Чому букв позначають приголосні звуки. Звуки і букви

мета:повторити вивчений матеріал по темі «Згодні звуки».

Плановані результати:учні навчаться розрізняти голосні і приголосні звуки; будувати повідомлення в усній і письмовій формі.

Хід уроку

I. організаційний момент

II. актуалізація знань

1. Орфографічна хвилинка

Відгадайте загадки. Напишіть відгадки. Перевірте ненаголошені голосні.

З бородою, а не старий, С рогами, а не бик, Доять, а не корова. Лико дере, А личаків не пасе. (Коза.)

Шубу двічі на рік знімає. Хто під шубою гуляє? (Вівця.)

Увечері додолу злітає, Вночі на землі перебуває, А вранці знову летить. (Роса.)

У неї ллється, з неї ллється, Сама по землі плентається. (Річка.)

Тільки за віконцем Попустив мороз. Потекли бурульки намистинки сліз. Ну а ти, любий, Відповідай тепер: Під моїм віконцем Що дзвенить? (Капель.)

- За якою ознакою можна розділити слова на дві групи? (Далі вчитель запитує, з гласного або приголосного звуку починається кожне слово, скільки звуків в слові - чотири або п'ять.)

У якому слові букв більше, ніж звуків? (Бєлова крапель.)

У якому слові всі приголосні тверді? (В словах коза, роса, вівця.)

2. словникова робота

Відгадайте ще одну загадку. Без рук малює, без зубів кусає. Чи не вогонь, а пече. (Мороз.)

- Чим слово схоже на попередні слова? (Є безударная гласний в корені.)

Як перевірите букву? (Це слово не можна перевірити, його потрібно запам'ятати.)

- Назвіть од підкорені слова, в яких теж запам'ятовуємо букву О. (Морозний, морозець, заморозив, морозильник.)

Виділіть корінь, підкресліть букву, яку потрібно запам'ятати.

Голосні тягнуться в пісеньці дзвінкої. Можуть заплакати і закричати, можуть в ліжечку колисати дитину, Але не бажають свистіти і бурчати. Л приголосні ... згодні шелестіти, шепотіти, скрипіти, Навіть фиркати і шипіти, Але не хочеться їм співати. Ссс .. - зміїний чути свист. Щшш ... - шарудить опалий лист. ЖЖЖ ... - джмелі в саду дзижчать. Ррр ... - мотори торохтять.

В. Берестов

Назвіть тему вірша. (Відмінності приголосних звуків від голосних.)



- Сьогодні цій темі буде присвячений наш урок.

IV. Робота по темі уроку

Відкрийте підручники на с. 112. Прочитайте тему уроку.

На які питання мьт знайдемо відповідь? (Як визначити приголосні звуки? Якими буквами на письмі позначаються приголосні звуки?)

- Ця тема нова? (Ні. Це повторення.)Сьогодні на уроці ми згадаємо все, що знаємо про приголосних і пуках.

Що вміють робити приголосні звуки? (Шелестіти, шепотіти, скрипіти, фиркати і шипіти.)

- Чого вони не вміють робити? (Співати.)

Прочитайте правило самостійно.

Чим ще відрізняються приголосні звуки від голосних? (Складаються з голосу і шуму або тільки з шуму, вони не утворюють склад, струмінь повітря зустрічає перешкоду в роті.)

Упр. 178 (с. 112).

(Варіант I хором читає перший рядок, варіант II слухає і бавовною відзначає помилки. Потім навпаки.)

Чого більше - приголосних звуків або букв? (Звуків. Одна буква може позначати два звуки: твердий і м'який.)

- Спишіть букви в алфавітному порядку. (Перевірка. Хорове читання.)

Встаньте хлопці, які жодного разу не помилилися. Молодці, добре знаєте алфавіт. Упр. 179 (с. 112).

Прочитайте скоромовки.

Проговорите три рази швидко скоромовку, яка вам сподобалася. Хто хоче розповісти її хлопцям? (Відповідають два-три людини.)

Спишіть скоромовки.

- Які слова підкреслили? (Сук і сухий, вівса і вівця, добрий і бобер.)

V. Фізкультхвилинка

(Під час читання вірша виконується ходьба на місці.) Вранці на лісовій галявині Збираються звірятка. Все привчені до порядку: Дружно роблять зарядку,

VI. Закріплення вивченого матеріалу Упр. 180 (с, 113).

- Прочитайте вірш.

Про яку країні йдеться у вірші? Розкажіть про цю країну. (Відповідають два-три учнів.)

Самостійно по пам'ятці приготуйтеся написати перше речення по пам'яті.

Закрийте підручник. Напишіть пропозицію.

Відкрийте підручник, перевірте написане.

«!» - молодець, написав без помилок.

«+» - добре, але є неточності або одна помилка.

«-» - попрацював недостатньо.

VII. рефлексія

картка

Спиш. Підкресли приголосні букви. Випиши їх в алфавітному порядку.

Немов музика степова, Золота в'ється жито.

(Самоперевірка. Звірка зі зразком на дошці: В, Ж, 3, К, Л, М, Н, П, Р, С, Т. Самооцінка за допомогою «світлофора».)

VIII. Підведення підсумків уроку

Прочитайте питання уроку. Відповіли ми на них?

Чим відрізняються приголосні звуки від голосних?

Домашнє завдання

Виконати упр. 181 (с. 113).

