Який метод біологічних досліджень найдавніший. Методи дослідження в науці

методи: наочний, проблемний, індивідуальна і дослідницька робота, мультимедіа.

устаткування:

  1. Підручник Д.В. Колесова. Біологія. Людина. 8-й клас. М .: Дрофа, 2005.
  2. Робочий зошит Д.В. Колесова. Біологія. Людина. 8-й клас. М .: Дрофа, 2005.
  3. Відіопроектор, демонстраційний екран, презентації учнів "Воля", "Емоції" і "Увага".
  4. Малюнки, що відображають різні вирази облич людини.

Плановані результати:

  1. Учні дізнаються про особливості волі, емоцій, уваги в житті школяра.
  2. Проведуть міні-дослідження свого організму.
  3. Отримають рекомендації своїх однокласників для виховання уваги, розвитку волі.
  4. Навчаться дихального вправи, яке допоможе зняти фізичне і психічне напруження.

Мета уроку:

освітні

  • сформувати знання про волі, емоціях, уваги;
  • знати особливості кожного пізнавального процесу;
  • характеризувати їх роль в житті школяра.

виховні

  • формування інтересу до досліджуваного предмета через використання нестандартних форм навчання і створення ситуації успіху;
  • стимулювання допитливості, активності на уроці.

Розвиваючі

  • розвиток пошуково-інформаційних умінь;
  • розвиток умінь виділяти головне в досліджуваному матеріалі, аналізувати, узагальнювати досліджувані факти і поняття, порівнювати, робити висновки;
  • розвиток здібностей до самостійної роботи над новим матеріалом.

План уроку:

1. організаційний момент. Пояснення теми і мети заняття.

2. Робота з новим матеріалом:

  • Воля.
  • Емоції.
  • Увага.

Лабораторна робота "Вимірювання числа коливань способу усіченої піраміди в різних умовах".

  1. Перевірка досліджуваного матеріалу (відповіді на завдання, обговорення).
  2. Домашнє завдання.
  3. Підведення підсумків.
  4. Рефлексія.

1. Організаційний момент. Сьогодні наш урок присвячений пізнавальним процесам людини. На уроці будуть використані презентації ваших однокласників.

Ви вже знаєте, що найважливішу роль в житті людини відіграє вища нервова діяльність (ВНД), під якою розуміють ті функції мозку, які пов'язані з внутрішнім світом людини, його психікою. ВНД пов'язана з великими півкулями головного мозку. Поверхня великих півкуль утворена сірою речовиною - корою, яка відповідає за мову, пам'ять, свідомість, мислення, волю, емоції, увагу. Мета цього уроку познайомитися з поняттями "воля", "емоції", "увага" і з'ясувати їх роль в житті школяра, а також провести міні-дослідження для пізнання себе. По ходу уроку Вам необхідно скласти конспект, де найголовніше буде відображено коротко. І так, переходимо до вивчення нового матеріалу.

2. Робота з новим матеріалом:

У вас набагато більше шансів досягти успіху, ніж зазнати поразки - чарівна формула.

Лабораторна робота

"Вимірювання числа коливань способу усіченої піраміди в різних умовах"

"Я знаю, як на мед сідають мухи,
Я знаю смерть, що нишпорить, все знищуючи.
Я знаю книги, істини і чутки,
Я знаю все, але тільки не себе ".

Франсуа Війон
(Французький поет XV століття)

Ось і сьогодні ми будемо пізнавати себе. Проведемо міні-дослідження своєї уваги. Хід роботи в підручнику Д.В. Колесова. Біологія. Людина. 8 клас. - с.293-294. Оформити звіт можна, використовуючи робочий зошит Д.В. Колесова. Біологія. Людина. 8 клас. - с. 86.

  • визначити стійкість уваги;
  • з'ясувати умови його підвищення.

ХІД УРОКУ

1. Заповнити таблицю.

2. Обговорення результатів. Відповісте на питання:

1) При якому уваги спостерігається найбільше число коливань уваги?

2) Результати другого експерименту "Утримання образу при довільному уваги

Якщо фігура зникала

  • не більше 11 разів - підвищений стійка увага;
  • 12-20 - нормальна стійкість уваги;
  • більше 20 разів - недостатня стійкість уваги.

3) Як можна зменшити число коливань уваги?

Величину коливань уваги можна зменшити вольовим зусиллям. Тому для розвитку стійкої уваги треба:

  • дисциплінувати себе;
  • вміти зосередитися при виконанні завдань;
  • тренувати здатність виділяти найбільш важливі деталі і не помічати другорядні.

4) Чи можна підвищити стійкість увагу?

можна при активній роботі з об'єктом. Ось чому при поясненні вчителя корисно подумки забігати вперед, порівнювати почуті відомості з тими, які відомі всім, не пасивно слухати пояснення, а активно осмислювати почуте. Корисно тренувати себе в швидкому перемиканні уваги з одного об'єкта на інший. Ігрові автомати в цьому відношенні можуть бути використані як хороші тренажери.

