Конспект уроку "Формування середньовічних міст. Міське ремесло"

Слайд 2

Завдання

Які зміни у господарстві середньовічної Європи сприяли виникненню міст?

Слайд 3

Виділення ремесла із сільського господарства.

X-XI ст. зростання міст Причини виникнення міст

Слайд 4

Стор. 103-104, 104-105 V: Зросли врожаї, стали різноманітнішими продукти Успіхи у розвитку сільського господарстваДоведіть! Відділення ремесла від сільського господарства Чому?

Слайд 5

Місто – вид поселення – це центр ремесла та торгівлі. Виникнення та зростання міст – закономірне наслідок відділення ремесла від землеробства.

біля великих монастирів та замків на перетині доріг поблизу переправ через річки біля морських гаваней Місця появи міст Чому?

Слайд 6

Стор. 105, 106 Де виникали перші міста? Як захищали городяни своє місто?

Слайд 7

БОРОТЬБА ГОРОЖАНИ З СЕНІОРАМИ.

  • Слайд 8

    Завдання

    Чому міста виборювали свою незалежність?

    Слайд 9

    Міста виникали землі феодала. На початку сеньйори звільняли нових мешканців від сплати податків. Чому? Але зі зростанням міст сеньйори прагнули отримати з них більше прибутку. R: повстання городян вільні відкуп

    Слайд 10

    Міста, що звільнилися, ставали комунами. Міста сплачували податки королеві. Міська Рада (самоврядування) Обирається городянами, розповідає скарбницею, судом, військами Мер (бургомістр) Глава Ради Городяни були звільнені від особистої залежності.

    Слайд 11

    «Міське повітря робить вільним» «Рік і день»

  • Слайд 12

    Майстерня ремісника

    Майстер Підмайстер Учні Стор. 109 Чим відрізнялося становище учня та підмайстра?

    Слайд 13

    Ремісничий цех

    Цех: (від нім. «гулянка») - спілка ремісників однієї спеціальності Стор. 110

    Слайд 14

    Роль цехів у житті міста.

  • Слайд 15

    Торгівля та банківська справа

  • Слайд 16

    Завдання

    Доведіть, що торгівля руйнувала натуральний характер господарства та сприяла розвитку ринкових відносин.

    Слайд 17

    Торговці вели справу на свій страх та ризик. Дороги були поганими, товари падали з возів та за законом ставали здобиччю землевласника. «Що з воза впало. То пропало» На них нападали пірати та грабіжники. Для захисту своєї справи купці поєднувалися в гільдії. Вони наймали охорону для своїх караванів.

    Урок історії у 6 класі

    Цілі: познайомити з причинами занепаду античних міст та появи нових ознак ремісничого виробництва.

    Заплановані результати:

    предметні:навчитися пояснювати причини занепаду античних міст та відродження нових міст; застосовувати понятійний апарат історичного знаннята прийоми історичного аналізудля розкриття сутності та значення подій та явищ;

    метапредметні УУД:самостійно організовувати навчальну взаємодію у групі; визначати власне ставлення до явищ сучасного життя; формулювати свою думку; слухати та чути один одного; з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки відповідно до завдань та умов комунікації; самостійно виявляти та формулювати навчальну проблему; вибирати засоби досягнення мети із запропонованих, а також шукати їх самостійно; давати визначення понять; аналізувати, порівнювати, класифікувати та узагальнювати факти та явища; здійснювати аналіз об'єктів з виділенням суттєвих та несуттєвих ознак; готувати тематичні повідомлення та проекти, використовуючи додаткові джерелаінформації;

    особистісні УУД:формувати навички проведення аналізу; осмислювати соціально-моральний досвід попередніх поколінь.

    Обладнання: карта «Розвиток ремесла та торгівлі у Європі в XIV ст.»; ілюстрації підручника; мультимедійна презентація.

    Тип уроку: відкриття нового знання.

    Хід уроку

    I. Організаційний момент

    ІІ. Мотиваційно-цільовий етап

    Правилами міської ради Парижа у ХІІ ст. було наказано таке: ширина вулиць повинна бути такою, щоб осел, що йде посередині, міг ухопити, мотаючи головою, по пучку трави з низьких огорож з кожної сторони. У місті Единбурзі (Шотландія) була "вулиця корів", у Страсбурзі (Німеччина) - "вулиця бугаїв". Як ці факти характеризують міста? Спробуємо обговорити ці питання на нашому уроці.

    ІІІ. Актуалізація знань

    — Чи завжди існували міста?

    — Чи були міста у Стародавньому світі?

    - Які цивілізації Стародавнього світувідрізнялися великою кількістю міст?

    — Де виникали ці міста, чим у них мешкали жителі?

    - Які міста вціліли після завоювання німцями Європи?

    (Відповіді учнів.)

    — Сьогодні на уроці йтиметься про середньовічні міста.

    — Припустіть, які питання ми маємо обговорити на уроці.

    (По ходу відповідей заповнюється «Дерево цілей».)

    Оголошення теми, навчальних результатівта ходу заняття (презентація)

    Тема уроку: Формування середньовічних міст. Міське ремесло».

    (Знайомство із планом уроку.)

    План уроку

    1. Причини виникнення нових середньовічних міст.
    2. Боротьба міст із сеньйорами.
    3. Майстерня міського ремісника.
    4. Цехи та розвиток ремесла.

    Формулювання проблемних питань уроку. Чому міста прагнули звільнитися від влади сеньйорів? Навіщо ремісники об'єднувалися у цехи?

    IV. Робота на тему уроку

    1. Причини виникнення нових середньовічних міст

    У перші століття Середньовіччя у Європі було мало міст, але з X-XI ст. їх число почало зростати. Давайте переконаємось у цьому.

