Приставки з розділовим ь. Правопис букв 'і ь в російській мові

цілі:

  • вирішити орфографічну завдання: як вибрати з двох розділових знаків потрібний?
  • розвивати вміння порівнювати і розрізняти слова з ь і ь розділовими знаками;
  • збагачувати словниковий запас учнів, працювати над розвитком мови;
  • виховувати почуття дружби і товариства, довірче відношення між учнями і вчителем.

устаткування:

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Привіт, діти! Давайте налаштуємося на роботу, а на початку - сміявся один одному. Я рада бачити ваші обличчя, ваші посмішки. Думаю, сьогоднішній день принесе нам усім радість і удачу.

II. Формування теми і цілепокладання.

На дошці: "Друз я, вчений е нас про единяет!" (Слайд 1.)

- Чи не підкажете тему уроку? Зустрічалася вам раніше ця тема? Що ви знаєте про розділові ь і ь знаки? Що у них спільного?

Д.Він розділяє букви приголосного звуку і гласного. Він пишеться після приголосних букв перед голосними е, є, ю, я і.

- Хто може розповісти про ь?

Д. Твердий знак пишеться після приставок, які закінчуються на приголосну букву, перед буквами е, є, ю, я.

- А які цілі поставимо на уроці? Над чим будемо працювати? Проблемна задача: як відрізнити розділові ь і ь?

Д. Закріпити правила написання розділових 'і ь знаків, вміти розрізняти знаки при написанні слів з ним.

Висновок.Розділові ь і ь не допускають злиття голосного і приголосного. Ред знак, як прикордонник, що не піде зі своєї посади. Ь знак-добрий, м'який по характеру, може бути в будь-якому місці, але вони роблять одну і ту ж роботу.

III. Актуалізація опорних знань, реалізація цілей.

1. чистописання

- визначте літери, які ми будемо писати на хвилинці чистописання. Вони не позначають звуку. Які ці літери? У яких словах вони присутні? (Ь, ь)

- визначте порядок проходження букв в даному ряду:

'уоь уоь' оь'у ь'уо

(В цьому ряду чергуються 4 малі літери: ь, ь, у, о. Перша буква в кожній черговій осередку даного ряду стає останньою).

- Напишіть ряд букв в зазначеній послідовності до кінця рядки.

2. Розбір слів за складом (друзі, навчання, об'єднує.) Запис цієї пропозиції.

- Зверніть увагу: після слова друзі стоїть кома. Хто скаже, чому? (Звернення). До вас звертаються, як би роблять паузу, щоб ви задумалися.

3. Робота над деформованим текстом.

Для вас я придумала ще одне завдання. Сформулюйте завдання до вправи самостійно. Як думаєте, що ви повинні робити? (Слайд 2.)

Підберіть однокореневі слова до слова друзі. (Друг, дружній, подруга, недруг, дружити, дружба). Назвіть корінь.

Походження слова не можна походить від слова "мож", що означало можна.

- Чому не можуть дружити вовк і баран? Як в житті вибирати собі друга? Кого ви вважаєте справжнім другом?

Висновок.

Хто в дружбу вірить гаряче,
Хто поруч відчуває плече,
Той ніколи не впаде,
У будь-якій біді не пропаде.

А якщо і спіткнеться раптом,
Те встати йому допоможе друг.
Завжди в біді надійний друг
Йому протягне руку
(С. Михалков).

3. Фонетична розминка.

Коля забивав кілки.

Я сіл і огірок з'їв.

Дівчаткам пропоную 1-е пропозицію, а хлопчикам - 2-е пропозицію.

Як ви думаєте, на які слова треба звернути увагу? Чим вони відрізняються? (Вимова, написанням, значенням). Напишіть підкреслені слова в транскрипції.

Сів - [з "ел] - 3б., 3-зірковий.
З'їв - [сйел] - 4б., 4зв.
Коля - [К "а] - 4б., 4-зірковий.
кілки [кол "йа] - 5б, 5зв.

Як же так? Молодці!

4. Фізкультхвилинка. (Ритмічні вправи). Напевно, втомилися. Зараз я перевіряю вашу увагу в іншій формі.

5. Загадка:

Тварина, найбільш близьке до людини за будовою тіла. (Мавпа - Слайд 3.)