Урок 62. Згідний звук [І] і буква І короткий

мета:

Плановані результати:учні навчаться чути звук | І] в словах і позначати його буквами І, Е, Е, Ю, Я; аргументування відповідати, доводити свою думку; будувати повідомлення в усній і письмовій формі.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. актуалізація знань

1. Орфографічна хвилинка

(Кіми (пояснювальний диктант 2, с. 46).)

2. Словникова робота

Розгадати слово.

Перша буква цього слова варто в алфавіті між буквами Т і Ф. (У.)

- Потім йде другий склад слова шкіра. (ЖЛ.)

Яке слово підучити? (Урожай.)

Поясніть лексичне значення їло в & урожай. (Кількість виродків злаків, овочів, фруктів.)

- Поставте наголос, підкресліть безударную голосну, яку потрібно запам'ятати.

III. Самовизначення до діяльності

(Учитель читає вірш.)

Ну-ка, лайки, лайт дружно. Букву І запам'ятати потрібно. Ця буква не проста, Голос краток і сердитий, Тому що кома На її плечах сидить.

Б яких словах почули звук [І]? (Лайки, лайт.)

- Послухайте ось яку історію.

Жила-була буква І, співала, кричала, як всі голосні. Але одного разу до неї на плече села галочка. Злякалася буква І, стала заїкатися, не може більше співати. А раз співати не вміє, то взяла і пішла до згодних буквах. Хоч і пішла, але дружить вона з голосними, приходить до них.

Ви вже здогадалися, яка тема уроку? (Буква І.)

IV. Робота по темі уроку

Відкрийте підручник, прочитайте тему уроку. (Приголосний звук

[І] і буква І короткий.) Упр. 183 (с. 114).

- Прочитайте вірш.

Прочитайте вірш повільно і скажіть, в яких словах є звук [І]. (Іній, їли.) ~

- Якими буквами позначений звук [І]? (І, Е.)

- Напишіть пропозицію по пам'яті. Приготуйтеся до листа самостійно.

Закрийте підручники, напишіть пропозицію. Перевірте за підручником.

Зробіть висновок: як може на листі позначатися звук

[І]? (Буквами І, Е, Е, Ю, Я.) Упр. 184 (с. 115).

- Вставте літери.

Які звуки позначають ці букви?

Скачуть білочки і зайчика -

Раз, два, три, раз, два, три ..,

Скачуть, скачуть на галявині -. -.

(Три стрибка на одній нозі,

потім три стрибка на інший.)

Дивись, дивись!

(Шість стрибків на двох ногах.)

Встали - сіли, встали - сіли,

Вправо-вліво подивилися.

(Повороти голови вправо-вліво.)

V !. Розвиток мовлення Упр. 182 (с. 114).

- Прочитайте завдання. Що потрібно зробити? (Скласти зі слів пропозиції, а з пропозицій- розповідь.)

- З кожного ланцюжка слів складіть речення.

Розмістіть пропозиції так, щоб вийшов розповідь.

Придумайте заголовок. ( «Допомога».)

- Запишіть текст.

Прочитайте текст. (Учень читає текст.)

У кото так само?

Хто написав по-іншому? Прочитайте.

Хто правий?

VII. рефлексія

Що на уроці вам сподобалося?

Яка робота здалася складною?

VIII, Підведення підсумків уроку

Що згадали на уроці? (Як може позначатися звук [І"/.)

Чого вчилися? (Складати пропозиції з слів і текст з пропозицій.)

Домашнє завдання

Виконати упр. 185 (с. 115).

Урок 64. Згідний звук [І] і буква І короткий

мета:познайомити учнів з особливостями літери І.

Плановані результати:учні навчаться чути звук [І] в словах і позначати його буквами І, Е, Е, Ю, Я; аргументування відповідати, .доказивать свою думку.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація знань Орфографічна хвилинка

Запишіть під диктовку.

Я сьогодні піймав було рибку,

Золоту рибку, не просту.

А, Пушкін(Слово сьогодніучитель записує на дошці.)

У яких словах орфограмма - безударний гласний від початку? (Золоту, зловив.)

- Підберіть перевірочні слова. (Золоту - золото, позолочений; зловив - спійманий.)

- Яка орфограмма в сло'ерибку? (Парна згодна в середині слова.)

- Хто зможе перевірити це слово? (Рибку - риба.)

- У яких словах є звук [І]? (Зловив, золоту, просту.)

- Якими буквами позначений цей звук? (І, Ю.)

- У яких словах букв менше, ніж звуків? (Золоту, просту, так як буква Ю позначає склад [Йу].)

- У якому слові всі приголосні тверді? (Було, рибку.)

- У якому слові всі приголосні дзвінкі? (Було.)

III. Робота по темі уроку

Відкрийте підручник на с. 116 і прочитайте інформацію на «Сторінці для допитливих».

Чому звук [І] називають невидимкою? (Відповіді дітей.)

Де ховається невидимка? (В буквах Е, Е, Ю, Я.)

- Де його легко виявити? (В кінці слова і перед приголосними.) Упр. 186 (с. 116).

- Яке правило використовували при перенесенні слів? (Буква І залишається на рядку з попередньою літерою.)

- Як ще можна перенести ці слова? (Розбираються всі варіанти.)

Спишіть, розділяючи слова для переносу.

IV. Физкультминутка

Ми писали, ми писали, А тепер всі дружно встали, Ніжками потопали, Ручками поплескали, Потім пальчики стиснемо, Сядемо до писати почнемо.