    Завдання: порівняйте історичні карти « Франкська державау V — середині IX ст.» та «Європа XIV-XV ст.».

    — Які висновки ви можете зробити на підставі порівняння?

    (Учні виконують завдання.)

    — Чим пояснюється зростання кількості міст у другий період Середньовіччя?

    Завдання: прочитайте історичний документ та виконайте завдання до нього.

    Історичний документ

    З ХІ ст. зі зростанням населення скоротилися простори, зайняті лісами та болотами. До XII ст. у Європі з'явилося багато міст. На те були причини. Справа в тому, що люди навчилися добре обробляти залізо і вигадали досконаліші знаряддя праці, наприклад важкий колісний плуг. Він міг краще орати ґрунт, якісніше його обробляти. Це сприяло отриманню більшої кількості сільськогосподарської продукції. Для виготовлення залізних знарядь праці потрібно більше металу, тому в Європі зростає видобуток залізняку, активно розвивається ковальська справа Для виготовлення нових, складніших знарядь праці потрібні фахівці. Серед селян виділяються майстри. Такі зміни відбуваються й у інших ремеслах. Люди, які вміють щось робити, займаються тільки своєю справою, а продукцію свою обмінюють на продукти харчування. Цим і живуть. Так відбувається відокремлення ремесла від сільського господарства. До чого це призводить? До того, що у людей виникає потреба десь обмінюватися виробами.

    Завдання: знайдіть у тексті наслідки успіхів у розвитку господарства у середньовічній Європі у XI-XII ст. та визначте причини відродження міст.

    (Перевірка виконання завдання та складання схеми)

    Успіхи в сільському господарстві (розчищення, трипілля, колісний плуг) та ремеслі (поява складних видів)

    - Збільшення врожаю, надлишки продуктів -> Обмін частини продуктів на вироби ремісників

    - Потрібні були особливі навички в ремеслі -> Ремісники йшли з феодальних маєтків

    Відділення ремесла від сільського господарства

    Виникнення та зростання кількості міст

    - Як це відбувалося?

    Завдання: Познайомимося з процесом виникнення середньовічного міста на прикладі долі одного з ремісників, використовуючи прийом драматизації.

    Додатковий матеріал

    Молодий тесляр Жан давно задумав покинути рідне селов якій жили його дід та батько. Наділом землі Жан не дорожив, його могло прогодувати ремесло. Взваливши на спину короб із нескладними інструментами, він пішов із дому. Все літо тинявся Жан від замку до замку, виготовляючи меблі на замовлення їхніх власників. Але нескінченно мандрувати не можна було. І тоді Жан згадав про монастир, розташований на березі судноплавної річки. Здавна там у великі свята збирався торг, добре відомий в окрузі.

    Підійшовши до монастиря, Жан не впізнав знайомого місця: біля дороги стояла кузня, її господар за плату підковував коней численних відвідувачів. З іншого боку дороги якась заповзятлива людина відкрила заїжджий двірдля приїжджих. А біля самої стіни, мов гнізда ластівок, ліпилися будинки ремісників. Жан знайшов серед них товаришів за ремеслом. У сировині не бракувало, його завжди можна було купити у заїжджих купців. Замовляли і купували вироби жителі монастиря і люди з сусідніх сіл і замків, що приходили сюди.

    Селище ремісників швидко росло — прибували все нові втікачі з маєтків. На березі річки виникло поселення торговців, там же тулився всякий бідний народ, який заробляє працею на причалі.

    Але мирне життя селища незабаром було перервано. У глуху осінню ніч на селище напав загін лицарів. Жителі селища сховалися за стінами монастиря, але все, що вони не встигли забрати з собою, стало надбанням розбійників. Повернувшись до своїх пограбованих жител, ремісники зібралися на схід і вирішили зміцнити селище. Вони обкопали його ровом, насипали земляний вал, а на ньому поставили дерев'яний частокіл. Так утворилося укріплене поселення – місто.

    — Міста виникали у різних місцях. По ходу оповідання наголошуйте на карті міста, про які йдеться.

    Міста з'являлися:

    1. На місці старих античних міст . Як правило, там ще з часів Римської імперії були резиденції єпископів і деяких великих світських феодалів. Навколо них жило багато людей — придворних, військових, слуг, ремісників. Крім того, стародавні міста були побудовані у зручних для торгівлі місцях – на берегах морів та великих річок, перехрестях великих доріг. Майже всі італійські міста, а також Париж (колишня Лютеція), Кельн (колишня римська колонія Агріпіна), Базель (Базилія), Лондон (Лондіній) та багато інших провінційних міст Західної Римської імперії ведуть свою історію з античних часів і пережили друге народження в епоху пізнього Середньовіччя.

    2. На місці стародавніх варварських військових укріплень (бургів) . Вони згодом перетворилися на резиденції графів, центри їхніх володінь. Але тільки наявності військового табору, як правило, недостатньо для виникнення міста.

    3. У місцях, що розташовувалися поблизу переправ, річкових шляхів і перебували більш-менш однаковій відстані від кількох навколишніх сіл. Жителі збиралися тут, щоб обмінятися виробленими ними продуктами та придбати необхідні речі: знаряддя праці, одяг, прикраси. Там можна було зустріти і купців із далеких країн. Такі місця, де постійно велася торгівля, називалися ринками.

    (Перевірка виконання завдання.)

    Питання-загадка. Перші будинки та вулиці міста Арля на півдні Франції розташовувалися на гладкому, схожому на стіл місці, що мало правильну овальну форму. По краях цього овалу були засипані піском кам'яні сходи, широким півкільцем охоплюють поселення.