Уважно прочитайте і виправте помилки. Чи зможете ви вирішувати орфографічну завдання? Виділіть коріння і приставки. Підкресліть орфограмму. Скільки помилок у вас вийшло?

(Слайд 4.)

  1. сумує мавпа
    За прути клітки.
    Пустіть її
    Погойдатися на гілці.
  2. Вовк страшенно розлючений,
    Сісти їжака не може він
    Їжак, хоча він і їстівний:
    Для седенья незручний:
    Сежась, виставив іголкі-
    Обдурити злого вовка.

(Діти працюють на картках.)

5. Закріплення вивченого матеріалу.

Вибірковий диктант. Я диктую, а ви в зошитах пишете тільки ь або ь знаки.

Оголосив, полози, з'їзд, пояснив, недоїдки, ллє.

Відповідь: ь, ь, ь, ь, ь, ь.(Перевіряємо ударами.)

6.Работа над фразеологізмами, багатозначними словами. (В картинках - Слайд 5.)

Розбиратися як свиня в апельсинах (Ні в чому не розбиратися)

Яке слово нас цікавить? (Свиня.) Чому? У словах розбиратися і апельсинах ь теж є. Як ви розумієте значення цього виразу?

Підкласти свиню. (Погано вчинити, нашкодити.) Справжні друзі можуть так вчинити?

Багатозначні слова: пензликСлайд 6. (Руки, винограду, художника). Змініть слово так, ь-показник м'якості замініть розділовим. Як це можна зробити?

Чим? Пензлем (в Т. П.)

лисички(Гриби, звірі).

Змініть слово так, щоб з'явилася інформація, що цікавить нас орфограмма. (Вказуємо на приналежність.)

Чиї? Лисячі.

6. Виріши кросворд: (Слайд 7.)

  1. Фрукти або ягоди, зварені в цукровому сиропі.
  2. Снігова буря.
  3. Місце, де в'їжджають.
  4. Місце в дорозі, де дорога піднімається вгору.
  5. Кондитерський виріб.
  6. Коржі з пшеничного борошна, ізжаренную на сковороді.
  7. Те ж, що і укол.
  8. Мільйон задачок відразу, мені вирішить помічник мій.
  9. Він з одним величезним оком і з величезною головою.
  10. Мати, батько, діти.
  11. ... ..дуб зелений, золота ланцюг на дубі тому ...
  12. Будиночки для бджіл.
  13. Запалення зовнішньої оболонки ока.
  14. ... .стрекоза, літо червоне проспівала.

8. Самостійна робота (в групах).

Відштовхуючись від теми уроку, складіть для інших груп завдання (вставити пропущені букви, виділити орфограми, корінь і приставку).

Підсумки.

- Чи змогли ми досягти поставленої мети.
- Мені здається, що все ви "Друзі м'якого і твердого знаків".
- Оцініть свою роботу на уроці і поставте позначку на полях у зошиті.

Як би не намагалися переконати учнів у тому, що знання, отримані ними в шкільні роки, будуть потрібні їм в майбутньому, на жаль, це не так. Однак деякі речі, яким навчають в школі, насправді знадобляться під дорослому житті. Наприклад, вміння грамотно писати. Щоб оволодіти ним, потрібно знати основні граматичні закони російської мови. Серед них - правила, що регулюють вживання розділових 'і ь знаків.

Твердий знак: історія і його роль в слові

Двадцять восьма буква російського алфавіту, незважаючи на те, що не позначає звуків, виконують в словах важливу функцію. Тому, перш ніж розглянути правила, що регулюють вживання ь і ь знаків, варто трохи дізнатися про її історію та ролі в слові.

Твердий знак існував у слов'янських мовах майже з самого моменту їх формування. Спочатку він був коротким голосним звуком, поки не перетворився на невимовним букву, яка використовується для поділу слова на склади, а також замінює прогалини.

В наприкінці XIX в. було помічено, що часте використання ь в текстах (4% від усього обсягу) недоцільно, особливо в телеграфному справі, скоропису і книгодрукуванні. У зв'язку з цим не раз намагалися обмежити використання твердого знака.

Після революції 1917 р ця літера взагалі була скасована майже на десять років. Як роздільник в ті роки в словах використовувався апостроф.Однак в 1928 році він був виключений з російської мови (але зберігся в українському та білоруському), а його розділову функцію взяв на себе твердий знак, яку він виконує і по сей день.

