Shrnutí lekce "Formování středověkých měst. Městské řemeslo"

snímek 2

Cvičení

Jaké změny v ekonomice středověké Evropy vedly ke vzniku měst?

snímek 3

Oddělení řemesel od zemědělství.

X-XI století růst měst Příčiny měst

snímek 4

Strana 103-104, 104-105 V: Výnosy vzrostly, produkty se staly rozmanitějšími Vývojový pokrok Zemědělství dokaž to! Oddělení řemesel od zemědělství Proč?

snímek 5

Město - typ osídlení - centrum řemesel a obchodu. Občané jsou vrstvou společnosti Vznik a růst měst je přirozeným důsledkem oddělení řemesel od zemědělství.

v blízkosti velkých klášterů a hradů na křižovatce poblíž řek v blízkosti mořských přístavů Místa, kde se objevila města Proč?

snímek 6

Strana 105, 106 Kde vznikla první města? Jak občané bránili své město?

Snímek 7

BOJ OBČANŮ SE SENIORY.

  • Snímek 8

    Cvičení

    Proč města bojovala za svou nezávislost?

    Snímek 9

    Na zemi feudálního pána vznikala města. Na počátku vrchnost osvobozovala nové obyvatele od placení daní. Proč? Ale s růstem měst se senioři snažili získat z nich více příjmů. R: povstání měšťanů výkupné zdarma

    Snímek 10

    Z osvobozených měst se staly komuny. Města platila králi daně. Městská rada (samospráva) Volila měšťané, měla na starosti pokladnu, soud, vojsko Starosta (purkmistr) Předseda rady Měšťané byli osvobozeni od osobní závislosti.

    snímek 11

    "Městský vzduch osvobozuje" "Rok a den"

  • snímek 12

    Řemeslnická dílna

    Stránka mistrů Journeyman Apprentices 109 Jaký byl rozdíl mezi pozicí učně a učně?

    snímek 13

    řemeslný obchod

    Obchod: (z němčiny "hody") - spojení řemeslníků jedné speciality. 110

    Snímek 14

    Role dílen v životě města.

  • snímek 15

    Obchod a bankovnictví

  • snímek 16

    Cvičení

    Dokažte, že obchod zničil přirozený charakter ekonomiky a přispěl k rozvoji tržních vztahů.

    Snímek 17

    Obchodníci podnikali na vlastní nebezpečí a riziko. Cesty byly špatné, zboží padalo z povozů a zákonitě se stávalo kořistí statkáře. "Co spadlo z vozíku." To je pryč.“ Napadli je piráti a lupiči. Aby ochránili své podnikání, obchodníci se sdružovali do cechů. Najali si stráže pro své karavany.

    Hodina dějepisu v 6. třídě

    cíle: seznámit s příčinami úpadku starověkých měst a vznikem nových, znaky řemeslné výroby.

    Plánované výsledky:

    předmět: naučit se vysvětlit důvody úpadku starověkých měst a oživení měst nových; aplikovat pojmový aparát historické znalosti a triky historická analýza odhalit podstatu a význam událostí a jevů;

    metapředmět UUD: samostatně organizovat vzdělávací interakci ve skupině; určit svůj vlastní postoj k fenoménům moderního života; vyjádřit svůj názor; poslouchat a slyšet jeden druhého; vyjadřovat své myšlenky s dostatečnou úplností a přesností v souladu s úkoly a podmínkami komunikace; samostatně objevit a formulovat učební problém; vybrat prostředky k dosažení cíle z navrhovaných a také je hledat sami; uvést definice pojmů; analyzovat, porovnávat, klasifikovat a zobecňovat fakta a jevy; provádět analýzu objektů s přiřazením podstatných a nepodstatných znaků; připravit tematická sdělení a projekty pomocí dodatečné zdroje informace;

    osobní UUD: formovat dovednosti analýzy; pochopit sociální a morální zkušenost předchozích generací.

    Zařízení: mapa "Vývoj řemesel a obchodu v Evropě ve 14. století"; ilustrace učebnic; multimediální prezentace.

    Typ lekce: objevování nových poznatků.

    Během vyučování

    I. Organizační moment

    II. Motivační-cílová fáze

    Pravidla městské rady Paříže ve století XII. bylo předepsáno následující: Šířka ulic měla být taková, aby osel jdoucí uprostřed mohl uchopit a potřást hlavou trs trávy z nízkých plotů na každé straně. Ve městě Edinburgh (Skotsko) byla "ulice krav", ve Štrasburku (Německo) - "ulice býků". Jak tyto skutečnosti charakterizují města? Pokusme se tyto otázky probrat v naší lekci.

    III. Aktualizace znalostí

    Existovala města vždy?

    Byla ve starověku města?

    Jaké civilizace starověk se liší velkým počtem měst?

    — Kde tato města vznikla, co v nich obyvatelé dělali?

    Jaká města přežila poté, co Němci dobyli Evropu?

    (Student odpovídá.)

    - Dnes v lekci budeme mluvit o středověkých městech.

    Navrhněte, jaké otázky bychom měli v lekci probrat.

    (V průběhu odpovědí se vyplňuje „Strom cílů“.)

    Vyhlášení tématu, výsledky učení a průběh lekce (prezentace)

    Téma lekce: „Utváření středověkých měst. Městské řemeslo.

    (Úvod do plánu lekce.)

    Plán lekce

    1. Důvody vzniku nových středověkých měst.
    2. Boj měst se seniory.
    3. Dílna městského řemeslníka.
    4. Dílny a rozvoj řemesel.

    Formulace problémových otázek lekce. Proč se města snažila osvobodit z moci vrchnosti? Proč se řemeslníci sdružovali v dílnách?

    IV. Práce na tématu lekce

    1. Důvody vzniku nových středověkých měst

    V prvních stoletích středověku bylo v Evropě jen málo měst, ale od X-XI století. jejich počet začal narůstat. Pojďme se o tom přesvědčit.

    Cvičení: porovnat historické mapy « Franský stát v V - polovině IX století. a "Evropa XIV-XV století."