V. Списування тексту з граматичним завданням

(Кіми (текст «Лісовий оркестр», с. 48).)

VII. Підведення підсумків уроку

Що згадали про звук [І]?

Чому на уроці навчилися?

Домашнє завдання

Виконати упр. 187 (с. 116).

Мета: узагальнити знання про особливості вимови звуків.

  1. Вміти виділяти в словах приголосні звуки і позначати їх на листі буквами
  2. Розвивати уміння розпізнавати голосні і приголосні звуки
  3. Виховувати інтерес до уроків російської мови

Обладнання: підручники, зошити, листочки з прислів'ями.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Хвилинка чистописання.

Палички, гачки,
Закарлючки, точки
бігали натовпом
І поодинці.
Сварилися, мирилися,
Стрибали без діла.
Нарешті без діла
Жити їм набридло.
І сказав їм хтось
Розумний і серйозний:
- Взятися за роботу
Ніколи не пізно.
Гей, гачки і точки.
Рисочки, кружечки!
Збирайтеся разом,
Ставайте в рядки!
І крокуйте злагоджено
За листком паперовому!

На дошці записані букви: е, о, с, н, ь.

Назвіть голосні. (О, е)

Назвіть приголосні. (Н, с)

Яка буква позначає дзвінкий приголосний?

Який звук позначає буква з?

Яка буква не позначав звук? (Ь)

Сьогодні наш урок присвячений згодним звуків і букв. пропишемо поєднання сн

Діти працюють в зошитах.

III. Повторення.

1. Фонетичний розбір.

Складіть з букв о, е, з, н, ь слово (осінь). Скільки звуків ви чуєте? (4). Скільки букв нам знадобилося для запису слова? (5). Чому звуків менше? Запишіть слово осінь і зробіть звуко-буквений розбір. (Учні біля дошки по черзі виконують розбір)

2. Вважаємо звуки.

Яке осіннє явище природи ви знаєте? (Листопад). Через мультимедіа-перегляд під музику і запис вірша Буніна фотографій (малюнки) на тему "Осінь".

У вас на партах різнокольорові листочки з чарівного лісу. Прочитайте що там написано. (Прикладна програма)

Грім у вересні віщує теплу осінь.

Літо з снопами - осінь з пирогами.

Від осені до літа повороту немає.

Пізній відліт птахів віщує теплу зиму.

Це осінні прикмети і прислів'я. У кого жовті листочки -Визначте, скільки разів зустрічається звук [o] в цих прислів'ях. У кого зелені листочки - визначте, скільки разів зустрічається звук [н '] в цих прислів'ях. Фронтальна перевірка.

IV. Пояснення нового матеріалу.

1. Бесіда.

Чим відрізняється приголосний звук від голосного?

2. Виконання вправи 42 усно. Вимовте перший і останній звук в кожному слові і поспостерігайте за тим, як проходить повітря: вільно або зустрічає перешкоду?

Як називаються такі звуки?

Висновок роблять діти і читають правило.

3. Самостійна робота.

Для всіх чи приголосних звуків є своя буква? З'ясуємо це. Виконаємо вправу 43.

При утворенні, яких з цих звуків чується голос і шум?

Як називають такі приголосні?

Тільки шум? Як називають такі приголосні?

Діти роблять висновок про те, що приголосні бувають дзвінкі і глухі.

Які ще бувають приголосні звуки?

Пограємо в чарівників. Перетворіть слово МЕЛ в дрібне місце на річці,

КУТ - в паливо, ЕЛ в хвойне дерево, ніс - в частину обличчя.

На дошці відкривається запис:

МЕЛ - МІЛЬ

КУТ - ВУГІЛЛЯ

Як змінилися приголосні звуки?

Ми позначили однією літерою і м'який приголосний звук, і твердий. Для парних твердих і м'яких приголосних не придумали різних букв. Як же відрізнити тверді приголосні звуки від м'яких?

V. Закріплення.

1. Відновіть прислів'я.

2. Знайдіть і підкресліть м'які приголосні в прислів'ї про пори року.

Худ обід, коли ................................. осінь дощова, так ситна.

Весна красна, та голодна ..................... хліба немає.

Ледарі і скиглії .............................. завжди стане в нагоді.

Грамоті учіться- ............................... не виносять критики.

Взаимопроверка.

VI. Підсумки.

  • Як вимовляються приголосні звуки?
  • Які бувають приголосні звуки?
  • Хто важливіший голосні або приголосні? (Відповіді дітей)
  • Казка "Хто важливіший" (додаток)

VII. Домашнє завдання.

Тема:

Мета уроку: створення умов на уроці для організації діяльності учнів щодо формуванняуявлення про відмінності між звуком і буквою; вмінню розпізнавати різні за видами приголосні звуки.

Плановані результати:

    особистісний: демонструють вміння працювати самостійно, у дошки.

    метапредметние: особистісних УУД: самовизначення. Регулятивні УУД: визначають і формулюють завдання уроку. Уміють висловлювати свою думку.Пізнавальні УУД: орієнтуються в своїй системі знань: відрізняти нове від вже відомого за допомогою вчителя. Роблять попередній відбір джерел інформації: орієнтуються в підручнику. Знаходять відповіді на питання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід і інформацію, отриману на уроці.Комунікативні УУД:

    Предметні : Знають приголосні звуки, вміють їх розрізняти по глухість-дзвінкості, по твердості-м'якості, по парності-непарний.