В яких випадках в словах ставиться ь

Що стосується вживання твердого знака, тобто кілька правил його постановки перед е, ю, е, я:

  • Після префіксів, які закінчуються на приголосну букву: роз'єм, перед'ювілейний.
  • У термінах, які прийшли з інших мов, з префіксами аб-, ад, диз-, ін-, інтер-, кон-, про- і суб: ад'ювант, диз'юнкція.
  • Після контр-, пан-, супер, транс- і фельд-: пан'европеізм, супер'яхти.
  • В складені словах, що починаються на двох-, трьох-, чотирьох-: двоядерний, триярусний, чотиримовний.

Існує кілька винятків, коли ь стоїть не на стику приставки і кореня, а всередині самого слова. До таких іменником відносяться: фельд'єгер і вада.

Коли ь не ставлять

Крім правил, що регулюють вживання ь і ь знаків, варто пам'ятати і випадки, коли їх не потрібно ставити:

  • Твердий знак не ставлять в словах з приставкою, що закінчується на приголосну букву, коли після неї йдуть голосні а, о, і, у, е, и: безхмарно, приборканий.
  • Не ставиться даний знак в складноскорочених термінах: факультет іноземних мов, главювелірторг.
  • Не ставиться він і в лексемах, що пишуться з дефісом: пол-єпархії, пів-яблука.

Розглядаючи правила, що регулюють вживання ь і ь знаків, що виконують розподільчу функцію в слові, варто запам'ятати, що лексеми «інтер'єр» і «піддячий» пишуться через м'який знак. Подібне написання не є винятком, оскільки в слові «інтер'єр» інтер - НЕ приставка, а частина кореня. А в «піддячий» приставка не була під-, а по-, а -дьяч - це корінь.

Які функції виконує м'який знак

Що стосується ь, то він в стародавні часи означав короткий голосний [і], але поступово, як і ь, втратив своє звучання.

При цьому він зберіг здатність [і] надавати м'якість попереднього согласному звуку.

На відміну від твердого в слові може виконувати 3 функції.

  • Розділову.
  • Інформує про м'якість попереднього звуку.
  • Використовується для позначення деяких граматичних форм.

Правила вживання м'якого знака

Вивчаючи закони російської мови, Що регулюють вживання ь і ь знаків, Варто засвоїти кілька правил:

  • М'який знак, що виконує розділову функцію, ніколи не ставиться після приставки (це доля твердого знака). Частини слів, в яких пишеться розділовий ь - це корінь, суфікс і закінчення до е, є, ю, я: мавпячий, інтер'єрний. Це правило поширюється як на російську лексику, так і на запозичені терміни з інших мов.
  • Розділяє ь ставиться в деяких словах перед буквосочетанием він: печериця, медальйон, бульйон і мільйон.

У разі, коли ь інформує про м'якість попереднього звуку, а не виконує розділову функцію, його постановку визначають наступні правила:

  • В середині слова ь вказує на м'якість букви л, якщо вона передує інший згодної, крім л: пальчик, благання. Також «Не вклинюється» м'який знак в буквосполучення: нч, НЩ, нн, РЩ, чк, чн, рч, щн ( барабанщик, свічка).
  • В середині слова цей знак ставиться між м'яким і твердим приголосними: прохання, дуже.
  • В середині слова ь може стояти між двох м'яких приголосних. За умови, що при зміні форми слова перший залишається м'яким, а другий - набуває твердість: прохання - в проханні, лист - в листі.
  • В окремих випадках цей символ розташовується в кінці слова після приголосних. При цьому він допомагає встановити значення лексеми: льон (Рослина) - лінь (якість характеру), кін (Місце для ставок в грі) - кінь (Тварина).

В якості маркера для окремих форм граматичних цей знак використовується в таких випадках:

  • В іменах прикметників, що виникли з назв місяців (крім січня): лютневий, вересневий.
  • В кінці числівників від 5 до 30, а також в їх середині, якщо вони позначають десятки від 50 до 80 і сотні від 500 до 900: шість, сімдесят, вісімсот.
  • У наказовому способі дієслів (крім лягти - ляж): вийми - вийміть, кинь - киньте.
  • В інфінітиві (початкова форма дієслова): містити, ростити.
  • У всіх відмінках слова «вісім» і в орудному відмінку множ. числа окремих числівників і іменників: шістьма, батогами.