    Jaké závěry můžete ze srovnání vyvodit?

    (Studenti plní úkol.)

    - Co vysvětluje nárůst počtu měst ve druhém období středověku?

    Cvičení: Přečtěte si historický dokument a plňte k němu úkoly.

    historický dokument

    Od 11. stol s růstem populace se plochy zabrané lesy a bažinami zmenšovaly. Do XII století. Evropa má mnoho měst. Byly k tomu důvody. Faktem je, že se lidé naučili dobře zpracovávat železo a přišli s pokročilejšími nástroji, jako je těžký kolový pluh. Uměl lépe orat půdu, lépe ji obdělávat. To přispělo k získání více zemědělských produktů. Pro výrobu železných nástrojů bylo potřeba více kovu, takže těžba v Evropě stoupá Železná Ruda, kovářství se aktivně rozvíjí. Pro výrobu nových, složitějších nástrojů jsou zapotřebí specialisté. Mezi rolníky vynikají mistři. K podobným změnám dochází i v jiných řemeslech. Lidé, kteří vědí, jak něco vyrobit, podnikat a vyměňovat své produkty za jídlo. To je to, čím žijí. Tak se odděluje řemeslo od zemědělství. K čemu to vede? Na to, že lidé mají potřebu produkty někde vyměňovat.

    Cvičení: najděte v textu důsledky úspěchu ve vývoji ekonomiky ve středověké Evropě v 11.-12. a identifikovat důvody městské regenerace.

    (Kontrola dokončení úkolu a sestavení diagramu)

    Pokroky v zemědělství (mýcení, třípolní, kolový pluh) a řemeslech (vznik složitých druhů)

    - Zvýšení výnosu, přebytek potravin -> Vyměnit část potravin za řemeslné výrobky

    — Potřebné zvláštní dovednosti v řemesle -> Řemeslníci opustili feudální panství

    Oddělení řemesel od zemědělství

    Vznik a růst počtu měst

    - Jak se to stalo?

    Cvičení: seznámme se s procesem vzniku středověkého města na příkladu osudu jednoho z řemeslníků technikou dramatizace.

    Doplňkový materiál

    Mladý tesař Jean dlouho uvažoval o odchodu rodná vesnice kde žili jeho dědeček a otec. Jean si nevážil přidělení půdy, řemeslo ho mohlo živit. Když si na záda položil krabici s jednoduchými nástroji, odešel z domu. Celé léto Jean putoval od zámku k zámku a vyráběl nábytek pro jejich majitele. Ale nebylo možné donekonečna bloudit. A pak si Jean vzpomněl na klášter, který se nacházel na břehu splavné řeky. Od nepaměti se tam o velkých svátcích chystalo tržiště, které je v okrese dobře známé.

    Když se Jean přiblížil ke klášteru, nepoznal známé místo: poblíž silnice byla kovárna, jejíž majitel za poplatek podkovával koně mnoha návštěvníků. Na druhé straně silnice otevřel nějaký podnikavý muž hospoda pro návštěvníky. A hned vedle zdi byly jako vlaštovčí hnízda formovány domy řemeslníků. Jean mezi nimi našel kamarády v řemesle. O suroviny nebyla nouze, vždy se dalo nakoupit u navštěvujících obchodníků. Výrobky si objednávali a kupovali obyvatelé kláštera i lidé, kteří sem přicházeli ze sousedních vesnic a zámků.

    Vesnice řemeslníků se rychle rozrůstala - přicházeli další a další uprchlíci z panství. Na březích řeky vznikla osada obchodníků a tísnili se tam nejrůznější chudí lidé, kteří si vydělávali prací na molu.

    Poklidný život vesnice byl ale brzy přerušen. V mrtvé podzimní noci na vesnici zaútočil oddíl rytířů. Obyvatelé vesnice se uchýlili za zdmi kláštera, ale vše, co si nestihli vzít s sebou, se stalo majetkem lupičů. Když se řemeslníci vrátili do svých vypleněných příbytků, sešli se na schůzi a rozhodli se vesnici opevnit. Vykopali ho příkopem, vysypali hliněný val a na něj položili dřevěnou palisádu. Vzniklo tak opevněné sídliště – město.

    Města vyrostla na různých místech. Jak příběh pokračuje, označte na mapě dotyčná města.

    Objevila se města:

    1. Místo starého starověká města . Již od dob Římské říše zde byla zpravidla sídla biskupů a některých velkých světských feudálů. Kolem nich vždy žilo mnoho lidí – dvořané, vojáci, služebníci, řemeslníci. Kromě toho byla starověká města postavena na místech vhodných pro obchod - na březích moří a hlavní řeky, křižovatky velké silnice. Téměř všechna italská města, stejně jako Paříž (bývalá Lutetia), Kolín nad Rýnem (bývalá římská kolonie Agrippina), Basilej (Basilia), Londýn (Londinium) a mnoho dalších provinčních měst Západořímské říše sahají svou historii až do starověku a prožil znovuzrození v době pozdního středověku.

    2. Na místě dávného barbara vojenské opevnění (města) . Postupem času se proměnily v sídla hrabat, centra jejich majetku. Ale pouze přítomnost vojenského tábora zpravidla ke vzniku města nestačila.

    3. V místech, která se nacházela v blízkosti přechodů, říčních cest a byla ve víceméně stejné vzdálenosti od několika okolních vesnic. Obyvatelé se zde scházeli, aby si vyměnili své výrobky a nakoupili potřebné věci: nářadí, oblečení, šperky. Tam jste mohli potkat i obchodníky ze vzdálených zemí. Taková místa, kde se neustále obchodovalo, se nazývala trhy.

    (Kontrola provedení úkolu.)

    Otázka je hádankou. První domy a ulice města Arles na jihu Francie se nacházely na hladkém místě připomínajícím stůl, které mělo pravidelný oválný tvar. Po okrajích tohoto oválu byly kamenné schody pokryté pískem, uzavírající osadu v širokém půlkruhu.