Висновок: Підтримувати увагу з найменшими зусиллями можна. На уроці необхідно дотримуватися правильного режиму роботи; активно брати участь в сприйнятті досліджуваного матеріалу і виховувати увагу, тоді і результат навчання буде хорошим.

3. Перевірка досліджуваного матеріалу (відповіді на завдання, обговорення).

Ваша думка:

1) Три учня одного класу мають однакові здібності в навчанні, але мають різні вольові риси характеру:

  • один нерішучий,
  • інший ненаполегливість,
  • третій хибний.

Які труднощі в житті чекають цих учнів і чи можна їх уникнути?

2) У старій медичній літературі наводиться повчальна легенда про холеру. Холера в образі жінки обіцяла зустріти їй подорожньому винищити в одному місті певне число людей. Загинуло у багато разів більше. Її дорікали в тому, що вона не стримала слово. На це холера відповідала: "Всі померлі понад названого числа загинули не від мене, а від страху".

Виділіть і поясніть в легенді істину.

3) Герой гоголівської повісті "Шинель" Акакій Акакійович так був закоханий в свою справу, що навіть на дозвіллі бачив перед собою рівні рядки і улюблені літери. Він відзначався великою неуважністю.

Поясніть, яка її причина.

4) Якщо людина відмовляється від алкоголю, куріння, наркотиків - це прояв його волі?

4. Домашнє завдання: § 57.

5. Рефлексія. Продовжіть пропозиції:

  1. Сьогодні на уроці я дізнався ...
  2. Я зрозумів, що …
  3. Тепер я можу ...
  4. Я думаю, що цей урок ...
  5. Я спробую …

Федеральне агентство з освіти

Томський державний університет систем управління та радіоелектроніки (ТУСУР)

Кафедра історії та соціальної робота (ІСР)

доповідь

на тему «Воля»

виконав:

студент групи № 619-2

Потисьев Євген Олегович

«___» _____________ 2010р.

_________

прийняв:

Старший викладач кафедри КС

Алмаева Віра Володимирівна

«___» _____________ 2010р.

________

2010

ВСТУП

Нерідко, приймаючи якесь рішення і розуміючи необхідність діяти, людина не поспішає виконати його.

Навіть психологи не завжди можуть пояснити, чому люди іноді нічого не роблять для здійснення своїх планів, рішень, задоволення навіть гостро необхідних потреб. Коли люди, що володіють необхідними знаннями, які дотримуються близьких переконань і поглядів на життя, з різним ступенем інтенсивності приступають до вирішення що стоїть перед ними завдання або коли при зіткненні з труднощами одні з них припиняють свої спроби, а інші діють з подвоєною енергією - ці явища пов'язують з такою особливістю психіки як воля. Воля - це свідоме регулювання людиною своєї поведінки і діяльності, виражене в умінні долати внутрішні і зовнішні труднощі при здійсненні цілеспрямованих дій і вчинків.

Завданням волі є управління нашою поведінкою, свідома саморегуляція нашої активності, особливо в тих випадках, коли виникають перешкоди для нормального життя.

Мета даної роботи - дати характеристику поняттю воля, а також визначити і описати вольові якості особистості.

ВОЛЯ

Поняття про волю

Воля - свідоме регулювання людиною своєї поведінки (діяльності та спілкування), пов'язане з подоланням внутрішніх і зовнішніх перешкод. Це - здатність людини, яка проявляється в самодетермінації і саморегуляції їм своєї поведінки і психічних явищ.

В даний час в психологічній науці немає єдиної теорії волі, хоча багатьма вченими і робляться спроби розробити цілісне вчення про волю з його термінологічної визначеністю і однозначністю.

Вивчення волі в історичному аспекті можна розділити на кілька етапів.

Перший етап пов'язаний з розумінням волі як механізму здійснення дій, спонукує розумом людини крім або навіть всупереч його бажанням.

Другий - пов'язаний з виникненням волюнтаризму як ідеалістичного течії філософії.

На третьому етапі волю стали пов'язувати з проблемою вибору і боротьбою мотивів.

На четвертому - волю стали розглядати як механізм подолання перешкод і труднощів, що зустрічаються людині на шляху до досягнення мети.

В даний час є два протиборчі течії про питання і природі волі.

Одне з них підміняє волю мотивами і мотивацією. У відповідності з поглядами представників цього напрямку, сказати "проти волі" - значить сказати "проти бажання". Бажання буває різної сили. Відповідно, в цьому випадку, сила бажання стає замінником "сили волі". Відбувається, таким чином, підміна уявлень про психічному і фізичному вольовому напрузі уявленнями про силу переживання потреби. Воля виступає тут скоріше як свідомий (мотиваційний) спосіб регуляції поведінки і діяльності людини.