Вживання ь і ь знаків після шиплячих ж, ч, щ, ш

Проходження за цими літерами м'якого знака можливо при таких умовах:

  • На кінці більшості говірок і частинок, за винятком: вже, аж, невтерпеж, заміж і в прийменник між.
  • В інфінітиві: берегти, спекти.
  • У наказовому способі дієслів: намаж, утіш.
  • У закінченнях II особи дієслів однини майбутнього і сьогодення часів: продаси, рознесеш.
  • В кінці називного відмінка іменників ж. роду, в III відмінюванні: дочка, міць. Для порівняння в м. Роді - клич, палаш.

В окремих випадках ь не вживається після цих букв:

  • В іменників II відміни: кат, муляж.
  • У коротких формах прикметників: свіжий, пекучий.
  • У родовому відмінку іменників множини: калюж, хмар.

Твердий знак після ж, ш, ч, щ в кінці слова або кореня не ставиться, оскільки його «місце» завжди після приставки перед е, є, ю, я.

Вживання ь і ь знаків: вправи

Ознайомившись з усіма випадками постановки м'якого і твердого знаків, варто перейти до вправ. Щоб не плутатися, ми зібрали разом більшість перерахованих вище правил, що регулюють вживання ь і ь знаків. Таблиця, наведена нижче, послужить підказкою, для виконання завдань.

У даній вправі необхідно вибрати, яку з букв слід поставити в словах.

Це завдання стосується вживання м'якого знака, наступного за шиплячими буквами. У ньому слід розкрити дужки і де потрібно - поставити м'який знак.

В останній вправі потрібно виписати запропоновані слова в 2 стовпчики. У першому - ті, які вживаються з ь, у другому - ті, які без нього.

Що і твердий, і м'який знаки є "німими" літерами, вони виконують важливу роль в російській мові. Можна робити багато помилок у своїй писемного мовлення, Якщо не знати закони граматики, що регулюють вживання ь і ь знаків. Правило не одне доведеться вивчити, щоб не плутати, який із знаків слід ставити в конкретній ситуації. Однак воно того варто, особливо у випадку з м'яким знаком, оскільки часто лише його наявність допомагає визначити лексичне значення слова.

Хоча літери видання і Ь самі по собі не означають ніяких звуків, але вони пишуться для того, щоб правильно вимовляти слова. Порівняйте, наприклад: насіння (без м'якого знака) і сім'я (з розділовим м'яким знаком). Щоб запам'ятати, коли потрібно писати м'який знак, а коли - твердий знак, потрібно вивчити наступні правила.

Розділовий Ь пишеться всередині слова (в корені або суфікс, але тільки не після приставки) перед буквами Е, Е, Ю, Я, І (хуртовина, бур'ян, лисяча), а також в деяких запозичених (іноземних) словах перед буквою О (бульйон , синьйор, гільйотина). М'який знак зазвичай пом'якшує попередній йому приголосний звук і, крім цього, змушує нас вимовляти додатковий звук [Й].

Буква ь пишеться тільки перед е, є, ю, я в таких випадках:

1. При поєднанні приставки, що кінчається на приголосну, і кореня, наприклад: під'їзд, обсяг, надприродний, волевиявлення, меж'ярусний.
2. В складних словах після числівників двох-, трьох-, чотирьох-, наприклад: триярусний.
3. В іншомовних словах після іншомовних приставок аб-, ад, диз-, ін-, інтер-, кон-, контр-, про-, суб-, транс- і після початкової складовою частинки пан-, наприклад: ад'ютант, диз'юнкція , ін'єкція, інтер'екціонний, кон'юнктура, контр'ярус, об'єкт, суб'єкт, трансєвропейський, пан'європейський.

Приклади слів з розділовим ь

Зй езд, под езд, од езд, роз'єм езд, об'єк ем, пред ювілейний, із 'явити, волеіз' явище, об'єк ять, необ' ятний, роз'єм ярённий, сверх' природний, зй ємна, вз' куйовдить (волосся), зй щулитися, роз'єм яснілось (небо), об'єк единить, об'єк явище, зй едобний, под yoмний (кран).