    - Jak můžete vysvětlit tak zvláštní místo původu města Arles? Jaké jsou vaše předpoklady o původní velikosti sídla?

    (Kontrola provedení úkolu.)

    2. Boj měst se seniory

    Nebylo náhodou, že středověké město bylo pevností, mělo mnoho nepřátel. Ale postupem času se ze señora stal nejhorší nepřítel. Proč? Pamatujte na význam středověkého rčení „Není země bez pána“.

    (Student odpovídá.)

    Problémový úkol. Pánem ze Štrasburku v Německu byl biskup. Jeho lidé soudili měšťany, jmenovali mistry obchodů, vybírali daně a cla, měli na starosti ražbu mincí, dostávali peníze za používání městských vah a měr. Měšťané každoročně sloužili ve prospěch biskupa pětidenní zástup, řemeslníci mu byli povinni dodávat určité množství zboží, obchodníci plnili jeho objednávky na cestách.

    - Jak moc panská zasáhla do rozvoje řemesel a obchodu ve městě?

    (Kontrola provedení úkolu.)

    - Jaký byl výsledek boje měst se seniory?

    Cvičení: pracujte s textem odstavce 3 § 13, určete důsledky tohoto boje a své závěry vypracujte graficky.

    Boj měst se seniory a jeho důsledky

    Boj měst se seniory -> Město pod vládou seniora -> Následky boje =>

    1. Samospráva v osvobozených městech

    Starosta -> Rada města -> Soud | Ministerstvo financí | Armáda

    2. "Městský vzduch tě osvobozuje"

    V XII-XIII století. mnozí rolníci získali ve městě nová povolání a získali svobodu.

    3. Dílna městského řemeslníka

    — Za jakých podmínek pracovali ve městě řemeslníci?

    Cvičení: prostudujte si ilustrace "Uměleckých dílen" a odpovězte na otázky.

    V jaké místnosti je dílna?

    Jaké nástroje se v něm používají?

    — Jsou v dílně mechanismy, které jsou uváděny do pohybu jinou silou než lidskou rukou?

    — Kdo je vlastníkem dílny a proč?

    - Je to zaměstnanec?

    - Jaká je pozice v dílně dělníka sedícího u okna?

    - Co dělají kluci?

    (Kontrola dokončení úkolu a sestavení diagramu.)

    Řemeslnická dílna:

    • Výroba produktů na zakázku nebo na prodej
    • Ruční nářadí
    • Malá výroba. Žádná dělba práce
    • Osobní práce mistra. Vykořisťování učňů a učňů

    Učni za svou práci dostávali od mistra odměnu. Bydleli v mistrově domě a jedli s ním u jednoho stolu, často se ženili s mistrovými dcerami. Po naspoření peněz na zřízení vlastní dílny a složení zkoušek se z učňů obvykle stávali mistři.

    - Jaká byla dualita pozice učňů?

    (Kontrola provedení úkolu.)

    Cvičení: porovnejte postavení závislého rolníka a městského řemeslníka a vyplňte tabulku.

    — Co mají společného závislí rolníci a městští řemeslníci? Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

    (Kontrola provedení úkolu.)

    4. Dílny a rozvoj řemesel

    V podmínkách feudální fragmentaceřemeslníci stejné specializace sdružení v dílnách.

    Cvičení: pracovat s textem 5., 6. § 13, odpovídat na otázky a plnit úkoly.

    Vyjmenujte a vysvětlete důvody vzniku dílen.

    - Co jsou to workshopy?

    - Jaké úkoly plnily workshopy?

    - Kdo a jak řídil práci obchodu?

    - Uveďte příklady ze života obchodu.

    - Jak dílny přispěly k rozvoji řemesla?

    Jak bránily růstu průmyslové výroby ve městech?

    Jsou v těchto otázkách nějaké rozpory? Jak tento rozpor vyřešit?

    (Kontrola provedení úkolu.)

    V. Shrnutí lekce

    — Proč ve středověku vzniklo přísloví „Vzduch města osvobozuje“?

    — Kdo pracoval v řemeslné dílně?

    - Proč se středověká města dokázala vymanit z moci pánů o několik století dříve než rolníci?

    (Kontrola zadání a shrnutí lekce.)

    VI. Odraz

    - Co jste se naučili v lekci?

    Jaké dovednosti a schopnosti jste si rozvinuli?

    Jaké nové pojmy jste se naučili?

    Co se vám na lekci líbilo a co ne?

    - Jaké závěry jste vyvodil?

    Domácí úkol (rozlišený)

    1. Pro silné studenty - § 13 připravte projekt na téma "Historie vzniku středověkých měst."
    2. Pro průměrné studenty - § 13 udělejte logický řetězec "Příčiny vzniku měst a změny ve společnosti."
    3. Pro slabé studenty - § 13, odpovězte na otázku: jak se dnes změnil význam slova "mistrovské dílo"?

    Lekce #

    Předmět: Třída obecné historie:_______ Datum___________

    TÉMA lekce: Vznik středověkých měst. městské řemeslo

    cíle: seznámit s příčinami úpadku starověkých měst a vznikem nových, znaky řemeslné výroby.

    Plánované výsledky:

    předmět : naučit se vysvětlit důvody úpadku starověkých měst a oživení měst nových; aplikovat pojmový aparát historických znalostí a metody historické analýzy k odhalení podstaty a významu událostí a jevů;

    metapředmět UUD: samostatně organizovat vzdělávací interakci ve skupině; určit svůj vlastní postoj k fenoménům moderního života; vyjádřit svůj názor; poslouchat a slyšet jeden druhého; vyjadřovat své myšlenky s dostatečnou úplností a přesností v souladu s úkoly a podmínkami komunikace; samostatně objevit a formulovat učební problém; vybrat prostředky k dosažení cíle z navrhovaných a také je hledat sami; uvést definice pojmů; analyzovat, porovnávat,

    klasifikovat a zobecňovat fakta a jevy; provádět analýzu objektů s přiřazením podstatných a nepodstatných znaků; připravovat tematické zprávy a projekty s využitím dalších zdrojů informací;

    osobní UUD : formovat dovednosti analýzy; pochopit sociální a morální zkušenost předchozích generací.