Друга течія пов'язує волю тільки з подоланням труднощів і перешкод, тобто, по суті, робить поняття "воля" синонімічним поняттю "сила волі". Таке ототожнення цих двох понять в повсякденній свідомості, ймовірно, відбувається наступним чином. Вважається, що людина, яка вміє долати труднощі, має сильну волю, і така людина зазвичай називається вольовим. Непомітно "сила волі" перетворилася просто в "волю", і тепер воля розуміється тільки як інструмент подолання труднощів, а вольова поведінка розглядається, перш за все, як поведінка, спрямоване на досягнення мети, незважаючи на наявні труднощі. У зв'язку з цим виникають уявлення про суб'єктів вольових і неволевой, тобто що володіють або що не володіють волею. Воля тут виступає як характеристика особистості, характеру.

Перше (мотиваційний) напрямок в розумінні питання про волю нехтує вивченням вольових якостей (тут сила волі замінюється силою мотиву, потреби), друге - практично виключає мотивацію з вольової активності людини (оскільки вся воля зведена до прояву вольового зусилля).

Зведення волі до вольової регуляції, відрив вольової регуляції від мотивації навіть термінологічно не надто зрозумілі. Адже воля не тому називається волею, що проявляється тільки в вольових якостях, а навпаки, вольові якості називаються так тому, що вони реалізують волю, тому, що вони довільно, свідомо проявляються, тобто по волі (за бажанням) самої людини. Отже, поняття "вольові якості" є похідним від слова "воля", а не навпаки.

Зведення волі як єдиного цілісного психологічного механізму тільки до вольової регуляції, тобто до регуляції з подолання перешкод, неправомірно і по суті. Наприклад, А.Ц. Пуні (1973) говорить про полифункциональности волі, маючи на увазі не просто виконання волею різних завдань на різних етапах довільного дії, а, швидше за. Різноманітні вольові якості, конкретні прояви яких відповідають різним функціям, що виконуються волею в процесі саморегуляції людиною своєї поведінки, своїх дій.

Крім того, ще І.М. Сєченов зазначав, що воля (як механізм подолання перешкод) просто так, без ідеї, без якогось сенсу виявлятися не буде. Вольової регуляції і пов'язаним з нею вольовим якостям потрібно керівництво, для чого і служить підставу дії, вчинку, тобто мотив. Наявність же мотиву відображає свідомий і навмисний характер регуляції, званої довільної. Звідси випливає, що відривати вольову регуляцію від довільної можна.

Зрозуміти що таке воля, можна тільки в тому випадку, якщо вдасться звести воєдино крайні точки зору, кожна з яких абсолютизує одну зі згаданих сторін волі: мотивацію, прийняту за волю, в одному випадку, або спрямоване на подолання труднощів вольове зусилля, до якого зводиться воля, в іншому випадку. Викладені вище підходи до розуміння сутності волі відображають різні її боку, відображають різні її функції і зовсім не суперечать один одному. Справді, воля, з одного боку, пов'язана зі свідомою цілеспрямованістю людини, з предметністю його вчинків і дій, тобто з мотивацією. З іншого боку, найбільш яскравий прояв волі спостерігається при подоланні труднощів, звідси і виникає думка, що воля потрібна тільки для цих випадків. Насправді ж вольове (або, іншими словами, довільне) управління включає і те й інше.

У тлумачному словнику Ожегова воля трактується як здатність здійснювати поставлені перед собою цілі. В античності в європейській культурі уявлення про волю, як невід'ємної частини психічного життя людини, в корені відрізнялося від взяла гору в даний час. Так, Сократ порівнював волю з напрямком (в сенсі дії) польоту стріли, розуміючи під цим незаперечний факт, що стрілі все одно судилося зірватися з тятиви, але воля дозволяє їй це зробити лише тоді, коли вірно обрана мета. Філософи школи Платона визначали волю як "цілеспрямованість, з'єднану з правильним міркуванням; розсудливе прагнення; розумне природне прагнення ". Зенон протиставляв волю бажанням. Грецькі філософи приписували волі в основному стримуючу роль. У їхньому розумінні воля виконувала швидше роль внутрішньої цензури, ніж була творчим агентом.

Сучасне уявлення про волю збагатилося за рахунок приписування цього поняття додаткових характеристик. Наприклад, Юм, визначивши волю як "внутрішнє враження, яке ми переживаємо і усвідомлюємо, коли свідомо даємо початок якомусь новому руху нашого тіла або нової перцепції нашого духу", фактично вказав на те, що людині властиво свідомість волі, воно носить характер переживання , вольові акти здійснюються свідомо, волевиявлення передує дії. Більш того, в сучасному філософському розумінні воля стала невіддільна від дії, "кожен істинний, справжній безпосередній акт волі в той же час і безпосередньо - виявляється акт тіла".

Тому розуміння феномену волі можливо тільки на основі синтезу різних теорій, на основі врахування поліфункціональності волі як психологічного механізму, Що дозволяє людині свідомо керувати своєю поведінкою.

вольові акти

Вольовий акт - складний, багатоступінчастий процес, що включає потреба (бажання), що визначає мотивацію поведінки, усвідомлення потреби, боротьбу мотивів, вибір способу реалізації, запуск реалізації, контроль реалізації.