    — Як ви можете пояснити таке своєрідне місце виникнення міста Арля? Які ваші припущення про початкові розміри поселення?

    (Перевірка виконання завдання.)

    2. Боротьба міст із сеньйорами

    Середньовічний місто не випадково був фортецею, ворогів у нього було чимало. Але згодом лютим ворогом став сеньйор. Чому? Згадайте сенс середньовічної приказки «Немає землі без пана».

    (Відповіді учнів.)

    Проблемне завдання. Сеньором Страсбурга у Німеччині був єпископ. Його люди судили городян, призначали цехових старшин, збирали податки та мита, відали карбуванням монет, отримували гроші за користування міськими вагами та заходами. Містяни щорічно відбували на користь єпископа п'ятиденну панщину, ремісники були зобов'язані постачати йому певну кількість товару, купці виконували у поїздках його доручення.

    — Чим влада сеньйора заважала розвитку ремесла та торгівлі у місті?

    (Перевірка виконання завдання.)

    — Що стало наслідком боротьби міст із сеньйорами?

    Завдання: працюючи з текстом п. 3 § 13, визначте наслідки цієї боротьби та оформіть свої висновки графічно.

    Боротьба міст із сеньйорами та її наслідки

    Боротьба міст із сеньйорами -> Місто під владою сеньйора -> Наслідки боротьби =>

    1. Самоврядування у містах, що звільнилися.

    Мер -> Міська рада -> Суд | Казна | Військо

    2. «Міське повітря робить вільним»

    У XII-XIII ст. багато селян отримали в місті нові професії і здобули свободу.

    3. Майстерня міського ремісника

    — У яких умовах у місті працювали ремісники?

    Завдання: вивчіть ілюстрації «Майстерні ремісників» та дайте відповідь на запитання.

    - У якому приміщенні знаходиться майстерня?

    — Які знаряддя праці використовують у ній?

    — Чи є в майстерні механізми, які рухаються якоюсь іншою силою, крім руки людини?

    — Хто господар майстерні та чому?

    — Чи є він працівником?

    — Яке становище у майстерні займає працівник, який сидить біля вікна?

    - Що роблять хлопці?

    (Перевірка виконання завдання та складання схеми.)

    Майстерня ремісника:

    • Виробництво виробів на замовлення чи продаж
    • Ручні знаряддя праці
    • Дрібне виробництво. Відсутність поділу праці
    • Особиста праця майстра. Експлуатація підмайстрів та учнів

    Підмайстри отримували за свою працю від майстра платню. Вони жили в будинку майстра і харчувалися з ним за столом, нерідко одружилися з дочками майстра. Нагромадивши гроші на створення власної майстерні і склавши іспити, підмайстри зазвичай ставали майстрами.

    — У чому полягала подвійність становища підмайстрів?

    (Перевірка виконання завдання.)

    Завдання: порівняйте положення залежного селянина та міського ремісника та заповніть таблицю.

    — Що спільного між залежним селянином та міським ремісником? Які різницю між ними?

    (Перевірка виконання завдання.)

    4. Цехи та розвиток ремесла

    В умовах феодальної роздробленостімайстри-ремісники однієї спеціальності поєднувалися в цехи.

    Завдання: працюючи з текстом п. 5, 6 § 13, дайте відповідь на запитання та виконайте завдання.

    — Назвіть та поясніть причини утворення цехів.

    - Що таке цехи?

    - Які завдання виконували цехи?

    - Хто і як керував роботою цеху?

    — Наведіть приклади із життя цеху.

    — Як цехи сприяли розвитку ремесла?

    — Як вони перешкоджали зростанню промислового виробництва у містах?

    — Чи немає суперечностей у цих питаннях? Як вирішити це протиріччя?

    (Перевірка виконання завдання.)

    V. Підбиття підсумків уроку

    — Чому в Середні віки виникла приказка «Міське повітря робить вільним»?

    — Хто працював у ремісничій майстерні?

    — Чому середньовічним містам вдалося звільнитися від влади сеньйорів на кілька століть раніше, ніж селянам?

    (Перевірка виконання завдання та підбиття підсумків уроку.)

    VI. Рефлексія

    - Що нового дізналися на уроці?

    — Які вміння та навички відпрацьовували?

    - З якими новими термінами познайомилися?

    - Що сподобалося і що не сподобалося на уроці?

    - Які висновки зробили?

    Домашнє завдання (диференційоване)

    1. Для сильних учнів § 13, підготувати проект на тему «Історія виникнення середньовічних міст».
    2. Для середніх учнів — § 13, скласти логічний ланцюжок «Причини виникнення міст та змін у суспільстві».
    3. Для слабких учнів § 13 відповісти на запитання: як змінилося значення слова «шедевр» у наші дні?

    Урок №

    Предмет: Загальна історія Клас:_______ Дата проведення___________

    ТЕМА УРОКУ: Формування середньовічних міст. Міське ремесло

    Цілі: познайомити з причинами занепаду античних міст та появи нових ознак ремісничого виробництва.

    Заплановані результати:

    предметні : навчитися пояснювати причини занепаду античних міст та відродження нових міст; застосовувати понятійний апарат історичного знання та прийоми історичного аналізу для розкриття сутності та значення подій та явищ;

    метапредметні УУД: самостійно організовувати навчальну взаємодію у групі; визначати власне ставлення до явищ сучасного життя; формулювати свою думку; слухати та чути один одного; з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки відповідно до завдань та умов комунікації; самостійно виявляти та формулювати навчальну проблему; вибирати засоби досягнення мети із запропонованих, а також шукати їх самостійно; давати визначення понять; аналізувати, порівнювати,

    класифікувати та узагальнювати факти та явища; здійснювати аналіз об'єктів з виділенням суттєвих та несуттєвих ознак; готувати тематичні повідомлення та проекти, використовуючи додаткові джерела інформації;

    особистісні УУД : формувати навички проведення аналізу; осмислювати соціально-моральний досвід попередніх поколінь.