Двух мовний, трёх' ярусний, четирёх' ярусний.

Ад ютант, ін 'екция, кон' юнктури, об'єк ект, суб'єктів незалежно єкт, транс' європейський, пан' європейський.

Приклади слів з розділовим ь

Здоровь е, счасть е, ль ет, бь ет, вь ет, вь ється, вь півдня, сім я, Воробей іний, пластівці я, пь єса, барь ер, бель е, бриль янт, бур ян, вь юний, інтерв'ю ю , лись і, ружь е, пустуни я, полоз я, пити е, пь ет, друзь я, серь yoзний, Тать яна, Марь я, ш ем, шити е, виль ється, Обези яна, ніч ю, листя я, дерев я, птіч і, вь ющиеся рослини, в уль е, ательє е, рь яний (працівник), (виступити) з мова ю, (володіти) річ ю.

Баталь він, почталь він, бульйон, паві він, компанія він, медаль він, минь він, Шампіньі він.

Завдання: запишіть по 20 слів з розділовим твердим і розділовим м'яким знаком.

Зйомка, в'їзд, з'їздив, під'їзд, оголосити, роз'єднання, оголошення, пояснення, з'їзд, запеклий, підйомник, недоїдки, обгорнув, зіщулився, перед'ювілейний, роз'яснити, раз'юліться, попід'їдали, розлючений, їстівний.

Лукомор'я, в'ються, пластівці, курьи, хуртовина, Тетяна, мавпа, серйозний, бар'єр, горобці, білизна, плаття, заячі, сільський, дерева, звірі, єдності, щастя, сім'я, дівчача.

Примітка.Літера ь перед про пишеться в деяких іншомовних словах, наприклад: батальйон, бульйон, гільйотина, карманьйола, компаньйон, посіпака, павільйон, листоноша, печериця.

§ 72.Літера ь пишеться для позначення м'якості приголосної, крім ч, щ (Див. §75), в кінці слова, наприклад: пити, темь, кінь, І в середині слова перед твердої приголосної, наприклад: молотьба, прохання, нянька, менше.
Для позначення м'якості coгласной, що стоїть перед іншої м'якої приголосної, ь пишеться в наступних випадках:
  1. Якщо при зміні слова друга м'яка згодна стає твердою, а перша згодна зберігає свою м'якість, наприклад: няньки (Нянька), весіллі (Весілля), восьми (Восьмий).
  2. Для позначення м'якості л, Наприклад: оселедець, лестити, дрібніше, пальчик.
У всіх інших випадках перед м'якими приголосними, в тому числі і перед ч, щ, літера ь не пишеться, наприклад: кістки, ранній, няньчити, кінчик, муляр.

Примітка.Між двома м'якими л літера ь не пишеться, Наприклад: ілюзія, гуллівий.

§ 73.Літера ь пишеться також в наступних випадках:
  1. В утворених від числівників п'ять, шість, сім, вісім, дев'ять складних числівників, в яких схиляються обидві частини, наприклад: п'ятдесят (П'ятдесяти, п'ятдесятьма), шістдесят, сімдесят, вісімдесят, дев'ятьсот, Але: п'ятнадцять (П'ятнадцяти, п'ятнадцятьма), шістнадцять і т.п.
  2. У формах орудного відмінка множини, наприклад: дітьми, людьми, також чотирма.
  3. У невизначеною формі перед -ся і в наказовому способі перед -ся і -ті, Наприклад: пити - напитися; виправ - виправся, виправте; суспензія - зваживши, зважте.
§ 74.Літера ь не пишеться:
  1. У прикметників з суфіксом ск -, Утворених від іменників на ь, Наприклад: казанський (Казань), кемскій (Кемь), сибірський (Сибір), звірячий (Звір), січневий (Січень).
  2. Примітка.прикметники вересневий, жовтневий, листопадовий, грудневий, червневий, деньской (цілісінький день) пишуться з ь; так само пишуться прикметники, утворені від китайських назв на -нь , Наприклад: юньнаньській (Від Юньнань).