    Zařízení: mapa "Vývoj řemesel a obchodu v Evropě ve 14. století"; ilustrace učebnic; multimediální prezentace.Typ lekce: objevování nových poznatků.

    Během vyučování

      Organizace času

      Motivační-cílová fáze

    Pravidla městské rady Paříže ve století XII. bylo předepsáno následující: Šířka ulic měla být taková, aby osel jdoucí uprostřed mohl uchopit a potřást hlavou trs trávy z nízkých plotů na každé straně. Ve městě Edinburgh (Skotsko) byla "ulice krav", ve Štrasburku (Německo) - "ulice býků". Jak tyto skutečnosti charakterizují města? Pokusme se tyto otázky probrat v naší lekci.

      Aktualizace znalostí

      Existovala města vždy?

      Byla ve starověku města?

      Které civilizace starověkého světa se vyznačovaly velkým počtem měst?

      Kde tato města vznikla, co v nich obyvatelé dělali?

      Jaká města přežila poté, co Němci dobyli Evropu?

    (Student odpovídá.)

      Dnes v lekci budeme mluvit o středověkých městech.

      Navrhněte, jaké otázky bychom měli v lekci probrat.

    (V průběhu odpovědí se vyplňuje „Strom cílů“.)

    Vyhlášení tématu, výsledků učení a průběhu lekce (prezentace)

    Téma lekce: „Utváření středověkých měst. Městské řemeslo.

    (Úvod do plánu lekce.)

    Plán lekce

      Důvody vzniku nových středověkých měst.

      Boj měst se seniory.

      Dílna městského řemeslníka.

      Dílny a rozvoj řemesel.

    Formulace problémových otázek lekce. Proč se města snažila osvobodit z moci vrchnosti? Proč se řemeslníci sdružovali v dílnách?

      Práce na tématu lekce

    1 . Důvody vzniku nových středověkých měst

    V prvních stoletích středověku bylo v Evropě málo měst, ale sX- XIstoletí jejich počet začal narůstat. Pojďme se o tom přesvědčit.

    Cvičení: porovnejte historické mapy franského státu. stvo v V - polovině IX století." a "Evropa XIV-XV století."

      Jaké závěry můžete ze srovnání vyvodit?

    (Studenti plní úkol.)

      Co vysvětluje nárůst počtu měst ve druhém období středověku?

    Cvičení: Přečtěte si historický dokument a plňte k němu úkoly.

    historický dokument

    Od 11. stol s růstem populace se plochy zabrané lesy a bažinami zmenšovaly. Do XII století. Evropa má mnoho měst. Byly k tomu důvody. Faktem je, že se lidé naučili dobře zpracovávat železo a přišli s pokročilejšími nástroji, jako je těžký kolový pluh. Uměl lépe orat půdu, lépe ji obdělávat. To přispělo k získání více zemědělských produktů. Pro výrobu železných nástrojů bylo potřeba více kovu, proto se v Evropě zvyšuje těžba železné rudy, aktivně se rozvíjí kovářství. Pro výrobu nových, složitějších nástrojů jsou zapotřebí specialisté. Mezi rolníky vynikají mistři. K podobným změnám dochází i v jiných řemeslech. Lidé, kteří vědí, jak něco vyrobit, podnikat a vyměňovat své produkty za jídlo. To je to, čím žijí. Tak se odděluje řemeslo od zemědělství. K čemu to vede? Na to, že lidé mají potřebu produkty někde vyměňovat.

    Cvičení: najít v textu důsledky úspěchů ve vývoji hospodářství ve středověké Evropě v XI-XII století. a identifikovat důvody městské regenerace.

    (Kontrola dokončení úkolu a sestavení diagramu (viz str. 86).)

      Jak se to stalo?

    Cvičení: seznámme se s procesem vzniku středověkého města na příkladu osudu jednoho z řemeslníků technikou dramatizace.



    Doplňkový materiál

    Mladý tesař Jean dlouho přemýšlel o tom, že opustí rodnou vesnici, kde žili jeho dědeček a otec. Jean si nevážil přídělu půdy, mohl se živit řemeslem. Když si na záda položil krabici s jednoduchými nástroji, odešel z domu. Celé léto Jean putoval od zámku k zámku a vyráběl nábytek pro jejich majitele. Ale nebylo možné donekonečna bloudit. A pak si Jean vzpomněl na klášter, který se nacházel na břehu splavné řeky. Od nepaměti se tam o velkých svátcích chystalo tržiště, které je v okrese dobře známé.

    Když se Jean přiblížil ke klášteru, nepoznal známé místo: poblíž silnice byla kovárna, jejíž majitel za poplatek podkovával koně mnoha návštěvníků. Na druhé straně silnice nějaký podnikavý člověk otevřel pro návštěvníky hostinec. A hned vedle zdi byly jako vlaštovčí hnízda formovány domy řemeslníků. Jean mezi nimi našel kamarády v řemesle. O suroviny nebyla nouze, vždy se dalo nakoupit u navštěvujících obchodníků. Výrobky si objednávali a kupovali obyvatelé kláštera i lidé, kteří sem přicházeli ze sousedních vesnic a zámků.

    Vesnice řemeslníků se rychle rozrůstala - přicházeli další a další uprchlíci z panství. Na březích řeky vznikla osada obchodníků a tísnili se tam nejrůznější chudáci, kteří si vydělávali prací na molu.

    Poklidný život vesnice byl ale brzy přerušen. V mrtvé podzimní noci na vesnici zaútočil oddíl rytířů. Obyvatelé vesnice se uchýlili za zdmi kláštera, ale vše, co si nestihli vzít s sebou, se stalo majetkem lupičů. Když se řemeslníci vrátili do svých vypleněných příbytků, sešli se na schůzi a rozhodli se vesnici opevnit. Vykopali ho příkopem, vysypali hliněný val a na něj položili dřevěnou palisádu. Vzniklo tak opevněné sídliště – město.