    Обладнання: карта «Розвиток ремесла та торгівлі у Європі в XIV ст.»; ілюстрації підручника; мультимедійна презентація.Тип уроку: відкриття нового знання.

    Хід уроку

      Організаційний момент

      Мотиваційно-цільовий етап

    Правилами міської ради Парижа у ХІІ ст. було наказано таке: ширина вулиць повинна бути такою, щоб осел, що йде посередині, міг ухопити, мотаючи головою, по пучку трави з низьких огорож з кожної сторони. У місті Единбурзі (Шотландія) була "вулиця корів", у Страсбурзі (Німеччина) - "вулиця бугаїв". Як ці факти характеризують міста? Спробуємо обговорити ці питання на нашому уроці.

      Актуалізація знань

      Чи завжди існували міста?

      Чи були міста у Стародавньому світі?

      Які цивілізації Стародавнього світу відрізнялися великою кількістю міст?

      Де виникали ці міста, чим у них займалися мешканці?

      Які міста вціліли після завоювання німцями Європи?

    (Відповіді учнів.)

      Сьогодні на уроці йтиметься про середньовічні міста.

      Припустіть, які питання ми маємо обговорити на уроці.

    (По ходу відповідей заповнюється «Дерево цілей».)

    Оголошення теми, навчальних результатів та ходу заняття (презентація)

    Тема уроку: Формування середньовічних міст. Міське ремесло».

    (Знайомство із планом уроку.)

    План уроку

      Причини виникнення нових середньовічних міст.

      Боротьба міст із сеньйорами.

      Майстерня міського ремісника.

      Цехи та розвиток ремесла.

    Формулювання проблемних питань уроку. Чому міста прагнули звільнитися від влади сеньйорів? Навіщо ремісники об'єднувалися у цехи?

      Робота на тему уроку

    1 . Причини виникнення нових середньовічних міст

    У перші століття Середніх віків у Європі було мало міст, але зX- XIст. їх число почало зростати. Давайте переконаємось у цьому.

    Завдання: порівняйте історичні карти «Франкське государ-. ство в V - середині IX ст.» та «Європа XIV-XV ст.».

      Які висновки ви можете зробити на підставі порівняння?

    (Учні виконують завдання.)

      Чим пояснюється зростання кількості міст у другий період Середньовіччя?

    Завдання: прочитайте історичний документ та виконайте завдання до нього.

    Історичний документ

    З ХІ ст. зі зростанням населення скоротилися простори, зайняті лісами та болотами. До XII ст. у Європі з'явилося багато міст. На те були причини. Справа в тому, що люди навчилися добре обробляти залізо і вигадали досконаліші знаряддя праці, наприклад важкий колісний плуг. Він міг краще орати ґрунт, якісніше його обробляти. Це сприяло отриманню більшої кількості сільськогосподарської продукції. Для виготовлення залізних знарядь праці було потрібно більше металу, тому в Європі зростає видобуток залізняку, активно розвивається ковальська справа. Для виготовлення нових, складніших знарядь праці потрібні фахівці. Серед селян виділяються майстри. Такі зміни відбуваються й у інших ремеслах. Люди, які вміють щось робити, займаються тільки своєю справою, а продукцію свою обмінюють на продукти харчування. Цим і живуть. Так відбувається відокремлення ремесла від сільського господарства. До чого це призводить? До того, що у людей виникає потреба десь обмінюватися виробами.

    Завдання: знайдіть у тексті наслідки успіхів у розвитку господарства в середньовічній Європі в XI-XII ст. та визначте причини відродження міст.

    (Перевірка виконання завдання та складання схеми (див. с. 86).)

      Як це відбувалося?

    Завдання: Познайомимося з процесом виникнення середньовічного міста на прикладі долі одного з ремісників, використовуючи прийом драматизації.



    Додатковий матеріал

    Молодий тесляр Жан давно задумав залишити рідне село, в якому жили його дід та батько. Наділом землі Жан не дорожив, його могли прогодувати ремесло. Взваливши на спину короб із нескладними інструментами, він пішов із дому. Все літо тинявся Жан від замку до замку, виготовляючи меблі на замовлення їхніх власників. Але нескінченно мандрувати не можна було. І тоді Жан згадав про монастир, розташований на березі судноплавної річки. Здавна там у великі свята збирався торг, добре відомий в окрузі.

    Підійшовши до монастиря, Жан не впізнав знайомого місця: біля дороги стояла кузня, її господар за плату підковував коней численних відвідувачів. З іншого боку дороги якийсь заповзятливий чоловік відкрив заїжджий двір для приїжджих. А біля самої стіни, мов гнізда ластівок, ліпилися будинки ремісників. Жан знайшов серед них товаришів за ремеслом. У сировині не бракувало, його завжди можна було купити у заїжджих купців. Замовляли і купували вироби жителі монастиря і люди з сусідніх сіл і замків, що приходили сюди.

    Село ремісників швидко росло - прибували все нові втікачі з маєтків. На березі річки виникло поселення торговців, там же тулився всякий бідний народ, який заробляє працею на причалі.

    Але мирне життя селища незабаром було перервано. У глуху осінню ніч на селище напав загін лицарів. Жителі селища сховалися за стінами монастиря, але все, що вони не встигли забрати з собою, стало надбанням розбійників. Повернувшись до своїх пограбованих жител, ремісники зібралися на схід і вирішили зміцнити селище. Вони обкопали його ровом, насипали земляний вал, а на ньому поставили дерев'яний частокіл. Так утворилося укріплене поселення – місто.