  3. У родовому відмінку множині від іменників на -ня з попередньої приголосної або й і в утворених від них за допомогою суфікса -до - зменшувальні, Наприклад: вишня - вишень, вишенька; бійня - боєнь; читальня - читалень; але: баня - бань, банька; яблуня - яблунь, яблунька; також село - сіл, село; панянка - панянок; кухня - кухонь, кухонька.
§ 75.після шиплячих (ж, ч, ш, щ) літера ь пишеться тільки в наступних випадках:
  1. На кінці іменників жіночого роду в називному і знахідному відмінку однині, наприклад: жито, ніч, миша.
  2. В закінчення 2-го особи однини теперішнього і майбутнього часу дієслова після кінцевого ш, Наприклад: несеш - мчиш, носиш - носишся, приймеш - візьмешся.
  3. На кінці дієслова в однині наказового способу, причому літера ь зберігається і перед -ся , наприклад: маж - мажься; заховай - сховайся; їж.
  4. У множині наказового способу перед -ті, -тесь, наприклад: намастіть - намастіть ; сховайте - сховайтеся ; їжте.
  5. На кінці дієслова в неопредёленной формі, причому літера ь пишеться і перед -ся, наприклад: стригти, стригтися.
  6. У всіх говірками після кінцевих ш і ч , Наприклад: суцільно, вскачь, геть, А також в говіркою навстіж.
  7. На кінці частинок: бач, пак, лише, бач.

Вступ

Після приголосного перед голосним позначати звук [й "] буквах е, є, ю, я (і) допомагають Ь і'. В цьому випадку знаки називають розділовими.

На уроці ви дізнаєтеся, як вибрати з двох розділових знаків потрібний.

Тема уроку: «Правило вживання розділового видання і Ь знаків».

Спостерігаємо за будовою слів з Ь і видання знаками

Поспостерігаємо за будовою слів з Ь знаком. Щоб знайти корінь, підберемо однокореневі слова.

Веселощі, веселитися, весело(Корінь -весель-),

ведмежа, ведмежа, ведмедиця(Корінь -медвежь-, -медвед-),

горобці, горобець, гороб'ячий(Корінь -воробь-).

Поспостерігаємо за будовою слів з виданням знаком.

З'їду, їжу, їде(Корінь -ед-, приставка с-),

під'їзд, їздять(Корінь -езд-, приставка під-),

оголошення, заяву, оголосити (Корінь -явл-, приставка про-).

Формулюємо правило вживання розділового видання і Ь знаків

Розділовий Ь пишеться в корені слова після приголосних перед буквами е, є, ю, я, і.

Розділовий видання пишеться між приставкою і коренем після приставок, що закінчуються на приголосний, перед буквами е, є, ю, я.

Як користуватися правилом

1. Вимови слово, послухай, чи є в ньому звук [й "] після приголосного звуку перед гласним.

2. Виділи в слові корінь.

3. Подивися, де потрібно писати розділовий знак - в корені або між приставкою і коренем. Якщо в корені - пиши Ь, якщо між приставкою і коренем - пиши'.

Застосовуємо нові знання

Користуючись правилом, визнач, що потрібно написати на місці пропусків - розділовий Ь або'.

Ул_і, солов_і, пред_юбілейний, раз_езд, с_едобний, брат_я.

Вулики - корінь -уль-, пишемо Ь;

солов'ї - соловейко, корінь -соловь-, пишемо Ь;

перед'ювілейний - ювілей, корінь -юбілей-, приставка перед-, закінчується на приголосний, пишемо видання;

роз'їзд - їздити, корінь -езд-, приставка раз-, закінчується на приголосний, пишемо видання;

їстівний - їжа, корінь -ед-, приставка с-, закінчується на приголосний, пишемо видання;

брати - братик, корінь -брать-, пишемо Ь.

Застосуй нові знання, правильно запиши слова з коренем -ЕХ-, не потрап в пастки.

з? їхав, по? їхав, в? їхав, до? їхав, під? їхав, від? їхав, за? їхав

з'їхав, поїхав, в'їхав, доїхав, під'їхав, від'їхав, заїхав

У словах поїхав, доїхав, заїхав приставки по-, до-, за- закінчуються на голосний звук, тому Ред знак писати не потрібно.

У словах з'їхав, в'їхав, під'їхав, від'їхав приставки с-, в-, під-, від- закінчуються на приголосний звук, тому потрібно писати'.

Запиши слова буквами.