    - Města vyrostla na různých místech. Jak příběh pokračuje, označte dotyčná města na ježibabu.

    Objevila se města:

      Místo staréhostarověká města. Již od dob Římské říše zde byla zpravidla sídla biskupů a některých velkých světských feudálů. Kolem nich vždy žilo mnoho lidí – dvořané, vojáci, služebníci, řemeslníci. Starověká města se navíc stavěla na místech vhodných pro obchod – na březích moří a velkých řek, na křižovatkách hlavních silnic. Téměř všechna italská města, stejně jako Paříž (bývalá Lutetia), Kolín nad Rýnem (bývalá římská kolonie Agrippina), Basilej (Basilia), Londýn (Londinium) a mnoho dalších provinčních měst Západořímské říše sahají svou historii až do starověku a prožil znovuzrození v době pozdního středověku.

      Místo starověkého barbaravojenské opevnění (burgs). Postupem času se proměnily v sídla hrabat, centra jejich majetku. Ale pouze přítomnost vojenského tábora zpravidla ke vzniku města nestačila.

      V místech, která se nacházela v blízkosti přechodů, říčních cest a byla ve víceméně stejné vzdálenosti od několika okolních vesnic. Obyvatelé se zde scházeli, aby si vyměnili své výrobky a nakoupili potřebné věci: nářadí, oblečení, šperky. Tam jste mohli potkat i obchodníky ze vzdálených zemí. Taková místa, kde se neustále obchodovalo, se nazývala trhy.

    (Kontrola provedení úkolu.)

    Otázka je hádankou. První domy a ulice města Arles na jihu Francie se nacházely na hladkém, stolovitém místě, které mělo pravidelný oválný tvar. Po okrajích tohoto oválu byly kamenné schody pokryté pískem, uzavírající osadu v širokém půlkruhu.

    - Jak můžete vysvětlit tak zvláštní místo původu města Arles? Jaké jsou vaše předpoklady o původní velikosti sídla?

    (Kontrola provedení úkolu.)

    2. Boj měst se seniory

    Nebylo náhodou, že středověké město bylo pevností, nepřátelivbylo ho hodně. Ale postupem času se ze señora stal nejhorší nepřítel. Proč? Pamatujte na význam středověkého rčení „Není země bez pána“.

    (Student odpovídá.)

    Problémový úkol. Pánem ze Štrasburku v Německu byl biskup. Jeho lidé soudili měšťany, jmenovali mistry obchodů, vybírali daně a cla, měli na starosti ražbu mincí, dostávali

    peníze na používání městských vah a mír. Měšťané každoročně sloužili ve prospěch biskupa pětidenní zástup, řemeslníci mu byli povinni dodávat určité množství zboží, obchodníci plnili jeho objednávky na cestách.

      Jak moc pána zasáhla do rozvoje řemesel a obchodu ve městě?

    (Kontrola provedení úkolu.)

      Jaký byl výsledek boje měst se seniory?

    Cvičení: práce s textem odstavce 3 § 13 určit důsledky

    tento boj a nakreslete své závěry graficky.


    V XII-XIII století. mnozí rolníci získali ve městě nová povolání a získali svobodu.

    PHYSMINUTKA

      Dílna městského řemeslníka

      Za jakých podmínek ve městě pracovali řemeslníci?Cvičení: prostudujte si ilustrace "Dílny řemeslníků"

    a odpovídat na otázky.

      V jaké místnosti je dílna?

      Jaké nástroje se v něm používají?

      Jsou v dílně mechanismy, které jsou poháněny nějakou jinou silou, než je lidská ruka?

      Kdo je vlastníkem dílny a proč?

      Je to zaměstnanec?

      Jaká je pozice pracovníka sedícího u okna v dílně?

      co dělají kluci?

    (Kontrola dokončení úkolu a sestavení diagramu.)


    Učni za svou práci dostávali od mistra odměnu. Bydleli v mistrově domě a jedli s ním u jednoho stolu, často se ženili s mistrovými dcerami. Po naspoření peněz na zřízení vlastní dílny a složení zkoušek se z učňů obvykle stávali mistři.

    - V čem spočívala dualita postavení učňů?

    (Kontrola provedení úkolu.)

    Cvičení: porovnejte postavení závislého rolníka a městského řemeslníka a vyplňte tabulku.

    Otázky pro srovnání

    Závislý rolník

    městský řemeslník

    Jaká byla farma (malá, velká)? co vlastnil?

    Na kom jsi byl závislý?

    K čemu byly produkty vyrobeny?

      Co mají společného závislí rolníci a městští řemeslníci? Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

    (Kontrola provedení úkolu.)

      Dílny a rozvoj řemesel

    V podmínkách feudální fragmentace se řemeslníci jedné speciality sdružovali v dílnách.

    Cvičení: pracovat s textem 5., 6. § 13, odpovídat na otázky a plnit úkoly.

      Vyjmenujte a vysvětlete důvody vzniku dílen.

      Co jsou to workshopy?

      Jaké úkoly plnily workshopy?

      Kdo a jak řídil práci obchodu?

      Uveďte příklady ze života obchodu.

      Jak přispěly cechy k rozvoji řemesla?

      Jak bránily růstu průmyslové výroby ve městech?

      Jsou v těchto otázkách nějaké rozpory? Jak tento rozpor vyřešit?

    (Kontrola provedení úkolu.)

      Shrnutí lekce

      Proč rčení „Vzduch města osvobozuje“ vzniklo ve středověku?

      Kdo pracoval v řemeslné dílně?

      Proč se středověká města dokázala vymanit z moci pánů o několik století dříve než rolníci?

    (Kontrola zadání a shrnutí lekce.)

      Odraz

      Co nového jste se v lekci naučili?

      Jaké dovednosti a schopnosti jste si rozvinuli?

      Jaké nové pojmy jste se naučili?

      Co se vám na lekci líbilo a co ne?