    - Міста виникали у різних місцях. Під час оповідання відзначайте на карзі міста, про які йдеться.

    Міста з'являлися:

      На місці старихантичних міст. Як правило, там ще з часів Римської імперії були резиденції єпископів і деяких великих світських феодалів. Навколо них завжди жило багато людей – придворних, військових, слуг, ремісників. Крім того, стародавні міста були побудовані у зручних для торгівлі місцях – на берегах морів та великих річок, перехрестях великих доріг. Майже всі італійські міста, а також Париж (колишня Лютеція), Кельн (колишня римська колонія Агріпіна), Базель (Базилія), Лондон (Лондіній) та багато інших провінційних міст Західної Римської імперії ведуть свою історію з античних часів і пережили друге народження в епоху пізнього Середньовіччя.

      На місці стародавніх варварськихвійськових укріплень (бургів). Вони згодом перетворилися на резиденції графів, центри їхніх володінь. Але тільки наявності військового табору, як правило, недостатньо для виникнення міста.

      У місцях, що розташовувалися поблизу переправ, річкових шляхів і перебували більш-менш однаковій відстані від кількох навколишніх сіл. Жителі збиралися тут, щоб обмінятися виробленими ними продуктами та придбати необхідні речі: знаряддя праці, одяг, прикраси. Там можна було зустріти і купців із далеких країн. Такі місця, де постійно велася торгівля, називалися ринками.

    (Перевірка виконання завдання.)

    Питання-загадка. Перші будинки та вулиці міста Арля на півдні Франції розташовувалися на гладкому, схожому на стіл місці, що мало правильну овальну форму. По краях цього овалу були засипані піском кам'яні сходи, широким півкільцем охоплюють поселення.

    - Як ви можете пояснити таке своєрідне місце виникнення міста Арля? Які ваші припущення про початкові розміри поселення?

    (Перевірка виконання завдання.)

    2. Боротьба міст із сеньйорами

    Середньовічний місто не випадково був фортецею, ворогівуйого було чимало. Але згодом лютим ворогом став сеньйор. Чому? Згадайте сенс середньовічної приказки «Немає землі без пана».

    (Відповіді учнів.)

    Проблемне завдання. Сеньором Страсбурга у Німеччині був єпископ. Його люди судили городян, призначали цехових старшин, збирали податки та мита, відали карбуванням монет, отримували

    гроші за користування міськими вагами та заходами. Містяни щорічно відбували на користь єпископа п'ятиденну панщину, ремісники були зобов'язані постачати йому певну кількість товару, купці виконували у поїздках його доручення.

      Чим влада сеньйора заважала розвитку ремесла та торгівлі у місті?

    (Перевірка виконання завдання.)

      Що стало наслідком боротьби міст із сеньйорами?

    Завдання: працюючи з текстом п. 3 § 13, визначте наслідки

    цієї боротьби та оформіть свої висновки графічно.


    У XII-XIII ст. багато селян отримали в місті нові професії і здобули свободу.

    Фізхвилинка

      Майстерня міського ремісника

      В яких умовах у місті працювали ремісники?Завдання: вивчіть ілюстрації «Майстерні ремісників»

    та дайте відповідь на запитання.

      У якому приміщенні є майстерня?

      Які знаряддя праці застосовують у ній?

      Чи є в майстерні механізми, які рухаються якоюсь іншою силою, крім руки людини?

      Хто господар майстерні та чому?

      Чи є він працівником?

      Яке становище у майстерні займає працівник, який сидить біля вікна?

      Що роблять хлопчики?

    (Перевірка виконання завдання та складання схеми.)


    Підмайстри отримували за свою працю від майстра платню. Вони жили в будинку майстра і харчувалися з ним за столом, нерідко одружилися з дочками майстра. Нагромадивши гроші на створення власної майстерні і склавши іспити, підмайстри зазвичай ставали майстрами.

    - У чому полягала подвійність становища підмайстрів?

    (Перевірка виконання завдання.)

    Завдання: порівняйте положення залежного селянина та міського ремісника та заповніть таблицю.

    Питання для порівняння

    Залежний селянин

    Міський ремісник

    Яким було господарство (дрібне, велике)? Чим володів?

    Від кого залежав?

    Навіщо виготовляли вироби?

      Що спільного між залежним селянином та міським ремісником? Які різницю між ними?

    (Перевірка виконання завдання.)

      Цехи та розвиток ремесла

    У разі феодальної роздробленості майстра-ремісники однієї спеціальності об'єднувалися в цехи.

    Завдання: працюючи з текстом п. 5, 6 § 13, дайте відповідь на запитання та виконайте завдання.

      Назвіть та поясніть причини утворення цехів.

      Що таке цехи?

      Які завдання виконували цехи?

      Хто і як керував роботою цеху?

      Наведіть приклади із життя цеху.

      Як цехи сприяли розвитку ремесла?

      Як вони перешкоджали зростанню промислового виробництва, у містах?

      Чи немає протиріччя щодо цих питань? Як вирішити це протиріччя?

    (Перевірка виконання завдання.)

      Підбиття підсумків уроку

      Чому в Середні віки виникла приказка «Міське повітря робить вільним»?

      Хто працював у ремісничій майстерні?

      Чому середньовічним містам вдалося звільнитися від влади сеньйорів на кілька століть раніше, ніж селянам?

    (Перевірка виконання завдання та підбиття підсумків уроку.)

      Рефлексія

      Що нового дізналися на уроці?

      Які вміння та навички відпрацьовували?