завдання:

    Виховна: вміння працювати самостійно, у дошки.

    розвиваюча : розвивати навички самоконтролю, розвивати зорову і слухову пам'ять за допомогою фронтального, індивідуального промовляння і наочності.Сприяти розвитку особистісних УУД: самовизначення. регулятивні УУД : Визначати і формулювати завдання уроку. Вчитися висловлювати свою думку.Пізнавальні УУД: орієнтуватися в своїй системі знань: відрізняти нове від вже відомого за допомогою вчителя. Робити попередній відбір джерел інформації: орієнтуватися в підручнику. Знаходити відповіді на питання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід і інформацію, отриману на уроці. комунікативні УУД : Слухати і розуміти мову інших.

    освітня: актуалізуватизнання осогласних звуках, вміння їх розрізняти по глухість-дзвінкості, по твердості-м'якості, по парності-непарний.

Принципи навчання та виховання:

принципи виховання

    Створення позитивного емоційного підйому

    Виховання через взаємодію

принципи навчання

    принцип наочності

    Принцип систематичності і послідовності

    принцип доступності

    принцип цілісності

    принцип минимакса

    принцип діяльності

    Принцип психологічної комфортності

    Принцип індивідуальності та диференційованого підходу.

Методи навчання:

словесні: бесіда, робота з книгою, пояснення.

наочні : демонстрація

Практичні: вправи

Контроль навчально-пізнавальної діяльності:

бесіда

Методи контролю і самоконтролю

Форма організації діяльності учнів: фронтальна.

Засоби навчання:

    демонстраційні: дошка.

    індивідуальні: підручник, зошит, ручка

Тип уроку: Урок узагальнення і систематизації (узагальнюючий урок)

План уроку:

1. Мотивація до навчальної діяльності.

2. Актуалізація опорних знань і способів дій. Виявлення проблем.

3. Комплексне застосування і систематизація знань.

4. Перевірка, корекція і оцінка знань і способів діяльності.

5. Інформація про домашнє завдання (на творчому рівні).

6. Рефлексія навчальної діяльності (предметні, метапредметние і особистісні результати).

Список літератури :

    ФГОС НГО: текст вим. І доп. На 2011 р / М - во освіти і науки Рос. Федерації. - М .: Просвещение, 2011. - 33с. - (Стандарти другого покоління). -ISBN 978 – 5 – 09 – 025287 – 4.

    Російська мова. 3 клас. Підручник для загальноосвітніх установ. В 2год. Ч.1 / В.П. Канакіна, В.Г. Горецький. - 4-е изд. - М.: Просвещение, 2010. - 176с., (Школа Росії).

12 жовтня.

Класна робота.

Хід уроку

1.Мотівація до навчальної діяльності

завдання:

мотивувати учнів на майбутню навчальну діяльність.

За джерела отримання знань:

Словесні: бесіда

Привіт, хлопці, мене звуть Марія Олександрівна, сьогодні я проведу у вас урок російської мови.

Я рада всіх бачити, думаю, у нас з вами сьогодні все вийде, і ми з вами попрацюємо дружно.

А для цього нам сьогодні потрібно бути уважними, активними.

Сідайте

Особистісних УУД: самовизначення

Комунікативні УУД: слухають і розуміють мову інших.

2.Актуалізація опорних знань і способів дій.

завдання:

актуалізувати опорні знання, Виявити проблему

За джерела отримання знань:

Словесні: бесіда

Наочні: демонстрація

Почнемо наш урок з хвилинки чистописання. Але щоб красиво написати зробимо пальчиковую гімнастику.

(Стискають і розтискають кулачки.)

Раз два три чотири п'ять,

Ми пішли в лісок гуляти.

(Загинати пальчики, починаючи з великого.)

Цей пальчик по доріжці,

Цей пальчик по стежці,

Цей пальчик за грибами,

Цей пальчик за малиною,

Цей пальчик заблудився,

Дуже пізно повернувся.

Для того, щоб дізнатися над якою буквою ми сьогодні попрацюємо, пограємо в гру«Докажи слівце»

Кругла, розсипчаста, білого,

На стіл вона з полів прийшла.

Ти посоли її трошки,

Адже правда смачна ... (картопля)?

Хто альбом розфарбував наш?

Ну звичайно … (Олівець).

На яку букву починаються загадки? (К)

Правильно. Сьогодні ми пропишемо малу літеру «До» з заокругленням і склади з буквою «до».

Прочитайте склади, які потрібно прописати.

З яких елементів складається буква «К»

Спочатку пишемо перший елемент - коротку похилу паличку. Від середини першого елемента починаємо писати другий елемент. Ведемо руку вгору вправо і на верхній лінії робочої Сторк трохи закруглюємо. Між першим і другим елементом є невеличкий куточок. Третій елемент - коротка паличка з заокругленням угорі й унизу, тільки меншого розміру. Починаємо писати з того ж місця, звідки починали писати другий елемент.

Пропишіть в зошитах кожне поєднання по 5 разів.

Який звук ви почули на початку цих відповідей?

Який буквою цей звук позначається на письмі?

А який це звук приголосний або голосний?

Як ви думаєте, яка тема нашого уроку?

(Звуки і букви.Согласние звуки.)

Ця тема для вас нова чи ні?

Т.К. ця тема для вас не нова то, що ми згадаємо, повторимо сьогодні на уроці?