Бажання, бажання, воля суть стану свідомості, добре знайомі кожному, але не піддаються якому-небудь визначенням. Ми бажаємо відчувати, мати, робити всілякі речі, яких в дану хвилину ми не відчуваємо, не маємо, не робимо. Якщо з бажанням чогось у нас пов'язано усвідомлення того, що предмет наших бажань недосяжний, то ми просто хочемо; якщо ж ми впевнені, що мета наших бажань досяжна, то ми хочемо, щоб вона здійснилася, і вона здійснюється або негайно, або після того, як ми зробимо деякі попередні дії.

Єдині цілі наших бажань, які ми здійснюємо зараз же, безпосередньо, - це рух нашого тіла. Які б думки ми не бажали випробувати, до яких би володіння ми не прагнули, ми можемо досягти їх не інакше, як зробивши для нашої мети кілька попередніх рухів. Цей факт дуже очевидний і тому не потребує прикладах: тому ми можемо прийняти за вихідний пункт нашого дослідження волі то становище, що єдині безпосередні зовнішні прояви - тілесні руху. Нам належить тепер розглянути механізм, за допомогою якого здійснюються вольові руху.

Вольові акти суть довільні функції нашого організму. Рухи, які ми досі розглядали, належали до типу автоматичних, або рефлекторних, актів, і до того ж актів, значення яких не передбачається виконують їх особою (принаймні особою, яка виконує їх перший раз в житті). Рухи, до вивчення яких ми тепер приступаємо, будучи навмисними і складаючи завідомо об'єкт бажань, звичайно, відбуваються з повним усвідомленням того, які вони повинні бути. Звідси випливає, що вольові руху представляють похідну, а не первинну функцію організму. Це - перше положення, яке слід мати на увазі для розуміння психології волі. І рефлекс, і інстинктивне рух, і емоційне суть первинні функції. Нервові центри так влаштовані, що певні стимули викликають у відомих частинах їх розряд, і істота, вперше відчуває подібний розряд, переживає абсолютно нове явище досвіду.

Основні ознаки вольового акту:

1) докладання зусиль для виконання вольового акту;

2) наявність продуманого плану здійснення поведінкового акту;

3) посилена увага до такого поведінкового акту і відсутність безпосереднього задоволення, одержуваного в процесі і в результаті його виконання;

4) нерідко зусилля волі спрямовані не стільки на перемогу над обставинами, скільки на подолання самого себе.

функції волі

Воля забезпечує виконання двох взаємопов'язаних функцій - спонукальної і гальмівної і в них себе проявляє.

Спонукальна функція забезпечується активністю людини, яка породжує дію в силу специфіки внутрішніх станів суб'єкта, що виявляються в момент самої дії (наприклад: людина, що потребує отримання необхідної інформації, гукає товариша, відчуваючи стан роздратування, дозволяє собі грубити оточуючим і т.д.).

Питання 1. Питання 1. Що таке вольові дії?
Воля - свідоме регулювання людиною своєї поведінки і діяльності, виражене в умінні долати зовнішні і внутрішні труднощі при здійсненні цілеспрямованих дій і вчинків.
вольові дії - це дії, які вимагають подолання зовнішніх перешкод або внутрішніх труднощів.

Питання 2. Наведіть приклади ситуацій, коли воля виконує спонукальну функцію, а коли - гальмівну.
При підготовці до іспиту воля буде виконувати стимулюючу
(До навчальних занять) функцію. Гальмівна функція волі полягає в утриманні себе від небажаних вчинків, наприклад відмова від шкідливих звичок.

Питання 3. Яке значення має сугестивність і негативізм?
Якщо людина пасивно слідує за лідером, ми говоримо про сугестивності, а якщо людина діє всупереч лідеру - про негативізм. І те й інше стан є ознакою недостатньо розвиненою волі, самостійності.

Питання 4. Розкажіть, яке значення в житті людини мають емоції.
емоції (Від лат. emovere - порушувати, хвилювати) - особливий клас психічних процесів і станів, пов'язаних з інстинктами, потребами і мотивами, що відбивають у формі безпосереднього переживання (задоволення, радості, страху і т.д.) значимість діючих на індивіда явищ і ситуацій для здійснення його життєдіяльності. Супроводжуючи практично будь-які прояви активності суб'єкта, емоції служать одним з головних механізмів внутрішньої регуляції психічної діяльності і поведінки, спрямованих на задоволення актуальних потреб.
Емоції відображають переживання людиною свого ставлення до навколишньої дійсності (до світу в цілому, до людей, до їх вчинків і т. Д.) І до самого себе.
Емоції виконують функцію оцінки діяльності та її результатів.
Емоції відіграють значну роль в спілкуванні людей. Зовнішнє вираження емоцій схоже у людей різних національностей.