      Jaké závěry jste vyvodil?

    Domácí úkol (rozlišený)

      Pro silné studenty - § 13 připravte projekt na téma "Historie vzniku středověkých měst."

      Pro průměrné studenty - § 13 udělejte logický řetězec "Příčiny měst a změny ve společnosti."

      Pro slabé studenty - § 13, odpovězte na otázku: jak se dnes změnil význam slova "mistrovské dílo"?

    Městská státní vzdělávací instituce Korzhevskaya střední škola

    Projekt na:

    Středověké město.

    6. třída

    Vedoucí: Maskova Yu.N.,

    učitel dějepisu a společenských věd

    Školní telefon: 88424177555

    Akademický rok 2016 - 2017

      Úvod.

    II.Hlavní zdroj

    1. Vznik středověkých měst jako center řemesel a obchodu
    2. Obyvatelstvo města

      Jak žili obyvatelé města?

    III.Závěr.

    IV. Bibliografie

    Úvod.

    Předmět Středověké město.

    Toto téma mě zaujalo relevantnost protože kontakty různých národů se v moderním městě aktivně rozvíjejí. A v minulosti, v době feudalismu, bylo město centrem etnokulturních procesů, aktivním účastníkem formování lidová kultura v celé své rozmanitosti. Snad neexistovala jediná významná oblast lidové kultury, ke které by měšťané nepřispěli. Ale jestliže roli města a městského obyvatelstva v rozvoji duchovní kultury lidu badatelé dlouho uznávali, pak hmotná kultura měšťanů až donedávna nebyla etnografy v takovém rozsahu zkoumána. že lze v této oblasti provést taková zobecnění. Hmotná kultura města je přitom nedílnou součástí lidové kultury.

    cíle:

      Určete polohu města feudální společnost, jeho podstatu.

      Určete předpoklady pro vznik feudálního města.

    W adachi :

        Zobrazit související zdroje.

    Hypotéza: feudální město je specifické sídliště s poměrně vysokou hustotou osídlení, hradiště s zvláštní práva, soustřeďující nikoli zemědělskou výrobu, ale společenské funkce spojené s malovýrobou a trh se zákonnými výsadami.

    Věc práce - Středověké město.

    Praktický význam tato studie je použít tento materiál učební hodiny, dodatečné informace v dějinách středověku.

    Metody výzkumu :

      Vyhledávání spolehlivých zdrojů informací pomocí dokumentů, knih, využití výpočetní techniky;

    Fáze projektu:

      Průpravné: - volba tématu a jeho konkretizace (relevance - definice cílů a formulace úkolů).

      Vyhledávání a výzkum: - apel na rodiče s žádostí o zapojení do práce na projektu; - oprava termínů a rozvrhů - provádění rešeršních a výzkumných činností.

      Překlad a design: - práce na prezentaci - návrh projektu - předobhajoba projektu

      Finalizace projektu se zohledněním připomínek a návrhů: - sepsání scénáře ochrany projektu - příprava na zveřejnění projektu. 5.Konečná: ochrana projektu.

    Kapitola 1. Vznik středověkých měst jako center řemesel a obchodu.

    Prvním z nich byla výroba výrobků na zakázku spotřebitele, kdy materiál mohl patřit jak spotřebiteli-zákazníkovi, tak i samotnému řemeslníkovi a práce byla placena buď naturálně, nebo penězi. Takové řemeslo mohlo existovat nejen ve městě, mělo významné rozšíření i na venkově jako doplněk k rolnickému hospodářství. Když však řemeslník pracoval na zakázku, zbožní výroba ještě nevznikla, protože produkt práce se na trhu neobjevil. Další etapa rozvoje řemesla byla spojena se vstupem řemeslníka na trh. To byl nový a důležitý fenomén ve vývoji feudální společnosti.

    Řemeslník, který se speciálně zabýval výrobou řemesel, by nemohl existovat, pokud by se neobrátil na trh a nedostal tam výměnou za své výrobky zemědělské produkty, které potřeboval. Ale výrobou výrobků určených k prodeji na trhu se řemeslník stal výrobcem zboží. Vznik řemesla, odděleného od zemědělství, tedy znamenal vznik zbožní výroby a zbožních vztahů, vznik směny mezi městem a venkovem a vznik opozice mezi nimi.

    Řemeslníci, kteří se postupně vynořili z masy zotročeného a feudálně závislého venkovského obyvatelstva, se snažili opustit venkov, uniknout z moci svých pánů a usadit se tam, kde nalezli co nejpříznivější podmínky pro prodej svých výrobků, pro provozování vlastního nezávislého řemeslné hospodářství. Útěk rolníků z venkova vedl přímo ke vzniku středověkých měst jako center řemesel a obchodu.

    Selští řemeslníci, kteří odešli a uprchli z vesnice, se usazovali na různých místech v závislosti na dostupnosti příznivých podmínek pro řemesla (možnost prodeje výrobků, blízkost zdrojů surovin, relativní bezpečí atd.). Řemeslníci si často vybírali jako místo svého osídlení právě ty body, které hrály raného středověku roli správních, vojenských a církevních center. Mnoho z těchto bodů bylo opevněno, což poskytovalo řemeslníkům potřebnou bezpečnost. Koncentrace významného obyvatelstva v těchto centrech - feudálů se svým služebnictvem a četnými družinami, duchovenstva, představitelů královské a místní správy atd. - vytvořila příznivé podmínky pro řemeslníky pro prodej jejich výrobků zde. Řemeslníci se také usazovali v blízkosti velkých feudálních panství, panství, hradů, jejichž obyvatelé mohli být konzumenty jejich zboží. Řemeslníci se také usadili u zdí klášterů, kam proudilo mnoho lidí na pouť, osad, nacházející se na křižovatce důležitých cest, u říčních přechodů a mostů, u ústí řek, na březích zálivů, zálivů, vhodných pro parkování lodí atd. Přes rozdílnost míst, kde vznikaly, se všechny tyto osady řemeslníků staly střediska obyvatelstva, zabývající se výrobou řemesel na prodej, střediska zbožní výroby a směny ve feudální společnosti.