( Згадаймо, що таке приголосні звуки, які вони бувають, відмінність між звуком і буквою;

Повторимо, як правильно підбирати парні буквою звуки.) -Для того щоб вирішити перше завдання розглянемо таблицю на с.65

Розглянемо, що таке приголосні звуки.

Прочитайте, що написано під першою точкою після риси.

Які це звуки?

Прочитайте під другою точкою.

Давайте вимовив звук «ш». З боку чого він зустрічає перешкоду? (З боку зубів)

Давайте вимовив звук «р». З боку чого він зустрічає перешкоду? (З боку мови)

Давайте вимовив звук «п». З боку чого він зустрічає перешкоду? (З боку губ)

Прочитайте, що написано під третьою точкою після риси.

На які склади розділене слово «зоря»?

Подивіться на стрічку букв і скажіть, які бувають приголосні звуки?(Парні, непарні; глухі, дзвінкі; тверді м'які)

Назвіть парні звуки.

Які звуки непарні?

Назвіть всі тверді звуки.

Які звуки м'які?

Які звуки дзвінкі, а які глухі?

Хлопці, ніж на листі позначають приголосні звуки?

Хлопці, чому букв, що позначають приголосні звуки, менше, ніж приголосних звуків?

(Тому що одна буква позначає приголосний звук може бути твердою і м'якою, тобто давати два звуку)

Прочитайте перше завдання. Ми вирішили її?

Пізнавальні УУД: орієнтуються в своїй системі знань: відрізняти нове від вже відомого за допомогою вчителя.

Комунікативні УУД: слухають і розуміють мову інших.

3.Комплексное застосування і систематизація знань.

завдання:

Забезпечити засвоєння учнями знань і способів дії на рівні застосування їх в різноманітних ситуаціях.

Физминутку

завдання: зняти м'язову напругу і зібрати увагу учнів.

За джерела отримання знань:

словесні:

бесіда,

наочні:

демонстрація

практичні:

вправи

Яка наступна задача?

Щоб вирішити друге завдання і згадати, що потрібно робити щоб правильно писати парний по глухості- звонкости приголосний звук в корені слова, прочитаємо на с. 67 рубрику «Згадайте!»

Для того щоб застосувати отриману інформацію на практиці усно виконаємо упр.122. Будемо читати по ланцюжку, і пояснювати яку букву і чому ви вставили.

Хлопці прочитайте друге завдання. Вирішили ми її?

- Давайте трохи відпочинемо.

Гра «Спіймай звук».

Якщо перший звук голосний - бавовна, а якщо приголосний - присідаємо.

слова: лось, ослик, слон, олень, хом'як, сова, індик.

регулятивні УУД: Уміють висловлювати своє припущення (версію) на основі роботи з ілюстрацією підручника.

Пізнавальні УУД:

Комунікативні УУД: слухають і розуміють мову інших.

4.Проверка, корекція і оцінка знань і способів діяльності.

завдання:

Відкоригувати виявлені прогалини в знаннях і способах дій учнів в рамках вивченої теми.

За джерела отримання знань: пояснення.

Наочні: демонстрація.

Практичні: вправи.

За дидактичним цілям:

Методи перевірки і оцінки знань (взаимопроверка за зразком)

Методи формування соц. досвіду: педагогічна вимога;

Що б закріпити вміння правильно писати букву, що позначає приголосний звук запишемо слова.

Зараз по черзі будете виходити до дошки, і записувати слова, підбирати перевірочні і записувати їх через дефіс.

Клуб, гриб, народ, місто, сад, обід, мороз, ніж, сніг, лев, рукав, гарний, хороший, здоровий, хід,ліс, пиріг, хліб, лід.

Молодці хлопці. Ви правильно вмієте писати букву позначає приголосний звук запишемо слова.

Хлопці, давайте згадаємо, які приголосні звуки бувають?

Що потрібно робити, щоб правильно писати букву позначає приголосний звук?

Пізнавальні УУД:

Роблять попередній відбір джерел інформації: орієнтуються в підручнику. Знаходять відповіді на питання, використовуючи підручник, інформацію, отриману на уроці.

Комунікативні УУД: слухають і розуміють мову інших.

5.Інформація про домашнє завдання

завдання:

Забезпечити розуміння виконання д / з

Відкрийте щоденник і запишіть домашнє завдання. С.68 упр. 124

6.Рефлексія навчальної діяльності

завдання:

сприяти усвідомленню учнями своєї навчальної діяльності, самооцінка результатів діяльності своєї і всього класу.

За джерела отримання знань: словесні:

бесіда,

пояснення.

А тепер давайте повернемося до початку уроку, які завдання ми поставили?

Чи досягли ми їх?

А тепер я пропоную вам оцінити себе.

Встаньте ті, хто працював на уроці відмінно.

Хто працював добре?

Хто зовсім не працював?

Дякую за урок.

особистісних УУД: самовизначення

Регулятивні УУД: оцінювання своєї діяльності.

Пізнавальні УУД: здійснюють рефлексію діяльності.

Комунікативні УУД: планування навчального співробітництва з учителем.

завдання:

1.Вспомнім, що таке приголосні звуки,

які вони бувають, відмінність між звуком і буквою.

2.Повторім, як правильно писати парний приголосний звук в корені слова.

Тема:

Звуки і букви. Приголосні звуки.

