головні теми віршів Блоку - Батьківщина, людина, любов, природа. Поетичні твори Олександра Блока перекладені багатьма мовами світу.(Слайд №5)

Пам'ятник А. А. Блоку в Москві у дворі будинку 8 по вулиці Спірідоновка.(Слайд №6)

3. Робота над віршем «Стара хатинка»

(Слайд №7)

  • Діти слухають вірш
  • Робота над змістом

Як ви розумієте вислів - «стара хатинка»?
СТАРИЙ - руйнується, негідний від старості; старий.

Розгляньте ілюстрацію. Про який пори року піде мова у вірші? Про що воно?(За ілюстрації видно, що дія відбувається зімой.Показани зимові забави дітей).

  • Самостійне читання вірша учнями.

Як ви думаєте, поет розповідає про побачене з радістю або сумом?(Він розповідає про побачене з радостью.Детям дуже весело грати взимку).

Прочитайте вірш виразно.


Щоб подивитися презентацію з картинками, оформленням і слайдами, скачайте її файл і відкрийте в PowerPoint на своєму комп'ютері.
Текстовий вміст слайдів презентації:
МИХАЙЛО ВАСІЛЬЕВІЧЛОМОНОСОВ (1711 - 1765) (Урок літератури 6 клас) Історик, ритор, механік, мінералог, художник і cтіхотворец, він все спробував і все пройшов. О. С. Пушкін ДИТИНСТВО Народився 21 листопада 1711 в Архангельській губернії в д. Денисівка поблизу Холмогори в сім'ї селянина-помора. Грамоті навчив Михайла дяк місцевої церкви. Пристрасть до знань, важка обстановка в сім'ї змусили Ломоносова прийняти рішення - залишити рідний будинок і відправитися в Москву. В МОСКВУ Холмогори Москва роки навчання У 1730 році вступив до Слов'яно-греко-латинську академію в Москві, де він не тільки придбав смак до наукових занять, але вивчив латинську мову, ознайомився з тодішніми науками і навчальними дисциплінами. На початку 1736 як один з кращих студентів Ломоносов був направлений до університету при Петербурзької академії наук Незважаючи на важкі умови життя, допитливий юнак з перших днів прибуття до Академії проявив величезний інтерес до наук. А восени 1736 р троє кращих студентів, в тому числі Ломоносов, були відправлені Академією Наук в Німеччину, для навчання математиці, фізиці, хімії філософії та металургії. Марбург Студент немецкогоуніверсітета У 1741 р Ломоносов повернувся в Росію. Наукові інтереси Ломоносова були воістину всеохоплюючими. Йому належать роботи в області фізики, хімії, астрономії, географії, філології. НАУКА Диплом професора хімії У 1748 він створив хімічну лабораторію, в якій проводив наукові дослідження, В тому числі розробляв склад скла, порцеляни й смальти, яку використовував для своїх мозаїк, створених в 1751. Ломоносов в своейхіміческой лабораторії. Мозаїчну картину М.В. Ломоносов показує свої роботи імператриці М. В. Ломоносов. Полтавська баталія. Мозаїка. У 1755 за ініціативою Ломоносова і за його проектом був заснований Московський університет, «відкритий для всіх осіб, здатних до наук», а не тільки для дворян. Московський університет Помер Ломоносов в Петербурзі 4 квітня 1765. Могила Ломоносова в Олександро-Невській лаврі «Сталися разом два астронома в бенкеті» Сталися разом - зустрілися разом. Сперечалися в спеку - жарко, гаряче сперечалися. Коло Сонця ходить - навколо Сонця ходить. Як ти про се сумнів міркуєш? - Як ти міркуєш, що ти думаєш про це спірному питанні? Жаркова (сущ.) - жаркого (печеня - смажене страву, зазвичай м'ясне. Микола Коперник (1 473 -1543) - польський астроном, математик і економіст. Найбільш відомий як автор середньовічної геліоцентричної системи світу. Геліоцентрична система світу Клавдій Птолемей (бл. 87- 165) - давньогрецький астроном, математик, музичний теоретик і географ. Жив в Олександрії, де проводив астрономічні спостереження. Геоцентрична система світу Яка тема вірша? у чому його незвичайність? Хто такі Коперник і Птолемей? Коли вони жили? чи могли вони реально зустрітися один з одним? Як ви думаєте, чому у вірші Ломоносова Коперник і Птолемей зустрічаються? Де вони зустрічаються? у чому протилежність поглядів вчених, до кого звертається господар будинку, щоб вирішити цю суперечку? Як кухар вирішує цю суперечку? Яка ідея вірша? ОБСУДИМ прочитав