      З якими новими термінами познайомились?

      Що сподобалося та що не сподобалося на уроці?

      Які висновки зробили?

    Домашнє завдання (диференційоване)

      Для сильних учнів – § 13, підготувати проект на тему «Історія виникнення середньовічних міст».

      Для середніх учнів - § 13, скласти логічний ланцюжок «Причини виникнення міст та змін у суспільстві».

      Для слабких учнів – § 13, відповісти на запитання: як змінилося значення слова «шедевр» у наші дні?

    Муніципальна казенна загальноосвітня установа Коржевська середня школа

    Проект на тему:

    Середньовічний місто.

    6 клас

    Керівник: Маськова Ю.М.,

    вчитель історії та суспільствознавства

    Телефон школи: 88424177555

    2016 - 2017 навч.

      Вступ.

    II.Основний ресурс

    1. Виникнення середньовічних міст як центрів ремесла та торгівлі
    2. Населення міст

      Як жили городяни

    III. Висновок.

    IV. Список використаної літератури

    Вступ.

    Тема Середньовічний місто.

    Ця тема привабила мене своєю актуальністю т.к. у місті активно розвиваються контакти різних народів. І в минулому, в епоху феодалізму, місто було центром етнокультурних процесів, активним учасником формування народної культуриу всьому її різноманітті. Не було, мабуть, жодної скільки-небудь значної галузі народної культури, в яку не зробили б вкладу городяни. Але якщо роль міста та міського населення у розвитку духовної культури народу здавна визнавалася дослідниками, то матеріальна культура городян донедавна не була ще настільки вивчена етнографами, щоб можна було зробити у цій галузі подібні узагальнення. Разом про те матеріальна культура міста становить невід'ємну частину народної культури.

    Цілі:

      Визначити місце міста у феодальному суспільстві, його сутність.

      Визначити причини утворення феодального міста.

    З Адачі :

        Переглянути ресурси на цю тему.

    Гіпотеза: феодальне місто- це специфічне поселення з відносно високою щільністю населення, поселення укріплене, що має особливими правами, правовими привілеями концентрує не аграрні виробничі, а соціальні функції, пов'язані з дрібнотоварним виробництвом та ринком.

    Предмет роботи - Середньовічний місто.

    Практична значимість даного дослідженняполягає у використанні даного матеріалу на класному годиннику, додаткової інформаціїпід час уроків історії середньовіччя.

    Методи дослідження :

      Пошук достовірних джерел інформації за допомогою документів, книг, використання комп'ютерних технологій;

    Етапи проведення проекту:

      Підготовчий: - вибір теми та її конкретизація (актуальність - визначення цілей та формулювання завдань).

      Пошуково-дослідницький: - звернення до батьків із проханням долучитися до роботи проекту; - корекція термінів та графіків - провадження пошуково-дослідницької діяльності.

      Трансляційно - оформлювальний: - робота над презентацією - оформлення проекту - попередзахист проекту

      Доопрацювання проекту з урахуванням зауважень та пропозицій: - Написання сценарію захисту проекту - Підготовка до публікації проекту. 5.Прикінцевий: захист проекту.

    Глава 1. Виникнення середньовічних міст як центрів ремесла та торгівлі.

    Першою з'явилося виробництво виробів на замовлення споживача, коли матеріал міг належати і споживачеві-замовнику, і самому реміснику, а оплата праці здійснювалася або натурою, або грошима. Таке ремесло могло існувати у місті, воно мало значне поширення й у селі, будучи доповненням до селянського господарству. Проте під час роботи ремісника на замовлення товарне виробництво ще виникало, бо продукт праці над ринком не з'являвся. Наступна стадія у розвитку ремесла була пов'язана з виходом ремісника ринку. Це було новим і важливим явищем у розвитку феодального суспільства.

    Ремісник, спеціально займався виготовленням ремісничих виробів, було б існувати, якби він не звертався до ринку й не отримував там за свої вироби необхідні йому продукти сільськогосподарського виробництва. Але, виробляючи вироби для продажу над ринком, ремісник ставав товаровиробником. Так, поява ремесла, відокремленого від сільського господарства, означало зародження товарного виробництва та товарних відносин, поява обміну між містом та селом та виникнення протилежності між ними.

    Ремісники, які виділялися поступово з маси закріпаченого і феодально залежного сільського населення, прагнули піти з села, бігти з-під влади своїх панів і оселитися там, де вони могли б знайти найсприятливіші умови для збуту своєї продукції, для ведення свого самостійного ремісничого господарства. Втеча селян із села привела безпосередньо до утворення середньовічних міст як центрів ремесла та торгівлі.

    Селяни-ремісники, що йшли й тікали з села, селилися в різних місцях залежно від наявності сприятливих умов для заняття ремеслом (можливість збуту виробів, близькість до джерел сировини, відносна безпека тощо). Місцем свого поселення ремісники обирали нерідко саме ті пункти, які грали в раннє середньовіччяроль адміністративних, військових та церковних центрів. Багато з цих пунктів було укріплено, що забезпечувало ремісникам необхідну безпеку. Зосередження ж у цих центрах значного населення - феодалів зі своїми слугами та численною почтом, духовних осіб, представників королівської та місцевої адміністрації тощо. - створювало сприятливі умови для збуту тут ремісниками своїх виробів. Ремісники селилися також поблизу великих феодальних володінь, садиб, замків, мешканці яких могли стати споживачами їх товарів. Селилися ремісники і біля стін монастирів, куди стікалося багато людей на прощу, населених пунктах, що перебували на схрещенні важливих доріг, біля річкових переправ і мостів, у гирлах річок, на берегах зручних стоянки кораблів бухт, заток тощо. при всій різниці тих місць, де вони виникали, всі ці поселення ремісників ставали центрами осередку населення, зайнятого виробництвом ремісничих виробів продаж, центрами товарного виробництва та обміну у феодальному суспільстві.