Звук і буква

звук- це мінімальна, нечленімих одиниця усної мови. Літера- графічний знак для позначення звуку на листі, тобто малюнок. Звуки вимовляються і чуються, букви пишуться і сприймаються зором. Звуки є в будь-якій мові, незалежно від того, має він писемність чи ні; звучить мова є первинною по відношенню до мови, записаної буквами; в фонографічних мовах букви відображають звукову мову (на відміну від мов з писемністю, де відображення знаходять не звуки, а значення). На відміну від інших мовних одиниць (морфеми, слова, словосполучення, пропозиції), звук сам по собі не має значення. Функція звуків зводиться до формування і розрізненняморфем і слів ( малий - мовляв - мив).

У російській алфавіті 33 літери:: Аа- «а», Бб- «бе», ст- «ве», гг- «ге», дд- «де», її- «е», ЇЇ- «е», жж- «ШЕ», зз- «зе», ії- «і», йй- «ї», Кк- «ка», лл- «ель», мм- «ем», Нн- «ен», Оо- «о», Пп- «пе», Рр- «ер», Сс- «ес», Тт- «те», уу- «у», ФФ- «еф», хх- «ха», Цц- «це», чч- «че», шш- «ша», ЩЩ- «ща», ь- "твердий знак", ии- «и», ь– « м'який знак», Ее- «е», Юю- «ю», Яя- «я».

Російський алфавіт називають кириличним, або кирилицею. букви мають рядковий варіант(Буква в рядку не підноситься над іншими літерами) і прописаний(Буква відрізняється від малої заввишки). Немає прописні варіанти у букв ьі ь,а прописна буква Ивживається тільки в іншомовних власних назвах для передачі реального вимови (на початку російських слів звук [и] не зустрічається).

10 буквпризначені для позначення голосних звуків і умовно називаються голосними(а, у, о, и, е, я, ю, е, і, е),21 літерапризначена для позначення приголосних звуків і умовно називається згодної(б, в, г, д, ж, з, й, до, л, м, н, п, р, с, т, ф, х, ц, ч, ш, щ),ьі ьне відносять ні до гласним, ні до згодних і називають графічними знаками.

Приголосних звуків, що чітко розрізняються в російській мові (наприклад, перед голосними), - 36: [б], [б "], [в], [в"], [г], [г "], [д], [ д "], [ж], [з], [з"], [й "], [к], [к"], [л], [л "], [м], [м"], [ н], [н "], [п], [п"], [р], [р "], [з], [з"], [т], [т "], [ф], [ф "], [х], [х"], [ц], [ч "], [ш], [ш"] (у мові людей старшого покоління в окремих словах, таких як дріжджі, віжки, бризкаєі ін., може вимовлятися довгий м'який приголосний [ж "]). Приголосних звуків в російській мові більше, ніж приголосних букв (36 і 21 відповідно). Причина цього полягає в одній з особливостей російської графіки - в тому, що м'якість парних приголосних звуків в російській мові позначається не згодної буквою, а голосною буквою ( е, є, ю, я, і) або ь(малий[Малий] - м'яв[М "ал], кін[Кін] - кінь[Кон "]).

Голосних букв 10: а, у, о, и, і, е, я, ю, е, е. Голосних звуків, що розрізняються під наголосом, - 6: [а], [у], [о], [и], [і], [е]. Таким чином, в російській мові голосних букв більше, ніж голосних звуків, що пов'язано з особливостями вживання букв я, ю, е, є(Йотірованних) . Вони виконують такі функції: 1) позначають 2 звуки ([й "а], [й" у], [й "о], [й" е]) в позиції після голосних, розділових знаків і на початку фонетичного слова: яма[Й "ама] , моя[Травень "а] , осягнути[Абй "ат"]; 2) позначають голосний і м'якість попереднього парного по твердості / м'якості приголосного звуку: крейда[М "ол] - пор .: мовляв[Мовляв] (виняток може становити буква ев запозичених словах, що не позначає м'якості попереднього приголосного - пюре[П "УРЕ]; оскільки цілий ряд запозичених за походженням слів такого роду став загальновживаним в сучасній російській мові, можна сказати, що буква ев російській мові перестала позначати м'якість попереднього приголосного звуку, пор .: сел [т "е] ль - пас [ТЕ] ль); 3) літери е, є, юпісля непарного по твердості / м'якості приголосного позначають голосний звук [е], [о], [у]: шість[Шес "т"], шовк[Шовк], парашут[Парашут].

Якісні та кількісні співвідношення між буквами і звуками в російській мові

Між буквами і звуками в російській мові встановлюються неоднозначні якісні і кількісні відносини. Одна і та ж буква може позначати різні звуки, наприклад, буква аможе позначати звуки [а] ( малий[Малий]), [і] ( годинник[Ч'іси]), [и] ( шкодувати[Жил'ет ']), що пов'язано зі зміною вимови голосних в ненаголошених складах; літера зможе позначати звуки [з] ( сад[Сат]), [з '] ( гість[Гос'т ']), [з] ( здати[Здати ']), [з'] ( зробити[З'д'елат ']), [ж] ( стиснути[Жжат ']), [ш] ( розшити[Рашшит ']), [ш'] ( розщепити[Ращ'щ'іп'іт ']), що пов'язано з уподібненням приголосних за різними ознаками. І навпаки: один і той же звук може позначатися на листі різними буквами, наприклад: звук [і] може бути позначений літерами і(світ[світ]), а(годинник[Ч'іси]), я(ряди[Р'іди]), е(певун[П'івун]). Якщо розглядати слово з точки зору тих кількісних співвідношень, які встановлюються між буквами і звуками, то можна виявити наступні можливі співвідношення:

    Одна буква може позначати два звуки: яма[Й'ама] (букви я, ю, е, єна початку слова, після голосних і розділових знаків).