Питання 5. Наведіть приклади афектів і тих властивостей домінанти, якими вони володіють.
Стан афекту характеризується значним порушенням вольовий регуляції дій людини, порушується здатність до встановлення взаємозв'язків між явищами, в свідомості починає домінувати якесь одне, часто викривлене уявлення. У психіатрії це називається «звуженням» свідомості.
У стані афекту людина здатна (в залежності від переважної домінанти) здійснити пограбування, нанести тяжкі ушкодження собі або іншій людині, а також на вбивство. Афект зазвичай супроводжується бурхливими проявами. Але іноді викликає, навпаки, припинення будь-якої активності. Людина може оцепенеть від страху або відчаю.

Питання 6. Що таке стрес?
стрес - стан загального напруги організму, що виникає під впливом надзвичайного подразника.

Питання 7. Що таке увага?
Увага - зовнішнє вираження домінанти, спрямованість всієї нашої психічної діяльності, зосередженість на важливих для нас предметах і явищах. Увага може бути двох видів: мимовільне і довільне.

Питання 8. Чому орієнтовні рефлекси пов'язують з увагою?
Орієнтовний рефлекс є елементарною формою уваги.
Він включається кожен раз, коли відбувається неузгодженість між тим, що очікувалося, і тим, що сталося насправді. Чим більш несподіваним і яскравіше буде новий подразник, тим більше шансів у нього виявитися в центрі нашої уваги.

Питання 9. Які фізіологічні основи уваги?
В основі уваги лежить орієнтовний рефлекс. Будь-який зовнішній подразник, якщо він новий і викликає орієнтовний рефлекс, може виявитися в центрі нашої уваги.

Робота 188.

1. Дайте визначення волі (див. Параграф 61).

Свідома регуляція людиною своєї поведінки, що забезпечує подолання труднощів на шляху до досягнення мети.

2. Наведіть приклад вольового акту (дії) і проаналізуйте етапи цього процесу:

1) Усвідомлення потреби дії потреба придбати книгу.

2) Боротьба мотивів і вибір мети купити? взяти в бібліотеці? попросити у друга?

3) Вибір способу дії сходити в бібліотеку.

4) Здійснення дії похід в бібліотеку.

5) Контроль і корекція результатів побачивши, що в бібліотеці немає книги, людина вирішила запитати в одного.

Робота 189.

1. Наведіть приклади таких проявів емоцій.

Емоційні реакції плач, сміх.

Емоційне ставлення (почуття) любов, ревнощі.

Емоційні стани хвилювання, тривога.

2. У яких випадках виникають позитивні емоції а в яких негативні?

Залежно від ситуації емоції людини носять різний характер і висловлюють його ставлення до подій.

3. Визначте стан царя Івана Грозного, зображеного на картині І. Рєпіна (с. 77).

Усвідомлення скоєного, душевна мука.

Робота 190.

1. Проаналізуйте вольовий акт людини в стані навіювання і негативізму. Заповніть таблицю.

2. Припиніть висловлювання.

При вселенні і негативізм усвідомленість вчинків неможливо.

Перевірте відповіді по параграфу 61.

Робота 191.

Зосередженість свідомості на тому чи іншому виді діяльності, об'єкт або подію називається увагу. Увага може бути мимовільним і довільним. Увага виникає поза волею людини, називається мимовільним, а увага, яке направляється свідомим наміром людини, - довільним.

Робота 192. Визначте коливання уваги (див. Параграф 61, стаття "Увага").

устаткування: Секундомір; аркуш паперу; олівець.

пояснення. На малюнку дано подвійне зображення - усічена піраміда, яку можна уявити зверненої усіченим кінцем до вас і від вас. Ви повинні побачити обидва зображення. Якщо вони змінюють один одного, ви готові до досвіду, так як пов свідчить про початок коливання уваги між двома конкуруючими зображеннями. Результати досвіду запишіть в таблиці, зробіть висновки.

умови досвідурезультативисновки
1. Коливання мимовільної уваги. Визначте, скільки разів змінився образ піраміди за 30 с. Кожна зміна способу реєструйте рискою на папері. Число змін відповідає числу коливань за 30 с. Щоб отримати число коливань за хвилину, отриманий результат потрібно подвоїти. 58 коливань в хвилину В середньому за 1 секунду образ піраміди змінюється 1 раз. Це швидкість коливань мимовільної уваги.
2. Коливання довільного уваги. Зусиллям волі спробуйте утримати цей образ, який склався. При зміні способу - утримуйте новий. Решта умов зберігаються. 18 коливань в хвилину На одне коливання в середньому йде 3 секунди
3. Коливання уваги при активній роботі з об'єктом. Уявіть, що на малюнку зображена кімната. Маленький квадрат - її задня стінка. Ваше завдання - подумки, нічого не малюючи, її обставити: знайти місце для дивана, шафи, телевізора та інших меблів. На виконання дається 30 с. Число коливань уваги вимірюється в попередній спосіб. 53 коливань в хвилину При спробі зосередиться на об'єкті спостерігається постійна зміна уваги.

Робота 193.