    Розділ 2.Населення міст.

    особистої залежності

    Ремісники певної професії об'єднувалися в межах кожного міста в особливі спілки - цехи. В Італії цехи виникли вже з X ст., у Франції, Англії, Німеччині та Чехії- з XI-XII ст., Хоча остаточне оформлення цехів (отримання спеціальних хартій від королів, запис цехових статутів тощо) відбувалося, як правило, пізніше. У більшості міст приналежність до цеху була обов'язковою умовою для заняття ремеслом. Цех суворо регламентував виробництво, і за допомогою спеціально обраних посадових осіб стежив, щоб кожен майстер - член цеху - випускав продукцію певної якості. Наприклад, цех ткачів наказував, якої ширини і кольору повинна бути виготовлена ​​тканина, скільки ниток має бути в основі, яким слід користуватися інструментом і матеріалом і т. д. забороняли роботу вночі та у свята, обмежували кількість верстатів в одного ремісника, регулювали запаси сировини. Крім того, цех був також і організацією взаємодопомоги ремісників, яка забезпечувала за рахунок вступного внеску до цеху, штрафів та інших платежів допомогу своїм членам та їхнім сім'ям у разі хвороби або смерті члена цеху. Цех також виступав як окрема бойова одиниця міського ополчення у разі війни.

    Майже у всіх містах середньовічної Європи в XIII-XV століттях відбувалася боротьба між ремісничими цехами та вузькою, замкненою групою міських багатіїв. патриціатом). Результати цієї боротьби були різними. В одних містах, насамперед таких, де ремесло переважало над торгівлею, перемогли цехи. Кельн, Аугсбург, Флоренція). В інших містах, де провідну роль грали купці, ремісничі цехи зазнали поразки ( Гамбург,Любек, Росток).

    У багатьох старих містах Західної Європище з римської доби існували єврейськігромади. Євреї жили у спеціальних кварталах ( гето), більш-менш чітко відокремлених від решти міста. Там зазвичай поширювався ряд обмежень.

    Розділ 3.Як жили городяни.

    Будинки будували на два-три поверхи, верхні поверхи нависали над нижніми. Будинок був не лише житлом, але для багатьох і місцем роботи: на нижньому поверсі розміщалася майстерня чи лавка. Середньовічні будинки не мали номерів, їх замінювали барельєфи, що позначали заняття власника, - чобіт або черевик у шевця, кренделі у пекаря. Більшість будинків у місті були дерев'яними, крилися соломою чи черепицею. Під час частих пожеж вигоряли цілі квартали.

    Довгий час у містах Західної Європи не було мостових та вуличного освітлення, водопроводу та каналізації. Сміття, помої зазвичай викидали прямо надвір. Нечистоти, що накопичилися, з вулиць прибирали рідко. Водостічні канави та вивіз сміття візками стали звичайним явищем у великих містахлише у XIV столітті.

    Міські вулиці почали мостити каменем насамперед за наказом короля у містах Франції, але у більшості міст Європи мостових не було. У дощову пору тут стояли такі калюжі, що в них можна було потонути.

    Через тісноту та бруду, скупчення людей у ​​містах спалахували епідемії різних захворювань, від яких гинули дуже багато людей. Єдиним просторим місцем у місті була ринкова площа. Тут стояли міські ваги. З фонтану на майдані городяни брали воду. Неподалік від неї височіла головна міська церква – собор, зазвичай найкрасивіша будівля у місті. На ринковій площі городяни споруджували ратушу – будинок міської ради. Зверху її вінчала вежа з міським годинником і набатним дзвоном. Його тривожний дзвін міг сповіщати про лиха: пожежу, початок епідемії, напад ворога. У ратуші розміщувалися міська скарбниця, в'язниця та арсенал.

    Пізніше у містах стали зводити інші громадські будинки: криті ринки, торгові склади, лікарні, навчальні заклади.

    Висновки.

    Приблизно до X-XI ст. у Європі з'явилися всі необхідні умови для відокремлення ремесла від сільського господарства. При цьому ремесло, що відокремилося від сільського господарства - дрібне промислове виробництво, засноване на ручній праці, пройшло у своєму розвитку ряд стадій.

    Міста грали у розвитку внутрішнього ринку за феодалізму найважливішу роль. Розширюючи, хоч і повільно, ремісниче виробництво і торгівлю, вони втягували в товарний обіг як панське, і селянське господарство і цим сприяли розвитку продуктивних зусиль у сільському господарстві, зародженню та розвитку у ньому товарного виробництва, зростанню внутрішнього ринку країни.

    Основне населення середньовічних міст складали ремісники. Ними ставали селяни, які втекли від своїх панів або йшли до міст на умовах виплати пану оброку. Стаючи городянами, вони поступово звільнялися від особистої залежностівід феодала. Якщо біг у місто селянин жив у ньому протягом певного терміну, зазвичай - рік і один день, він ставав вільним. Середньовічна прислів'я гласила: «Міське повітря робить вільним». Лише надалі у містах з'явилися купці. Хоча основна маса городян займалася ремеслом і торгівлею, багато жителів міста мали свої поля, пасовища та городи поза міськими стінами, а частково й у межах міста. Дрібна худоба (кози, вівці та свині) нерідко паслася прямо в місті, причому свині поїдали сміття, залишки їжі та нечистоти, які зазвичай викидалися прямо на вулицю.