    Буква може не мати звукового значення: місцевий[М'есний '] (невимовний приголосний) , миша[Мис] (м'який знак в граматичної функції після непарних по твердості / м'якості приголосних).

    Одна буква може позначати ознака звуку: кінь[Кін '] , банька[Бан'ка] (м'який знак у функції позначення м'якості парного приголосного в кінці і середині слова).

    Одна буква може позначати звук і ознака іншого звуку: м'яв[М'ал] (буква япозначає звук [а] і м'якість приголосного [м ']).

    Дві букви можуть позначати один звук: миється[Моіца] , нісся[Н'ос'а].

Може здатися, що три букви також можуть позначати один звук: митися[Мица], проте це не так: звук [ц] позначений буквами ті з, а ьвиконує граматичну функцію - вказує на форму інфінітива.

Повний перелік букв, що вживаються в письмовій мові і розташованих в загальноприйнятому порядку, називається алфавітом. Послідовність розташування літер в алфавіті умовна, але практично виправдана при користуванні алфавітними списками, словниками.

Російський алфавіт (російська абетка)-алфавітрусского мови, в нинішньому вигляді з 33буквамісуществующій фактично с1918 року (офіційно лише с1942 року: раніше вважалося, що в російській алфавіті 32 літери, оскільки Еі Ерозглядалися як варіанти однієї і тієї ж букви).

походження алфавіту

Близько 863 годабратьяКірілл і Мефодійіз Солуні (Салоніки) за наказом візантійського імператораМіхаіла IIIупорядочілі писемність дляславянского мови. Поява кирилиці, висхідній до грецького статутного (урочистого) листа, в такому випадку пов'язують з діяльністю болгарської школи книжників (після Кирила і Мефодія). У Болгарії створюється перша слов'янська книжкова школа - Преславського книжкова школа, Робляться нові слов'янські переклади з грецької мови. Пізніше старослов'янська мова проникає в Сербію, а в кінці X століття стає мовою церкви вКіевской Русі.

Старослов'янську мову, будучи мовою церкви на Русі, відчував на собі вплив давньоруської мови. Таким чином, Російський алфавіт походить від давньоруської кирилиці, яка була запозичена у болгарскойкірілліциі набула поширення вКіевской Русіпосле прийняття християнства (988 р.). На той момент в ньому було, мабуть, 43 літери. Орфографічні реформи другої половини XVII веказафіксіровалі наступний набір букв: А, Б, В, Г, Д, Е (з орфографічно відмінним варіантом Є, який іноді вважався окремою літерою і ставилося в абетці на місці нинішнього Е), Ж, З, З, І , К, Л, М, Н, П, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, видання, И, Ь, Ѣ, Ю, Я. В такому вигляді російська абетка перебувала до реформ Петра I1708-1711гг. Були скасовані багато дублетні букви, що використовувалися для запису чисел (що стало неактуальним після переходу на арабські цифри). К1917 годуалфавіт прийшов в 35-буквеному (офіційно; фактично букв було 37) складі. Е окремою літерою не вважалося, Й окремої літери не счіталось.Последняя велика реформапісьменності була проведена в1917-1918г. - в її результаті з'явився нинішній російський алфавіт, що складається з 33 букв.

Доля окремих букв в XVIII-XX століттях

    Ксі - скасовано Петром I (замінено поєднанням КС).

    Псі - скасовано Петром I (замінено поєднанням ПС), Що не відновлювалося.

    Омега - скасовані Петром I (замінені на Про).

    Ферт (Ф) Іфіта. Фіта скасована реформой1917-1918гг., Залишилася буква Ф.

    Іжиця - скасована Петром I [замінена на I (Потім також на І).

    Й- цей скасований Петром I знак був повернений в громадянську друк в1735г .; окремою літерою доXX векане вважався.

    Е - вживалося з середини XVII століття, офіційно введено в абетку 1708 році.

    Е - запропоновано в 1783 годукнягінейЕ.Р. Дашкової, вживається с1795 року. Окремою літерою абетки знак Е офіційно став в середині XX століття. Обов'язковою до вживання у пресі був в період с1942 годадо смерті. В. Сталіна.

    Для відтворення того чи іншого слова є важливим розвиток фонематичного слуху як основи грамотного письма. У зв'язку з цим треба формувати уявлення про звуки мови і буквах, а також поняття про основні фонетичних (звукових) законах російської мови. В області голосних цей закон складається в редукції- зміні (ослаблення) звучання голосних в ненаголошеній положенні. В області приголосних - в оглушении, Тобто переході дзвінких приголосних в парні глухі в кінці слова і перед глухими приголосними: сад[Сат], книжка[Кнішка], і в озвончения, т. Е. Перехід глухих приголосних в парні дзвінкі перед дзвінкими приголосними: прохання[Прозьба]. Особливістю голосних звуків в російській мові є наявність в ньому, крім основних голосних, йотірованних голосних, що складаються з двох звуків: приголосного (зазвичай його позначають буквою й ) і гласного. На листі йотований голосні передаються буквами е , е , ю, я.