1. Потренуйте свою увагу (див. Додаток, с. 268, рис. 108 і 109).

2. Назвіть і коротко охарактеризуйте дві причини неуважності.

1) Слабкість довільної уваги

2) Глибока зосередженість на певному занятті.

Яка причина пов'язана зі стійкою домінантою? (Див. Параграф 58) 2.

3. Чи вмієте ви перемикати свою увагу з одного предмета на інший? Відповідь буде позитивним, якщо за 3-4 хвилини вам вдасться знайти на малюнку 30 цифр.

Привітання класу.

Привіт, хлопці і члени журі. Мене звати Михайло Сергійович. Сьогодні урок біології у вас проведу я. Я приїхав з м Жіздра Калузької області і дуже радий, що веду урок у вашій школі.

У нас сьогодні з вами незвичайний урок. По-перше, ми сьогодні не будемо писати в зошитах. Зраділи? Скажу вам, по секрету, я теж не любив писати в зошиті. Так, що можете скласти зошити і відкласти. А книги ви любите читати? Бачу не всі. А тут у нас з вами думка розходиться. Книги читати треба і я дуже любив читати і досі люблю. Замість зошити у нас з вами будуть інформаційні карти, які ви знайдете у себе на столі. А далі найцікавіше. Оцінки ви сьогодні будете ставити самі собі, і не в кінці уроку, а прямо зараз. Поставте оцінку в настановної карті ту, яку ви хотіли б сьогодні отримати. А в кінці уроку ми з вами подивимося, досягли ви своєї мети чи ні.

Оцінка на початку уроку ___________

    Актуалізація знань. (5 хв)

На минулому уроці ви почали знайомство з ВНД людини, з'ясували, що ВНД грає найважливішу роль в житті людини. Дайте відповідь мені на запитання:

Що означає ВНД? (Відповідь: функції мозку, які пов'язані з внутрішнім світом людини, його психікою).

ВНД пов'язана з корою великих півкуль, утвореної сірою речовиною мозку.

Які процеси ВНД ми вивчили на минулому уроці? (Мова, свідомість, пам'ять, мислення)

Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати процеси ВНД. Подивіться на слайд, і опишіть одним словом зображений процес? Задавати навідні запитання це процес ВНД, необхідний при подолання труднощів, і т.д. (Слайд 2,3,4)

Значить, на уроці ми з вами повинні вивчити такі процеси ВНД, як воля, емоції, увагу. (Слайд 5,6)

Що ми з вами повинні будемо сьогодні зробити? Яка мета сьогоднішнього уроку?

А навіщо? Може ми з вами і без цих знань добре проживемо? (Знати себе, природу своїх емоцій, ми живемо в світі який складається з емоцій, тренувати силу волі, увагу нам необхідно на уроках на дорозі, при зверненні збутовими приладами та ін.)

    Вивчення нового матеріалу. (25 хв)

А зараз давайте з вами уявимо, що ви не просто учні чудовою школи, а співробітники Наукового дослідного інституту і ви отримали розподіл лабораторій. Коли ви заходили в клас, ви витягли номер лабораторії і зайняли своє місце. У лабораторіях є ще й посади. У вас маленькі таблички, на яких написані можливі посади: завідувач лабораторією, доповідач, співдоповідач. Я вам даю 15 с, щоб ви швидко вирішили, хто з вас буде хтось.

А в яких же лабораторіях ви будете працювати? Що це за лабораторії №1,2,3. Зніміть листи, і прочитайте, в яких лабораторіях ви будете працювати. Ваше обладнання: інструкційна карта, підручник і ви самі. Приступаємо до дослідження. У кожного на столі лежить табличка зеленого кольору, якщо у вас виникають питання, то ви піднімаєте її. На проведення дослідження вам відводиться 5-7 хвилин.

I лабораторія «Воля»

1 Завдання. Напишіть визначення «воля», користуючись текстом підручника с.288 перший абзац.

Воля це - свідома саморегуляція поведінки, що забезпечує подолання труднощів на шляху до досягнення мети.

2 Завдання. Самостійно заповніть схему «Функції вольових дій», користуючись підручником с.288 перший абзац.

«Функції вольових дій»


Гальмівна

спонукальна

Здатність утримувати себе від небажаних вчинків

Змушує боротися з перешкодами на шляху до досягнення мети і долати їх


учні саме

3 Завдання. Самостійно заповніть схему «Етапи вольового акту», користуючись підручником с.288-290 третій абзац.

здійснення дій

Вибір засобу для досягнення мети

боротьба мотивів

вибір мети


4 Завдання. Користуючись текстом підручника с.289 шостий абзац, дати визначення таким поняттям:

Сугестивність це - автоматичне дію, відсутність самостійності, пасивне слідкування за лідером.

Негативізм це - автоматичне дію наперекір лідеру, внаслідок недостатньо розвинутої волі.

5 Завдання. Спробуйте назвати внутрішні перешкоди, які необхідно долати для досягнення поставленої мети? (Втома, бажання розважитися, страх, сором, інертність, просто лінь, терпіння і т.д.)