    Kapitola 2Obyvatelstvo města.

    osobní závislost

    Řemeslníci určité profese sdružení v každém městě ve zvláštních odborech - workshopy. V Itálii vznikaly dílny již od 10. století, ve Francii, Anglii, Německu a Česká republika- od 11.-12. století, i když ke konečné registraci dílen (získávání zvláštních listin od králů, zapisování listin dílen atd.) došlo zpravidla později. Ve většině měst byla příslušnost k cechu předpokladem pro vykonávání řemesla. Dílna přísně regulovala výrobu a prostřednictvím speciálně volených úředníků zajišťovala, aby každý mistr - člen dílny vyráběl výrobky určité kvality. Tkalcovská dílna například předepisovala, jakou šířku a barvu má mít látka, kolik nití má být v osnově, jaký nástroj a materiál má být použit atd. Dílenské listiny přísně omezovaly počet učňů a učňů, které mohl jeden mistr. zakázali práci v noci a o svátcích, omezili počet strojů na jednoho řemeslníka a regulovali zásoby surovin. Kromě toho byl cech také organizací vzájemné pomoci pro řemeslníky, která poskytovala pomoc svým potřebným členům a jejich rodinám na úkor vstupného do cechu, pokut a dalších plateb v případě nemoci nebo úmrtí člena cechu. . Dílna fungovala také jako samostatná bojová jednotka městské milice pro případ války.

    Téměř ve všech městech středověké Evropy ve století XIII-XV probíhal boj mezi řemeslnými dílnami a úzkou uzavřenou skupinou městských boháčů ( patriciát). Výsledky tohoto boje byly různé. V některých městech, především v těch, kde převažovalo řemeslo nad obchodem, zvítězily dílny ( Kolín nad Rýnem, Augsburg, Florencie). V jiných městech, kde obchodníci hráli hlavní roli, byly řemeslné dílny poraženy ( Hamburg,Lübeck, Rostock).

    V mnoha starých městech západní Evropa existoval již od římské éry židovský společenství. Židé žili ve zvláštních ubikacích ( ghetto), víceméně jasně oddělené od zbytku města. Obvykle se na ně vztahovala řada omezení.

    Kapitola 3Jak žili obyvatelé města?.

    Domy se stavěly ve dvou až třech patrech, horní patra visela přes spodní. Dům nebyl jen obydlí, ale pro mnohé byl i místem práce: ve spodním patře se nacházela dílna nebo obchod. Středověké domy neměly čísla, nahrazovaly je basreliéfy označující povolání majitele - bota nebo střevíc u ševce, preclík pro pekaře. Většina domů ve městě byla dřevěná, došková nebo kachlová. Při častých požárech vyhořely celé čtvrti.

    Ve městech západní Evropy dlouho nebyly chodníky a pouliční osvětlení, vodovod a kanalizace. Odpadky, škváry byly obvykle vyhazovány přímo na ulici. Nahromaděné splašky z ulic byly odstraňovány jen zřídka. Žlaby a odvoz odpadků vagony se staly samozřejmostí velká města teprve ve 14. století.

    Městské ulice se začaly dláždit kamenem nejprve na příkaz krále ve městech Francie, ale ve většině evropských měst nebyly chodníky. V deštivých dobách byly takové louže, že se v nich dalo utopit.

    Kvůli tlačenici a špíně, davům lidí ve městech vypukly epidemie různých nemocí, na které spousta lidí zemřelo. Jediným prostorným místem ve městě bylo tržiště. Zde stály městské váhy. Z kašny na náměstí nabírali měšťané vodu. Nedaleko ní se tyčil hlavní městský kostel – katedrála, obvykle nejkrásnější stavba ve městě. Na rynku postavili měšťané radnici - budovu městské rady. Shora byla korunována věží s městskými hodinami a poplašným zvonem. Jeho zvonění na poplach by mohlo ohlásit katastrofy: požár, začátek epidemie, útok nepřítele. Na radnici se nacházela městská pokladna, věznice a arzenál.

    Později začaly ve městech vznikat další veřejné budovy: kryté tržnice, obchodní sklady, nemocnice, vzdělávací zařízení.

    zjištění.

    Kolem X-XI století. v Evropě se objevily všechny potřebné podmínky pro oddělení řemesel od zemědělství. Řemeslo, které se oddělovalo od zemědělství – drobná průmyslová výroba založená na ruční práci, přitom prošlo řadou etap svého vývoje.

    Města hrála důležitou roli v rozvoji vnitřního trhu za feudalismu. Tím, že rozšiřovali, byť pozvolna, řemeslnou výrobu a obchod, vtáhli do zbožního oběhu jak pánské, tak rolnické hospodářství a přispěli tím k rozvoji výrobních sil v zemědělství, vzniku a rozvoji zbožní výroby v něm a růstu domácího hospodářství. trhu v zemi.

    Hlavní populaci středověkých měst tvořili řemeslníci. Byli to rolníci, kteří utekli od svých pánů nebo odešli do měst za podmínek placení daní pánovi. Stali se měšťany a postupně se od nich osvobodili osobní závislost z feudálního Žil-li v něm rolník, který do města uprchl, určitou dobu, obvykle jeden rok a jeden den, pak se stal svobodným. Středověké přísloví říkalo: "Městský vzduch tě osvobozuje." Teprve později se ve městech objevili obchodníci. Přestože se většina měšťanů zabývala řemesly a obchodem, mnoho obyvatel města mělo svá pole, pastviny a zahrady mimo městské hradby a částečně i uvnitř města. Drobná hospodářská zvířata (kozy, ovce a prasata) se často pásla přímo ve městě a prasata sežrala odpadky, zbytky jídla a splašky, které se většinou vyhazovaly přímo na ulici.