    Не менш важливим є вивчення ударенія.Удареніе (виділення одного із складів в слові посиленням голосу) в російській мові разноместное(Може стояти на будь-якому складі) і рухливе(Може переходити з одного складу на інший при зміні форми слова): рекá - рé ки, лесá - лісі т.д. Наголос може виконувати смислоразлічительную роль: хлó пок - хлопóк, сторé лКВ - стрелкúі т.д.

    Актуалізація опорних знань

    Скільки букв в російській алфавіті? (33)

    А скільки звуків? (41)

    Чому кількість звуків не збігається з кількістю букв?

    Букви, що не позначають звуку.Незважаючи на те що звуків більше, ніж букв, є літери, які позначають звуків. Це видання і Ь, невимовні приголосні. наприклад, дочка, підйом, сонце(Буква пишеться, але не вимовляється).

    Подвійна роль букв Е, Е, Ю, Я.Букви можуть позначати як один звук, так і два.

    Практична робота. Вимовте протяжно слова СІЛ, З'ЇВ і дайте відповідь на питання:

    Однакові звуки позначають літери Е? Назвіть їх.

    Який звук з'явився у другому слові?

    Букви Е, Е, Ю, Я називаються йотірованнимі, тому що вони можуть позначати 2 звуку, один з яких Й. букви Е, Е, Ю, Я позначатимуть 2 звуку, якщо знаходяться після голосної, після розділових видання і Ь або на початку слова. В інших випадках - 1 звук.

    Самостійна робота.

    1) Підрахуйте, скільки звуків і букв в словах: степ(5 б., 4-зірковий.), мова(4 б., 5 зв.), юність(6 б., 6 зв.), сумний(8 б., 7 зв.), школа(5 б., 5 зв.)

    2) Напишіть групи слів, в яких літери Я, Ю, Е, Е позначають один і два звуки:

яма, їжак, день, дзига, сім'я; баян, журі, ясний, гірлянда, ялинка, ялина, різдво, сніг, сніжинка, Бур'ян, буря, хуртовина, заметіль, поземка, ключка, каюта, люк, зйомка, яскраво, під'їзд, мед, Яша, ряд, насіння, політ, чудо, яєчня, дзьоб, сяду, їм, південь, боєць, прийом, мавпа, чарка.

Голосні звуки

підйом

передній

середній

задній

верхній

середній

Нижній

Приголосні звуки

117. Розгляньте таблицю «Згодні звуки». Підготуйте повідомлення про те, що ви знаєте про приголосні звуки і букви, що позначають приголосні звуки.

  • Чому букв, що позначають приголосні звуки, менше, ніж приголосних звуків?
  • Однакове чи кількість в російській мові приголосних:

      а) дзвінких і глухих;
      б) твердих і м'яких?

118. Вимовте слова.

лист, жовтень, чай, прапор

  • Охарактеризуйте приголосні звуки, які є в даних словах (твердий або м'який, глухий або дзвінкий, парний або непарний).

119. Прочитайте.

жи - ши
ча - ща
чу - щу
чт, чн, чк, щн, нч

  • Розкажіть, що ви знаєте про правопис даних буквосполучень.
  • Придумайте по одному прикладу до кожного буквосполученню. Запишіть їх.

120. Прочитайте Пам'ятку 1 «Як зробити звуко-буквений розбір слова». Користуючись зразком, зробіть звуко-буквений розбір одного з даних слів.

роса, ключ, день

    Зверніть увагу! Цифра 1 праворуч від слова показує, що потрібно зробити звуко-буквений розбір цього слова.

121. Прочитайте. Складіть прислів'я.

  • Запишіть прислів'я. Поясніть їх зміст. Підкресліть буквосполучення, в яких треба запам'ятати написання букви, що позначає ударний голосний звук.

122. Вимовте слова.

  • Поясніть, якою буквою ви позначили парний по глухість-дзвінкості приголосний звук в кожному слові. Запишіть слова, позначаючи парний приголосний звук буквою.

Згадайте! Щоб правильно позначити буквою парний по глухість-дзвінкості приголосний звук в корені слова, треба змінити слово або підібрати однокорінне слово так, щоб цей приголосний звук стояв перед голосним звуком: (ду би, ду бок) ду б, ду бки.

123. Прочитайте скоромовку М. Грозовського «На кухні».

      Чашка 1 і кружка сперечаються одна з одною,
      Хто з них в будинку потрібніший.
      Ложка і блюдце дзвінко сміються
      І втішають друзів:
      - До чашечці - блюдечко.
      У кухлик - ложечка.
      Кожен по-своєму потрібен трішечки.

  • Що означає вираз одна з одною?
  • Знайдіть пари однокореневих слів - назв посуду. В якому з них букву, що позначає парний приголосний звук, треба перевіряти? Запишіть ці слова. Яке слово буде перевірочним для кожного з них?

124. Прочитайте.

Хіруріі (к, г), Сунде (к, г), ква (с, з), укро (п, б), расска (с, з), Сугров (п, б), штра (ф, в), наря (т, д), огоро (т, д), гара (ш, ж), гря (т, д) ка, Моркам (ф, в) ка, Ули (п, б) ка, ками (ш, ж) , ко (к, г) ти, вка (с, з) ка, варі (ш, ж) ка.

  • Виберіть букву для позначення парного приголосного звуку в корені кожного слова. Поясніть свій вибір. Запишіть слова правильно.
  • Підкресліть букви, якими позначені непарні тверді приголосні звуки.