Що виконує найважливішу роль в подоланні труднощів на шляху до досягнення мети? (Усвідомлення її значущості).

II лабораторія «Емоції»

1 Завдання. Напишіть визначення, користуючись текстом підручника с.289 шостий абзац.

Емоції це - переживання, в яких виявляється ставлення людей до навколишнього світу і до самих себе.

2 Завдання. Напишіть визначення, користуючись текстом підручника с.289 сьомий, восьмий абзац і с. 290 шостий абзац. Наведіть приклади емоційних реакцій, емоційного стану і емоційного ставлення. складете коротка розповідь.

Емоційні реакції - прояв емоцій (плач, сміх).

Емоційний стан - настрій людини (радість печаль смуток).

Емоційне ставлення - почуття (любов, дружба, ворожнеча, ревнощі, заздрість).

3 Завдання. Напишіть визначення афекту, користуючись текстом підручника, с.289 останній абзац. Наведіть приклад стану афекту.

Афект це - бурхлива емоційна спалах і втрата над собою вольового контролю. Приклад: вбивство царем Іваном Грозним свого сина.

4 Завдання. Напишіть визначення, користуючись текстом підручника с.290 другий абзац. Який вчений ввів поняття стрес? До чого призводить стрес?

Стрес - перехід на інтенсивний режим діяльності. Включає стан тривоги, стійкої діяльності, виснаження сил організму.

Ввів поняття стрес Ганс Сельє.

Стрес призводить до стомлення, погіршення самопочуття, неврозу, гіпертонії, інших захворювань.

5 Завдання. - Охарактеризуйте емоції, зображені на малюнку.

6 Завдання. Приготуйте коротку розповідь по темі для обміну інформацією.

III група «Увага»

1 Завдання. Напишіть визначення увагу, користуючись текстом підручника с.291 перший абзац. Як увагу змінює вигляд і рухи людини?

Які фізіологічні основи уваги?

Увага - це спрямованість і зосередженість свідомості на важливих для нас предметах і явищах.

При дуже напруженій увазі у людини виникають руху пристосовногохарактеру. Він прислухається, вдивляється.

Фізіологічні основи уваги - це орієнтовний рефлекс.

2 Завдання. Користуючись текстом підручника с.291 п'ятий абзац, заповніть схему «Види уваги». Наведіть приклад кожного виду.

3 Завдання. Користуючись текстом підручника с.291 останній абзац, напишіть властивості уваги, наведіть приклади.

Властивості уваги:

1. Стійкість

2. Коливання

4 Завдання. Користуючись текстом підручника с.292 перший абзац, напишіть визначення слову неуважність, напишіть причини неуважності, приготуйте коротке пояснення про причини неуважності.

Неуважність - це неуважність людини.

Причини неуважності:

1.Слабость довільного уваги.

2.Ізлішняя концентрація уваги.

5 Завдання. запропонуйте життєві ситуації де вам може знадобитися підвищена концентрація уваги. Запропонуйте професії де потрібна підвищена увага.

Ситуації: За кермом, при переході вулиці, на іспиті, під час підписання договору, при поводженні з побутовою технікою.

Професії: Авіадиспетчер, хірург, водій, інженер, банківський службовець, продавець касир.

6 Завдання. Приготуйте коротку розповідь по темі для обміну інформацією.

Час досліджень підійшло до кінця. Я прошу у всіх лабораторіях припинити роботу. Першим з доповіддю виходить лабораторія «Воля». Всі ми будемо уважно слухати, і задавати питання. Другим з доповіддю виступатиме лабораторія «Емоції» і третім «Увага».

Виконайте лабораторну роботу на с. 293-294 підручника. (7 хвилин)

Оскільки ми з вами працюємо в наукового дослідному інституті давайте проведемо дослідження. Об'єктом дослідження будете ви самі, предметом дослідження стане вашу увагу.

На столах учнів розкладання листи з Л.Р., вони читають пояснення і хід роботи, вчитель демонструє макет усіченої піраміди.

Після цього приступають до виконання, результати записуються в таблицю (вона заздалегідь видрукувана). В кінці роблять висновок, обговорюють результати.

Лабораторна робота

"Вимірювання числа коливань способу усіченої піраміди в різних умовах"

цілі:

    визначити стійкість уваги;

    з'ясувати умови його підвищення.

ХІД РОБОТИ.

1. Заповнити таблицю.

Умова уваги

Число коливань уваги

за 30 секунд

за 1 хвилину

1. Мимовільне увагу (без установки)

2. Довільна увага (з установкою зберігати створений образ)

3. Довільна увага при активній роботі з об'єктом

2. Обговорення результатів. Дайте відповідь на питання:

1) При якому уваги спостерігається найбільше число коливань уваги?

2) Результати другого експерименту "Утримання образу при довільній увазі"

Якщо фігура зникала

    не більше 11 разів - підвищений стійка увага;

    12-20 - нормальна стійкість уваги;

    більше 20 разів - недостатня стійкість уваги.