    Ve srovnání s moderním městem byla populace středověkého města řídká. Obvykle to nepřesáhlo 5-6 tisíc lidí a často to bylo ještě méně: 1-2 tisíce. Jen několik měst v západní Evropě, jako Londýn nebo Paříž, mělo několik desítek tisíc obyvatel.

    Přestože hlavním zaměstnáním měšťanů byla řemesla a obchod, obyvatelé města se zemědělstvím dlouho nepřetrhli. Před městskými hradbami se rozprostírala obdělávaná pole, sady a sady a na pastvinách se pásla stáda. A drobná hospodářská zvířata (kozy, prasata) se často pásla přímo ve městě.

    Obyvatelé města se tísnili na malém prostoru, stisknutém prstenci zdí. Ulice byly úzké jako trhliny. Šířka hlavních ulic nepřesáhla 7-8 metrů a jízdní pruhy - 1-2 metry. V Bruselu se jedna z ulic jmenovala „Ulice jednoho člověka“ – dva lidé se na ní nemohli míjet.

    Závěr.

    Města byla v každé době centry hospodářského, politického a duchovního života lidí, byla hlavními motory pokroku. Města nevznikala náhle, proces jejich vzniku byl dlouhý.

    Středověké město vyčnívalo od zbytku světa natolik, že připomínalo „civilizaci v civilizaci“. Příroda nezná města, kde všechno vytvořil člověk: domy, katedrály, městské hradby, vodovodní potrubí, vitráže, chodníky... Tady, jako nikde jinde, je cítit proměňující se vůle, mysl a ruka člověka. Ve městě převažuje člověkem vytvořený biotop nad přírodním.

    Město je místem setkávání lidí různých národností, vyznání a kultur. Je otevřený kontaktu venkovní svět: pro obchod, vědu, umění, výměnu zkušeností. Ve městech žili lidé desítek profesí a povolání: řemeslníci a obchodníci, vědci a studenti, strážci a úředníci, hospodáři a nádeníci, feudálové a jejich služebníci... feudálové a duchovní, kteří se stěhovali do měst, i uprchlí rolníci se ocitli ve víru městského života, byli ovlivněni světem peněz a zisku, spojili se se zvyky a způsobem života měšťanů.

    Ve 14-15 století ustupují bývalá centra středověkého světa - hrad a klášter - městům. Město se stalo centrem drobné zbožní struktury - obchod, řemesla, peněžní oběh. Město schválilo existenci a význam malého a středního majetku, založeného nikoli na držení půdy, ale na osobní práci a zbožní směně. Město se stalo centrem, ohniskem námezdní práce a nových kategorií práce – administrativní, intelektuální, služební a další.

    Právě města dala z pohledu mnoha historiků jedinečnou originalitu západoevropské civilizaci.

    Bibliografie.

      Učebnice Dějiny středověku, 6. ročník;

      Chcete-li používat náhled prezentací, vytvořte si účet Google (účet) a přihlaste se: https://accounts.google.com


      Popisky snímků:

      § 13 VZNIK STŘEDOVĚKÝCH MĚST

      Jaké změny v ekonomice středověké Evropy vedly ke vzniku měst? Cvičení

      Oddělení řemesel od zemědělství. X-XI století růst měst Příčiny měst

      Strana 103-104, 104-105 V: Sklizeň vzrostla, produkty se staly rozmanitějšími Úspěchy v rozvoji zemědělství Dokažte to! Oddělení řemesel od zemědělství Proč?

      u velkých klášterů a hradů na křižovatce u říčních přechodů u mořských přístavů Město - typ osídlení - je centrem řemesel a obchodu. Občané jsou vrstvou společnosti. Vznik a růst měst je přirozeným důsledkem oddělení řemesel od zemědělství. Umístění měst Proč?

      Strana 105, 106 Kde vznikla první města? Jak občané bránili své město?

      BOJ OBČANŮ SE SENIORY.

      Proč města bojovala za svou nezávislost? Cvičení

      Na zemi feudálního pána vznikala města. Na počátku vrchnost osvobozovala nové obyvatele od placení daní. Proč? Ale s růstem měst se senioři snažili získat z nich více příjmů. R: povstání měšťanů výkupné zdarma

      Z osvobozených měst se staly komuny. Města platila králi daně. Městská rada (samospráva) Volila měšťané, měla na starosti pokladnu, soud, vojsko Starosta (purkmistr) Předseda rady Měšťané byli osvobozeni od osobní závislosti.

      "Městský vzduch osvobozuje" "Rok a den"

      Řemeslnická dílna Master Journeyman Apprentices Page 109 Jaký byl rozdíl mezi pozicí učně a učně?

      Řemeslná dílna Workshop: (z němčiny "hody") - spojení řemeslníků jedné speciality Page. 110

      Role dílen v životě města. Strana 111

      Obchod a bankovnictví

      Dokažte, že obchod zničil přirozený charakter ekonomiky a přispěl k rozvoji tržních vztahů. Cvičení

      Obchodníci podnikali na vlastní nebezpečí a riziko. Cesty byly špatné, zboží padalo z povozů a zákonitě se stávalo kořistí statkáře. "Co spadlo z vozíku." To je pryč.“ Napadli je piráti a lupiči. Aby ochránili své podnikání, obchodníci se sdružovali do cechů. Najali si stráže pro své karavany.

      Proč? Strana 114 Obchod s Východem byl považován za zvláště výnosný. Hansa - "unie", "partnerství"

      Veletrhy a banky. Veletrhy se staly centrem obchodu v Evropě. Scházeli se 1-2x ročně a přijížděli k nim obchodníci z mnoha zemí. Na veletrzích vystupovali umělci, vyměňovaly se novinky. Bylo velmi výhodné udržet jarmark ve městě. přinesla obrovský příjem.

      Obchodníci z rozdílné země na veletrzích se objevily potřebné devizy a směnárníky. Za směnu si vzali určité % a rychle zbohatli. Brzy se z veksláků stali lichváři - tzn. půjčit peníze za úrok. Vzešli z nich bankéři. V jejich rukou bylo soustředěno obrovské množství peněz.

      Domácí úkol § 13