[З ї "е л] - з'їв. Після приголосного [з] перед голосним [е] позначати звук [й"] букві Е допомагає'. С- приставка, корінь -е-. [Вй "ун] - в'юн. Після приголосного [в] перед голосним [у] позначати звук [й"] букві Ю допомагає Ь. Корінь -вьюн-. [П "ер" й "а] - пір'я. Після приголосного [р"] перед голосним [а] позначати звук [й "] букві Я допомагає Ь. Корінь -перь-. Послухай себе і запиши слова звуками.

крила - [крив "й" а], 6 б., 6 зв. з'їду - [сй "Еду], 5 б., 5 зв. Ви помітили, що кількість звуків і букв в словах однакова.

Ь, виданню звуків не позначав, а букви е, є, ю, я позначають два звуки [Й "е], [й" о], [й "у], [й" а].

Шукаємо в віршованих рядках слова з Ь і видання знаками

Знайдіть в віршованих рядках слова з Ь і'.

Стало раптом світліше вдвічі,

Двір як в сонячних променях -

Це плаття золоте

У берези на плечах.

Вранці ми у двір йдемо -

Листя сиплються дощем.

Е. Трутнева

У кого можливість буде

З'їздити в спекотні краю,

Прокатаєтеся на верблюді!

Право, здорово, друзі!

С. Баруздін

Дощ, дощ ллє,

В барабани б'є. А. Барто

Полетіла зла завірюха.

Принесли тепло граки.

Побігли один за одним

Неспокійні струмки.

А. Усанова

Бачу чудное привілля,

Бачу ниви і поля.

Це російське роздолля,

Це російська земля.(Пісня)

Сірий заєць під сосною

Оголосив, що він кравець ...

Заєць ріже, заєць шиє,

А ведмідь у барлозі чекає.

С. Михалков

Сукня (Корінь -плать-),

листя (Корінь -лість-),

з'їздити (Корінь -езд-, приставка с-, закінчується на приголосний),

друзі (Корінь -друзь-),

хуртовина (Корінь -вьюг-),

струмки (Корінь -ручь-),

привілля- простір, вільне життя (корінь -воль-),

роздолля- дол, долина (корінь -доль-),

оголосив (Корінь -яв-, приставка про-, закінчується на приголосний).

Зверніть увагу: В словах шиє, ллє, б'є і в родинних словах зшиє, проллє, поб'є в корені пишеться Ь (коріння: -шь-, -ль-, -бь-).

Шукаємо в тексті слова з розділовими Ь і видання знаками

Знайдіть слова в тексті з розділовими Ь і видання знаками.

Над річкою в морозної серпанку в'ється маленька пташка. Вона стрімко пірнає в воду. Через мить - підйом. Це оляпка, гостя з північних лісів. Пір'ячко пташки змазані жиром. Ось чим можна пояснити, чому оляпка не боїться води.(Див. Рис. 1)

в'ється- вити, в'ю, корінь -вь-, пишемо ь,

підйом - можна побачити в книгах два варіанти виділення кореня: корінь -ём-, приставка під-, корінь -под'ём-, пишемо ь,

гостя- вітальня, погостювати, корінь -гость-, пишемо ь,

пояснити - ясно, ясний, роз'яснити, корінь -ясн-, приставка про-, закінчується на приголосний, пишемо ь.

Пояснюємо, які букви пропущені

Родина російського самовара - місто Тула. На Русі здавна робили різні за формою і об_ёму самовари. Були навіть самовари зі с_ёмнимі ручками. Російська сем_я любить посидіти біля самовара. У прислів'ї говориться: «Хто чай п_ёт, сто років проживе».

обсягом- раніше виділяли приставку про-, зараз виділяють корінь -об'ём-;

знімними - зйомка, раніше виділяли приставку с-, зараз виділяють корінь -с'ём;

родина - сімейний, корінь -семь-;

п'є - пити, корінь -пь-.

Спостерігаємо за словами, які відповідають на питання чиї?

Послухайте діалог.

От би тобі, заєць, та лисячі зуби!

От би тобі, сірий, так вовчі ноги!

От би тобі, косою, та рисячі кігті!

- Е-е, що мені ікла та кігті?

Душа-то у мене все одно заяча.

У словах, які відповідають на питання чиї?: лисячі, вовчі, рисячі, заячі, оленячі, білячі, пташинів корені пишеться Ь.

слухаємо прислів'я

Послухайте прислів'я, знайдіть слова з Ь і видання знаками.