3) Як можна зменшити число коливань уваги?

Величину коливань уваги можна зменшити вольовим зусиллям. Тому для розвитку стійкої уваги треба:

    дисциплінувати себе;

    вміти зосередитися при виконанні завдань;

    тренувати здатність виділяти найбільш важливі деталі і не помічати другорядні.

4) Чи можна підвищити стійкість уваги?

Можна при активній роботі з об'єктом. Ось чому при поясненні вчителя корисно подумки забігати вперед, порівнювати почуті відомості з тими, які відомі всім, не пасивно слухати пояснення, а активно осмислювати почуте. Корисно тренувати себе в швидкому перемиканні уваги з одного об'єкта на інший. Ігрові автомати в цьому відношенні можуть бути використані як хороші тренажери.

висновок: Підтримувати увагу з найменшими зусиллями можна. На уроці необхідно дотримуватися правильного режиму роботи; активно брати участь в сприйнятті досліджуваного матеріалу і виховувати увагу, тоді і результат навчання буде хорошим.

IV. Закріплення знань. (8 хв)

Кубик Блума.

Скажіть хлопці ви в дитинстві любили грати в кубики. (Так, ні) Давайте з вами пограємо в такий кубик на гранях у нього написані початку питань Назви. Чому. Поясни. Запропонуй. Придумай. Поділися .. Ви покідиваете кубик вам випаде початок питання а я задаю відповідне питання по нашій темі, якщо ви не відповідаєте допомагає команда або інша команда.

чомупри великій концентрації уваги людина не помічає нічого навколо?

чому важливо виховувати в собі силу волі?

чому сугестивність і негативізм однаково небажані для особистості?

чому стрес небезпечний для здоров'я?

чому стрес в сучасному світі так поширений?

пояснищо таке емоційна реакція?

пояснищо таке емоційний стан?

пояснищо таке емоційне ставлення?

пояснищо таке стрес?

пояснищо така увага, воля, емоції?

Назвифункції вольових дій?

Назви етапи вольового акту?

Назви види уваги.

Назви, який вчений ввів поняття стрес ?

Назви, до чого призводить стрес?

запропонуй,як менше піддаватися впливу стресу? запропонуй свій приклад стану афекту людини?

запропонуй, як виховати силу волі?

Запропонував, як подолати стрес?

Запропонував, як тренувати увагу?

Придумай ситуацію, в якій тобі знадобляться знання про волю?

Придумай ситуацію, в якій тобі знадобляться знання про емоції?

Придумай ситуацію, в якій тобі знадобляться знання про увагу?

Придумай, Що буде, якщо зникне у людини воля? Придумай, Що буде, якщо зникнуть у людини емоції? Придумай, Що буде, якщо зникне у людини увагу?

Ви самі собі оцінку поставили? Поставили. А тепер, поставте собі оцінку в кінці уроку, в залежності від того, як ви працювали. В кінці уроку віддайте інструкційні карти свого вчителя, і ваш учитель поставить вам оцінки.

V. Домашнє завдання. (1 хв) Слайд 21

Оцінка «5» - вивчити стор. 288 - 292, в робочого зошита виконати завдання №246, 247, 248.

Придумайте вправи для тренування сили волі або уваги.

Оцінка «4» - вивчити стор. 288 - 292, в робочому зошиті виконати завдання №246, 247, 248.

Оцінка «3» - вивчити стор. 288 - 292.

індивідуальне творче завдання: Підготувати повідомлення про радянського вченого (на вибір):

Виготський Лев Семенович

Леонтьєв Олексій Миколайович

Лурія Олександр Романович

VI. Рефлексія. (5 хв) Слайд 22

    Сьогодні на уроці я дізнався ...

    Я зрозумів, що …

    Тепер я можу ...

    Я думаю, що цей урок ...

    Я спробую …

Висновок: ми вивчили такі процеси ВНД, як воля, емоції, увагу.

На всякий випадок.

Ваша думка:

1) Три учня одного класу мають однакові здібності в навчанні, але мають різні вольові риси характеру:

    один нерішучий,

    інший ненаполегливість,

    третій хибний.

Які труднощі в житті чекають цих учнів і чи можна їх уникнути?

2) У старій медичній літературі наводиться повчальна легенда про холеру. Холера в образі жінки обіцяла зустріти їй подорожньому винищити в одному місті певне число людей. Загинуло у багато разів більше. Її дорікали в тому, що вона не стримала слово. На це холера відповідала: "Всі померлі понад названого числа загинули не від мене, а від страху".

Виділіть і поясніть в легенді істину.

3) Герой гоголівської повісті "Шинель" Акакій Акакійович так був закоханий в свою справу, що навіть на дозвіллі бачив перед собою рівні рядки і улюблені літери. Він відзначався великою неуважністю.

Поясніть, яка її причина.

4) Якщо людина відмовляється від алкоголю, куріння, наркотиків - це прояв його волі?