    Порівняно із сучасним містом населення середньовічного міста було нечисленним. Зазвичай воно не перевищувало 5–6 тисяч людей, а часто було й менше: 1–2 тисячі. Лише небагато міст Західної Європи, такі, як Лондон чи Париж, налічували кілька десятків тисяч жителів.

    Хоча головними заняттями городян були ремесла та торгівля, мешканці міста ще довго не поривали із сільським господарством. Перед міськими стінами простиралися оброблені поля, сади та городи, на пасовищах паслися череди. А дрібна худоба (кози, свині) нерідко паслася прямо в місті.

    Містянам було тісно на невеликому просторі, затиснутому кільцями стін. Вулиці були вузькі, як щілини. Ширина головних вулиць не перевищувала 7-8 метрів, а провулків – 1-2 метри. У Брюсселі одна з вулиць називалася "Вулиця однієї людини" – двоє не могли на ній розминутися.

    Висновок.

    У всі часи міста являли собою центри економічного, політичного та духовного життя народу, були головними двигунами прогресу. Міста виникали не раптово, процес формування був тривалим.

    Середньовічний місто настільки виділявся з решти світу, що нагадував «цивілізацію в цивілізації». Природа не знає міст, де все рукотворно: будинки, собори, міські стіни, водопроводи, вітражі, мостові… Тут, як ніде, відчувається перетворююча воля, розум і рука людини. У місті рукотворне місце існування переважає над природним.

    Місто – це місце зустрічі людей різних національностей, вірувань, культур. Він відкритий для зв'язків із зовнішнім світом: для торгівлі, науки, мистецтва, обміну досвідом. У містах жили люди десятків професій і занять: ремісники і торговці, вчені і студенти, стражники і чиновники, домовласники і поденники, феодали та їхні слуги ... феодали і духовенство, що переселялися в міста, і втікачі селяни опинялися на вирі міського життя, світу грошей і наживи, долучалися до звичок та способу життя городян.

    У 14-15 століттях колишні центри середньовічного світу – замок та монастир – поступаються місцем містам. Місто стало центром дрібнотоварного укладу – торгівлі, ремесел, грошового обігу. Місто затвердило буття та значення дрібної та середньої власності, заснованої не на володінні землею, а на особистій праці та товарному обміні. Місто стало центром, осередком найманої праці та нових категорій праці – адміністративного, інтелектуального, обслуговуючого та інших.

    Саме міста з погляду багатьох істориків надали неповторної своєрідності західноєвропейської цивілізації.

    Список використаної літератури.

      Підручник Історія Середніх віків, 6 клас;

      Щоб користуватися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


      Підписи до слайдів:

      § 13 ФОРМУВАННЯ СЕРЕДНЬОВІЧНИХ МІСТ

      Які зміни у господарстві середньовічної Європи сприяли виникненню міст? Завдання

      Виділення ремесла із сільського господарства. X-XI ст. зростання міст Причини виникнення міст

      Стор. 103-104, 104-105 V: Зросли врожаї, стали різноманітнішими продукти Успіхи у розвитку сільського господарства Доведіть! Відділення ремесла від сільського господарства Чому?

      біля великих монастирів і замків на перетині доріг поблизу переправ через річки біля морських гаваней Місто – вид поселення – це центр ремесла та торгівлі. Містяни – шар суспільства. Виникнення та зростання міст - закономірне наслідок відділення ремесла від землеробства. Місця появи міст Чому?

      Стор. 105, 106 Де виникали перші міста? Як захищали городяни своє місто?

      БОРОТЬБА ГОРОЖАНИ З СЕНІОРАМИ.

      Чому міста виборювали свою незалежність? Завдання

      Міста виникали землі феодала. На початку сеньйори звільняли нових мешканців від сплати податків. Чому? Але зі зростанням міст сеньйори прагнули отримати з них більше прибутку. R: повстання городян вільні відкуп

      Міста, що звільнилися, ставали комунами. Міста сплачували податки королеві. Міська Рада (самоврядування) Обирається городянами, розповідає скарбницею, судом, військами Мер (бургомістр) Глава Ради Городяни були звільнені від особистої залежності.

      «Міське повітря робить вільним» «Рік і день»

      Майстерня ремісника Майстер Підмайстри Учні Стор. 109 Чим відрізнялося становище учня та підмайстра?

      Ремісничий цех Цех: (від нім. «гулянка») - спілка ремісників однієї спеціальності Стор. 110

      Роль цехів у житті міста. Стор. 111

      Торгівля та банківська справа

      Доведіть, що торгівля руйнувала натуральний характер господарства та сприяла розвитку ринкових відносин. Завдання

      Торговці вели справу на свій страх та ризик. Дороги були поганими, товари падали з возів та за законом ставали здобиччю землевласника. «Що з воза впало. То пропало» На них нападали пірати та грабіжники. Для захисту своєї справи купці поєднувалися в гільдії. Вони наймали охорону для своїх караванів.

      Чому? Стор. 114 Особливо вигідною справою вважалася торгівля зі Сходом. Ганза – «союз», «товариство»

      Ярмарок та банки. Центром торгівлі у Європі ставали ярмарки. Вони збиралися 1-2 десь у рік і них приїжджали купці їх багатьох країн. На ярмарках виступали артисти, йшов обмін новинами. Тримати ярмарок у місті було дуже вигідно, т.к. вона приносила величезний дохід.

      Купці з різних країнпотребували іноземної валюти і на ярмарках з'явилися міняли. За обмін вони брали певний відсоток і швидко багатіли. Незабаром міняли стали лихварями – тобто. давали гроші у борг під %. Із них з'явилися банкіри. У їхніх руках виявилися сконцентровані величезні гроші.

      Домашнє завдання § 13