Струмки зіллються - річка буде. Люди об'єднаються - силу їх не перемогти.

Щастя не рибка, вудкою не спіймаєш.

Дружба дуже недоброму лестощами, а правдою і честю.

струмки - струмок, в корені -ручь- після приголосного перед буквою і пишеться ь.

зіллються - лити, ллю, в корені -ль- після приголосного перед буквою ю пишеться ь.

об'єднаються- об'єднання, єдиний, корінь -едін-, після приставки, що закінчується на приголосний, перед коренем, що починається на букву е, Пишеться ь.

щастя - щасливий, в корені -счасть- після приголосного перед буквою е пишеться ь.

лестощами- в корені -лесть- після приголосного перед буквою ю пишеться ь.

честю - в корені -честь- після приголосного перед буквою ю пишеться ь.

Запам'ятовуємо іншомовні слова.

Запам'ятай іншомовні слова з виданням:

об'єкт, суб'єкт, ад'ютант, ін'єкція(Впорскування ліки, укол)

Запам'ятай слова з Ь:

бульйон- відвар з м'яса

батальйон - підрозділ у військах

павільйон - невелика споруда в саду, в парку

листоноша - рознощик пошти за адресами

печериця- їстівний гриб

висновок

Розділовий Ь пишеться в корені слова після приголосних перед буквами е, є, ю, я, і.

Розділовий видання пишеться між приставкою і коренем після приставок, що закінчуються на приголосний, перед буквами е, є, ю, я.

Список літератури

  1. М.С. Соловейчик, Н. С. Кузьменко «До таємниць нашої мови» Російська мова: Підручник. 3 клас: в 2-х частинах. - Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2010 року.
  2. М.С. Соловейчик, Н. С. Кузьменко «До таємниць нашої мови» Російська мова: Робочий зошит. 3 клас: в 3-х частинах. - Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2010 року.
  3. Т. В. Корешкова тестові завдання з російської мови. 3 клас: в 2-х частинах. - Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2011 року.
  4. Т. В. Корешкова Потренуйся! Зошит для самостійної роботи з російської мови для 3 кл .: в 2-х частинах. - Смоленськ: Асоціація XXI століття, 2011 року.
  5. Л.В. Машівська, Л.В. Данбіцкая Творчі завдання з російської мови. - СПб .: КАРО, 2003.
  6. Г.Т. Дьячкова олімпіадні завдання з російської мови. 3-4 класи. - Волгоград: Учитель, 2008.

Домашнє завдання

  1. Запишіть слова в два стовпчики: в лівий - з розділовим м'яким знаком, в правий - з розділовим твердим знаком.
    Ш.ёт, п.ют, л.ют, б.ют, с.ел, здоров.е, об.явленіе, под.ём, із.ян, об.ятіе, вороб.і, от.езжать, счаст. е, ненаст.е, весел.е, пред.явіть, об.едіненіе, раз.ясненіе.
  2. Вставте Ь або'. У словах з розділовим твердим знаком виділяйте приставки.

    Взимку в лісі синичці Зін? Ке сподобалося. Стільки дерев? Їв! Вона стрибала по гілках. Тюк гострим носиком в тріщину кори. Чи витягне комашку і з? Їсть.

    Дивиться Зін? Ка: лісова миша з-під снігу вискочила. Тремтить, вся вз? Куйовдить. Про? Ясніла вона Зін? Ке свій страх. Провалилася миша в ведмежий? Ю барліг.

    (За В. Біанкі)

  3. Прочитайте записи. Яка з них не є загадкою? Чому? Відгадайте загадки. Вирішіть орфографічні завдання.

    1. Б.ют його, а він не злиться,

    Він співає і веселиться,

    Тому що без біт.я

    Ні для м'ячика жіт.я. (В Берестов)

    2. Сама, як коромисло,

    У повітрі зависла.

    Крил. скрекоче,

    Комара с.есть хоче.

    3. пилить під ногами, петляє і в.ётся.

    Лежить, і біжить, і кружляє. Як зветься?

  1. Інтернет-портал School-collection.edu.ru ().
  2. Інтернет-портал Gramota.ru ().
  3. Інтернет-портал Festival.1september.ru ().
  4. Інтернет-портал Dictionary.liferus.ru ().